3. 6.4. zvlnena etapa ciel rovina Vitoria-Gasteiz > Lesaka 194 km Cummings
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
Najdlhšia etapa na pretekoch odštartovala jednoduchými úsekmi a už po siedmich kilometroch sa vpredu objavili piati pretekári, ktorí vytvorili hlavný únik dňa. Blel Kadri (Ag2r), Stefan Denifl (IAM Cycling), Domingos Goncalves (Caja-Rural), Sam Oomen (Giant-Alpecin) a Daniel Teklehaimanot (Dimension Data) tvorili skúsenú partiu a v prvej časti pretekov si vyjazdili stabilný náskok, ktorý sa pohyboval na úrovni piatich minút.
 
Vo vedúcej skupine sa nachádzali Blel Kadri, ktorý v roku 2014 vyhral kopcovitú etapu na Tour de France, či častý bojovník Daniel Teklehaimanot. Druhý raz na tomto podujatí sa dostal do brejku Stefan Denifl, aktívne jazdil aj tím Caja-Rural, ktorý sa v tejto činnosti ukazuje každý deň. 
 
V balíku udával tempo tím Sky, ktorý obraňoval vedúcu pozíciu Mikela Landu. Španielsky jazdec včera uchmatol pekné víťazstvo a po etape povedal, že záverečný kopec poznal veľmi dobre, keďže toto stúpanie sa nachádza len 15 kilometrov od jeho domova.
 
Prvá horská prémia bola pripravená len po deväťdesiatich kilometroch, najviac bodov tu získal Goncalves. Takmer okamžite nasledovalo stúpanie druhej kategórie a na tomto kopci mal mechanické problémy Nairo Quintana, ktorý musel meniť bicykel a spoločne s Herradom dobiehať stratu 30 sekúnd. Kolumbijský pretekár to zvládol bez problémov.
 
Potom nasledoval dlhý zjazd do údolia a jednoduchých 40 kilometrov, ktoré cyklistov priviedli pod kľúčové tri stúpania. V tomto momente jazdila na čele pelotónu Orica, ktorá naháňala na podujatí etapový triumf. Jedného pretekára na kontrolu náskoku utečencov poslal aj Trek-Segafredo, ktorý veril, že Fabio Felline prežije záverečné kopce v hlavnej skupine a môže bojovať o víťazstvo. To isté si myslela austrálska zostava o Simonovi Gerransovi.
 
Pred rozhodujúcimi úsekmi začal klesať náskok utečencov a medzitým prišla správa z tímu Tinkoff, že Japser Hansen odstúpil z pretekov. Keďže predtým skončil aj Sergio Paulinho, Pistolero mal k dispozícii už len piatich kolegov. Podobne ako Quintana.
 
Na Alto de Aritxulegi zostali na čele z pôvodného úniku len Denifl a Oomen, za nimi sa už nachádzali Albasini, Cataldo, Navarro a De Plus, ktorí zaútočili z pelotónu. Druhá skupina sa postupne približovala k vedúcej dvojici, v balíku udával tempo tím Trek, favoritov tento atak výraznejšie nezaujal.
 
Na predposlednom stúpaní už jazdil na čele pelotónu tím Sky, ktorý nedovolil druhej skupine vytvoriť si veľký náskok. Po preskupení sa tu nachádzali Yates, Rolland, De Plus, Cataldo a Navarro. Na vrchole tohto kopca sa objavil ako prvý Denifl, ku ktorému sa v zjazde pridala aj druhá skupina s Oomenom. Hlavný balík strácal 20 sekúnd.
 
Na záverečnom stúpaní to bolo len 15 sekúnd, z toho dôvodu vedúci jazdci neohrozovali poradie v celkovej klasifikácii. Podobne ako v prvej etape to vyskúšal Daniel Navarro, ktorý si vypracoval zaujímavý náskok pred kolegami z úniku. Ataky sme videli aj v hlavnom balíku, ten najsilnejší predviedol Thibaut Pinot, ktorým vyzval do akcie ostatných cyklistov. 
 
