Dva roky pandémie robili aj organizátorom najslávnejšieho belgického cyklistického dňa problémy. Radšej nezverejňovali trasu Ronde a prosili fanúšikov, aby nešli k trati, pretože bežne ich chodievali milióny. Príliš to nepomohlo, pretože trasu zmenili len minimálne.
Tento rok sú už pravidlá uvoľnenejšie, hoci sa ešte stále Flanders Classics nevrátili k zverejneniu úplne všetkých informácií svojich klasík. Ak ste ako fanúšik chceli zistiť, kedy pôjde cez Vašu obec pelotón, či kedy sa ísť pozrieť na niektorý kockový úsek a aké pokyny máte dodržiavať, museli ste na oficiálnom webe vyplniť krátky formulár. Automat Vám následne poslal roadbook emailom.
— Ronde Van Vlaanderen (@RondeVlaanderen) April 3, 2022
Fanúšikovia sa tento rok museli vyrovať s absenciou viacerých hviezd. Covid a rôzne choroby veľmi decimujú pelotón a dokonca celý tím Israel na štart neprišiel, čo je pri monumente obrovská rarita. Aj preto sme na štarte nemali Sepa Vanmarcka. No chýbal aj Peter Sagan, v piatok definitívne potvrdil absenciu Wout Van Aert, ktorý si teda na triumf v najslávnejších domácich pretekoch musí počkať. Túto sezónu flámske klasiky neskúša Julian Alaphilippe, domov už odcestovala kométa jari Biniam Girmay. Neštartoval ani víťaz z roku 2017 Philippe Gilbert, ktorý sa v poslednej sezóne zameral len na ardénske klasiky.
???? Heeren, vertrekt! The men elite have just started their race to Oudenaarde. They will have to digest 271,2 km with 1️⃣8️⃣ hills and 7 cobbled sections. Let's go! ???? #RVV22pic.twitter.com/BzKRyobTsU
— Ronde Van Vlaanderen (@RondeVlaanderen) April 3, 2022
Prvé desiatky kilometrov boli na rovinatej trase bez kopcov a tak to aj vyzeralo. Nič zásadné sa nedialo. V jednom zúžení pred zákrutou síce spadol práve jeden z favoritov Tadej Pogačar (UAE), ale nič sa mu nestalo. Do úniku sa celkom ľahko dostalo deväť ľudí, a to Stan Dewulf (Ag2r), Sébastien Grignard (Lotto), Taco van der Hoorn (Intermarché), Manuele Boaro (Astana), Tom Bohli (Cofidis), Max Kanter (Movistar), Lindsay De Vylder (Sport Vlaanderen), Mathijs Paasschens (Bingoal) a Luca Mozzato (B&B).
Podobné úniky dostávajú na takýchto klasikách veľký priestor, aj cez desať minút, ale túto partiu veľmi balík na čele s Quick-Stepom, Jumbom a UAE nechcel pustiť na viac ako štyri minúty. Bola to totiž početná, no najmä silná skupina. Dewulf, Bohli, Boaro, Kanter a najmä Van der Hoorn vzbudzovali mierne obavy. Malými ochutnávkami pred kopcami boli dva kockové úseky Lippenhovestraat a Paddestraat 167 km pred páskou. Pelotón však bol veľmi pokojný, nekonala sa žiadna zbesilá pozičná bitka.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Prvé tri hodiny boli veľmi pokojné, pretekári na čele prešli 135 kilometrov, teda mali priemernú rýchlosť až 45 km/h. Presne v polovici pretekov sa do deja prihlásil aj vietor a kopce blížili, takže v pelotóne to už začalo vyzerať nepohodlne. O slovo sa už chcel prihlásiť prvý prejazd Oude Kwaremont (4 %; 11,6 %; 2200 m, kocky). Pri jeho prejazde sa nič neudialo, únik mal stále k dobru niečo vyše štyri minúty. Potom to už postupne klesalo, pretože kopce prichádzali v rýchlom slede.
Aj keď sa zdalo, že tempo je vysoké a kockové úseky vyčerpávajúce, únik stále mal aj sto kilometrov pred cieľom štvorminútovú výhodu. Už sa často padalo, čo päť kilometrov, to pád, no vždy to bolo len o jednotlivcoch či dvojiciach mimo favoritov. O náznak niečoho ako ataku sa pokúsila dvojica Jonas Koch (Bora) a Nathan Van Hooydonck (Jumbo). Najmä vzdialenie sa druhého menovaného dvíhalo obočie ostatným tímom, pretože to bola zjavne plánovaná hra do ďalších kilometrov.
