Štyri dni Dunkerque: Časovku vyhral Thomas a je novým lídrom, Peter Sagan v časovke jedenásty

18.5.2023, 13:00 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
3. 18.5. rovinata etapa ciel rovina Saint Quentin 16 km Thomas
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
profil etapy, 150 nastúpaných metrov (© 4joursdedunkerque.com)
Počas tretieho dňa na podujatí Štyri dni Dunkerque cyklisti museli použiť špeciály na časovku, pretože na programe bol individuálny súboj proti chronometru. Organizátori si pre všetkých účastníkov podujatia pripravili trasu dlhú 16 kilometrov po rovinatom profile. Favoritmi na víťazstvo boli Kasper Asgreen, Jannik Steimle, Ethan Vernon, Maciej Bodnar a ďalší cyklisti.

Úplne prvým cyklistom, ktorý opustil štartovú rampu bol Abrahamsen (Uno-X) a pol tretej poobede. Jeho výsledný čas nebol príliš dobrý, prekonali ho viacerí pretekári štartujúci krátko po ňom. Prvý kvalitnejší benchmark nastavil Vandenbranden (Flandes) s časom 20:30. Iba sekundu za ním zaostal Petit (Intermarché).

Vandenbranden (Flandes) bol na predbežnom prvom mieste až kým do cieľa neprišiel Van der Tuuk (Kern Pharma), ktorý viedol o dve sekundy pred svojim krajanom. Lenže o štyri minúty neskôr prišiel do cieľa Haga (Human) a jeho čas 20:22 bol zatiaľ najlepší. Po ňom sa na trati ukázal Van Emden (Jumbo), ktorý dokázal čas stlačiť pod 20 minút, jeho výsledný čas bol 19:57.

Van Emdenov čas od úvodného medzičasu atakoval Larsen (Uno-X) a výborný vstup potvrdil aj v ďalšom priebehu. Bol rýchlejší o 27 sekúnd. Aj Walscheid (Cofidis) pokukoval po prvej priečke, no druhá polovica mu už tak nevyšla. Dosiahol čas 20:07. Potom už išli prví väčší favoriti. Van Dijke (Jumbo) ale stratil na Larsena 21 sekúnd, Steimle (Soudal) dokonca 25 sekúnd.
Výbornú prvú polovicu časovky išiel aj Sexton (Bolton), na medzičase strácal iba 11 sekúnd. Lenže druhá polovica mu už tak nevyšla a nakoniec skončil v poli porazených. Bol (Astana) dokázal celú trasu prejsť v solídnom tempe a dosiahol čas 19:47, čo bolo o 17 sekúnd pomalšie ako predbežný líder. Ten už sa musel chvieť v kresle, pretože Norman (Uno-X) aj Thomas (Cofidis) prekonali jeho čas na medzičase.
Thomas (Cofidis) si do druhej polovice priniesol 11 sekúnd nad Larsenom (Uno-X). Nakoniec ju prešiel o dve sekundy pomalšie, takže sa ujal vedenia s náskokom deviatich sekúnd. Norman (Uno-X) prvú polovicu prepálil a nakoniec stratil na Larsena 17 sekúnd. Na lídra mal manko 26 sekúnd. Po ňom už išiel Asgreen (Soudal) a papierovo najväčší favorit atakoval najrýchlejší čas Thomasa, lenže v cieli mu chýbalo14 sekúnd.
Peter Sagan bol posledným pretekárom mimo Top 10, ktorý išiel časovku. Jej prvú časť išiel viac ako výborne. Na medzičase mu patrilo predbežné piate miesto, pričom na Thomasa (Cofidis) stratil 16 sekúnd. V druhej polovici jeho manko podrástlo o ďalších 18 sekúnd a v čase svojho dojazdu uzatváral najlepšiu desiatku. Sagan nakoniec s časom 19:55 obsadil 11. priečku
Po slovenskom cyklistovi už išli len desiati cyklisti. Turgis (TotalEnergies) zašiel zlý čas, v cieli mu namerali 20:36. Le Berre (Arkéa) zaostal o skoro ďalšiu minútu. Currie (Bolton) mal čas 19:58, Cosnefroy (Ag2r) a Coté (Human) nedokázali skresať svoj čas pod 22 minút. Vernon (Soudal) bol úspešnejší, zašiel čas 19:47, Grégoire (FDJ) na neho stratil päť sekúnd. Kooij (Jumbo) dosiahol čas 20:02, predbežný líder Leroux (Van Rysel) sa nedostal ani do Top 20.
Papierové predpoklady sa naplnili a súboj s chronometrom poriadne prehrádzal poradie v predbežnej klasifikácii. Víťazom časovky bol Benjamin Thomas s časom 19:21 a zajtra ponesie najcennejší dres. Na 2. mieste v celkovej klasifikácii je Kasper Asgreen so stratou 14 sekúnd. Ďalších šesť sekúnd stráca Ethan Vernon. Peter Sagan sa v celkovej klasifikácii posunul na 10. priečku. Jeho manko na najcennejší dres je pred štvrtou etapou presne 32 sekúnd.