2. 5.4. zvlnena etapa ciel rovina Markina-Xemein > Garrastatxu 174 km Landa
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
Hneď v druhej etape bola pripravená tvrdá koncovka pre jazdcov na celkové poradie, kde sa dali získať dôležité sekundy na svojich súperov. Len niekoľko kilometrov po štarte sa nachádzalo stúpanie San Miguel, ktoré uzatváralo včerajšiu etapu. Po niekoľkých útokoch vyhral horskú prémiu Nicolas Edet (Cofidis), ale hlavný únik sa vytvoril až po klesaní.
 
Vpredu sa objavili Stefan Denifl (IAM Cycling), Simone Petilli (Lampre-Merida, Louis Meintjes (Lampre-Merida) a Angel Madrazo (Caja-Rural). Najlepšie postavenými borcami v tejto skupine boli obaja jazdci z celku Lampre-Merida, ktorí strácali v klasifikácii len 18 sekúnd. Pelotón im najskôr nedával veľký náskok, len necelé tri minúty. Lenže na druhom kopci vypadol z brejku Petilli a na treťom stúpaní ho napodobnil aj kolega Meintjes, ale juhoafrický jazdec sa dokázal vrátiť späť do vedúcej skupiny.
 
Keďže potom nasledovali jednoduchšie úseky, pelotón odmenil utečencov zvýšeným náskokom, ktorý presiahol päť minút. Aj dnes sa na trati objavovali dažďové prehánky. V prostriedku etapy pelotón zrýchlil a znížil svoju stratu o polovicu, v tom momente sa Meintjes znovu trápil, aby sa udržal vo vedúcej skupine. Jazdec tímu Lampre-Merida napokon definitívne opustil utečencov.
 
V balíku diktoval tempo celok Astana, ostatné tímy nemuseli zasiahnuť do deja a pokojne sa pripravovali na náročný finiš. Potom prišla správa,
15°C
že Louis Meintjes opustil podujatie. Talentovaný cyklista mal pád na Okolo Katalánska a zdalo sa, že sa poriadne nezotavil zo svojich zranení.
 
Na vrchole predposledného kopca mali utečenci náskok tri minúty, v pelotóne vyrazil pre zvyšný bod líder vrchárskej súťaže Jonathan Lastra (Caja-Rural). Pretekári potom nabehli na záverečný úsek, ktorý síce neobsahoval žiadnu vrchársku prémiu, ale terén nebol jednoduchý. Na čele hlavného balíka sa objavili dvaja jazdci z Kaťuše, čo bol signál, že Joaquim Rodríguez sa chystá zaútočiť na etapový triumf.
 
Ruský celok nenechával nič na náhodu a utečenci sa čoraz viac približovali k vedúcej skupine. Všetci favoriti sa začali posúvať na čelo, pretože cieľový kopec sa nachádzal na veľmi úzkej ceste a ani jeden z nich nechcel prehrať pozičnú bitku. Stefan Denifl a Angel Madrazo boli chytení jedenásť kilometrov pred cieľom.
 
Príjazd na záverečné stúpanie ovládol tím Sky, aktívne jazdila aj Orica, ktorá tu mala súrodencov Yatesovcov. Na prvých strmých úsekoch sme najskôr videli taktickú jazdu favoritov, na útoky striedmo striehol Contador. Potom si vypracovali menší náskok Kelderman, Landa a Vuillermoz. Francúzsky jazdec sa vrátil do balíka, zvyšní dvaja získali k dobru 15 sekúnd.
 
Sedemsto metrov pred vrcholom zrýchlil Rodríguez a potiahol dopredu skupinu favoritov, ale Kelderman a Landa boli príliš ďaleko, aby ich ostatní dobehli. Etapový triumf vybojoval Mikel Landa, Wilco Kelderman skončil druhý. V skupine favoritov bol najrýchlejší ďalší jazdec tímu Sky Sergio Henao.
 
Na záverečnom kopci sa podaril hneď prvý útok, ktorý doviedli do víťazného konca Landa a Kelderman. Ostatní jazdci im dopriali príliš veľký náskok, tento atak určite nepovažovali za rozhodujúci. Asi nikto nečakal takýto perfektný výkon od Mikela Landu, ktorého od začiatku sezóny trápia zdravotné problémy a dnes to bola len jeho siedma dokončená etapa v ročníku. Na konci však potvrdil, že je skvelým vrchárom. Niekoľko dôležitých sekúnd dnes získal k dobru aj Wilco Kelderman.
 
