1. etapa Tour 2025, sobota 5. júla
1. | 5.7. | ![]() |
![]() |
Lille > Lille | 185 km | Philipsen |
Centrála pretekov | Štartová listina | Pravidlá |
profil etapy, 1150 nastúpaných metrov (© letour.fr) |
V sobotu 5.7. sa fanúšikovia konečne dočkali. Odštartoval 112. ročník najvýznamnejších pretekov sezóny - Tour de France. Na štarte s pravdepodobne momentálne najlepšou štvoricou - obhajcom a trojnásobným víťazom Tadejom Pogačarom (UAE), jeho najväčším súperom a zároveň dvojnásobným víťazom Jonasom Vingegaardom (Visma), olympíjskym a bývalým svetovým šampiónom Remcom Evenepoelom (Soudal-QuickStep) a Primožom Rogličom (RedBull Bora), ktorému iba titul s Tour chýba k zisku trojkoruny víťaza všetkých Grand Tour.
Prvá etapa ale ešte nemala byť arénou pre ich súboje. Trasa v okolí Lille dávala príležitosť na zisk žltého dresu viacerým potenciálnym kandidátom. Najviac sa asi pred etapou skloňovali šprintéri, tí ale mali v ceste tri stúpania štvrtej kategórie, ktoré museli prežiť. Do karát im hralo, že to posledné sa nachádzalo skoro päťdesiat kilometrov pred páskou a tak teda mali dosť času vrátiť sa v prípade problémov do balíka a skonsolidovať svoje vlaky.
Tour de France???????? Stage 1
— Cycling Predictorspt (@Cyclingpredpt) July 4, 2025
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️Merlier
⭐️⭐️⭐️⭐️Milan, Philipsen
⭐️⭐️⭐️Meeus, Groenewegen, Girmay
⭐️⭐️Dainese, Jeannière, Bauhaus, Démare
⭐️Wærenskjold, Penhoët, Ackermann, Coquard, TLund#TDF #TDF2025 #TDF25 #TourdeFrance #TourDeFrance2025 #TimMerlier pic.twitter.com/mM95S5NqA9
V prvom úniku ročníka sa chceli ukázať predovšetkým domáci jazdci. Podarilo sa to štvorici Mathis Le Berre (Arkéa), Bruno Armirail (Decathlon), Benjamin Thomas (Cofidis) a Matteo Vercher (Total Energies). Doplnil ich Nemec Jonas Rutsch (Intermarché).
V úniku si to rozdali o prvú vrchársku prémiu Côte de Lorette. Zobral ju Benjamin Thomas. Potom sa skupinka opäť spojila a jazdci spolupracovali ďalej. Na zemi sa ocitol Pippo Ganna (Ineos), naskočil síce späť, ale balík zrýchlil a jeho strata veľmi rýchlo dosiahla dvoch minút.
Trasa sa stočila a jazdci znervózneli. Hrozili terezíny. Išlo sa veľmi rýchlo a náskok úniku klesal. Vzadu za balíkom na vetre ostali napríklad aj Lenny Martinez (Bahrain-Victorious) alebo Thibault Nys (Lidl-Trek). Z úniku vypadol Vercher. Stratu po defekte riešil aj Florian Lipowitz (RedBull-Bora), ktorý dúfal, že sa to ukľudní.
Ešte pred rýchlostnou prémiou boli utečenci chytení. A tak v súťaži o zelený dres bojovali o plný počet 20 bodov všetci záujemcovia. Najlepšie si poradil Jonathan Milan (Lidl-Trek). Zapojili sa aj Bryan Coquard (Cofidis), Bini Girmay (Inremarche) a Jasper Philipsen (Alpecin).
Hneď za prémiou zaútočil znovu Matteo Vercher. O chvíľu sa pridal aj starý známy Benjamin Thomas, ktorý mal záujem o bodkovaný dres. Na vrchole Côte de Cassel mali o body záujem obidvaja a to taký veľký, že po šprinte spadli (na vine bol Thomas, ktorý hodil bicykel do pásky a na dlažbe mu odskočil rovno pod Verchera) a únik bol okamžite minulosťou. Bod ale nakoniec získal.
