Reakcie po Rogličovom triumfe: Víťaz vyzdvihol Vlasova, Evenepoel uznal, že nie je vo forme. Gee prekonal svoje očakávania

7.6.2024, 20:30 | Aktuality zo sveta | Jozef Klačan
Reakcie po Rogličovom triumfe: Víťaz vyzdvihol Vlasova, Evenepoel uznal, že nie je vo forme. Gee prekonal svoje očakávania
Primož Roglič a jeho triumf (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

V piatok začal na Dauphiné víkendový horský trojboj, ktorý mal okrem vyriešenia celkového poradia aj napovedať ako budú niektorí favoriti a ich prípadní pomocníci pripravení na Tour de France.
Čo sa časovky týka, Remco Evenepoel ukázal, že je napriek zraneniu z Okolo Baskicka pripravený nadmieru dobre, bude to tak ale aj v horách? Pozorne bolo treba sledovať najmä Primoža Rogliča, Carlosa Rodrigueza, ako aj ďalších vrchárov Jaya Hindleyho a Aleksandra Vlasova z Bory, Mikela Landu a Iana Van Wildera zo Soudalu alebo Seppa Kussa z Vismy. Otázne boli následky štvrtkového nepríjemného hromadného pádu na klzkej vozovke, do ktorého sa zaplietli viacerí z favoritov vrátane Evenepoela, Rogliča a Ayusa.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Samotnú etapu organizátori klasifikovali ako "rovinatú s horským finišom“. Štartovala v Hauterives a končila v lyžiarskom stredisku Le Collet d’Allevard. Merala 174,1 km a okrem záverečného HC stúpania postavila jazdcom do cesty ešte prémiu druhej kategórie (Col du Granier) necelých 45 kilometrov pred cieľom. V zásade sa nedalo očakávať nič iné ako súboj ašpirantov na celkové poradie.
Tesne pred etapou sa rozhodol nepokračovať Juan Ayuso. „Mám zodraté obidva boky. Je to úsmevné, ale včera som spadol dvakrát - najprv som sa šmýkal a bál sa, že do mňa narazia zozadu, tak som rýchlo vstal a opäť spadol, tentokrát na druhú stranu. Dosť som sa poudieral, najhoršie je na tom hlava. Spravil som dnes krátku jazdu, aby som videl ako na tom som, bolesť ale neustúpila a tak som nemohol štartovať," vravel pre tímový web.
„Samozrejme sa budeme snažiť vyhrať. Neriešime ale úplne výsledky, prišli sme sem nazbierať pretekárske dni, sžiť sa s tímom a dostať sa do čo najlepšej formy,“ deklaroval pred štartom Primož Roglič. Čo to znamená sa ukázalo päť kilometrov pred cieľom, keď na útok De Plusa z INEOSu zareagoval Vlasov, čím pripravil pôdu na atak aj Rogličovi, ktorý odpáral aj Evenepoela. Roglič sa nakoniec spojil s Vlasovom. Jeho brutálne tempo udržal už iba Ciccone. Finiš bol jasnou záležitosťou jazdca BORY. „Vlastne ma to plece dosť bolí, nemôžem sa otočiť, ale nohy sú dobré, na nich sa nesťažujem. Konečne sme na pretekoch, všetci naši pretekári ukázali, že sme tu pre rovnaký cieľ. Dnes zašli výborne, všetkým im ďakujem. Zajtra nemusíme vyhrať, ale chceme ukázať, že vieme držať žltý dres,“ boli Roglove slová v cieli.
