14. 3.9. rovinata etapa ciel rovina Urdax-Dantxarinea > Aubisque 196 km Gesink
 
 
Vyhneme sa klišé o kráľovskej etape, ale štrnásty súťažný deň na Vuelte rozhodne vzbudzoval rešpekt, paradoxne sa celý odohral vo Francúzsku. Štyri kopce predstavovali zdolanie 5200 výškových metrov na 196 kilometroch. Očakávalo sa, že rozdiely v Top 10 by sa mohli po dnešku zdvojnásobiť.
 
Predpokladal sa zhruba hodinový súboj o početný únik, no situácia všetkých prekvapila. Zrodil sa už po 25 minútach a ocitlo sa v ňom až 41 pretekárov. Pelotón bol okamžite spokojný a náskok stúpal. Movistar mal totiž vpredu svojich troch ľudí a nemal záujem ťahať. Tempa sa tak ujali ľudia zo Sky.
 
Zloženie najpočetnejšieho klasického úniku tohto roka:
Ruben Fernandez, Daniel Moreno a José Joaquín Rojas (3x Movistar), George Bennett, Victor Campenaerts a Robert Gesink (3x LottoNL), Moreno Moser, Pierre Rolland a Davide Villella (3x Cannondale), Simon Gerrans, Jens Keukeleire a Magnus Cort (3x Orica), Kenny Elissonde, Christian Eiking a Alexandre Geniez (3x FDJ), Romain Sicard, Lilian Calmejane a Pierrig Quemeneur (3x Direct Energie);
Haimar Zubeldia a Julien Bernard (2x Trek), Jan Bakelants a Quentin Jauregui (2x Ag2r), Alberto Losada a Jegor Silin (2x Kaťuša), Bart De Clercq a Sander Armée (2x Lotto Soudal), Omar Fraile a Jacques van Rensburg (2x Dimension Data), Mathias Frank a Larry Warbasse (2x IAM), Romain Hardy a Rudy Molard (2x Cofidis), Pello Bilbao, Sergio Pardilla (2x Caja Rural);
Dario Cataldo (Astana), David López (Sky), Tejay Van Garderen (BMC), Daniele Bennati (Tinkoff), Gianni Meersman (Etixx), Mattia Cattaneo (Lampre-Merida), Christoph Pfingsten (Bora).
 
Až šesť tímov malo vpredu trojicu pretekárov, ďalších osem po dvoch a sedem osamoteného. Iba jediný celok zlyhal a vpredu nemal ani jedného pretekára. Bol to Giant-Alpecin. Najvyššie postaveným pretekárom vpredu bol dvanásty Daniel Moreno z Movistaru, ktorý strácal pred etapou 5:38 na svojho tímového kolegu Quintanu. O to viac nemal celok s lídrom pretekov záujem ťahať pelotón. Polepšiť si dnes mohol aj štrnásty Sergio Pardilla (Caja Rural, +5:55) či osemnásty George Bennett (LottoNL, +7:53).
 
Vpredu boli dvaja pretekári, ktorí boli vysoko vo vrchárskej súťaži, a to tretí muž tejto klasifikácie Omar Fraile z DiData a piaty muž, jej niekdajší líder, Alexandre Geniez z FDJ. Vzhľadom na to, že na Sergeja Lagutina strácali iba dva, resp. tri body, mali veľké šance prezliecť sa do bodkovaného. V hre boli aj Elissonde, López či Gesink. K dispozícii bolo veľké množstvo bodov, takže po dnešku sa mohol dostať do hry aj niekto nový.
 
Prvým predjedlom v sobotňajšom menu bol Col Inharpu s dĺžkou 11,5 km a sklonom 7,1 %. Štarové pole tento kopec vystúpalo v pokoji. Iba na vrchole sa rozpútala bitka o vrchárske body. Desať bral Fraile, šesť Geniez a štyri Elissonde. To bola jediná trojica, ktorá sa zdvihla na špurt. Španiel vo farbách Dimensions Data sa virtuálne dostal do bodkovaného dresu o päť bodov pred Genieza.
 