LIVEBLOG Tour de France Stage 1 | Crashes and wind causing chaos with Ganna struggling #Cycling https://t.co/B8QxbzqvnP
— CyclingUpToDate (@CyclingUpToDat3) July 5, 2025
Po prémii zaútočili jazdci Soudalu a rozbili na vetre balík. Defekt dostal v najnevhodnejšej chvíli Simon Yates (Visma). Jeho kolegovia skúsili pribrzdiť pelotón, čo sa im podarilo a Brit sa vrátil späť.
Filippo Ganna po páde zjavne trpel a aj keď sa na chvíľu dotiahol do pelotónu, vzápätí odpadol a nakoniec opustil preteky už v prvej etape. Situácia sa ukľudnila a niekoľko ďalších kilometrov sa nič nedialo.
Poslednú vrchársku prémiu etapy Mont Noir vyhral Jonas Vingegaard, v bodkovanom v nedeľu nastúpi Benjamin Thomas. Prišla informácia o odstúpení Stefana Bisseggera (Decathlon), aj on sa v prvej polovici etapy zaplietol do pádu. Kontakt opäť stratil Lenny Martinez a to sa ani nešlo nejako rýchlo.
17 kilometrov pred páskou sa zmenil smer trasy a zas začalo fúkať zboku. Pelotón sa okamžite nadelil, o čo sa postarala hlavne Visma. Vzadu ostali Merlier, Milan, Bittner ale aj Roglič a Evenepoel.
???????? #TDF2025 Stage 1 - ???? - 14 KM
— Domestique (@Domestique___) July 5, 2025
ECHELONS!
Roglic, Evenepoel & Merlier have missed out.
Follow the stage on:https://t.co/mx7E9HVKPd pic.twitter.com/KJE1ZVNKyp
Päť kilometrov pred cieľom bolo jasné, že víťaz vzíde z prvej, 36-člennej skupiny. Favorit bol jednoznačný - Jasper Philipsen ktorý tu mal navyše Mathieu van der Poela aj Kadena Grovesa. Už v ochrannej zóne spadli vo veľkej rýchlosti Ben O'Connor (Jayco) a Marijn van der Berg (EF). Obidvaja sadli na bicykel a pomaly smerovali do cieľa, vyzeralo to, že neboli vážne zranení.
Špurt sa snažili rozbehnúť jazdci Uno-X, na Alpecin si ale neprišli a prvé víťazstvo zobral Jasper Philipsen celko jasne. Druhý Bini Girmay (Intermarché) a tretí Soren Warenskjold (Uno-X). Druhá skupina stratila 39".
???????? Jasper Philipsen sprints to #TDF2025 stage 1 win and first yellow jersey after peloton splits in the final
— Domestique (@Domestique___) July 5, 2025
Stage report: https://t.co/7CzIRW8CXE
???? Cor Vos pic.twitter.com/FleXwdRc3z
Prvá etapa bola pomerne nervózna, nikto nechcel spraviť chybu. Prvý únik práve z dôvodu vetra a naslednej nervozity nedostal priestor, druhý zlikvidoval sám jeden z protagonistov Thomas prílišnou snahou dostať sa do bodkovaného dresu a spôsobením pádu ako svojho, tak aj kolegu. Všetko nakoniec rozhodla jediná zákruta 17 kilometrov pred cieľom, ktorú výborne prešli jazdci Vismy a nasledne na vetre rozdelili balík. Vpredu ostala trojica Alpecinu (Philipsen, Groves a van der Poel), ktorá v závere nemala problém zmenežovať dojazd pre svojho lídra.
Žltý dres si oblečie samozrejme samozrejme dnešný víťaz Jasper Philipsen, tomu patrí aj zelený, v bodkovanom odštartuje Benjamin Thomas a v bielom pre najlepšieho mladíka Bini Girmay. Bohužial, po pádoch preteky opustili dve známe mená - Filippo Ganna a Stefan Bissegger. Straty počítalo viacero favoritov - Primož Roglič, Remco Evenepoel, Florian Lipowitz alebo Carlos Rodriguez. Ešte horšie dopadli bratia Yeatesovci alebo Harold Tejada, ktorí už počítali päť a viac minútové straty.
