Il Lombardia: Po útoku v zjazde zvíťazil Pogačar, poradil si aj s kŕčmi, na pódiu s ním Bagioli a Roglič, Evenepoel po páde deviaty

7.10.2023, 13:50 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Il Lombardia: Po útoku v zjazde zvíťazil Pogačar, poradil si aj s kŕčmi, na pódiu s ním Bagioli a Roglič, Evenepoel po páde deviaty
Triumf Pogačara (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)

so 7.10. rovinata etapa ciel rovina Como > Bergamo 239 km Pogačar
profil pretekov, 4650 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Druhý októbrový víkend patril záverečnému monumentu sezóny Il LombardiaTadej Pogačar (UAE Team Emirates) ovládol predchádzajúce dva ročníky a dnes mohol zaknihovať víťazný hetrik. Posledné súťažné kilometre v kariére absolvoval Thibaut Pinot (Groupama - FDJ). Organizátori mu preto darovali kozu menom Vittoria. Trasu pretekov aj ďalších favoritov ste si mohli prečítať v preview, ktoré pripravil kolega Peter Matis
Do vedúcej skupiny sa prepracovali Tobias BayerNicola Conci (2x Alpecin-Deceuninck), Martin MarcellusiAlex Tolio (2x Green Project-Bardiani CSF-Faizané), Nils BrunJacob Ericsson (2x Tudor Pro Cycling Team), Nicolas Prodhomme (AG2R Citroën Team), Samuele Battistella (Astana Kazachstan), Niccoló Buratti (Bahrain - Victorious), Simon Geschke (Cofidis), Asbjørn Hellemose (Lidl - Trek), Ben Swift (Ineos Grenadiers). Mattia Bais (EOLO-Kometa), Thomas De Gendt (Lotto Dstny), Kamil Malecki (Q36.5 Pro Cycling Team) a Paul Ourselin (TotalEnergies).
Po devätnástich kilometroch po štarte skončili na zemi piati jazdci vrátane Remca Evenepoela (Soudal - Quick Step). Jeden z favoritov na víťazstvo si zranil lakeť, ale mohol pokračovať a po deviatich kilometroch sa vrátil späť. Neskôr vyhľadal auto lekára. Spadol aj Guillaume Martin (Cofidis). 110 kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina dve minúty a dvadsať sekúnd k dobru. Chýbal v nej Ben Swift, keďže dostal defekt.
Pelotón viedli zástupcovia Soudalu, takže Remco Evenepoel bol v poriadku. Z hlavnej skupiny prekvapujúco odpadol Enric Mas (Movistar). Tímoví kolegovia sa k nemu nesťahovali a bolo jasné, že druhý muž vlaňajšej edície dnes nebude bojovať o najvyššie priečky. Únik zdolal Berbenno (6,9 km; 5 %) aj s Benom Swiftom, ktorý sa dokázal vrátiť späť. Z vedúcej skupiny odpadol Jacob Ericsson (Tudor). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Mechanické problémy musel riešiť Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Soudalu - Quick Step v balíku pomáhali aj zástupcovia EF Education-EasyPost. Meniť bicykel musel ôsmy muž vlaňajšieho ročníka Rudy Molard (Groupama-FDJ). Vedúca skupina začala stúpať na Passo della Crocetta (11,6 km; 5,8 %). V popredí nechýbali ani jazdci Jumba-Visma. Naopak, družina UAE Team Emirates sa zatiaľ skrývala.
Únik opustil Thomas De Gendt (Lotto Dstny). Neskôr ho nasledovali aj Tobias Bayer (Alpecin-Deceuninck), Niccoló Buratti (Bahrain - Victorious) a Kamil Malecki (Q36.5 Pro Cycling Team). Naopak, drobný náskok pred balíkom si vytvorili Ben Healy (EF Education-EasyPost) a Oscar Onley (Team DSM - firmenich). Z úniku vypadol aj Nils Brun (Tudor Pro Cycling Team). 
Enric Mas (Movistar) napokon zosadol z bicykla. Vysvitlo, že sa zaplietol do jedného z pádov. Na chvíľu sa pred pelotónom pohybovali aj Attila Valter (Jumbo), Diego Ulissi (UAE Emirates) a Ilan Van Wilder (Soudal), ale rýchlo sa vrátili späť. Z úniku vypadli aj Asbjørn Hellemose (Trek) a Nicola Conci (Alpecin). Osemdesiat kilometrov pred páskou mala vedúca skupina minútu na duo prenasledovateľov. Balík strácal ďalšiu minútu a dvadsať sekúnd. 