Unikajúci pretekári v zjazde chceli navýšiť náskok na pelotón, ktorý tam nemal dôvod príliš riskovať, no viacerí borci to prehnali. Alexandre Geniez sa iba zázrakom vyhol pádu, José Rojas tvrdo pristál. Pokračoval ďalej, ale to sa už nedalo povedať o Jacquesovi Van Rensburgovi, ktorý spadol veľmi škaredo a zdalo sa, že má po pretekoch. Napokon ho našťastie vzkriesili a doráňaný pokračoval v pelotóne, no bojoval už iba o to, aby prišiel do cieľa v limite.
 
Po Van Rensburgovi sa rozlúčil s čelnou skupinou aj prekvapujúci víťaz štvrtej etapy Lilian Calmejane z Direct Energie, ktorý trochu zvláštne nestačil tempu. Pelotón sa skupine postupne približoval. Z piatich minút boli sto kilometrov pred páskou štyri. Chystal sa najdlhší kopec dnešného dňa.
 
Col du Soudet mal príjemný priemerný sklon 5,2 %, ale masívnu dĺžku až 24 kilometrov s postupným naberaním prudších a prudších pasáží. V pelotóne naďalej držal tempo v rukách Sky. Už začali odpadať prví pretekári.
 
 
video v clanku ikonka ciernaAj takto niekedy vyzerá práca traťového maršála
 
 
Medzi tým prišla informácia o odstúpaní kvarteta pretekárov Davide Malacarneho (Astana), Johana Le Bona (FDJ), Angela Madraza (Caja Rural) a tretí raz v kariére plánovane nedokončí Vueltu ani Philippe Gilbert (BMC), ktorý sa chce pripraviť na ďalšie ciele vrátane ME v Plumelci, ktoré mu budú sedieť a už tam potvrdil účasť.
 
Čelo sa postupne riedilo. Odpadli niektorí pretekári, ktorí svojim lídrom pomáhali vybudovať časovú výhodu ako Jauregui (Ag2r) či Moser (Cannondale), ale aj slabší jednotlivcvi ako Bennati (Tinkoff) a Pfingsten (Bora). Potom začali mať prekvapujúco problémy Geniez (FDJ), čo tešilo jeho konkurentov vo vrchárskej klasifikácii.
 
Súboj o body sa teda zmrskol na dvojicu Fraile - Elissonde a v takom poradí aj preťali vrchol druhého kopca. Fraile mal už 40 bodov, Geniez 25, Elissonde 24 bodov. Dôležité tiež bolo, že čelná skupina zbavená najslabších článkov dokázala náskok na hlavné pole zvýšiť na hodnotu cez päť a pol minúty. Všetko naďalej nahrávalo Movistaru. Vpredu mali silných pretekárov na etapový triumf i posun do Top 10 a v balíku nemuseli ťahať, čo ostalo na ich konkurentoch.
 
Nasledovala na túto etapu dlhá rovinatá pasáž, no na výraze tváre viacerých unikajúcich pretekárov bolo zreteľné, že im nie je všetko jedno a už toho majú plné zuby. Christian Eiking z FDJ dokonca odpadol v tejto pokojnej pasáži, ktorú zvládol pelotón troškou rýchlejšie a pod predposledný kopec prišiel s mankom päť a pol minúty. Stále ostávalo všetko otvorené.
 
V úvode Col de Marie-Blanque (9,2 km; 7,5 %) to únik poriadne roztočil, stále tam ešte bolo dostatok domestikov. Rozostup sa zväčšil na 6:20 a Moreno bol virtuálne v červenom. Odpadávanie ľudí vpredu pokračovalo. Gerrans (Orica) a Fraile (DiDa) boli na rade. Po Geniezovi sa teda špurty na konci stúpaní podpísali aj na Španielovi a zaujímavá šanca sa naskytla Elissondemu.
 
Keď sa tempa úniku chytil Gesink, odpadli Bilbao (Caja Rural), Cort (Orica) i Meersman (Etixx). Nasledovali ďalší. Vyzeralo to tak, že holandská lotéria veľmi verí Bennettovi.
 
