MS: V ITT dominoval Dennis, na pódiu aj Dumoulin a Campenaerts, Čanecký 52.

26.9.2018, 13:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
ms 2018 logo
st 26.9. rovinata etapa ciel rovina Rattenberg > Innsbruck 52,5 km Dennis
 
itt casovka muzi novy profil
profil časovky, 654 nastúpaných metrov (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 
V dlhej časovke jednotlivcov s jedným ťažkým stúpaním mohli uspieť len tie najväčšie osobnosti tejto disciplíny. Súboj o dúhový dres sa očakával medzi Tomom Dumoulinom a Rohanom Dennisom a mnohí jazdci ako Jungels, Kwiatkowski alebo Campenaerts cítil šancu získať svoju prvú medailu zo svetového šampionátu v ITT. Naším jediným zástupcom bol Marek Čanecký, ktorý vybehol na trať o 15:07.
 
Jazdilo sa v slnečnom počasí s maximálnymi teplotami do devätnásť stupňov. V úvodnej rovinatej pasáži v údolí však mohol zafúkať protivietor. Ako prvý sa objavil na trati Wilco Kelderman a podľa predpokladov mu nestíhali súperi, ktorí štartovali hneď za ním. Na prvom medzičase ho pokoril až Jan Bárta, ktorý bol rýchlejší o šesť sekúnd. Ani český jazdec dlho neovládal úvodný medzičas, pokorili ho Joseph Rosskopf (Spojené štáty) a najmä Martin Madsen (Dánsko), ktorý bol spomedzi všetkých výrazne najrýchlejší. Výkon dánskeho pretekára tu takmer vyrovnal Maciej Bodnar (Poľsko).
 
Potom sa už objavil na trati Marek Čanecký a dvojnásobný slovenský šampión v časovke mal proti sebe nielen náročný profil, ale aj veľmi silnú konkurenciu. Na prvom meranom úseku dosiahol čas 20:45, čo boli dve minúty na Madsena. Na druhom medzičase jeho strata ešte vzrástla a na priebežného lídra už strácal päť a pol minúty. Dve tretiny časovky zvládol za 53:34. Jeho výsledný čas sa zastavil na hodnote 1:13:52 a dostal sa na priebežné päťdesiate miesto, ale mal ešte klesať smerom dole.  
 
 
canecky 18 ms itt bettinif
Marek Čanecký (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Bárta mal dnes dobrý deň, lebo na vrchole stúpania porážal Keldermana o desať sekúnd, ale nad všetkými tu vyčnieval Martin Madsen. Dánsky cyklista pokoril na druhom medzičase českého jazdca o 42 sekúnd a po jedinom kopci mu nestačili ani Schachmann (Nemecko) a Bodnar. Obaja výborní časovkári strácali cez pol minúty.
 
Wilco Kelderman určite čakal od seba lepší výkon, v cieli ho pokoril Jan Bárta o necelých trinásť sekúnd. Martin Madsen predvádzal skvelý výkon až do samého konca a dostal sa na vedúcu priečku s časom 1:06:25. Český jazdec na neho stratil 45 sekúnd. Na druhú pozíciu sa zaradil Schachmann s mankom šestnásť sekúnd a vo finále spomalil Bodnar, ktorého strata sa vyšplhala takmer na minútu 
 
Tí najväčší favoriti sa však len chystali bojovať s dnešnou trasou a Tejay Van Garderen prekonal najlepší čas na prvom medzičase, ktorý držal Madsen, a potom bol ešte silnejší Kragh Andersen (Dánsko). Aj ďalší borci tu predvádzali výborné výkony a zlepšovali priebežné časy ako KirijenkaKüng, Castroviejo a Kwiatkowski, ale týmto všetkým odskočili Tony Martin a Campenaerts.
 
 
campenaerts 18 ms itt bettinif
Victor Campenaerts (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Potom sme boli zvedaví, ako rozprúdia časovku Rohan Dennis s Tomom Dumoulinom. Austrálsky jazdec bol na prvom medzičase zo všetkých najrýchlejších a pred Dumoulinom si vybudoval náskok osem sekúnd. Martin a Campenaerts jazdili s mankom pätnásť sekúnd, ostatní spomínaní favoriti už strácali pol minútu. Ale taký Jungels zaostával už jednu minútu a šanca na medailu bola preč.
 
Ako zlomový úsek sa ukázalo stúpanie Gnadenwald. Medzi favoritmi sa tu vytvárali zaujímavé rozdiely a Patrick Bevin (Nový Zéland) získal na jeho sklonoch na Madsena takmer minútu k dobru a razom ho zosadil z vedúcej priečky na druhom medzičase o 35 sekúnd. Na tomto stúpaní sa takmer zastavil Küng a definitívne prišiel o dobrý výsledok. Naopak, kopec sadol Kwiatkowskemu, ktorý nechal za sebou s pekným náskokom Oliveiru, Bevina a Tonyho Martina, ale jeho spokojnosť narušil Campenaerts. Belgický borec bol od neho rýchlejší o 31 sekúnd.
 