Vedúca skupina preťala vrchol s náskokom dvadsiatich sekúnd na Bena Healyho a Oscara Onleyho. Pelotón strácal ďalších 25 sekúnd. Nasledoval krátky zjazd a ďalšie stúpanie na Zambla Alta (9,8 km; 3,3 %). Duo prenasledovateľov sa dostalo do úniku, odkiaľ odpadli Simon GeschkeSamuele BattistellaAlex Tolio Paul Ourselin. Z celodenného úniku zostali vpredu iba Nicolas Prodhomme Martin Marcellusi
Krátky zjazd využili na návrat do úniku Samuele Battistella (Astana), Simon Geschke (Cofidis), Alex Tolio (Green Project), Paul Ourselin (TotalEnergies) a Mattia Bais (EOLO). Prvý menovaný opäť opustil vedúcu skupinu hneď na začiatku stúpania na Zambia Alta. Nasledovali ho ďalší jazdci a vpredu ostali iba MarcellusiTolioHealy Prodhomme.
Z pelotónu, ktorý viedlo Jumbo, odpadol aj Edward Dunbar (Jayco AlUla). Do vedúcej skupiny sa vrátil aj Oscar Onley (Team DSM - firmenich). V balíku došlo k pádu. Na zemi skončili Richard CarapazEsteban Chaves (2x EF Education), Mikel Landa (Bahrain - Victorious), Matteo Jorgenson (Movistar) a Michael Woods (Israel Premier Tech). Carapaz a Landa sa veľmi ťažko zbierali zo zeme.
Napokon pokračovali, ale nádeje na dobrý výsledok boli preč. Vedúca skupina aj balík klesali pod Passo di Ganda (9,3 km; 7,1 %). Vpredu si Ben Healy Martin Marcellusi vytvorili polminútový náskok na zvyšok úniku. Z partie prenasledovateľov vypadol Nicolas Prodhomme, ktorý počkal na balík, kde zostalo približne štyridsať cyklistov. Do pelotónu sa po páde vrátil Richard Carapaz. Na začiatku stúpania sa Healy zbavil Marcellusiho
Malý náskok pred balíkom si vytvorili Adam Yates (UAE Team Emirates) a Julian Alaphlippe (Soudal - Quick Step). Skupina favoritov sa rozbila, Yates, Alaphilippe aj Healy boli dostihnutí a vzadu ostal Remco Evenepoel. Viedol ho Alaphilippe, ale belgický majster nevyzeral dobre. Vpredu ostalo jedenásť ľudí. Odpadol odtiaľ Fausto Masnada (Soudal), ale Talian sa vrátil späť spoločne s Chrisom Harperom (Jayco AlUla). 
Ako prvý atakoval Michael Woods (Israel Premier Tech), ale po chvíli zaútočil Aleksandr Vlasov (Bora - hansgrohe). Za nimi šli Simon YatesChris Harper (2x Jayco AlUla), Richard Carapaz (EF Education - EasyPost) a Andrea Bagioli (Soudal - Quick Step). Po chvíli sa tam dostal aj Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Malú medzeru mali Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers) a Primož Roglič (Jumbo-Visma).  
Vpredu začal diktovať tempo Pogačar a vytvoril si drobný náskok. Po chvíli ho dolepil VlasovRoglič viedol druhú skupinu a mal vedúce duo na dohľad. Spolu s ním zostali BagioliCarapaz, Rodríguez a Yatesovci. Adam Yates a Richard Carapaz neudržali tempo Rogliča a víťaz Gira tesne pred vrcholom dorazil vedúce duo, pričom spoločne s ním sa udržali Simon YatesBagioli a Rodríguez
Tadej Pogačar hneď na začiatku zjazdu odskočil skupine a do partie za ním sa vrátil Adam Yates. Prenasledovatelia strácali pätnásť sekúnd. Dvojnásobný víťaz Starej dámy naďalej zvyšoval svoj náskok. Druhú skupinu ťahal Primož Roglič. Tesne za ňou sa nachádzal Richard Carapaz a Ekvádorčan sa úspešne vrátil. Štrnásť kilometrov pred páskou mal víťaz Amstel Gold Race aj Valónskeho šípu 35 sekúnd k dobru. 
Tadej Pogačar dostal kŕče, ale zaťal zuby. Dostal občerstvenie z auta, takže jeho tím sa po pretekoch mohol tešiť aj na pokutu. Za druhou skupinou šla partia, kde boli Remco EvenepoelChris HarperAntonio TiberiAndreas KronMichael Woods a ďalší pretekári. Bol tam aj Marc Hirschi, ale víťaz Okolo Maďarska zavadil o Evenepoela a spadol. Druhá skupina ideálne nespolupracovala, čo nahrávalo Slovincovi na čele. 