The breakaway remains unbreakable after the first cobbles and hills of the day! ???????? Current advantage: 4'35". #RVV22pic.twitter.com/jM39aDBJ1n
— Ronde Van Vlaanderen (@RondeVlaanderen) April 3, 2022
96 km pred cieľom dostal líder Intermarché a jeden z bývalých víťazov Ronde Alexander Kristoff defekt. To by nebolo ničím výnimočné, no v tíme to mali veľmi šikovne vymyslené. Zastavil spolu s Tomom Devriendtom, ktorý okamžite zosadol zo svojho bicykla, podal ho Kristoffovi, aby mu ho podržal a začal mu imbusovým kľúčom, ktorý mal vo vačku, vymieňať zadné koleso. Keď prišiel mechanik, niekoľko sekúnd bolo ušetrených, pretože rovno nasadil nové koleso, ktoré sa s diskovými brzdami vymieňa dlhšie.
Medzitým vpredu došlo k zaujímavému ataku skupiny Štybar, Lampaert a Steimle (3x Quick-Step), Pedersen a Kirsch (2x Trek), Vermeersch (Alpecin), Bettiol (EF) Van Dijke (Jumbo), Haller (Bora), Garcia Cortina (Movistar), Le Gac (Groupama), a Turner (Ineos). Táto jedenástka dobehla Kocha s Hooydonckom. Vpredu teda bolo deväť ľudí v pôvodnom úniku a potom táto 13-členná partia, ktorá si postupne vybudovala asi dvadsať sekúnd náskoku. To už bola vysoká hra 85 km pred páskou, pretože tam boli veľmi silní pretekári. Vzadu museli zapnúť UAE Team Emirates s Direct Energie a Bahrainom Victorious. No ďalšie tímy nepomáhali.
Aspoň zo začiatku sa v novej skupine výborne spolupracovalo, boli tam aj čisto domestici, ktorí mali za úlohu ťahať ako Steimle alebo Kirsch, no pridávali sa aj ďalší. Vzadu sa tempo zvýšilo a došlo k prvému väčšiemu pádu, kde sa v priekope vyváľal Christophe Laporte (Jumbo), a to bol pre žltý tím veľký problém. Navyše, v úniku mali už dvoch domestikov, takže nemohlo sa k nemu vrátiť veľa ľudí. Nevyzeral vážnejšie zranený, no časová strata bola veľká. Medzitým na čele pelotónu mohutne pracovali ľudia UAE, ktorí sa skonsolidovali a boli pripravení investovať všetko do toho, aby sa Pogačar vrátil do hry.
Prišiel deviaty kopec, kilometrový Berg Ten Houte, ktorý už priniesol atak Tadeja Pogačara, ktorý už videl, že jeho tím melie z posledného. Za ním sa chytili Campenaerts, Van der Poel i Asgreen, takže topfavoriti. Už to skoro aj vyzeralo na to, že sa pelotón s útočiacou skupinou spoja, bolo tam už asi len štyri-päť sekúnd, no tesne sa to nepodarilo. Nasledoval úsek na širokej ceste a tam zrazu už z pelotónu nikto nechcel ťahať a vyčerpať sa. Domestici ostali vzadu v kopci. A zrazu opäť mala partia dvadsať sekúnd.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Na Kanariebergu 70 km pred páskou ostali topfavoriti v takom zvláštnom kŕči, keď nemali už žiadnych domestikov, nechceli útočiť a šli na špici asi 30-člennej skupiny bez toho, aby niekto reálne ťahal. Už tam bolo 30 sekúnd a rástlo ďalej. Pravdou bolo, že ešte výrazne šetrili sily, do cieľa bolo ďaleko. Ešte čakali zozadu domestikov, no mohlo byť neskoro. Keď sa aj sformovali a partia sa rozrástla na 50 ľudí, to už mal balík stratu takmer 1:30 na pôvodný únik a už minútu na 13-tku so zopár favoritmi. Táto partia si už ale trochu orazovala, pretože dlhšie mala polminútový náskok na pôvodný únik.
Z pelotónu sa ešte pri tom chaose vydala trojica Tim Wellens (Lotto), Kevin Geniets (Groupama) a Connor Swift (Arkéa), ktorá si to s vypätím síl dorazila ku silným menám v druhej partii s odstupom 20 sekúnd na pôvodný únik. Pelotón už tvrdo jazdiaci s poslednými domestikmi sa približoval na pol minúty a nasledoval už opäť Oude Kwaremont. Schyľovalo sa k zásadnému zvratu v pretekoch.
