13. etapa Giro d'Italia 2025, piatok
13. | 23.5. | ![]() |
![]() |
Rovigo > Vicenza | 180 km | Pedersen |
Centrála pretekov | Štartová listina | Pravidlá |
profil etapy, 1600 nastúpaných metrov (© giroditalia.it) |
Ani priebeh 13. etapy Gira nemal fanúšikov zásadnejšie upútať, pretože sa jazdilo 179 kilometrov na rovine, ale organizátori v cieľovej Vicenze vymysleli atraktívny dojazd. Záverečných 700 metrov bolo do desaťpercentného stúpania, čo tak trochu pripomínalo Valónsky šíp, hoci Mur de Huy je, samozrejme, prudší.
Bol to záver, ktorý v mnohých tímoch vzbudzoval nádej, že v ich radách je pretekár, ktorému to bude sedieť a zabojuje o triumf. Dalo sa teda čakať, že hlavná skupina určite len tak nepustí únik a tempo v závere bude obrovské. S tým aj nervozita. Určite sa tu dali čakať aj rozdiely. V minulosti by to veľmi vyhovovalo Primožovi Rogličovi. Na tomto Gire sa ale zatiaľ prejavoval mierne rozpačito, takže sme na jeho výkon boli zvedaví.
Od úvodu bolo zrejmé, že to je etapa, na ktorú sa tešili mnohé tímy. Šlo sa veľmi vysoké tempo. Za prvé dve hodiny pelotón zvládol vyše sto kilometrov. Vyzeralo to tak, že v cieli budú pretekári o pol hodiny skôr ako sa plánovalo.
Únik nemal veľké šance, no bola v ňom až deviatka pretekárov - Sven Erik Bystrøm a Lorenzo Germani (2x Groupama-FDJ), Luca Mozzato (Arkéa - B&B), Fran Miholjevič (Bahrain Victorious), Dries De Bondt (Decathlon AG2R), Lorenzo Milesi (Movistar), Chris Hamilton (Picnic PostNL), Mattia Bais (Polti VisitMalta) a Filippo Magli (VF Group - Bardiani). Pelotón ich držal na dvoch minútach.
Už 50 kilometrov pred cieľom sa skupina rozbíjala a pelotón ju videl pred sebou. Bolo zjavné, že dnes ide o veľa. Dokonca bolo zrejmé, že budú k dispozícii aj bonifikačné sekundy 6-4-2 na špeciálnej prémii. Lorenzo Germani ako posledný vydržal vpredu aj cez najťažší kopec a pridal sa k nemu Christian Scaroni (Astana). Mali len minimálny náskok v rámci propagácie svojich sponzorov. Balík ich zámerne nechával s 10-15 sekundami.
Tempo udávali tímy Lidl - Trek a Q36.5, prvý menovaný veril zrejme Vackovi, kedže cyklámenový Pedersen mal v predošlom kopci problémy udržať tempo. Jasným lídrom švajčiarskeho celku bol zase Tom Pidcock, ktorý šiel výborne v podobnom dojazde v piatej etape. Malé preview záverečného kopca si mali možnosť jazdci spraviť 20 kilometrov pred páskou. Pri prvom prejazde cieľovou bránou bol na čele Scaroni, ktorý sa v kopci mierne vzdialil Germanimu, ale nebolo to nič zásadné.
Po zjazde sa dvojička pred pelotónom opäť spojila a ťahať v pelotóne začali jazdci UAE XRG. Zrejme si v dojazde veril líder pretekov Del Toro alebo chceli sekundy na Red Bull prémii. To druhé sa vzápätí potvrdilo, keď tesne pred prémiou chytili Germaniho, ale Scaroni ešte odolal a zobral šesť sekúnd. Za ním proti sebe šprintovali tímoví kolegovia z UAE a úspešnejší bol Ayuso pred Del Torom!
???????? Torito ???? ???????? Ayuso - Round 1!
— Giro d'Italia (@giroditalia) May 23, 2025
A huge battle between the Maglie Rosa e Bianca, as Scaroni takes P1 of the @RedBull KM !#GirodItalia pic.twitter.com/oz27gTYbaG
V zjazde z prémie zaútočil Romain Bardet (Picnic) a chytil sa ho Mathias Vacek (Lidl - Trek). Vytvorili si 15-sekundový náskok pred finálnym stúpaním. Za nimi sa snažili robiť Visma a Alpecin. Odvážny útok dvojice bol nakoniec zlikvidovaný 500 metrov pred cieľom vláčikom Alpecinu. Borci v sivom to rozbiehali Planckaertovi, ten však v závere nemal dosť síl a akurát to výborne rozbehol Van Aertovi s Pedersenom, ktorí zviedli krásny súboj. Náročný špurt do kopca dotiahol do víťazného konca Mads Pedersen a získal tak svoju štvrtú etapu na tohtoročnom Gire.
????A display of sheer power, and a podium with some of the biggest names of this Corsa Rosa
— Giro d'Italia (@giroditalia) May 23, 2025
????Una dimostrazione di pura potenza, e un podio con alcuni dei grandissimi nomi di questa Corsa Rosa.