Na víťazstve má obrovskú zásluhu predovšetkým Aleksander Vlasov. Na otázku, či sa jednalo o plán reagoval: „My sme sa dnes rozhodli, že sa budeme riadiť pocitmi, aké budeme mať nohy, ako na tom budeme zdravotne. Keď nastúpil de Plus, Primož mi povedal nech idem, keď ma potom dobehol a počul som, že žlté tričko chýba, tak som už iba išiel naplno. Mám dobré pocity, som rád, že môžem odviesť dôležitú prácu pre Primoža. Cieľom je pre nás vyhrať Tour de France.“
Ukážková spolupráca v Bore (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
Druhý skončil Giulio Ciccone, ktorého tým Lidl-Trek najviac pracoval na likvidácii úniku. „Dnes som mal naozaj dobré pocity, musím poďakovať týmu, hlavne Madsovi Pedersenovi, ktorý išiel úplne perfektne. Roglič bol proste silnejší. Takže nie som sklamaný."
Prekvapením bol výborný výkon štvrtého Dereka Gee. Aj keď sa tu už ukázal vyhranou etapou číslo tri, asi nikto nečakal, že bude v horách tak vysoko. „Dnes som dosť prekonal svoje očakávania. Nikdy som vlastne v takejto pozícii nebol, takže to bolo naozaj skvelé. Keď nastúpil Vlasov, videl som, ako sa skupina stále zmenšuje. Nemyslel som si, že by som mohol ísť o etapu, našťastie som vo finále príliš nestratil.“ Po piatku sa pretekár Israelu - Premier Tech dokonca blíži k pódiu. „Je to tak, dnes mám za sebou prvý test a uvidím ako to pôjde v ďalších dňoch. Samozrejme ale dúfam v celkové poradie.“
Remco Evenepoel sa musel vzdať žltého dresu a vyzeralo to aj tak, že ho Roglič v stúpaní zlomil, nakoniec však celkom eliminoval straty a zostáva druhý v celkovom poradí. V cieli športovo zagratuloval víťazovi. „Pred stúpaním som vedel, že mám trochu ťažké nohy a bude ťažké udržať sa s najlepšími, čo je normálne, keďže nie som v top forme. Na druhej strane, pred dvoma týždňami som nedokázal vyprodukovať takýto výkon, takže napriek dnešnej strate sú tu povzbudivé signály,“ povedal Remco po dojazde do cieľa.
Šesťčlenný únik odišiel krátko ostrom štarte a dostal značný priestor. Najznámejšími menami boli Magnus Cort a Romain Gregoire. Obidvaja určite tajne snívali o víťaznej etape. Silnejším sa napokon ukázal francúzsky jazdec. Svoj výkon hodnotil v cieli veľmi sympaticky: „Som spokojný, vyskúšal som všetko a podarilo sa mi dostať do úniku. Zaútočil som na úpätí záverečného stúpania, mal som dobré nohy. V každom prípade som využil svoju šancu, ale majstri rozhodli inak. Na toto Dauphiné som prišiel vyhrať etapu a treba byť oportunistický. Vedel som, že ak chcem na konci týždňa vyhrať, musí to byť prostredníctvom úniku. Dnes to nevyšlo, ale zajtra to skúsime znova," vravel pre letour.fr.
Výsledky 6. etapy
1. ROGLIČ Primož link ikonka Bora - hansgrohe 04:19:59
2. CICCONE Giulio Lidl - Trek 00:03
3. VLASOV Aleksandr Bora - hansgrohe 00:11
4. GEE Derek Israel - Premier Tech 00:13
5. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 00:17
6. DE PLUS Laurens INEOS Grenadiers 00:22
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:22
8. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:42
9. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:50
10. HINDLEY Jai Bora - hansgrohe 00:53
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po 6. etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Bora - hansgrohe 16:47:44
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:19
3. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 00:58
4. GEE Derek Israel - Premier Tech 01:01
5. VLASOV Aleksandr Bora - hansgrohe 01:32
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:40
7. DE PLUS Laurens INEOS Grenadiers 01:53
8. LAZKANO Oier Movistar Team 02:08
9. SCOTSON Callum Team Jayco - AlUla 02:15
10. HAIG Jack Bahrain Victorious 02:31
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop