MS: Holanďanky uhájili titul, má ho Van der Breggenová, Slovenky odstúpili

29.9.2018, 13:00 | Preteky vo svete | T. Šandor, J. Janoťák
ms 2018 logo
 
 
št 27.9. rovinata etapa 09:10 Rattenberg > Innsbruck 71,7 km Stiggerová
 
rr juniorky profil
profil pretekov, 975 nastúpaných metrov (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 
Medzi juniorkami sme mali trojnásobné zastúpenie a boli sme zvedaví ako si naše pretekárky poradia s dvomi ťažkými kopcami. Do stúpania Gnadenwald sa v balíku nič nedialo, ale potom jeho ťažké sklony úplne rozbili pelotón a na vrchole sa objavila ako prvá len 11-členná skupina. V nasledujúcom zjazde sa k nim pridalo ďalších štrnásť cyklistiek, ktoré mali spolu s nimi súperiť na druhom stúpaní o svetový titul. Na čele pretekov sa nenachádzala ani jedna slovenská jazdkyňa.
 
 
ms 18 rr machalkova bettinif
Petra Machálková pred štartom (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Petra Machálková však jazdila v druhej skupine, ktorá strácala pred druhým kopcom necelú minútu na lídrov. Slovenská cyklistka sa pohybovala v 40-člennej skupine. Radka Paulechová a Júlia Hrtánková strácali v tomto momente 3:20. Na záverečnom kopci sa vo vedúcej skupine útočilo len veľmi ťažko, ale líderkam sa darilo zvyšovať náskok na skupinu prenasledovateľov.
 
Na poslednom stúpaní sa napokon odčlenili od ostatných Malcottiová (Taliansko), Stiggerová (Rakúsko) a Boilardová (Kanada) a k týmto trom pretekárkam sa ešte dopracovala päť kilometrov pred cieľom Le Netová (Francúzsko). Titul svetovej šampiónky v šprinte vybojovala domáca zástupkyňa Laura Stiggerová, na stupne víťazov sa dostali aj Le Netová a Boilardová.
 
 
ms 18 rr juniorky finis bettinif
Triumf Laury Stiggerovej (© Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto)
 
 
Petra Machálková prišla do cieľa s mankom 6:28 na 59. mieste. Radka Paulechová a Júlia Hrtánková finišovali spoločne a stratili zhodne 9:51 a vybojovali 71., resp. 75. pozíciu.
 
 
 
 
so 29.9. rovinata etapa 12:10 Kufstein > Innsbruck 156 km Van der Breggenová
 
rr zeny profil
profil pretekov, 2413 nastúpaných metrov (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 
Sobotu sa do boja o titul majsterky sveta pustili ženy. Aj tie museli prejsť oba strašiaky tohtoročného šampionátu, kopce Gnadenwald a Igls, no na rozdiel od mužov do 23 rokov, na ženy čakali tri okruhy. Celkovo sa na trať vydalo až 149 pretekárok a nechýbali medzi nimi ani Slovenky, menovite Tatiana Jaseková, ktorá sa predstavila už v časovke, a Tereza Medveďová
 
Ženy na nič nečakali a hneď po štarte sa do toho poriadne pustili. Úvodných dvadsať kilometrov sa nastupovalo. Viacero atakov bolo odsúdených na nezdar, potom však prišiel útok reprezentantky Fínska. Lotta Lepistöová sa od pelotónu odpútala na šiestom kilometri a vpredu vydržala pár minút. Výraznejší odstup si ale nedokázala vytvoriť a tak sa rozhodla vrátiť do hlavného balíka. Následne dopredu vyrazila ďalšia osamotená cyklistka, Aurela Nerlová z Poľska, ktorej atak vyzeral ešte nádejnejšie.
 
 
innsbruck 18 zeny elite sceneria
Scenéria pretekov (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Poľka využila krátke stúpanie Breitenbach am Inn, kde na svoju stranu získala celú pol minútu, no potom pelotón pridal a Nerlová sa skoro do neho zaradila. V momente, kedy mala k dobru asi len desať sekúnd, z pelotónu vyštartovala Ana Cristina Sanabria Sánchezová z Kolumbie. Vpredu tak vznikla zaujímavá dvojička, ktorej hlavný balík umožnil výraznejšie odskočiť. Na méte 130 kilometrov pred páskou bol ich náskok presne minútový. 
 
Hektický úvod si vyžiadal aj niekoľko obetí. Rýchle tempo hlavnej skupiny a nervozita zapríčinili, že hneď na začiatku pár pretekárok spadlo. Na zemi sa ocitla tiež Američanka Megan Gaurnierová, ktorá v júni na národnom šampionáte v pretekoch žien brala druhé miesto. Gaurnierovej pád našťastie nebol vážny a skoro okamžite sa dokázala vrátiť do pelotónu. 
 