V hlavnom poli ako prvý nastúpil siedmy muž poradia Simon Yates (Orica). Najprv ho ťahal Jack Haig a vpredu mal ďalších troch kolegov. S pomocou madého Austrálčana si vybudoval minútový náskok. Vyzeralo to zaujímavo. Pracovať začal Movistar, ktorému sa to zjavne nepáčilo. Na vrchole Col de Marie-Blanque Yates už nemal k dispozícii Haiga, ale dobehol Gerransa s Cortom.
 
Elissonde si podľa očakávania podmanil ďalších desať bodov a dostal sa na šesť za Fraileho, ktorý už nebodoval. Na čele sa vytvorili dve početné skupiny a v zjazde sa medzera medzi nimi zväčšovala. Na čele bola šestica Julien Bernard (Trek), Jegor Silin (Kaťuša), Kenny Elissonde (FDJ), Bart De Clercq (Lotto Soudal), Jan Bakelants (Ag2r) a najmä George Bennett (LottoNL). Austrálčan stále ostával v hre o etapový triumf aj posun do Top 10.
 
K Yatesovi sa pridal ešte aj Keukeleire a pod cieľovým stúpaním mu ťahali tempo traja kolegovia. Mal 80-sekundový náskok na skupinu favoritov. Orica to vymyslala výborne. V balíku stále ostával Cháves. Balík ale začal spolupracovať. Yates bol hrozbou pre množstvo tímov, nie len Sky a Movistar.
 
Col d’Aubisque (16,5 km; 7,1 %) bol vypísaný ako prémia s bonusom Cima Alberto Fernández, teda víťaz hore získaval až dvadsať vrchárskych bodov. Šancu na triumf malo stále zhruba pätnásť ľudí z pôvodného úniku, Simon Yates, ktorého 15 km pred páskou opustili všetci domestici, a aj favorit z pelotónu, ak by šiel potrebné tempo.
 
Prvá tretina stúpania sa odohrala bez akýchkoľvek dôležitých udalostí. Aubisque zažívalo premiéru na Vuelte a je známe hlavne z Tour de France, kde posledný raz finišovala etapa v roku 2007 s triumfom kontroverzného Michaela Rasmussena.
 
Deväť kilometrov pred cieľovou páskou sa začalo nastupovať v skupine favoritov, ale najprv to boli iba pokusy slabších jazdcov. Iba Quintana to krátko vyskúšal. Tieto momenty odpárali Alejandra Valverdeho, ktorému sa po Gire a Tour nohy zastavili až v 14. etape Vuelty, teda 84. pretekovom dni roka 2016.
 
Úplne vpredu sa snažil odpútať od súperov Gesink, za ním ostávali Bakelants, Elissonde a Bennett. Do slúchadiel však dostávalli informácie o blížiacom sa Yatesovi, ktorý sa šesť kilometrov pred dojazdom zdal ako najväčší favorit na etapu. Od športových riaditeľov dostával veľmi pozitívne informácie. Za ním sa totiž taktizovalo a žiadny z favoritov neútočil. Potom to skúšali Sánchez (BMC) a König (Sky).
 
Napokon to bol Nairo Quintana, ktorý spáchal najdrtivejší atak a 4500 metrov pred páskou šiel sám. Froome sa znova nenechal rušiť a svojimi rýchlo pedálujúcimi nožičkami ho dobehol. Za sebou priviezol Contadora s Chávesom. Dobehli Sáncheza. Potom sa Nairo s Chrisom zbavili Contadora.
 
