Tinkoffu sa darí, po Saganovi na víťaznej vlne aj Alberto Contador, ovládol Baskicko

9.4.2016, 13:20 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
6. 9.4. rovinata etapa ciel rovina Eibar > Eibar 16,5 km Contador
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456

Rozhodujúca časovka, ktorá sa odohrala na veľmi zaujímavom profile, lákala najmä Alberta Contadora, ktorý mohol vybojovať prvý triumf na etapových pretekoch v sezóne. Ale tento profil bol zaujímavý aj pre ostatných borcov, preto sme sa tešili na napínavé finále.

Etapa odštartovala v tieni zajtrajšej francúzskej klasiky, na ktorú sa tešil celý cyklistický svet. Na dnešný záver v Španielsku na však tešili fanúšikovia minimálne v meste Eibar. Za očitého svedka korunovania víťaza bolo určené práve ono. Posledného jazdca sme očakávali v cieli krátko pred piatou popoludní. Na základe včejajšieho dňa to bol Sergio Henao zo Sky. Kolumbijčania tí najlepší časovkári na svete nie sú, no dnešný boj proti chronometru klasickou časovku nebol ani zďaleka.

Aby toho nebolo málo, na kamerách sme videli kvapky dažďa, ktoré cyklistom na pohode nepridali. Najlepší čas dnešného dňa zatiaľ držal Dario Cataldo z Astany, druhým mužom v priebežnom poradí bol Nicolas Edet z Cofidisu a tretí stupienok držal Stefan Denifl z IAM. Čas lídra bol o niečo horší ako 31 minút. Tí najlepší ešte len čakali na štart. Pri 16 kilometrovej dĺžke časovky to vychádzalo necelé dve minúty na kilometer. Na trati sa pohyboval už aj Peter Velits. Jeho čas bol určený na 15:01. Na trať vyštartoval aj včerajší víťaz kráľovskej etapy Diego Rosa z Astany. V priebežnom poradí bol 26. Znamenalo to, že sme čakali na štart posledných 25 jazdcov. Na čele sa stále držal Dario Cataldo, podobne ako stále pršalo. Pomaly ale isto sme sa blížili k najlepším 15 mužom. Na trať sa dostal Bauke Mollema (Trek - Segafredo).

Mesto Eibar má svoje futbalové mužstvo a asi 30-tisíc obyvateľov. I napriek zlému počasiu tu dnes bolo ľudí o čosi viac. Na trať vyštartoval Wilco Kelderman (Lotto NL - Jumbo), ktorý v minulých etapách pocítil chuť priebežného vedenia pretekov. Na čelo priebežného poradia extrémne náročnej časovky sa dostal Adam Yates z Orici časom 30:05. Jeho brat Simon včera odstúpil. Dario Cataldo sa medzi časom posunul až na štvrté miesto. Dostali sa pred neho Miguel Lopez (Astana) a Sebastian Henao (Sky). Predzvesť úplného záveru? Roman Krueziger priebžné piate miesto s časom 31:11.

Mikel Landa, ktorý do Baskicka prišiel po chorobe, sa počas kopcovitej časovky trápil. Čakali sme na jeho výsledný čas, momentálne nebol ešte ani v polovici. Ústálil sa na 31:24. Líder Kaťuše na trati. Joaquim Rodriguez, muž s poradovým číslom jeden na drese otvoril bránu najlepšej trojici! A Thibaut Pinot (FDJ) skutočne odštartoval. Na rampe sa kamera zastavila už len dvakrát, a to po štarte Alberta Contadora a priebežného lídra zo Sky. V tejto chvíli sme mali na trati všetkých jazdcov.

Do dnešného dňa nastúpilo 114 pretekárov. Včerajšok bol dosť drastický a veľa zaujímavých mien to zabalilo. Fabio Aru, Tony Gallopin, majster sveta v ITT Vasil Kirienka či Daniel Martin a Jan Bakelants. Tí najsilnejší ale ostali a očakávali sme preto, že sa bude v týchto chvíľach často meniť meno v kolónke priebežný líder. Zatiaľ sa tak nekonalo, do cieľa ale prišiel Simon Špilak. Zaradil sa na piate miesto priebežne. Znamenalo to však zaujímavejšiu vec. Do cieľa začali prichádzať muži z top 10.

Veľmi pekne išiel aj Nairo Quintana, ktorý mal však technické problémy. Pri takých časových odstupoch, aké medzi pretekármi boli, to mohlo znamenať koniec nádejí! V cieli sme zaregistrovali aj Wilca Keldermana, ktorý sa zaradil na priebežné miesto až v tretej desiatke. Podľa medzičasov sa po víťazstvo viezol Kolega Petra Sagana Alberto Contador! Quintana v cieli a na prvom mieste s časom 29:18, čakali sme na čas posledných jazdcov. Do cieľa prišiel aj kapitán BMC Samuel Sánchez, ktorý sa nedostal na hranicu pod 30 minút. Chýbalo mu k tomu 17 sekúnd.

Thibaut Pinot a jeho dnešný deň bol na konci. Súboj Contadora a Quintanu na diaľku pokračoval. A porazil ho o päť sekúnd! Nebyť technických problémov jazdca Movistaru, výsledok by bol iný. Na trati bol posledný jazdec. Zástupca Sky Sergio Henao. A ten stratil na Contadora 18 sekúnd. Celkové poradie 56. ročníka Okolo Baskicka 2016 teda napokon predsa len ovládli Španieli presne tak, ako sme to pred pretekmi predpovedali. Ba čo viac, Španielom alebo španielsky hovoriacim cyklistom patria hneď všetky tri pozície na stupňoch víťazov. Prvé etapové víťazstvo pre Pištolníka z Tinkoffu v sezóne. Pre ruského majiteľa veľmi, veľmi úspešná sezóna, žiaľ, posledná.

Druhé miesto celkového poradia obsadil Sergio Henao (Sky), tretí Nairo Quintana (Movistar), ktorého bude asi poriadne mrzieť technický  problém. Až 37 sekúnd nestratil, no na striebornú pozíciu to stačiť mohlo. Minimálne prišiel o víťazstvo v etape. Na víťaza stratil len päť sekúnd. Obhajca z Kaťuše, Joaquim Rodriguez skončil piaty, dostal sa pred neho jediný nešpanielsky cyklista Thibaut Pinot (FDJ). Peter Velits stratil v etape štyri a pol minúty a v celkom poradí sa umiestnil na 74. mieste.

Krátke preview etapy:
Časovka v Baskicku nie je nikdy výsadou pre špecialistov, v tomto roku to nebude iné. Po necelých dvoch kilometroch na rovine nabehnú pretekári na stúpanie dlhé štyri kilometre, ktoré obsahuje v prostriedku brutálny 2-kilometrový úsek, kde neklesne prevýšenie pod 14 percent. Okrem toho ani zvyšná časť kopca nie je jednoduchá. Do cieľa potom zostáva 12 kilometrov, kde sa môžu prejaviť tempárske motory. Kombinácia tvrdého kopca a rýchleho úseku najlepšie vyhovuje Albertovi Contadorovi, ktorý sa pred časovkou dostal na pole position na celkový triumf. V takejto časovke však nesmie podceniť Henaa a Rodrígueza, ktorý budú na trati odhodlaní. Pinot má za sebou výrazné zlepšenie v jazde proti chronometru, na pódium si robí zálusk aj v dobrej forme jazdiaci Samuel Sánchez, takže na konci uvidíme parádne vyvrcholenie pretekov. Na etapový triumf si robia zálusk Špilak a Kelderman.