4. 20.1. zvlnena etapa ciel rovina Norwood > Campbelltown 150 km Ewan
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 4
profil etapy (© tourdownunder.com.au)
 
 
Ani vo štvrtej etape neboli na trati výrazné prekážky, ktoré by mohli ohroziť hromadný dojazd balíka. Finále v meste Campbelltown bolo priamočiarou záležitosťou, ktoré sa však odohralo v miernom stúpaní.
 
Hlavným kandidátom na etapový triumf bol Caleb Ewan, ktorý tu jazdí vo vynikajúcej forme. Ako jeho najsilnejší protivníci sa vypracovali Van Poppel, Bonifazio a dvojička z tímu Bora - Hansgrohe. Aj dnes sa museli pretekári vysporiadať s teplotami, ktoré prekročili tridsať stupňov.
 
Na štarte bol veľký záujem dostať sa do úniku, ale vedúca skupina sa vytvorila len pred horskou prémiou. Na čele pretekov sa usadili Ondřej Cink (Bahrain-Merida), Jack Bauer (Quick-Step Floors) a Cameron Meyer (UniSA-Australia). Hlavnou postavou tejto skupiny bol český jazdec, ktorý najskôr získal body na vrchárskej prémii, ale dôležitejšie bolo, že v klasifikácii strácal iba 57 sekúnd na Porteho, takže tím BMC musel svedomito kontrolovať stratu pelotónu.  Náskok utečencov neprekročil dve minúty.
 
Dve rýchlostné prémie si podelili Bauer a Meyer, počas celého dňa sa išlo veľmi rýchlo. Títo dvaja borci považovali za prekážku prítomnosť českého cyklistu, preto mu približne päťdesiat kilometrov pred páskou nastúpili, a Cink sa následne vrátil späť do balíka. Vpredu tak zostali dvaja vynikajúci tempári, ktorí si udržiavali stabilný, 90-sekundový náskok na pelotón.
 
Medzitým sa nenudili ani v balíku, kde atakovali Lars Bak (Lotto Soudal), Will Clarke (Cannondale-Drapac) a Michael Valgren (Astana), ktorí sa pokúšali dostať na čelo pretekov. Z tejto skupiny čoskoro vypadol Clarke, ktorý mal defekt, ale Bak a Valgren pokračovali vo svojej snahe. Ani oni však nedokázali dobehnúť vedúcu dvojicu, ktorá podávala výborný výkon, preto si počkali na pelotón.
 
Tam už nemusel diktovať tempo tím BMC, pretože Bauer a Meyer neohrozovali jeho pozície, ale do hry vstúpili celky ako Orica - Scott a Bora - Hansgrohe, ktoré chceli v závere šprintovať. V úniku sršal energiou predovšetkým Jack Bauer, ktorý sa vpredu osamostatnil 30 km pred cieľom.  Cameron Meyer už nedokázal nasledovať jeho tempo.
 
Čerstvý novozélandský majster v ITT vyprovokoval pelotón k rýchlej stíhačke a v žiadnom prípade sa nechcel vzdať. Bauera sa podarilo eliminovať len tri kilometre pred páskou.
 
Pred záverečným šprintom sa Sagan opäť zavesil za Ewanom, ale najlepšiu pozíciu dostal v závere Van Poppel, ktorý začal šprintovať ako prvý. Ale na správny okamih si počkal Caleb Ewan, ktorý získal tretí triumf v tomto ročníku. Na druhej priečke opäť finišoval Peter Sagan.
 
 
tdu 2017 spurt 4 etapa ewan sagan bohstf
Caleb Ewan a jeho ďalší triumf (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Unikajúci jazdci nakoniec neohrozili hromadný dojazd balíka, i keď hlavnú skupinu poriadne prevetral Jack Bauer. Potom sme v závere videli súboj tradičných protivníkov, ktorý si znovu podmanil Caleb Ewan. Austrálsky jazdec za zavesil za vláčik tímu Sky a v správnom čase vyštartoval spoza Van Poppela. Ďalší triumf na podujatí mu tak zariadili šikovnosť a rýchlosť.
 