Suverénne najlepší výkon na kopci podal Rohan Dennis, ktorý tu deklasoval konkurenciu a vytvoril si rozhodujúci odstup. Pred druhým v poradí Tomom Dumoulinom mal už minútový náskok a to sa nedalo stiahnuť na záverečnom úseku. Holandský cyklista sa osamostatnil na svoje pozícii, tretí muž priebežného poradia Victor Campenaerts potreboval na neho získať dvanásť sekúnd. S výraznejším odstupom nasledoval Kwiatkowski, ktorý ešte potreboval udržať za sebou Castrovieja. Ten výraznejšie zaostal na tomto stúpaní a to isté platilo o Kirijenkovi, ktorý sa radil na koniec Top 10.
 
 
dennis 18 ms itt bettinif
Rohan Dennis (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Posledná pasáž už nepriniesla na trati výraznejšie zmeny a Rohan Dennis sa teší zo svojho prvého titulu svetového šampióna v časovke. Tom Dumoulin ako obhajca prvenstva vybojoval striebornú medailu, ale len o pol sekundu pred tretím miestom, a svoje premiérové pódium na svetovom šampionáte získal Victor Campenaerts. Marek Čanecký obsadil konečné 52. miesto so stratou 10:50.
 
Skutočne náročná majstrovská časovka sa rozhodla v druhej časti a najmä na kopci Gnadenwald, ktorý po tridsiatich odjazdených kilometroch poriadne vyšťavil pretekárov a vytvoril kľúčové rozdiely. Na tieto podmienky sa najlepšie pripravil Rohan Dennis, ktorý len potvrdil, ako veľmi chcel ukoristiť dúhový dres. Na trati bol celý čas najrýchlejší a perfektne zvládol aj nepríjemný kopec, čo bolo nevyhnutné pre úspech. Už suverénny výkon v časovke na Vuelte ukazoval jeho skvelú formu a dnes to na trati maximálne zužitkoval. Po niekoľkých sklamaniach na svetovom šampionáte v ITT (doteraz mu nielenže unikal titul, ale nepodarilo sa mu získať ani jednu medailu) sa konečne dočkal. A to po neuveriteľnom výkone.
 
Tom Dumoulin sa musel uspokojiť s druhou priečkou, ale na druhej strane musel byť za ňu vďačný, pretože ho mohol prekonať aj Victor Campenaerts. Holandský jazdec nevyužil ťažký kopec v časovke tak, ako pred rokom v Bergene, Dennis bol na tomto mieste neprekonateľný. V minulej sezóne vybojoval na svetovom šampionáte v oboch časovkách dve zlaté medaily, teraz vlastní dve strieborné. Victor Campenaerts ako úradujúci európsky šampión v ITT preukázal výbornú formu a aj potrebné kvality, pretože dokázal v priebehu dňa dokázal vystupňovať svoj výkon a takmer finišoval ešte o jednu priečku vyššie. Pre 26-ročného cyklistu bude tento úspech motiváciu, aby v nasledujúcom období zabojoval aj o tú najvyššiu pozíciu.
 
 
dumoulin 18 ms itt bettinif
Tom Dumoulin (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Za stupňami víťazov finišoval Michal Kwiatkowski, ktorému vyšla najmä druhá a tá náročnejšia časť časovky, čo bude signálom, že bude výborne pripravený aj na cestné preteky. Formu z Vuelty si udržal aj Nelson Oliveira, portugalský jazdec predvádzal na konci sezóny naozaj veľmi dobré výkony. Takmer identický výsledok ako jazdec tímu Movistar dosiahol Jonathan Castroviejo. Španielsky pretekár predviedol v tomto roku niekoľko pekných výkonov v ITT, ale dnes chcel získať veľkú medailu.
 
Veľmi odhodlane odštartoval Tony Martin, ale postupne sa ukázalo, že náročné finále si oveľa viac vychutnali mladší súperi. Veľmi dobrým výsledkom sa blysol Patrick Bevin a náležite využil skutočnosť, že sa predstavil aj v TTT. Vasil Kirijenka ako jeden z mnohých doplatil na prítomnosť náročného stúpania a životný výsledok na svetovom šampionáte vybojoval Martin Madsen, ktorý jazdí za kontinentálny celok BHS - Almeborg-Bornholm. 33-ročný jazdec však vyhral posledné tri dánske majstrovstvá v časovke. Marek Čanecký si vyskúšal ťažkú trasu a do cieľa dorazil s takmer 11-minútovým mankom.
 
 
dennis 18 ms itt titul podium bettinif
Rohan Dennis s vytúženým prvým titulom (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rohana Dennisa (víťaz)
"Veľmi mi pomohla TTT. Tam sme stratili čas na stúpaní na Sunweb. Keďže Dumoulin tam tlačil do pedálov, vedel som, akú silu mám zvoliť v ITT, aby som bol rýchlejší ako on. Na dnešnom kopci som tak išiel rýchlejšie ako v TTT a podarilo sa mi získať na Dumoulina nejaký čas. Na vrchole stúpania mi povedali, že mám minútový náskok, čo ma upokojilo. Myslel som na to, že na páske predvediem nejaké víťazné gesto, ale napokon som nechcel riskovať, lebo nikdy neviete, čo sa môže stať. Som veľmi šťastný, že sa mi konečne podarilo uspieť."
    