⏪ The @continental_it Ultimo Kilometro#GirodItalia pic.twitter.com/c08eqIAUQy
Druhý Van Aert bol jediný schopný držať zdrcujúce tempo muža v cyklámenovom drese, ale ani on mu nebol schopný vykuknúť z háku. Za dominantnou dvojicou, ktorá sa odtrhla od zbytku balíka sa snažil držať ružový Del Toro, ktorý však nemal potrebnú výbušnosť. Napriek tomu to bol výborný šprint od 64-kilového vrchára/punchera, získal ním tretie miesto a ďalšie štyri bonusové sekundy. Spolu s Red Bull prémiou si teda polepšil o 6 " pred konkurentmi.
Do záveru sa zapojil aj Roglič, na bonifikácie sa mu však siahnuť nepodarilo. Každopádne je to náznak toho, že sa po pádoch začína cítiť lepšie. Pred lídra Red Bullu sa vošli ešte Rochas (Groupama) a Godon (Decathlon), ktorý uzavrel prvú päťku. Videli sme veľmi rýchlu etapu, záujem o únik to taký enormný, že prvé dve hodiny sa šlo cez 50km/h, to malo vplyv aj na únavu jazdcov.
![]() |
Jednoznačne to nebola oddychová etapa ani pre GC jazdcov. Drobné zmeny nastali na konci Top 10, pretože v závere stratili 18 sekúnd Arensman (Ineos) aj Adam Yates (UAE XRG). Obaja stratili pozície na úkor Bernala (Ineos) a Geeho (Israel). Je teda jasné, že v UAE ostali len dvaja lídri, a to pôvodne zmýšlaný Ayuso a aktuálne v maglia rosa jazdiaci Del Toro. Rivalita medzi nimi je taká, že dnes proti sebe špurtovali o bonusové sekundy.
![]() |
"Nemal som ideálne načasovanie, chcel som tam byť neskôr, ale šiel som na inštikt. Otvorilo sa mi to na pravej strane, tak som šiel, niekedy je byť vpredu skôr lepšie a dnes to vyšlo. Skúsili sme ísť na etapu s Vackom, keby sa trochu viac v balíku váhalo, tak to dotiahnu do cieľa. Ostatné tímy museli zabrať, takže to pre nás bola ideálna situácia. Neuvažujem o počte víťazstiev na tomto Gire, proste si užívam to dnešné." |
Výsledky etapy | ||||||||
1. | ![]() |
PEDERSEN Mads | Lidl - Trek | 03:50:24 | ||||
2. | ![]() |
VAN AERT Wout | Visma | Lease a Bike | 00:00 | ||||
3. | ![]() |
DEL TORO Isaac | UAE Team Emirates | 00:02 | ||||
4. | ![]() |
ROCHAS Rémy | Groupama - FDJ | 00:05 | ||||
5. | ![]() |
GODON Dorian | Decathlon Ag2r La Mondiale | 00:05 | ||||
6. | ![]() |
ROGLIČ Primož ![]() |
Red Bull - Bora | 00:05 | ||||
7. | ![]() |
TIBERI Antonio | Bahrain Victorious | 00:05 | ||||
8. | ![]() |
GEE Derek | Israel - Premier Tech | 00:05 | ||||
9. | ![]() |
AULAR Orluis | Movistar Team | 00:05 | ||||
10. | ![]() |
BERNAL Egan | INEOS Grenadiers | 00:05 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | ![]() |
DEL TORO Isaac | UAE Team Emirates | 46:32:59 | ||||
2. | ![]() |
AYUSO Juan | UAE Team Emirates | 00:38 | ||||
3. | ![]() |
TIBERI Antonio | Bahrain Victorious | 01:18 | ||||
4. | ![]() |
YATES Simon | Visma | Lease a Bike | 01:20 | ||||
5. | ![]() |
ROGLIČ Primož ![]() |
Red Bull - Bora | 01:35 | ||||
6. | ![]() |
CARAPAZ Richard | EF Education - EasyPost | 02:07 | ||||
7. | ![]() |
CICCONE Giulio | Lidl - Trek | 02:20 | ||||
8. | ![]() |
MCNULTY Brandon | UAE Team Emirates | 02:40 | ||||
9. | ![]() |
BERNAL Egan | INEOS Grenadiers | 02:50 | ||||
10. | ![]() |
GEE Derek | Israel - Premier Tech | 02:54 |
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape | ||||||||
1. | ![]() |
PEDERSEN Mads | Lidl - Trek | 227 | ||||
2. | ![]() |
KOOIJ Olav | Visma | Lease a Bike | 105 | ||||
3. | ![]() |
VAN UDEN Casper | Team Picnic PostNL | 85 |
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape | ||||||||
1. | ![]() |
FORTUNATO Lorenzo | XDS Astana Team | 157 | ||||
2. | ![]() |
AYUSO Juan | UAE Team Emirates | 54 | ||||
3. | ![]() |
TAROZZI Manuele | VF Group - Bardiani CSF | 50 |
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape | ||||||||
1. | ![]() |
DEL TORO Isaac | UAE Team Emirates | 46:32:59 | ||||
2. | ![]() |
AYUSO Juan | UAE Team Emirates | 00:38 | ||||
3. | ![]() |
TIBERI Antonio | Bahrain Victorious | 01:18 |
Posledný kopec na trase etapy:


profil posledného kopca (© giroditalia.it) |
Naše hlavné spravodajstvo z Gira 2025
Centrála pretekov | Štartovka | Pravidlá |