O etapové víťazstvo si to rozdali Silin, Gesink a Elissonde. Radoval sa sympatický Holanďan, ktorému ušiel triumf na Covadonge. Druhý finišoval Elissonde, no mohol sa tešiť aspoň z bodkovaného dresu. Tretí bol Silin. 38 sekúnd stratil Yates. 1:16 König, 1:47 napokon dostali Quintana s Froomom a Sánchezom. 2:07 rátal Contador. Valverde dostal v cieli až takmer desať minút "nákupu" na svojich súperov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Na prvých dvoch miestach celkového poradia teda k zmenám ani časovým posunom nedošlo, no na pozíciu číslo tri sa posunul Cháves, tesne za ním už je Yates. Orica má teda Vueltu rozohratú perfektne a dnes sa určite teší najviac. Ukázali veľmi dobrú taktiku, odvahu aj nohy. Na piate miesto sa dostal König po ďalšom skvelom výkone. Contador spadol na šiestu pozíciu. Neopúšťa ho teda dôvod na frustráciu. Spokojní mohli byť po dnešku tiež Sánchez, Talansky, Moreno i Bennett.
 
Dnes sme sledovali veľmi atraktívnu etapu aj jej vyvrcholenie. Veď pred vedúcou dvojicou GC Quintana - Froome prišli do cieľa až štyria ľudia z Top 10 a premiešali to. Po novom majú na prvých piatich miestach dvojnásobné zastúpenie Sky aj Orica, naopak, už nemá Movistar. Valverde sa prepadol až na devätnástu priečku a bude mať šancu na etapový vavrín po nejakom úniku i poistenie si zeleného dresu. V bodkovanom sa bude vynímať Elissonde a kombinovaný ostal Quintanovi pred Froomom, ktorý ho znova ponesie.
 
Vyjadrenia aktérov tradične zhrnieme v polnočnom článku...
 
 
Výsledky
1. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 5:43:24 100
2. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 00:07 40
3. SILIN Egor Team Katusha 00:09 20
4. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:31 12
5. YATES Simon ORICA-BikeExchange 00:39 4
6. ZUBELDIA Haimar Trek - Segafredo link ikonka 00:49  
7. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 01:11  
8. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 01:14  
9. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-BikeExchange 01:14  
10. KÖNIG Leopold Team Sky link ikonka 01:16  
11. ROLLAND Pierre Cannondale-Drapac Pro Team 01:26  
12. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:47  
13. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 01:47  
14. WARBASSE Larry IAM Cycling link ikonka 01:50  
15. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:50  
16. MOLARD Rudy Cofidis, Solutions Crédits 01:53  
17. HARDY Romain Cofidis, Solutions Crédits 01:54  
18. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 02:01  
19. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 02:07  
20. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 02:17  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 58:41:40 20
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:54  
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-BikeExchange 02:01  
4. YATES Simon ORICA-BikeExchange 02:17  
5. KÖNIG Leopold Team Sky link ikonka 02:38  
6. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 03:28  
7. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 03:59  
8. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 04:30  
9. SCARPONI Michele Astana Pro Team link ikonka 05:37  
10. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 05:52  
11. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team 06:21  
12. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 06:37  
13. PARDILLA Sergio Caja Rural - Seguros RGA 06:42  
14. DE LA CRUZ David Etixx - Quick-Step link ikonka 06:49  
15. KENNAUGH Peter Team Sky link ikonka 08:11  
16. PERAUD Jean-Christophe Ag2r La Mondiale link ikonka 08:23  
17. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 08:52  
18. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 08:53  
19. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 10:14  
20. MOLARD Rudy Cofidis, Solutions Crédits 10:31  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 92
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 66
3. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 65
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ELISSONDE Kenny FDJ link ikonka 49
2. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 40
3. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 30
 
 
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 10
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 15
3. YATES Simon ORICA-BikeExchange 35
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy od organizátora
 
 

 
 
Hodnotené kopce na trase:
1 20 modre 133 km - Col Inharpu: dĺžka 11,5 km; sklon 7,1 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre 84 km - Col du Soudet: dĺžka 24 km; sklon 5,2 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre 38 km - Col de Marie-Blanque: dĺžka 9,2 km; sklon 7,5 % (10-6-4-2-1)
hc 20 modre Cieľ - Col d’Aubisque: dĺžka 16,5 km; sklon 7,1 % (20-15-10-6-4-2) Cima A. Fernández
 