![]() |
![]() |
"Dnes to bolo tímové víťazstvo. Celý deň bol nervózny, bedeli sme, že musíme byť stále na špici a keď sa pelotón nadelil, boli sme na tom správnom konci. Potom sme mali v skupine prevahu a ja som to dokončil. Už som tu pred dvomi rokmi obliekal zelený dres, mať ale žltý je niečo naozaj úžasné." |
![]() |
"Celý deň sme išli dobre, ale nechali sme sa ukolísať pokojnou situáciou v pelotóne. A potom sa to roztrhlo, bola to chyba nášho tímu. Dnes bolo cieľom vyhrať s Timom (Merlierom pozn. redakcie). Do konca pretekov zostáva ešte 20 etáp. Stratili sme hlúpe sekundy, ale vlani som tiež po niekoľkých etapách strácal 40 sekúnd. Musíme sa s tým zmieriť a sústrediť na zajtrajšok.", pre Wielerflits |
![]() |
"Dnes som sa cítil dobre, celkom som si to užil. Od začiatku to bolo nervózne, vedel som, že sa to na vetre môže rozdeliť, takže som si držal dobrú pozíciu a podarilo sa mi zostať v prvej skupine. V šprinte som ale bol sám a Jasper bol najsilnejší. Som trochu sklamaný, chýbal mi aspoň jeden spolujazdec, ktorý by mi pomohol, ale tak to proste je." |
Výsledky etapy
|
||||||||
1. | ![]() |
PHILIPSEN Jasper | Alpecin - Deceuninck | 03:53:11 | ||||
2. | ![]() |
GIRMAY Biniam | Intermarché - Wanty | 00:00 | ||||
3. | ![]() |
WAERENSKJOLD Søren | Uno-X Mobility | 00:00 | ||||
4. | ![]() |
TURGIS Anthony | Team TotalEnergies | 00:00 | ||||
5. | ![]() |
TRENTIN Matteo | Tudor Pro Team | 00:00 | ||||
6. | ![]() |
RUSSO Clément | Groupama - FDJ | 00:00 | ||||
7. | ![]() |
PENHOET Paul | Groupama - FDJ | 00:00 | ||||
8. | ![]() |
JORGENSON Matteo | Visma | Lease a Bike | 00:00 | ||||
9. | ![]() |
MAYRHOFER Marius | Tudor Pro Team | 00:00 | ||||
10. | ![]() |
WATSON Sam | INEOS Grenadiers | 00:00 |
Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | ![]() |
PHILIPSEN Jasper | Alpecin - Deceuninck | 03:53:01 | ||||
2. | ![]() |
GIRMAY Biniam | Intermarché - Wanty | 00:04 | ||||
3. | ![]() |
WAERENSKJOLD Søren | Uno-X Mobility | 00:06 | ||||
4. | ![]() |
TURGIS Anthony | Team TotalEnergies | 00:10 | ||||
5. | ![]() |
TRENTIN Matteo | Tudor Pro Team | 00:10 | ||||
6. | ![]() |
RUSSO Clément | Groupama - FDJ | 00:10 | ||||
7. | ![]() |
PENHOET Paul | Groupama - FDJ | 00:10 | ||||
8. | ![]() |
JORGENSON Matteo | Visma | Lease a Bike | 00:10 | ||||
9. | ![]() |
MAYRHOFER Marius | Tudor Pro Team | 00:10 | ||||
10. | ![]() |
WATSON Sam | INEOS Grenadiers | 00:10 |
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape | ||||||||
1. | ![]() |
PHILIPSEN Jasper | Alpecin - Deceuninck | 63 | ||||
2. | ![]() |
GIRMAY Biniam | Intermarché - Wanty | 45 | ||||
3. | ![]() |
TURGIS Anthony | Team TotalEnergies | 29 |
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape | ||||||||
1. | ![]() |
THOMAS Benjamin | Cofidis | 2 | ||||
2. | ![]() |
VINGEGAARD Jonas | Visma | Lease a Bike | 1 |
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape | ||||||||
1. | ![]() |
GIRMAY Biniam | Intermarché - Wanty | 03:53:05 | ||||
2. | ![]() |
WAERENSKJOLD Søren | Uno-X Mobility | 00:02 | ||||
3. | ![]() |
PENHOET Paul | Groupama - FDJ | 00:06 |





Hlavné spravodajstvo z Tour de France 2025
Centrála pretekov | Štartová listina | Pravidlá |