Na cyklistov čakalo posledné stúpanie Colle Aperto (1,3 km; 7,1 %), ktoré vrcholilo tri kilometre pred cieľom. Pogačar mal na jeho začiatku minútu k dobru. Do tretej skupiny sa po páde vrátil Marc Hirschi. Z druhej skupiny vypadli CarapazRodríguez aj RogličPogačar ešte dokázal zvýšiť svoj náskok a mieril za tretím triumfom. Za ním atakoval Simon Yates, ale nebol úspešný. 
Tadej Pogačar to dokázal a po epickom výkone si prišiel po ďalší veľký úspech. Druhá skupina sa napokon spojila, vrátili sa do nej aj zaostávajúci jazdci a druhú priečku prekvapujúco vyšprintoval Andrea Bagioli. Na pódium sa dostal aj Primož Roglič. Štvrtú priečku obsadil Alexandr Vlasov a Top 5 uzavrel Simon Yates. Tretia partia stratila minútu a 25 sekúnd. Šprint o deviatu priečku vyhral Remco Evenepoel.
Elitnú desiatku doplnil víťaz etapy na Vuelte Andreas Kron. Rozhodujúci moment pretekov prišiel v zjazde z Passo di GandaTadej Pogačar opätovne zaútočil a bol to posledný moment, kedy ho konkurenti v boji o triumf videli. Už trojnásobného víťaza Lombardie v závere nezastavili ani kŕče. Životný úspech dosiahol Andrea Bagioli. Budúcoročná posila Lidlu-Trek zatienila Evenepoela a držala krok s papierovo lepšími vrchármi, čo mu vynieslo druhú priečku. Na pódium sa dostal aj Primož Roglič. Slovinec a jeho tím odtiahli množstvo kilometrov, ale Pogačar sa dnes ukázal v lepšej forme. 
Kvalitnú formu preukázali aj Alexandr VlasovSimon Adam YatesovciCarlos Rodríguez a napriek pádu medzi najlepších patril aj Richard Carapaz. Na zemi skončil aj Remco Evenepoel a možno aj to ovplyvnilo jeho dnešný výkon. S kopcovitou trasou si obstojne poradili aj Rui CostaAndreas KronMichael WoodsMaxim Van Gils či Lorenzo Fortunato. Posledné preteky v kariére absolvoval víťaz z roku 2018 Thibaut Pinot, ktorý nebojoval o víťazstvo.  
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
vyjadrenie ikonky ciernaTadej Pogačar (víťaz)
"Passo di Ganda poznám veľmi dobre. Dúfal som, že ja a Alexandr Vlasov spolu dôjdeme do cieľa, ale zozadu sa vrátili. Bolo tam množstvo dobrých pretekárov. Zrazu som mal menší odstup a ten zjazd poznám veľmi dobre. Pred dvoma rokmi som ho šiel hrozne, dnes to už bolo oveľa lepšie. Bolo ťažké ísť sám tak ďaleko pred cieľom. Boli to naozaj ťažké preteky. Mal som kŕče v nohách. Myslel som, že je koniec, ale, našťastie, som to prekonal."
vyjadrenie ikonky ciernaThibaut Pinot (koniec kariéry)
"Možno nie som majster sveta, ale mám najlepších fanúšikov na svete. To je naozaj šialené, čo som videl okolo seba. Ja som vedel, že preteky budú naozaj ťažké. Videl som, že úroveň ostatných pretekárov je naozaj vysoká. Som rád, že som mohol finišovať po boku mojich tímových kolegov. Som rád, že mám v pelotóne množstvo priateľov, ale teraz si to chcem užiť s tímom."
vyjadrenie ikonky ciernaAndrea Bagioli (2. miesto)
"Moje prvé pódium na monumente za Tadejom Pogačarom, ale pred ďalšími úžasnými jazdcami, to je niečo, čomu nemôžem uveriť. Zajazdil som perfektné preteky a dal som do toho všetko, aby som zostal s favoritmi, keď sa začalo útočiť. Som šťastný, že som vyhral šprint druhej skupiny napriek kŕčom. Je mi smutno, že odchádzam a chcem poďakovať Vlčej svorke za nezabudnuteľné štyri roky. Som rád, že sa lúčim po tak neuveriteľnom týždni."
Výsledky
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 05:55:33
2. BAGIOLI Andrea Soudal Quick-Step 00:52
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:52
4. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 00:52
5. YATES Simon Team Jayco-AlUla 00:52
6. YATES Adam UAE Team Emirates 00:52
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:52
8. CARAPAZ Richard EF Education-EasyPost 01:06
9. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 01:26
10. KRON Andreas Lotto Dstny 01:26
Zobraziť kompletné poradie
.
profil predposledného kopca (© illombardia.it)
profil dojazdu (© illombardia.it)
 
Náš eshop