5. 21.1. zvlnena etapa ciel rovina McLaren Vale > Willunga Hill 152 km Porte
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 5
profil etapy (© tourdownunder.com.au)
 
 
Očakávaná previerka s dvojnásobným prejazdom cez Willunga Hill mala jasného favorita. Richie Porte ukázal extra-triedu v druhej etape a jeho súperi mali pred sebou ťažkú úlohu, ako ho zosadiť z vedúcej priečky na krátkom stúpaní, ktoré dokonale pozná.

Túto ambíciu mal Esteban Cháves, ktorý na TDU ukazuje dobrú formu. Lákavú výzvu mal pred sebou Jay McCarthy, ktorý chcel využiť zdravotnú indispozíciu Gorku Izagirreho, aby sa dostal na pódium. Ale takúto ambíciu mali viacerí borci, ktorí v druhej etape finišovali v hlavnej skupine. A nesmeli sme zabúdať ani na Sergia Henaa, kolumbijský jazdec plánoval odčiniť zaváhanie z Torrens Hill Road.
 
Pretekárom sa nepostavilo do cesty počasie, na trati malo byť maximálne 25 stupňov. Po štarte chvíľu trvalo, kým sa ustálila situácia na čele pretekov, ale potom si mohli užívať svoju pozornosť Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), Will Clarke (Cannondale-Drapac), Jeremy Maison (FDJ) a Jack Bauer (Quick-Step Floors).
 
Vo vedúcej skupine sa nachádzali cyklisti, ktorí si na týchto pretekoch už vyskúšali túto úlohu. Včera potrápil šprintérov Bauer, na chvíľu sa tam objavil pred pelotónom aj Clarke a v tretej etape sa predstavili v spoločnom úniku De Gendt a Maison. Najlepšiu pozíciu v klasifikácii mal Jack Bauer, ktorý strácal 87 sekúnd na Porteho. Na rýchlostných prémiách boli úspešní De Gendt a Maison.
 
 
tdu 2017 5 etapa unik cdtf
 
Dnešný únik na pobreží Veľkého austrálskeho zálivu (© Slipstream Sports)
 
 
V balíku jazdil na čele tím BMC, ale postupne sa k nemu pridalo viacero celkov, takže vedúca skupina nedostávala na trati veľký priestor. Na prvom prejazde cez Willunga Hill bol medzi nimi rozdiel 2:30. Na jeho sklonoch vypadol z vedúcej skupiny Will Clarke. V pelotóne tu najskôr  nasadil tempo tím Sky a Sunweb, čoskoro zaútočili Hamilton (Sunweb) a Visconti (Bahrain Merida).
 
Prvú vrchársku prémiu získal De Gendt, tesne pred vrcholom mal problémy v brejku aj Maison, ale francúzsky jazdec sa dokázal udržať v skupinke. Hamilton a Visconti si vypracovali 20-sekundový náskok pred balíkom, kde už opäť úradoval tím BMC. 
 
Na úseku medzi dvomi stúpaniami musel ísť pelotón veľmi rýchlo, pretože vedúca trojica si užívala svoju pozíciu. Hamilton a Visconti už boli opäť v balíku. Táto naháňačka skončila len dva kilometre pred cieľovým kopcom.
 
Na Willunga Hill rozbehli tempo tímy Sky a Orica. Na samom čele sa nachádzali Cháves a Henao, líder pretekov Porte bol za nimi. Hneď od začiatku tohto kopca sa ocitol v problémoch Gorka Izagirre, ktorý strácal svoju pozíciu v klasifikácii.
 
Približne 1500 metrov pred vrcholom dvakrát zrýchlil Porte a  znovu sa nenašiel nikto, kto by bol schopný zachytiť jeho akceleráciu. Austrálsky jazdec išiel v ústrety druhému etapovému víťazstvu na podujatí, na druhej priečke sa osamostatnil Henao, ktorý sa dokázal zbaviť Chávesa.
 
Richie Porte po ďalšom skvelom výkone vybojoval druhý etapový triumf a úplne zaslúžene ovládol celkovú klasifikáciu. Pred súpermi si vybudoval 20-sekundový náskok, ale na druhej priečke nedorazil do cieľa Henao, ale malá skupinka, kde sa v špurte presadil Nathan Haas, ktorý porazil Estebana Chávesa
 
Bolo vidno, že jazdec tímu BMC perfektne pozná záverečný kopec. Zaútočil na svojom obľúbenom mieste a štvrtýkrát za sebou nebolo na Willunga Hill rýchlejšieho pretekára. V tomto roku dokonca dosiahol rekordný čas 7:41 a svoj minuloročný výkon prekonal o sedem sekúnd. A tentoraz sa konečne dočká aj celkového triumfu v klasifikácii, pretože na TDU je bez debaty najsilnejším vrchárom, čo bez problémov potvrdil svojimi výkonmi.
 
 
tdu 2017 willunga slovaci
Na Willunge dnes boli aj slovenskí fanúšikovia (© Dávid Rehák)
 
 
Tesne pred cieľom došla energia Sergiovi Henaovi, súperi ho prevalcovali. Parádny finiš predviedol Nathan Hass, ktorý sa vďaka bonusovým sekundám posunul na tretie miesto v GC. Na túto pozíciu si robil zálusk aj Jay McCarthy, ale o pódium prišiel práve v záverečnom špurte. Rozdiel medzi týmito borcami je však len tri sekundy, sme zvedaví, či Bora - Hansgrohe bude zajtra naháňať bonusové sekundy na rýchlostných prémiách pre McCarthyho.
 