Skupina favoritov sa navzájom strážila a tí najsilnejší z nich zrýchlili len v záverečnom kilometri. Spomedzi nich mal najviac síl Sergio Henao, hneď za ním sa umiestnili skúsení domáci borci Samuel Sánchez a Alberto Contador. Pistolero dnes zvolil defenzívnejšiu taktiku, nechcel chytať útoky, aby sa pred cieľom príliš neunavil, ako sa mu to stalo v kráľovskej etape v Katalánsku. Na Naira Quintanu získal štyri sekundy.
 
V celkovej klasifikácii platí poradie z dnešnej etapy. Na čelo sa dostal Mikel Landa, no cieľový dojazd nevytvoril veľké rozdiely medzi pretekármi. Tých ešte čakajú minimálne dve rozhodujúce etapy, takže sa môžeme tešiť na zaujímavú cyklistiku. Peter Velits prišiel do cieľa s mankom 2:47, Martin Velits finišoval na konci štartovej listiny. 
 
 
Výsledky
1. LANDA Mikel Team Sky 4:43:17 50
2. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo 00:01 20
3. HENAO Sergio Luis Team Sky 00:05 8
4. SáNCHEZ Samuel BMC Racing Team 00:09  
5. CONTADOR Alberto Tinkoff 00:11  
6. PINOT Thibaut FDJ 00:13  
7. COSTA Rui Lampre - Merida 00:15  
8. QUINTANA Nairo Movistar Team 00:15  
9. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo 00:15  
10. REICHENBACH Sebastien FDJ 00:15  
63. VELITS Peter BMC Racing Team 02:47  
148. VELITS Martin Etixx - Quick-Step 15:08  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie po etape
1. LANDA Mikel Team Sky 8:37:38
2. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo 00:01
3. HENAO Sergio Luis Team Sky 00:05
4. SáNCHEZ Samuel BMC Racing Team 00:09
5. CONTADOR Alberto Tinkoff 00:11
6. PINOT Thibaut FDJ 00:13
7. COSTA Rui Lampre - Merida 00:15
8. QUINTANA Nairo Movistar Team 00:15
9. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo 00:15
10. REICHENBACH Sebastien FDJ 00:15
88. VELITS Peter BMC Racing Team 11:11
142. VELITS Martin Etixx - Quick-Step 24:10
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Zdanlivo nenápadná etapa ponúka parádny finiš, kde sa rozpúta bitka o celkovú klasifikáciu. Zvlnený profil a štyri stúpania dostanú pretekárov do potrebného tempa, aby na cieľovom kopci Alto de Garrastatxu (2,7 km; 11,7 %; max. 19 %) explodovali. Očakávame, že na záverečnom stúpaní sa presadia najsilnejší vrchári, pre ktorých je to najvhodnejšia príležitosť na podujatí. Na Alto de Garrastatxu je najprudší druhý kilometer, ktorý má priemer 13,5 %, "povolí" len záverečných 700 metrov, kde priemerný sklon klesne na 9,3 %. Najväčšími favoritmi budú Alberto Contador a Nairo Quintana. Španielsky jazdec je výbušnejší, v takomto finiši dokázal získať sekundy na svojho kolumbijského súpera v tretej etape na Okolo Katalánska, ale dnešný prudký dojazd má necelé tri kilometre, takže tu nemusí rozhodovať len akcelerácia. Obidvaja budú mať zdatných konkurentov v osobách Daniela Martina a Sergia Henaa, ktorí sú výborní na strmých kopcoch, najmä írsky jazdec má momentálne veľmi dobrú formu. Aj Joaquim Rodríguez je špecialistom na šprint do kopca, uvidíme, či mu to dovolí predviesť jeho aktuálna výkonnosť. Ukázať sa bude chcieť Pinot, každým dňom sa zlepšuje Aru.            
 
 
etapa 2
profil etapy - sklon kopcov môžete zreteľne vidieť po kliku (© itzulia.eus)