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Dumoulina (2. miesto)
"Po fyzickej stránke som úplne zničený. Nebol som dosť dobrý, bol to fyzický a mentálny boj počas jednej hodiny. Necítil som sa dobre a na úvodnej rovinatej pasáži som chcel limitovať straty a dúfal som, že na kopci sa rozbehnem. Ale postupne som stále viac strácal na sile. Bolo pre mňa dobré, že som nevedel rozdiely na medzičasoch. Ak by som to vedel, asi by som neudržal druhé miesto. Mal by som byť spokojný s druhou priečkou, ale nie som, lebo som chcel vyhrať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Victora Campenaertsa (3. miesto)
"Vôbec som to nečakal. Som super šťastný, je to takmer rovnaký pocit, akoby som vyhral. Viac som nemohol dosiahnuť, na takomto profile boli Dennis s Dumoulinom veľmi silný. Tajne som dúfal, že môžem skončiť tretí, ale ťažký kopec v druhej časti časovky mi vôbec nevyhovoval, preto som bol opatrný. Som nesmierne šťastný, ako som zakončil sezónu. Bojoval som o druhé miesto a za mnou bola pomerne veľká medzera."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nelsona Oliveiru (5. miesto)
"Celý deň som sa cítil dobre, nechal som na trati úplne všetko. Musím byť spokojný, pretože neviem nájsť niečo, čo by som mohol urobiť lepšie. Na rovinatej časti som bol v nevýhode oproti špecialistom, ale sústredil som sa na náročnejšiu druhú polovicu, na ktorú som si ušetril energiu. Opäť som dokázal, že viem držať krok s najlepšími v tejto disciplíne, preto by som rád získal v budúcnosti nejakú medailu v ITT." 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonathana Castrovieja (6. miesto)
"Som spokojný, pretože som predviedol najlepšiu časovku v sezóne. Prekonal som svoj wattový rekord počas hodinovej aktivity, na trati som viac urobil nemohol. V údolí fúkal vietor, čo viac zahralo do kariet ťažším jazdcom, ako som ja. Prekvapilo ma, že ma na trati predbehol Denis, lebo som sa cítil fakt dobre. Ale on bol fantastický."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tonyho Martina (7. miesto)
"Som veľmi rád, že som absolvoval časovku bez problémov a v plnom zdraví. Dúfal som, že po súťažnej prestávke budem na trati sviežejší ako niektorí súperi. S prvou časťou mojej jazdy som spokojný a išlo sa mi dobre aj v samotnom závere, ale na kopci som trpel. S mojím umiestnením dokážem žiť. Cítil som sa dobre, ale nie výnimočne dobre. Nie som sklamaný, ale mohlo to dopadnúť aj lepšie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mareka Čaneckého (52. miesto)
"Odštartoval som si svoje tempo, vedel som, že to nesmiem prepáliť pred ťažkým kopcom. Ale už po pár kilometroch som cítil, že to nie je ono. Cítil som doslova bryndzu v nohách, ale vravel som si, že sa to zlepší. Nezlepšilo. Pocity boli oproti časovke družstiev hrozné. Tam sa mi šlo fantasticky, snažil som sa ísť čo najlepšie pre tím. Dnes som šiel aj wattovo slabý výkon na moje časovky, ktoré jazdím. Škrie ma to. Viem, že poraziť Pro Tour jazdcov je sci-fi, ale ak máte skvelý deň, niekoho sa poraziť dá. Snáď raz sa to podarí."
 
 
Výsledky
1. DENNIS Rohan link ikonka Austrália 1:03:03 350
2. DUMOULIN Tom link ikonka Holandsko 01:21 250
3. CAMPENAERTS Victor Belgicko 01:22 200
4. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Poľsko 02:05 150
5. OLIVEIRA Nelson Portugalsko 02:14 125
6. CASTROVIEJO Jonathan Španielsko 02:18 100
7. MARTIN Tony link ikonka Nemecko 02:25 85
8. BEVIN Patrick Nový Zéland 02:35 70
9. KIRIENKA Vasil Bielorusko 03:08 60
10. MADSEN Martin Toft Dánsko 03:23 50
52. ČANECKý Marek Slovensko 10:50  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
itt muzi mapa
mapa časovky (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 

 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop