V horskej časovke na Romandii rozdrvil konkurenciu Vlasov a vyhral celkovo, Dennis vybuchol

1.5.2022, 14:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
5. 1.5. rovinata etapa ciel rovina Aigle > Villars 15,8 km Vlasov
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
profil etapy, 900 nastúpaných metrov (© tourderomandie.ch)
Preteky Okolo Romandie v nedeľu zavŕšila časovka do vrchu, ktorá je v modernej cyklistike veľmi vzácnym úkazom. Jedná sa ale o etapu pravdy a profil ako ten dnešný zaručí, že preteky vyhrá najsilnejší jazdec. Časovka štartovala v centrále UCI v Aigle a po úvodných piatich rovinatých kilometroch cyklisti nabehli do desať-kilometrového stúpania s priemerom cez osem percent. Očakávali sa veľké rozdiely a nepochybne mnohým pretekárom hrozil časový limit.
V drese lídra do etapy nastúpil Rohan Dennis (Jumbo), ktorého mala vyzvať najmä trojica Juan Ayuso (UAE), Aleksandr Vlasov (Bora) a Ben O'Connor (Ag2r). Dennis mal pred nimi náskok len niekoľko sekúnd. Silní mohli byť aj Luke Plapp (Ineos) či Gino Mäder (Bahrain Victorious). Po včerajšom sklamaní si nepochybne chceli napraviť chuť aj ich kolegovia Geraint Thomas a Damiano Caruso, no a útok na dobrý výsledok sa očakával aj od Iona Izagirreho (Cofidis) či Thibauta Pinota (Groupama-FDJ).
Pretekári štartovali ako vždy od posledného v celkovej klasifikácii, čo pochopiteľne aj znamenalo že jazdci štartujúci na začiatku pravdepodobne nemali vrchársku kvalitu na to, aby dnes dosiahli zaujímavý výsledok. S postupom času sme tak mali sledovať stále relevantnejšie časy a zo začiatku to bolo skôr o prestíži, kto sa na chvíľu posadí do horúceho kresla priebežného lídra, aby ho v zápätí vymenil niekto ďalší. Takto sa v ňom postupne vystriedali Casper Pedersen (DSM), Laurens De Plus (Ineos), Rémi Cavagna (Quick-Step) a Antonio Tiberi (Trek). Posledný menovaný zajazdil čas 35:36, čo sme mohli považovať za prvý relevantný údaj. Mal s ním čo robiť aj Ion Izagirre, ktorý sa nachádzal kvôli pádu v prvej etape ďaleko v GC a štartoval tak pomerne skoro. Bask ale Tiberiho porazil o osem sekúnd a virtuálne tak viedol.
Pár minút pred pätnástou hodinou už na trať vyrážali pretekári z Top 10, ktorí sa mali pobiť o celkové poradie i víťazstvo v etape. Na to si brúsil zuby ale i Thibaut Pinot, ktorý na medzičase porážal Izagirreho o pol minúty a bol najsilnejším z jazdcov mimo celkového poradia. V cieli sa medzitým aspoň na chvíľu ujal vedenia Rein Taaramäe (Intermarché), ale do cieľa sa už blížili Thibaut Pinot i na medzičase výborný Steven Kruijswijk (Jumbo). Pinot sa skutočne chopil vedenia v prvom čase pod 35 minút. Francúz konkrétne dosiahol 34:48.
Akurát keď štartovali prví dvaja muži z GC, Ayuso a Dennis, sa do cieľa dovalil Steven Kruijswijk. Holanďan predviedol zatiaľ svoj najlepší výkon v ročníku a dokonca o dve sekundy porazil i Pinota. Hneď v zápätí však predviedol skvelý výkon Damiano Caruso, ktorý Kruijswijka porazil o necelú sekundu a ujal sa vedenia. Medzitým na medzičas dorazila letka GC jazdcov a tí ukázali, prečo sú na čele poradia. Jeden po druhom porážali Carusov čas na medzičase. Výborný čas tu zaznamenal Aleksandr Vlasov, ktorý porazil Carusa o 47 sekúnd. Ayuso na neho stratil až 38 sekúnd. Dennis strácal 28, čo znamenalo, že Vlasov si išiel po titul.
Fantastický čas 34:10 v cieli dosiahol deviaty muž poradia Simon Geschke (Cofidis), ktorý dnes útočil na celkové pódium a posadil sa aj do horúceho kresla. Výborne išiel aj Gino Mäder, ktorý stratil len päť sekúnd a tiež sa mal posúvať. Obom však nedal šancu Aleksandr Vlasov, ktorý Geschkemu nadelil polminúty. Rus jasne útočil na víťazstvo v etape, ale najmä v celkovom poradí. Rohan Dennis v druhej polovici vybuchol a stratil 2:12, Ayuso zaostal 1:25. Vlasov tak vyhral Okolo Romandie 2021. Zároveň vyhral etapu pred Geschkem a Mäderom
V celkovom poradí sa kompletne prekopala Top 10. Vlasova na pódiu doplnili Mäder a Geschke. Ayuso klesol na štvrté, Dennis na ôsme miesto. Juan Ayuso vyhral biely dres pre najlepšieho mladého pretekára, horský dres berie Toms Skuijnš (Trek). Bodovačku vyhral víťaz dvoch etáp Ethan Hayter (Ineos). Najlepším tímom sa stalo Jumbo.
Najspokojnejšia tak bude bezpochyby Bora, ktorá vyhrala dve etapy a vo Vlasovovi má skutočného uchádzača o pódium na Tour de France. Rus ukazuje v tejto sezóne ohromný progres a dnes zaslúžene vyhral svoj prvý etapák World Tour. Zároveň je zaujímavé, ako Boru ťahajú predsezónne posily. Okrem Vlasova prežíva životnú sezónu aj Higuita a výsledky priniesli aj Hindley či Van Poppel. Naopak, ľudia ako Schachmann, Konrad, Buchmann či Politt sa trápia. Konečne sa v tejto sezóne presadil aj Gino Mäder, no a životný výsledok získal Simon Geschke, ktorý získal pre Cofidis obrovskú porciu bodov.