Elitné tímy boli s priebehom pretekov spokojné. Vpredu sa vetrali len dve cyklistky, ktoré si postupom času zväčšovali svoj náskok. Po hodine pretekania si vedúce duo po prvýkrát vytvorilo dvojminútový odstup od pelotónu, v ktorom tempo diktovali belgické dievčatá. Holanďanky, Talianky a Američanky však boli zoradené za nimi a pripravené kedykoľvek zasiahnuť.  
 
Tempo pelotónu bolo pohodové, čo sa snažilo využiť pár pretekárok k tomu, aby si odskočilo dopredu. Konkrétne sa jednalo o dve severanky, Dánku Emmu Norgaard Jørgensenovú a Fínku Lottu Lepistöovú. V dobe, kedy obe tieto dievčatá atakovali riešila veľkú nepríjemnosť Tereza Korvasová. Jediná česká reprezentantka v pretekoch mala podľa dostupných informácii spadnúť, no okamžite sa vrátila do pelotónu. 
 
 
09
Mechanické vozidlá počas pretekov (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Novovzniknutá situácia vôbec elitné tímy nevystrašila a preto prišli ďalšie útoky. Do čela vyslali svoju reprezentantku aj Nóri, menovite Vitu Heineovú. Rovnaké ambície ako ona mali aj Nicole Hanselmannová zo Švajčiarska, Ksenija Dobrijninová z Ruska a Tereza Korvasová z Česka. Tieto štyri dievčatá sa v priebehu pár minút spojili a snažili sa dohnať stratu na pretekárky pred nimi. Pred pelotónom sa tak nachádzalo už osem cyklistiek, čo sa prestalo páčiť Holanďankám a Austrálčankám, ktoré začali diktovať tempo.
 
Pár kilometrov pred nájazdom do stúpania Gnadenwald si osobnou katastrofou prišla jedna z najväčších favoritiek na zisk zlata. Annemiek van Vleutenová sa zaplietla do hromadného pádu v pelotóne, v ktorom skončila aj jej tímová kolegyňa Ellen van Dijková. Okrem nich sa zo zeme zbierali ešte Kanaďanka Sara Poidevinová a Nórka Katrine Aalerudová. Posledná menovaná vyzerala najhoršie, dokonca sa pri nej zastavil aj lekár. 
 
Van Dijková sa obetovala a van Vleutenovú (obe Holandsko) do pelotónu dotiahla ešte pred stúpaním na Gnadenwald. Presne v ten istý moment hlavný balík dotiahol Korvasovú (Česko) a ďalšie tri pretekárky. Potom prišiel prvý veľký test, v ktorom sa diali veľké veci. V úplnom čele ukázala svoje vrchárske schopnosti Sánchezová (Kolumbia), ktorá sa v prvom ťažkom kopci odpútala od Nerlovej (Poľsko).
 
Poriadne sa precedil aj pelotón, ktorý na Gnadenwalde dotiahol Lepistöovú (Fínsko), Jørgensenovú (Dánsko) a nakoniec aj Nerlovú (Poľsko). Prvý strašiak tak poriadne premiešal karty, v pelotóne zostalo do štyridsať dievčat a takmer celá talianska reprezentácia. Nebolo žiadnym prekvapením, že ani jedna Slovenka sa v hlavnom balíku neudržala, keďže z boja o zlato na Gnadewalde vypadlo takmer sto pretekárok.
 
 
innsbruck 18 zeny elite jasekova
Tatiana Jaseková (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Lepistöová (Fínsko) bola dnes veľký nezmar. Akonáhle sa vyškriabala na prvé ťažké stúpanie v dnešných pretekoch, vyštartovala a snažila sa dotiahnuť ku Sánchezovej (Kolumbia), ktorej náskok na vrchu Gnadenwaldu bol len niečo okolo minúty. Fínka tak útočila už po tretíkrát a opäť sa jej podarilo dostať do úplneho čela pretekov.
 
V zjazde však začali nastupovať aj cyklistky z cyklistických veľmocí a medzera medzi vedúcim duom a okliešteným pelotónom sa rapídne zmenšil. Potom sa k vedúcemu duu pridali ďalšie dve pretekárky, van Dijková (Holandsko) a Guderzová (Taliansko). Čelo tak obsahovalo štyri mená. Následne sa upokojilo tempo v hlavnom balíku, dotiahli sa do neho ďalšie dievčatá a vedúce kvarteto si začalo vytvárať väčší odstup. 
 
Veľká aktivita fínskej reprezentantky si vyžiadala svoju daň. Veľká bojovníčka Lepistöová už na začiatku stúpania na kopec Igls stratila kontakt s čelom, v ktorom zostali už len tri pretekárky. Ani tie však vpredu nevydržali až na vrchol stúpania. Austrálčanky totiž nasadili vysoké tempo a pelotón sa opäť precedil. Tentokrát v ňom zostalo už len okolo dvadsať dievčat, všetky favoritky ale stále zostávali v hre.  
 