Kvalitný výkon opäť dostal zo seba Esteban Cháves, ktorý obhájil druhú priečku v poradí, a kolumbijský jazdec musí byť spokojný so svojimi výkonmi na začiatku ročníka. V tíme Orica tak dokázal nahradiť Simona Gerransa, ktorý sa nepresadil v GC.
 
Silný výkon predviedli aj Ulissi, Valls, Gesink, Slagter, Kelderman a Dennis, ale najväčší posun v poradí predviedol Nathan Haas, ktorý na podujatí jazdí vo farbách austrálskej reprezentácie, a v tomto ročníku bude pretekať za japonský kontinentálny celok UKYO.
 
Zo slovenských jazdcov najlepšie finišoval Peter Sagan, ktorý stratil necelých sedem minút. Svetový šampión sa nezapojil do dnešnej koncovky a sústredil svoju energiu na zajtrajší hromadný dojazd balíka. Martin Velits a Michael Kolář si pripísali väčšie straty.
 
Vo veľmi dobrých výkonoch na podujatí pokračuje český borec Ondřej Cink, ktorý na Willunga Hill stratil iba 40 sekúnd, čo ho vyhuplo na výborné 22. miesto v GC. Petr Vakoč dosiahol v cieli manko necelé dve minúty.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richie Porteho (víťaz)
"Je to pre mňa úžasný pocit, že som vyhral na Willunga Hill v drese lídra pretekov a že som túto pozíciu udržal. Nie je to jednoduchý kopec, toto víťazstvo mi zdvihne sebadôveru. Som rád, že som získal nejaký čas na mojich súperov, záverečné kritérium v Adelaide nie je vôbec jednoduché, ale teraz môžem byť pokojnejší. "
 
 
Výsledky
1. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 3:40:13 60
2. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:20 25
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-Scott 00:20 10
4. ULISSI Diego UAE Abu Dhabi 00:20  
5. McCARTHY Jay Bora - Hansgrohe 00:20  
6. EARLE Nathan UniSA-Australia 00:23  
7. VALLS Rafael Lotto Soudal link ikonka 00:23  
8. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:23  
9. GESINK Robert Team LottoNL-Jumbo 00:23  
10. SLAGTER Tom-Jelte Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:23  
81. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe 06:41  
102. VELITS Martin Quick-Step Floors 10:22  
129. KOLÁŘ Michael Bora - Hansgrohe 18:26  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 18:00:21 10
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA-Scott 00:48  
3. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:51  
4. McCARTHY Jay Bora - Hansgrohe 00:54  
5. ULISSI Diego UAE Abu Dhabi 00:59  
6. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:02  
7. VALLS Rafael Lotto Soudal link ikonka 01:02  
8. GESINK Robert Team LottoNL-Jumbo 01:02  
9. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 01:02  
10. EARLE Nathan UniSA-Australia 01:06  
72. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe 10:31  
91. VELITS Martin Quick-Step Floors 16:43  
123. KOLÁŘ Michael Bora - Hansgrohe 30:24  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih piatej etapy od Digi Sport
 
 
 
Krátke preview etapy:
Kráľovská etapa podujatia nemôže vynechať stúpanie Willunga Hill (3 km; 7,5 %). To bude hlavným motívom nielen piatej etapy, ale celých pretekov. Už na prvom prejazde môžeme uvidieť pokusy atakovať z pelotónu, ale útočníci to budú mať náročné, pretože na tento dojazd sa sústredia všetci najsilnejší pretekári na TDU. Prvá časť cieľového stúpania je náročnejšia, potom klesne prevýšenie na okolo šesť percent. Je to finále ako stvorené pre explozívnych jazdcov, ktorí dokážu v kopci udržať vysokú intenzitu. Na Willunga Hill sa v skutočnosti nikdy nevytvorili príliš veľké rozdiely, ale tento dojazd má vždy značný dopad na celkovú klasifikáciu. Všetko bude záležať od toho, aký bude na konci fúkať vietor. Posledné tri dojazdy na Willunga Hill ukoristil Richie Porte, ale domáci jazdec sa ani raz netešil z celkového triumfu. Pred ním tu boli úspešní Gerrans a Valverde. Na cieľový kopec si spomína aj Peter Sagan, ktorý v roku 2010 obsadil na jeho sklonoch štvrté miesto.    
 
 
tdu willunga 17