Prvé karty na Vuelte tradične rozdala tímová časovka, Sky a Movistar mali zhodný čas

20.8.2016, 16:50 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
1. 20.8. rovinata etapa ciel rovina Balneario Laias > Castrelo Miňo 27,8 km Sky

Pre mnohých fanúšikov najzaujímavejšia a najživelnejšia Grand Tour odštartovala časovkou družstiev až na 27 800 metrov. Naposledy takú porciu postavili organizátori do cesty pretekárom na špeciáloch pred troma rokmi v Sanxenxu. Vtedy boli rozdiely pomerne veľké až na úrovni dvoch minút medzi prvým a posledným celkom. Niečo podobné sa dalo očakávať aj teraz.

Ako prvé sa na štartovú rampu postavili papierovo menej favorizované celky medzi ktorými bola netradične aj Astana, ktorá na každej Grand Tour ašpiruje na pódium, no bez Nibaliho, Arua, Fuglsanga, Kangerta i Rosu to bude nemožné dosiahnuť. Ukázať sa budú chcieť Scarponi s Lópezom. Dnes sa ale očakávala ich výraznejšia strata a nezopakovanie triumfu práve spred troch rokov.

Z prvej štartovej skupiny vyzerala najlepšie Bora so slušnými tempármi no bez výrazného lídra na celkové poradie, takže dnešok chceli rozhodne pretaviť na výsledok. S časom 31:34 porazili Lotto Soudal, Direct Energie, Dimensions Data i spomínanú Astanu, hoci len o jedinú sekundu.

Potom sa už na trati objavil Etixx aj s jediným Slovákom tohto ročníka a latku poriadne posunul. Boru zdolal o tridsaťpäť sekúnd. To už bol atak na etapový triumf. Zmeniť to chceli tímy, ktoré sa vydali na trať až v závere. A Orica, ktorú sme tiež spomínali ako veľmi motivovaný celok, dokázala Etixx poraziť o masívnych 16 sekúnd. Neporazili ich ani favorizovaní jazdci BMC, ktorí zaostali o jedinú sekundu.

Tak prišiel Movistar, ktorý sa celú trať tváril ako mŕtvy chrobák a na medzičasoch neboli najvyššie, ale v závere tempo vyšpičkovali a porazili Austrálčanov o šesť sekúnd. Ešte lepšie vyzerali jazdci Sky, ale skomplikovali si to sami, keď v posledných zákrutách nestačil tempu Leopold König a ako piateho pretekára ho museli čakať, dieru ale veľmi dobre zalepil Chris Froome a napokon z toho bol o štyri desatiny lepší čas ako Movistar a ako prvému červený dres obliekli Petrovi Kennaughovi.

Vueltu štartujú Froome, Quintana i Valverde z rovnakej pozície. Šesť sekúnd stráca Cháves, 28 Kruijswijk, no až 52 Contador.

Krátke preview etapy:
Tímová časovka máva na všetkých Grand Tours rovnakých favoritov s malými odchýlkami. Všetci máme ešte v čerstvej pamäti vlaňajší daždivý triumf BMC a červené tričko pre Petra Velitsa. Aj tento rok môžeme na 27,8-kilometrovej rovinatej trati favorizovať BMC. Faktom je, že etapa je takmer štyrikrát dlhšia ako vlani, teda rozostupy budú oveľa väčšie a už dnes môžu prísť mnohí ašpiranti na popredné umiestnenie o cenné desiatky sekúnd až dve minúty. Tí lepší budú môcť zasa získať. To bude k heroickému výkonu motivovať Sky, Movistar či Tinkoff. Tiež vieme, že Orica na Gire pomohla Chávesovi pramálo, ale dnes prišla ich dôležitá chvíľa a očakávame, že práve Kolumbijčan bude jeden zo spokojnejších mužov. Veľa domácich priaznivcov verí, že prvým pretekárom v la roja bude Samuel Sánchez. Predstavte si, že tento veterán bol šesťkrát v Top 10 a vyhral päť etáp, ale nikdy na sebe zlatý alebo červený dres nemal.

Krátky opis trasy:
Vuelta štartuje šiestykrát za sebou tímovou časovkou. Tentoraz čaká na cyklistov pomerne dlhá, 30-kilometrová previerka, ktorá ukáže na najsilnejšie tímy v štartovom poli. Na rovinatej trati to bude všetko o schopnosti udržať čo najvyššiu rýchlosť a 30 kilometrov má potenciál na vytvorenie prvých rozdielov. Tie môžu byť zaujímavé nielen pre favoritov na celkový triumf, ale najrýchlejšiemu pretekárovi vo víťaznom celku ponúknu červený dres. Španielska GT odštartuje na severozápade krajiny, v regióne Galícia a oblasti Ourense, a tímová časovka spojí kúpele Laias a morský park Castrelo de Miňo.