- reklama -
- reklama -
To sa aj stalo. Z balíka vyrazil Tadej Pogačar (UAE), ktorého sa chytil iba Kasper Asgreen (Quick-Step). Dobehli si najprv druhú skupinu a potom aj celodenný únik. Neskôr už na rovine sa k nim pridal aj Mathieu Van der Poel (Alpecin). Keďže ostávalo do cieľa ešte 55 km, na čele sa zgrupila asi 16-18-členná partia, ktorá bola mixom všetkého-možného.
Na Paterbergu sa to znova trochu preskupilo a scvrklo asi na desať ľudí. Boli tam Tratnik, Van Baarle, Wright, Van der Poel, Küng, Pidcock, Pedersen, Pogačar, Turner, Matthews, Laporte a Garcia Cortina. Úplne tam chýbal Quick-Step, no keďže boli až štyria skupine za nimi, podarilo sa im ešte s vypätím všetkých síl docvaknúť čelo.
Na najprudšom Koppenbergu (priemer 11,6 %; max 22 %; 600 m) nastúpil Tadej Pogačar a sekundovať mu dokázali iba Mathieu Van der Poel (Alpecin) a Valentin Madouas (Groupama). Kasper Asgreen mal technické problémy a pre neho bolo po všetkom. Trojka sa docvakla na veľmi inteligentnú dvojicu Fred Wright (Bahrain Victorious) - Dylan Van Baarle (Ineos), ktorá nastúpila v momente, keď sa nešlo naplno a vybudovala si celkom ľahko väčší náskok.
Za novou päticou na čele šla asi 20-členná partia, kde boli ďalší veľkí favoriti najmä z Jumba, tam nebol nikto z Quick-Stepu, ktorí aj museli počkať Asgreena. Na Taaienbergu svietila červená kontrolka Pidcockovi s Laportom, ktorí skúsili nastúpiť, aby sa priblížili k topfavoritom vpredu, no len rozdelili skupinu a stále ostali 40 sekúnd za nimi. Bolo vymaľované.
Ostávali tri kopce a pätica vpredu už mohla taktizovať. Tí najsilnejší ešte nechceli skoro odísť, taký Wright bez profesionálneho víťazstva šiel životný deň, ktorý nesmel pokaziť. Za nimi už bola strata minútová a niečo muselo vyskúšať Jumbo, lebo mali tam dvadsať súperov v boji o šieste miesto, teoreticky sa dalo hrať ešte aj o vyššie priečky, ak by niekomu vpredu úplne došli sily, čo nebolo vylúčené. Preto nastúpil Tiesj Benoot (Jumbo-Visma), ktorého sa chytili Dylan Teuns (Bahrain Victorious) a Stefan Küng (Groupama). Obaja Benootovi striedali, hoci mali vpredu kolegov, lebo si uvedomovali, že dopredu už asi nedoskočia.
— Ronde Van Vlaanderen (@RondeVlaanderen) April 3, 2022
Vpredu dlho nechceli robiť Wright s Madouasom, ale zvyšná trojka ich dotlačila do akej-takej spolupráce, nešli nadoraz pred záverečnou dvojicou legendárnych bergov Oude Kwaremont - Paterberg. Ako sa čakalo, najviac síl mali Pogačar s Van der Poelom. Ostatní odpadli a už šlo len o to, či sa zamiešajú s ďalšími ľuďmi zozadu. Pekná slnečná, hoci chladná, nedeľa sa zmrákala do dažďa.
Na Paterbergu bol Pogačar silnejší, ale Van der Poel s obrovským vypätím síl odolal a udržal sa s najväčšou superstar súčasnosti. Za nimi sa spojili Van Baarle s Madouasom a vyzeralo to tak, že prvé štyri priečky sú jasné. Wrighta práve na vrchole docvakol kolega Teuns s Küngom.
— Les Rois du Peloton (@LRoisDuPeloton) April 3, 2022
Van der Poel šiel v závere zopakovať minulosť. Otázkou bolo, či vyhrá ako v roku 2020, keď ošpurtoval Van Aerta, alebo bude prekvapujúco zdolaný ako vlani Asgreenom. Pogačar nechal Van der Poela ísť z prvej pozície a súperi sa blížili, taktizovalo sa. Slovinec to totálne pokazil. Nechal si doraziť Van Baarleho s Madouasom a s ľahkosťou triumfoval Mathieu Van der Poel. Druhý bol napokon Dylan Van Baarle (Ineos) pred Valentinom Madouasom (Groupama). Pogačar bol napokon až štvrtý a s obrovskými nervami.
Piaty finišoval napokon Stefan Küng, ktorý využil prácu dvojičky súperov, ktorí museli sťahovať skupiny pred nimi a Švajčiar sa mohol pošetriť. S odstupom času ale v Bahraine Victorious budú so šiestym a siedmym miestom spokojní, a to v poradí Teuns, Wright. Z ďalšej partie potom ôsmy finišoval Mads Pedersen.
