4. 18.1. rovinata etapa ciel rovina Unley > Campbelltown 129 km Impey
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 4
profil etapy, 2427 nastúpaných metrov (© tourdownunder.com.au)
 
 
Jedna z najťažších a z pohľadu GC najdôležitejších etáp na podujatí pútala pozornosť stúpaním Corkscrew Road. Na tomto kopci sa nachádzal aj 500-metrový úsek s prevýšením dvanásť percent a po jeho prekonaní viedol do cieľa hektický zjazd, čo mohlo vytvoriť rozdiely aj medzi favoritmi na titul.
 
Rozhodujúce stúpanie malo svedčať odvážnym jazdcom a v doterajšom priebehu ukázali guráž Michel Woods a Patrick Bevin, ktorí mali pokračovať v aktívnej jazde. V plnej paráde sa mali ukázať aj Richie Porte s Woutom Poelsom, keďže chcú uspieť v poradí, a dobrý výkon sme očakávali aj od LL Sáncheza, ktorému to v uplynulých dvoch dňoch zatiaľ nevyšlo na páske, alebo Daryla Impeyho. Na Petra Sagana mal byť záverečný kopec príliš náročný a v tom prípade mal  Bora - hansgrohe pripraveného Jaya McCarthyho.       
 
Hneď po štarte sa začalo stúpať na kopec a na čele pretekov sa usadili Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Hermann Pernsteiner (Bahrain Merida), Benoit Cosnefroy (Ag2r), Miles Scotson (Groupama-FDJ, Nicholas White (Austrálska repre) a Jasha Sütterlin (Movistar). Bol to silný únik. Pernsteiner strácal v poradí len 22 sekúnd, starosti mohli balíku narobiť skúsení borci De Gendt a Sütterlin a kvalitu brejku dvíhal veľmi dobrý tempár Scotscon, takže hlavná skupina musela jazdiť celý deň veľmi obozretne.
 
 
sagan 19 tdu modry bohfb
Peter Sagan počas etapy v modrom drese (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Prvú rýchlostnú prémiu získal White a na tej druhej sa presadil De Gendt. V pelotóne diktovali tempo CCC Team, Astana a najmä Mitchelton - Scott. Už z tohto bolo zrejmé, že na etapový triumf si robili zálusk LL Sánchez a Impey. Dvadsať kilometrov pred cieľom bol rozdiel medzi skupinami jedna minúta. Ani dnes nebolo na trati extrémne horúco, v jednom momente dokonca na krátko spŕchlo. Utečenci potvrdzovali svoju kvalitu a tesne pred Corkscrew Road udržiavali sľubný náskok. Na čele pretekov disponovali najväčšou energiou Scotson, Pernsteiner a Sütterlin, za nimi už ukazoval svoju silu aj tím Sky.
 
Náročné sklony rozhodujúceho kopca sa stali osudnými pre všetkých členov úniku a čakali sme, ktorí z favoritov zaútočia na jeho najťažších úsekoch. Vyskúšal to Wout Poels a pridali sa k nemu George Bennett, Richie Porte a Michael Woods. Štvorica si vybudovala približne 10-skundový náskok na vrchole a horskú prémiu ovládol Bennett. Líder pretekov Patrick Bevin neudržal s nimi kontakt, ale rozdiel nebol veľký. O všetkom malo rozhodnúť záverečné klesanie.        
 
Dvetisíc metrov pred páskou bola vedúca štvorica chytená, postaral sa o to predovšetkým Mitchelton - Scott, a do cieľa sa rútilo okolo dvadsať jazdcov. Najlepšie nohy ukázal Daryl Impey, ktorý pokoril Patricka Bevina. Tretí finišoval LL Sánchez.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále štvrtej etapy
 
 
Stúpanie Corkscrew Road prinieslo vzrušenie do balíka a výrazne precedilo hlavnú skupinu, ale rozdiely medzi najsilnejšími pretekármi nevytvorilo žiadne. Poels, Porte, Bennett a Woods predviedli kvalitnú formu, ale ani to nestačilo, aby bojovali o etapový triumf. Za nimi zostala pomerne početná skupina prenasledovateľov a najmä Impey s LL Sánchezom, ktorí boli hladní po úspechu.
 