Holandský šprintér chce veľmi získať etapový triumf, no dnes obsadil len tretiu priečku, keď sa pred neho dostal Peter Sagan. Svetový šampión sa vo finále znovu držal pri Ewanovi, ale austrálsky mladík bol pred páskou agresívnejší. Sagan sa opäť ukázal v rýchlej koncovke a opäť predviedol veľmi dobrý šprint, keď ho pokoril iba vo vlastnej triede jazdiaci Ewan. Ďalší slovenskí pretekári dorazili do cieľa hneď za hlavnou skupinou, Martin Velits so stratou šestnásť sekúnd a Michael Kolář s mankom osemnásť sekúnd.
 
V celkovom poradí sa nič nemenilo, Richie Porte si udržal pekný náskok pred rozhodujúcou bitkou na Willunga Hill. Na druhej priečke zostal Gorka Izagirre, ktorý napriek zraneniam dokončil etapu v hlavnom balíku.
 
Aj dnes prišli do cieľa v pelotóne obidvaja českí pretekári. Ondřej Cink sa ukázal v úniku, kde ovládol horskú prémiu, ale v druhej časti etapy sa stiahol späť do balíka. Bez straty finišoval aj Petr Vakoč, ktorý už myslí na zajtrajšiu atraktívny koncovku.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (druhá priečka)
"Radšej by som zvíťazil, ale aj tak som spokojný s dnešným výsledkom. Tím odviedol excelentnú prácu. Myslím si, že som začal šprintovať trošku neskoro. Cítim sa dobre, ale vysoké teploty si berú svoju daň. Zajtra je dôležitý deň, keď bude Jay bojovať o celkovú klasifikáciu, a ja sa opäť dostanem k slovu v nedeľu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Som spokojný, ako sa mi darí na začiatku ročníka. Spolujazdci odviedli výborný výkon, počas celého dňa mi pomáhali a v závere kontrolovali utečencov. Nie je to len moje víťazstvo, ale celého tímu. Dnešný dojazd bol iný ako tie predchádzajúce, bolo to náročné, ale som rád, že som to zvládol. Verím, že ma nikto nedokáže poraziť ani v Adelaide."
 
 
Výsledky
1. EWAN Caleb ORICA-Scott 3:45:19 60
2. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe 00:00 25
3. VAN POPPEL Danny Team Sky link ikonka 00:00 10
4. SWIFT Ben UAE Abu Dhabi 00:00  
5. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
6. PLANCKAERT Baptiste Team Katusha - Alpecin 00:00  
7. McCARTHY Jay Bora - Hansgrohe 00:00  
8. SCOTSON Callum UniSA-Australia 00:00  
9. SÜTTERLIN Jasha Movistar Team link ikonka 00:00  
10. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo 00:00  
102. VELITS Martin Quick-Step Floors 00:16  
104. KOLÁŘ Michael Bora - Hansgrohe 00:18  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 14:20:18 10
2. IZAGIRRE Gorka Movistar Team link ikonka 00:20  
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-Scott 00:22  
4. McCARTHY Jay Bora - Hansgrohe 00:24  
5. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:27  
6. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:29  
7. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:29  
8. ULISSI Diego UAE Abu Dhabi 00:29  
9. VALLS Rafael Lotto Soudal link ikonka 00:29  
10. GUERREIRO Ruben Trek - Segafredo link ikonka 00:29  
62. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe 03:40  
83. VELITS Martin Quick-Step Floors 06:11  
109. KOLÁŘ Michael Bora - Hansgrohe 11:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár štvrtej etapy od Digi Sport
 
 
Krátke preview etapy:
Aj štvrtá etapa prebehne na jednoduchšom profile, ktorý favorizuje šprintérov. Profil neobsahuje žiadne nebezpečenstvo, ktoré by mohlo dostať do úzkych šprintérske celky, ktoré budú pripravené, aby ponúknutú príležitosť nepremárnili. V sezóne 2015 sa na podobnej trase presadil Jack Bobridge, ale organizátori vedia v Campbelltowne pripraviť aj náročnejší dojazd. V ročníkoch 2014 a 2016 postavili pred cieľovú pásku strmý kopec Corkscrew Climb, čo využili Cadel Evans a Simon Gerrans.