Akonáhle sa kopec prelomil a začalo sa klesať, svoje šťastie skúsila Riverová (USA). Skúsená cyklistka zjazdovala osamote a neriskovala tak vážnejší pád. Bohužiaľ, to isté si nemohla povedať Sprattová (Austrália). Jedna z najväčších favoritiek práve pri klesaní spadla a jej jediným šťastím bolo, že neokúsila chuť asfaltu, pretože spadla do trávy. V zjazde znovu útočila aj Guderzová (Taliansko) a Brandová (Holandsko). 
 
Pri príchode do Innsbrucku vpredu stále krúžila osamotená Riverová (USA), ale za ňou sa vytvorila pomerne silná skupinka prenasledovateliek. Dostali sa do nej všetky silné reprezentácie. Konkrétne išlo o Pirroneovú (Taliansko), Fahlinovú (Švédsko), van Dijkovú (Holandsko), Sprattovú (Austrália) a Jasinsku (Poľsko). Ich strata na vedúcu ženu v nájazde do druhého kola bola dvanásť sekúnd, skupina favoritiek v rovnakom mieste strácala trištvrte minúty.  
 
 
innsbruck 18 zeny elite prejazd okruhom
Nájazd do okruhu (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Prvé dve skupiny sa v druhom výstupe na Igls spojili, ale pokope dlho nevydržali. Veľké problémy začala mať van Dijková (Holandsko) a ťažké nohy mala aj Riverová (USA). Keďže holandská reprezentácia stratila svoju zástupkyňu v úniku, museli útočiť. Najskôr to skúšala van Vleutenová a po nej aj van der Breggenová. Posledná spomínaná sa nielenže dotiahla k vedúcej šestici, ale ešte pred vrcholom dokázala súperkám ujsť.
 
Olympijská víťazka z Rio de Janeiro, van der Breggenová, mala pri nájazde do posledného kola gigantický náskok. Len pred priebežne druhou Austrálčankou mala k dobru minútu a dvadsať sekúnd, pred skupinou favoritiek až štyri minút. Už iba neuveriteľný kolaps mohol pripraviť Holanďanku o zlato a Sprattovú o striebro.  
 
V poslednom výstupe na Igls sa v boji o zlato nič nezmenilo. Van der Breggenovej (Holandsko) sily nedochádzali, práve naopak, na ostatné konkurentky ešte získavala čas. Dobré tempo držala aj priebežne strieborná Sprattová (Austrália). V poslednom stúpaní sa rozhodol aj boj o bronz. Do neho sa na začiatku kopca zapojilo šesť dievčat, ale postupom času zostali len tri. Ešte pred vrcholom sa dokázala osamostatniť Guderzová (Taliansko), ktorá striasla Canuelovú (Kanada) a Jasinsku (Poľsko). 
 
Zjazd už mená na popredných troch miestach nezmenil. Zlato z pretekov žien tak putovalo do Holandska zásluhou Anny van der Breggenovej, ktorá sa nebála zaútočiť ďaleko pred cieľom. Štvornásobná víťazka Valónskeho šípu na sa dočkala ďalšieho veľkého životného úspechu. Ešte nikdy sa na majstrovstvách sveta v pretekoch žien nepostavila na najvyšší stupienok. Celkovo si z Innsbrucku odnáša okrem dnešného zlata aj dve strieborné medaily, z individuálnej časovky a aj z tej tímovej.
 
 
19
Triumf Anny van der Breggenovej (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Veľký deň má za sebou aj druhá Amanda Sprattová. Reprezentantka Austrálie taktiež predviedla odvážny kúsok, veď do úniku si naskočila ešte skôr ako dnešná víťazka. V jej prípade bude mať striebro príchuť zlata, keďže prehrala len s jednou ženou. Pre Sprattovú sa jedná o jej vôbec prvú medailu z individuálnych disciplín zo svetových šampionátov. Spokojnosť zavládne aj v talianskom tábore. Ich česť v závere dňa bránila Tatiana Guderzová. Taliansko tak prelomilo čakanie na medailu, naposledy v pretekoch žien vybojovali cenný kov pred štyrmi rokmi.
 
Náročná trať a besné tempo od samého začiatku pretekov znamenalo, že ani jedna Slovenka do cieľa nedorazila. Tereza Medveďová a Tatiana Jaseková zhodne odstúpili po prvom okruhu. Potvrdilo sa, že na takomto ťažkom okruhu naše pretekárky nebudú mať reálnu šancu bojovať s profesionnálnymi pretekárkami.
 
 
ms 18 zeny podium staf
Pódium žien Elite (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z pretekov žien (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
 
profil kopca
profil kopca Igls (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 

 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop