1. 17.1. zvlnena etapa ciel rovina Unley > Lyndoch 145 km Ewan
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
 
etapa 1
profil etapy (© tourdownunder.com.au)
 
 
Preteky otvorila zvlnená etapa, na ktorú si brúsili zuby najrýchlejší jazdci v pelotóne. S veľkými ambíciami sa postavila na štart austrálska hviezda Caleb Ewan, ktorý tu v minulom roku vyhral dve etapy a darilo sa mu aj pred dvomi dňami na People’s Choice Classic. Na etapový triumf si robili zálusk aj ďalší mladí šprintéri Danny van PoppelNiccolo Bonifazio, motivovaný bol aj skúsený domáci borec Mark Renshaw.

Šprintérsku konkurenciu dopĺňali Sam BennetPeter Sagan, ktorí sa dostali na pódium na kritériu v Adelaide. Lídrom celku Bora – Hansgrohe na šprinty bol írsky cyklista, Peter Sagan mal na podujatí voľnú ruku a aj on chcel pomôcť svojmu novému tímu k jednému z cieľov na tomto podujatí, ktorým bolo etapové víťazstvo.
 
Na začiatku etapy svetový šampión povedal: "V prvom rade chcem pomôcť Samovi v šprinte, pretože ja nemám formu a on mal dobrú zimnú prípravu. Chcem tiež podporovať náš tím, pretože ak niečo kolegom dáte, oni vám to potom vrátia späť. Toto je moja mentalita, som rád, ako sme to vyriešili. Dnes bude na trati veľmi horúco, budeme trpieť, ale je to lepšie, ako by sme mali jazdiť v daždi a zime."
 
Na pelotón čakal veľmi horúci deň, teplota sa vyšplhala až na 38 stupňov, a keďže tieto vysoké teploty spôsobovali jazdcom veľké problémy, organizátori sa rozhodli skrátiť etapu o necelých 30 kilometrov. Riaditeľ pretekov Mike Turtur vysvetlil svoje rozhodnutie: "Bezpečnosť a spokojnosť jazdcov je naším prvoradým zámerom, rovnako ako divákov a všetkých zúčastnených. Situáciu sme konzultovali so zástupcom jazdcov Adamom Hansenom a aj s hlavným rozhodcom. Obidvaja súhlasili, že je rozumné skrátiť etapu." 
 
Hneď na štarte nejavili takmer nikto záujem dostať sa do úniku, túto možnosť využil iba Laurens de Vreese (Astana), ktorý zostal vpredu sám. Belgický jazdec mal pred sebou ťažkú tortúru, ale keďže pelotón nenasadil vo veľkej horúčave vysoké tempo, jeho misia mala celodenné trvanie.
 
De Vreese ukoristil vrchársku prémiu a prvú rýchlostnú prémiu, tu si pre dve bonusové sekundy vybehol z balíka Nathan Haas (Dimension Data), ktorý chce skúsiť šťastie v GC, a jednu sekundu získal aj Simon Gerrans. Na čele balíka podľa predpokladov kontroloval situáciu tím Orica - Scott, ktorý mal veľký záujem ovládnuť dnešnú etapu. Len občas mu pomohol niektorý z ostatných celkov.
 
Vyčerpaný Laurens de Vreese bol chytený dvadsať kilometrov pred cieľom a hneď potom sa rozohrala druhá bitka o bonusové sekundy. Zaujímavý šprint vyhral Jay McCarthy (Bora-Hansgrohe), ktorý sa chce presadiť v klasifikácii, a za ním skončili na tejto prémii Goncalves (Kaťuša) a Gerrans (Orica).
 
Práve v tomto okamihu sme videli v balíku pád, v ktorom sa ocitol aj Michael Kolář, ale slovenský jazdec sa vrátil do hlavnej skupiny. Okrem neho spadol aj jeho spolujazdec Selig a Restrepo z Movistaru.
 
Následne vyrazil do útoku Jan Bakelants (Ag2r), ktorý si dokázal vypracovať náskok pol minúty. Tento pohyb považoval za perspektívny Adam Hansen (Lotto-Soudal), ktorý sa chcel k nemu pridať. Austrálsky borec sa napokon vrátil do pelotónu, ale Bakelants mal výborné nohy a vybudoval si náskok až päťdesiat sekúnd. A to už bola veľká hrozba pre šprintérov, pretože do cieľa zostávalo iba niekoľko kilometrov. Do stíhačky sa zapojili Orica a Bahrajn-Merida.
 
Jan Bakelants srdnato vzdoroval, ale belgický cyklista bol dobehnutý tesne pred pásklou. Potom sa rozohrala bitka šprintérskych celkov a v závere sa dostal dopredu Peter Sagan, ktorý parádne rozbehol špurt pre Sama Bennetta, ale vedľa tejto dvojici sa objavili Caleb Ewan a Danny van Poppel a etapový triumf vybojoval domáci jazdec.
 
Úvodná etapa mala očakávaný priebeh, i keď ju ovplyvnili vysoké teploty. V závere takmer nachytal šprintérske celky Jan Bakelants, ale nakoniec sme videli súboj najrýchlejších jazdcov. Ten odštartoval Peter Sagan, ktorý sa na konci pekne zorientoval a vytvoril pre Sama Bennetta výbornú pozíciu pre šprint, ale spoza nich a z väčšej vzdialenosti vyštartoval Caleb Ewan, ktorého nedokázal nikto zastaviť.
 
Austrálsky pretekár tak vybojoval svoj tretí triumf na tomto podujatí, v prvej etape triumfoval aj pred rokom. Je to zaslúžený triumf, pretože Orica počas etapy najviac pracovala na čele balíka a Ewan bol v závere najrýchlejší. Do koncovky sa dostal aj Danny van Poppel, ktorý bol tiež silný, ale na domáceho jazdca mu ešte niečo chýbalo.
 
Na tretej priečke finišoval Sam Bennett, čo je dobrý štart do pretekov pre tím Bora - Hansgrohe, no nemecká zostava sa bude chcieť dostať v nasledujúcich etapách na najvyšší stupienok. Peter Sagan po rozbehnutí šprintu pre kolegu obsadil osemnástu priečku a môže byť spokojný, ako fungovala vzájomná spolupráca s Bennetom. Michael Kolář dorazil do cieľa s mankom 15 sekúnd, približne dvadsať kilometrov pred cieľom sa s niekoľkými pretekármi ocitol na zemi. Martin Velits prišiel do cieľa v hlavnom balíku na 32. pozícii.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Bol to veľmi ťažký deň, v tomto teple sme všetci trpeli. Bolo to správne rozhodnutie skrátiť etapu. Som veľmi rád, že som vyhral. Na cieľovej páske fúkal protivietor, myslím si, že niektorí jazdci to zle odhadli, ale mne sa podaril naozaj silný špurt. V závere odviedli výbornú prácu moji kolegovia, ktorí zariadili hromadný špurt balíka."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Bennetta (tretie miesto)
"Podobné koncovky sú vždy nervózne, ale všetci kolegovia odviedli fantastickú prácu. V závere sme sa dostali dopredu v správnom momente, ale ja som urobil chybu, že som čakal príliš dlho. Preto sa cez nás dostali Ewan a Poppel, ktorí už mali maximálnu rýchlosť, a pre mňa už bolo ťažké zachytiť ich. Bol to chaotický šprint, každý bol svieži. Koncovku sme načasovali dobre, dostali sme sa na čelo a chcel som vyštartovať dopredu len 150 metrov pred páskou, pretože som mal obavu pred protivetrom. Ale som ísť skôr. Ak by som vyštartoval skôr, mohlo to dopadnúť lepšie, ale je veľmi ťažké udržať sa pri Ewanovi."
 
 
Výsledky prvej etapy TDU
1. EWAN Caleb ORICA-Scott 3:24:18 60
2. VAN POPPEL Danny Team Sky link ikonka 00:00 25
3. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe 00:00 10
4. KUMP Marko UAE Abu Dhabi 00:00  
5. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Cycling Team 00:00  
6. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:00  
7. PLANCKAERT Baptiste Team Katusha - Alpecin 00:00  
8. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. SCOTSON Miles BMC Racing Team link ikonka 00:00  
10. DE BIE Sean Lotto Soudal link ikonka 00:00  
18. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe 00:00  
32. VELITS Martin Quick-Step Floors 00:00  
121. KOLÁŘ Michael Bora - Hansgrohe 00:15  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EWAN Caleb ORICA-Scott 3:24:08 10
2. VAN POPPEL Danny Team Sky link ikonka 00:04  
3. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe 00:06  
4. McCARTHY Jay Bora - Hansgrohe 00:07  
5. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:08  
6. GERRANS Simon link ikonka ORICA-Scott 00:08  
7. GONçALVES José Team Katusha - Alpecin 00:08  
8. KUMP Marko UAE Abu Dhabi 00:10  
9. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Cycling Team 00:10  
10. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:10  
21. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe 00:10  
34. VELITS Martin Quick-Step Floors 00:10  
121. KOLÁŘ Michael Bora - Hansgrohe 00:25  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár úvodnej etapy od Digi Sportu
 
 
 
Krátke preview etapy:
Úvodná previerka bude podobne ako v minulom roku finišovať v meste Lyndoch, okolo ktorého sa pôjdu tri kolá, a profilom sadne šprintérom. V predchádzajúcej sezóne sa tu radoval Caleb Ewan a najrýchlejší jazdci opäť dostanú šancu zabojovať o líderský dres v prvej etape. Po štyridsiatich kilometroch sa nachádza jediná horská prémia, potom bude terén mierne zvlnený, ale na pelotón nečakajú žiadne ťažké úseky. Očakávaný záverečný špurt bude veľmi rýchly, pretože posledné kilometre sa odohrajú v klesaní.