1. 5.6. zvlnená ciel rovina Liptovský Mikuláš > L. Mikuláš 158,1 km víťaz: Rossi


Prvý deň našim domácim pretekom príliš neprial. Chlad a dážď na pohode cyklistov určite nepridali. Tesne pred 13:00 sa celý konvoj vydal na 56. ročník v tradičnom Liptovskom Mikuláši. Prvé kilometre boli bohaté na defeky, za 20 kilometrov postihli až takmer 20 cyklistov. Medzi nimi aj Martina Mahďara (Dukla) a Romana Zrelicu (CK BB).

Veľmi nešťastná správa prišla po polhodine pretekov. Martin Mahďar, ktorý sa po defekte ešte nedotiahol dopredu, v kolóne spadol a musel byť odvezený do nemocnice. Vyzeralo to na otras mozgu a problém s ľavým kolenom. Na trati tak ostalo iba 25 Slovákov.

Vpredu sa vytvoril trojčlenný únik, kde nechýbal Maroš Kováč (Dukla), ktorý takto oslavoval narodenie svojho syna. K nemu sa pridal Rus Prishpetnij z Kaťuše a Talian Rossi z Meridiany. Náskok pomaličky stúpal. Po hodine pretekov to boli tri minúty. Kováč vyhral prvú horskú aj šprintérsku prémiu. Dážď po 14tej hodine ustál. Po prvej hodine a pol, 64 km od štartu, bola priemerná rýchlosť pretekov 42 km/h. Náskok Kováča a spol šesť minút.

Na 85. kilometri mal Kováč, Rossi a Prishpetnij náskok deviatich minút. Pre jedného z najskúsenejších slovenských cyklistov to vyzeralo veľmi nádejne. Do nemocnice odviezli ďalšieho pretekára, tentoraz Kondruta z Kolss tímu.

Druhá polovica etapy mala pokojný charakter. Náskok úniku klesal, no nie veľmi rýchlo. 28 km pred okolo-svk-12-1-etapa-vitazcieľom sa odtrhol zo skupiny vpredu Prishpetnij z Itera-Kaťuša a viedol preteky sám. Vyhral aj poslednú vrchársku prémiu. Pelotón strácal 24 km pred cieľom 6:20. Kováč si šiel po bedňu, finančné prémie aj UCI body. Viedol aj bodovaciu klasifikáciu. 20 km pred páskou už Rusa vpredu dostihol Talian Rossi a Kováč šiel 300 metrov za nimi na treťom mieste.

Prvú etapu Okolo Slovenska 2012 vyhral Rossi pred Prishpentnijom. Maroš Kováč napokon dorazil so stratou 3:39 a bral tretie miesto. Pelotón stratil rovných päť minút a na treťom mieste v ňom špurtoval Juraj Sagan, na piatom Michael Kolář.

Celkové poradie pochopiteľne ovládla dnes najúspešnejšia trojica a v žltom je Rossi. Vrchársky dres patrí Prishpetnijovi, bodovací Kováčovi. Za pelotónom so stratou dnes dorazili iba piati cyklisti z toho štyria Slováci - Debnár, Chalupčík, Fraňo a Krestianko. Nikto limit nedostal.

1.
vlajka ROSSI Enrico MERIDIANA KAMEN TEAM
3h 47' 06''
2.
vlajka PRISHPETNIJ Alexandr
ITERA-KATUSHA
+ 00' 00''
3.
vlajka
KOVÁČ Maroš
DUKLA TRENČÍN - TREK + 03' 39''
4.
vlajka JANIACZYK Blazej
BANK BGZ
+ 05' 00''
5.
vlajka RIEBENBAUER Werner
RC ARBO WEIS
+ 05' 00''
6.
vlajka SAGAN Juraj
SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA
+ 05' 00''

vlajka 19 Slovákov v pelotóne
+ 05' 00''

vlajka DEBNÁR, CHALUPČÍK, FRAŇO, KRESTIANKO so stratou

DNF
vlajka MAHĎAR Martin
DUKLA TRENČÍN - TREK
pád

okolo-slovenska-2012-1trasa-1-etapa-2012