Daryl Impey sa výborne pripravil aj na tohtoročnú edíciu a ako obhajca prvenstva si zatiaľ parádne počínal v posledných dvoch etapách, kde získal bonusové sekundy. Juhoafrický jazdec je stále veľmi rýchly na konci náročných pretekov a to je vždy výhoda na takýchto vyrovnaných pretekoch, kde rozhodujú len sekundy a maličkosti. Vo finále bol veľmi motivovaný LL Sánchez, ale pred cieľom vyrazil dopredu príliš skoro a pripravil sa tak o etapový triumf. Španielsky cyklista mal jedinečnú šancu na výhru, ale doplatil na skorý nástup.
 
Preteky výborne zvláda Patrick Bevin. Novozélandský borec druhýkrát finišoval na stupňoch víťazov a až počas troch dní zbieral bonusové sekundy, čo mu vytvorilo peknú pozíciu na čele poradia pred Willunga Hill. Všetci traja menovaní si vytvorili sľubný odstup od najsilnejších vrchárov pred kráľovskou etapou. Poels, Porte, Bennett a Woods budú musieť predviesť skvelý nástup na Willunga Hill, aby zmazali 21-sekundové manko na Bevina a zároveň sa striasli aj Impeyho so Sánchezom. Predchádzajúci ročník ukázal, že vôbec nie je jednoduché vytvoriť na najťažšom stúpaní želaný rozdiel.
 
Peter Sagan stratil kontakt s hlavnou skupinou na Corkscrew Road, ktorý bol určený pre vrchárov, a prišiel do cieľa v tretej skupine. V tíme Bora - hansgrohe podal druhý najlepší výkon, o jedenásť sekúnd bol rýchlejší iba Gregor Mühlberger. Slovenský cyklista zároveň stratil vedenie v bodovacej súťaži a po ďalšej úspešnej koncovke je jej novým lídrom Patrick Bevin. Zajtra sa bude na podujatí poslednýkrát šprintovať.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Daryla Impeyho (víťaz)
"Je to fantastické. Vedeli sme, že to bude ťažké, ale zároveň sme boli presvedčení, že to môže byť etapa vhodná pre mňa. Preto sme kontrolovali únik celý deň. Na záverečnom kopci som si veril, že to ešte môžeme dotiahnuť, a urobil som všetko preto , aby som mohol bojovať o etapový triumf. Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo vyhrať."
     
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxiho Vilu (DS Bora)
"Jay McCarthy nemal najlepší deň, na záverečnom kopci veľmi bojoval. Gregor bol na tom lepšie, snažil sa dostať do vedúcej skupiny, ale napokon sa mu to nepodarilo. Žiaľ, toto nie je výsledok, ktorý sme si želali. Zajtra sa budeme sústrediť na šprint s Petrom Saganom."
 
 
Výsledky
1. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 3:03:27 60
2. BEVIN Patrick CCC Team 00:00 25
3. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:00 10
4. GUERREIRO Ruben Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
5. FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team link ikonka 00:00  
6. BENNETT George Team Jumbo-Visma 00:00  
7. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
8. WOODS Michael EF Education First Pro Cycling Team 00:00  
9. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 00:00  
10. VAN BAARLE Dylan Team Sky link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BEVIN Patrick CCC Team 13:23:30 10
2. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:07  
3. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:11  
4. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 00:21  
5. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:21  
6. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 00:21  
7. BENNETT George Team Jumbo-Visma 00:21  
8. GUERREIRO Ruben Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:21  
9. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:21  
10. WOODS Michael EF Education First Pro Cycling Team 00:21  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BEVIN Patrick CCC Team 48
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 36
3. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 35
4. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick Step 34
5. VAN POPPEL Danny Team Jumbo - Visma 31
6. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 28
 
 
Krátke preview etapy:
Vo štvrtej etape bude smerovať pozornosť na klasifikáciu, lebo pred cieľom sa nachádza ťažké stúpanie, kde zistíme, kto môže bojovať o najvyššie pozície v poradí. Hneď po štarte sa začne stúpať na 5-percentný kopec, čo môže usadiť pred balíkom silnú skupinu. Zvyšné kilometre sa neodohrajú na nepríjemnom profile a celá zápletka sa bude odohrávať až na stúpaní Corkscrew Road (3,7 km; 6,4 %). Kopec je najťažší v druhej časti, kde vyskočia gradienty až na pätnásť percent a nepochybujeme, že na tomto úseku sa otestujú jazdci na celkové poradie. Z vrcholu zostáva do cieľa  necelých šesť kilometrov, takže očakávame napínavú bitku o etapový triumf. V roku 2014 sa podaril na Corkscrew Road víťazný sólový nástup Cadelovi Ewansovi. V sezóne 2016 tu útočil Richie Porte, a aj keď bol na vrchole prvý, v cieli sme videli šprint 10-člennej skupinky.