Navarro si vybudoval náskok 20 sekúnd na hlavný balík, za španielskym jazdcom stále zostávali Rolland, Yates, De Plus a Cataldo. Záverečná naháňačka finišovala na rovinatých úsekoch. Pred páskou bola nakoniec úspešnejšia hlavná skupina, ktorú potiahol Lotto-Soudal.
 
Ale ani hromadný dojazd to nemal jasné, pretože zaútočil Stephen Cummings. Britský jazdec predviedol na záverečnom kilometri poriadny záber a už ho nikto nedostihol. V balíku opäť najlepšie finišoval Simon Gerrans, ale ako v prvej etape vyhral špurt len o druhé miesto. Tretí v poradí skončil Fabio Felline.  Všetci favoriti priši do cieľa v pelotóne, takže v klasifikácii nenastali žiadne zmeny.
 
Podľa predpokladov etapa vyvrcholila na záverečných troch kopcoch, kde predviedol najlepší výkon Daniel Navarro, ale ani dnes mu nebolo dopriate, aby vybojoval etapový triumf. To isté si môže myslieť Simon Gerrans, ktorý prežil všetky stúpania v hlavnom balíku, ale ani vďaka veľmi dobrému špurtu sa nemohol radovať z víťazstva.
 
Postaral sa o to britský borec Stephen Cummings, ktorý pred cieľom využil unavené nohy všetkých jazdcov a sám predviedol perfektný atak, na ktorý nenašiel nikto odpoveď. Podobný kúsok predviedol už na Tirrene.
 
 
Výsledky
1. CUMMINGS Stephen Dimension Data 5:01:57 50
2. GERRANS Simon Orica GreenEDGE 00:00 20
3. FELLINE Fabio Trek - Segafredo 00:00 8
4. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step 00:00  
5. VISCONTI Giovanni Movistar Team 00:00  
6. CLARKE Simon Cannondale Pro Cycling Team 00:00  
7. GALLOPIN Tony Lotto Soudal 00:00  
8. BILBAO Pello Caja Rural - Seguros RGA 00:00  
9. CHERNETCKII Sergei Team Katusha 00:00  
10. HENAO Sergio Luis Team Sky 00:00  
91. VELITS Peter BMC Racing Team 06:29  
132. VELITS Martin Etixx - Quick-Step 15:54  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie po etape
1. LANDA Mikel Team Sky 13:39:35
2. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo 00:01
3. HENAO Sergio Luis Team Sky 00:05
4. SáNCHEZ Samuel BMC Racing Team 00:09
5. CONTADOR Alberto Tinkoff 00:11
6. PINOT Thibaut FDJ 00:13
7. COSTA Rui Lampre - Merida 00:15
8. QUINTANA Nairo Movistar Team 00:15
9. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo 00:15
10. REICHENBACH Sebastien FDJ 00:15
88. VELITS Peter BMC Racing Team 17:40
143. VELITS Martin Etixx - Quick-Step 40:04
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 
Krátke preview etapy:
O osude etapy rozhodnú posledné tri kopce, ktoré ponúkajú rôzne scenáre. Za víťazstvom môže vyraziť celodenný únik, ak sa v balíku nenájde nikto, kto by mal záujem pred náročným finále udržať veci pod kontrolou. Na konci totiž stoja Alto de Aritxulegi (4,4 km; 7,5 %), Alto de Agina (4,3 km; 7,2 %) a Alto de la Piedad (2,1 km; 8,8 %), vrchol posledného kopca je 9 km pred cieľom. Všetko sú to náročné stúpania, na ktorých sa môžu odohrať rozhodujúce ataky, a práve na týchto úsekoch očakávame útočný festival. Ak budú pretekári jazdiť opatrnejšie, do cieľa môže doraziť aj výrazne okresaný balík, ale Gerrans či Felline sa v ňom môžu udržať. Šance na víťazstvo majú aj špecialisti na ardenské klasiky ako Martin alebo Gallopin, v pohode jazdí LL Sánchez. Budeme zvedaví, aký prístup zvolia jazdci na GC, či nechajú etape voľný priebeh, alebo sa na konci zapoja do očakávaných útokov.          
 
 
etapa 3
profil etapy - sklon kopcov môžete zreteľne vidieť po kliku (© itzulia.eus)