Pogačar vedel, že MVDP je rýchlejší, a preto ho nechal ísť z prvej pozície. No namiesto toho, aby skúsil dlhší špurt a zlomil súpera ako vlani Asgreen, tak dlho taktizoval, že keď nasadili do špurtu, súperi za nimi mali oveľa vyššiu rýchlosť a Slovinca zhĺtli. Síce sa hneval, že ho v závere zavreli, ale ešte aj to bola viac-menej jeho chyba. Z obrovskej frustrácie sa ale napokon dostal a novinárom odpovedal na otázky. Van der Poel si veľmi veril, pretože aj on sa dostal do bezprostredného ohrozenia, ak by so špurtom čakal ešte o sekundu viac. Zvládol to len tak-tak.
Dylan Van Baarle sa teší z druhej pozície, s ktorou môže byť dnes pretekár oveľa spokojnejší ako obvykle. Výkonnostne na holandsko-slovinskú dvojku nemal, ale predviedol veľmi šikovný, hoci riskantný, ťah keď nastúpil spolu s Wrightom už 48 km pred páskou. Logicky na Kwaremonte nestačil brutálnemu tempu Pogačara, ale napokon sa postavil na pódiu vedľa víťaza. Na bedni sa prekvapujúco objavil aj Valentin Madouas, ktorý zasa predviedol obdivuhodný výkon na Koppenbergu. Na tomto najprudšom kopci to bol len on sám z celej plejády favoritov, ktorý stačil elitnej dvojke. Životný deň pre Francúza, ktorý dosiahol kariérne maximum v životnom dni.
Absolútne sklamanie zavládol v Jumbe, ktoré malo iba na deviatom mieste Christopha Laporta, hoci aj bez Van Aerta sa chceli ukázať a s Benootom hrať prvé husle. Možno by sa to aj Laportovi podarilo, no spadol do priekopy a určite ho to stálo dôležité sily. Ďalšou absolútnou katastrofou to dopadlo pre Quick-Step, hoci ešte 70 km pred páskou to z ich strany vyzeralo nádejne a mali prevahu v čelných skupinách. Znova nedostali človeka ani do Top 10. Kasper Asgreen mal technické problémy na Koppenbergu, ale už by aj tak bojoval len o ôsmu priečku. Napokon finišoval z belgického tímu ako prvý až na 23. priečke. Za to inokedy na klasikách poslabší Bahrain Victorious mal v Top 12 troch ľudí bez Mohoriča a Colbrelliho.
"Úžasné víťazstvo. Veľmi som si ho odpracoval. Najprv som ani nevedel, že či budem môcť tento rok jazdiť jarné klasiky, no dostal som sa do toho a vyhral Dwars. Teraz tu. Neskutočné, kolegovia šli fantasticky. Veľmi som šťastný.
Tadej bol na poslednom prejazde Paterbergu neskutočne silný, bolo veľmi ťažké mu ostať v háku. Na začiatku kopca som bol totálne na limite, ale potom som to nejako zvládol. No a na konci som sa už sústredil na špurt.
Najprv si musím užiť dnešok, lebo bolo veľmi náročnú tu vôbec byť. Musím poďakovať mnohým ľuďom a potom sa budem pozerať na Roubaix a ďalšiu budúcnosť."
Vyjadrenie Tedaja Pogačara pre Sporzu (4. miesto)
"Bola to pre mňa veľká skúsenosť, taká all-in by som povedal. Boli to úžasné preteky, tím okolo mňa bol perfektný a v závere sme šli s Mathieuom sami. Užil som si atmosféru v kopcoch. Po dojazde som bol nahnevaný, lebo šlo o to, že som sa nedostal poriadne do špurtu, keď som ostal zavretý, ale to je cyklistika. Asi to zle vyzeralo, ale uvedomil som si, že sa nemám na koho hnevať, len na seba.
Veľmi ma tlačili na Kwaremonte fanúšikovia. Úžasné niečo. Plánoval som, že tam treba zaútočiť, to sme si aj povedali pred pretekmi. Snažil som sa potom ešte aj nastúpiť Mathieuovi, ale bol veľmi silný, prakticky sme boli na tom rovnako.
Už pár kilometrov po štarte som sa zaplietol do pádu, pri ktorom som stratil svoj počítač, takže celý deň som šiel bez čísel, iba som komunikoval s tímom. A vyšlo to. Naozaj super preteky, určite sa sem vrátim. Teraz si dám pauzu a pôjdem ešte Valónsky šíp a L-B-L."