 
Krátke preview etapy:
V pravej horskej etape s dlhým cieľovým kopcom sa môžu presadiť len najlepší vrchári, a to platí tak pre vedúcu skupinu, ako aj pre favoritov na celkový triumf. Nepochybujeme, že v závere uvidíme jeden z kľúčových súbojov o celkové víťazstvo medzi Quintanom a Froomom, a bude záležať od Movistaru, či to bude aj bitka o etapový triumf. Quintana potrebuje získať na svojho britského súpera čo najviac času, tento profil je pre neho ideálny, aby navýšil svoje vedenie v klasifikácii. Preto sa bude snažiť Movistar urobiť veľmi ťažké preteky, aby ešte pred cieľovým kopcom unavil konkurenciu a pre svojho lídra pripravil pozíciu pre útok, keďže zatiaľ pôsobil ako najsilnejší vrchár na pretekoch. Lenže v druhom týždni potvrdil stúpajúcu formu Chris Froome, ktorý má stále v zálohe časovku, preto budeme zvedaví, akú taktiku zvolí britský borec na Aubisque. Či bude jazdiť konzervatívne, alebo sa bude chcieť predviesť v aktívnejšom svetle ako na Lagos de Covadonga. Pre Alberta Contadora prichádza mimoriadne dôležitá previerka. Španielsky jazdec je silný v podobných devastačných etapách, preto musí všetko staviť na to, aby sa vrátil do hry. Pistolero sa nebojí ani útoku zdiaľky, výbornú príležitosť ponúka strmý Col de Marie-Blanque. Preto bude na konci veľmi stráženým jazdcom, aby mu v štrnástej etape nenarástli krídla. Na dlhých kopcoch sa cíti výborne aj Cháves, pozornosť si zaslúžia aj skúsení matadori Scarponi a Samuel Sánchez. Aj v úniku sa môžu presadiť len kvalitní vrchári, spomenieme Gesinka, Franka, Meintjesa alebo Rollanda, ktorí majú schopnosti, aby v prípade priaznivého vývoja mohli vydržať na čele pretekov až do cieľa.     
 
 
Krátky opis trasy:
Kráľovská etapa podujatia sa odohrá výlučne vo francúzskej časti Pyrenejí a španielski organizátori si od svojich susedov vybrali len tie najlepšie kúsky. Bude trvať vyše hodinu, kým sa cyklisti dostanú pod prvý kopec, ale potom to bude už len lezecká exhibícia. Kvarteto ťažkých stúpaní zaháji Col Inharpu, ktorý sa môže pochváliť aj úsekmi blížiacimi sa k desiatom percentám. Nasledovať bude Col du Soudet, na ktorom Chris Froome v minulom roku na TdF okamžite zasadil súperom knockout. Na Vuelte sa pôjde tento kopec z druhej strany a v polovici obsahuje ťažkú 9-kilometrovú pasáže s priemerom 9,5 %. Po tejto zaberačke si jazdci vyfúknu v dlhom zjazde, ale ani predposledné stúpanie nebude o nič ľahšie. Col du Marie Blanque je síce z tejto ponuky najkratšie, ale všetko si to vynahradí poslednými štyri kilometrami, ktoré majú dvojciferné prevýšenie. Tou pravou čerešničkou na torte bude majestátny Col d'Aubisque, ktorý je nielen veľmi dlhý, ale aj ťažký, keďže v druhej polovici sklon len výnimočne klesne pod 8,5 %. Štrnásta etapa je navrhnutá pre najlepších z najlepších, úspešný bude len jazdec so znamenitou lezeckou vytrvalosťou. Presadiť sa môžu silní utečenci, ale veľká bitka sa odohrá medzi kandidátmi na titul, ktorí si na posledných dvoch kopcoch nič nedarujú. Kde môže favorit ukázať svoju kvalitu, ak nie tu?
 
 
etapa 14
profil etapy: 5200 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
etapa 10 finis
profil predposledného cieľového kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 10 finis
profil a údaje cieľového kopca (© lavuelta.com)