6. 20.1. rovinata etapa ciel rovina McLaren Vale > Willunga Hill 151 km Porte
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 6
profil etapy, 1859 nastúpaných metrov (© tourdownunder.com.au)
 
 
Tradične najťažšiu etapu presunuli organizátori až na samotný záver pretekov, takže priamo na Wilunga Hill sme sa mali dozvedieť, kto vybojuje celkový triumf. V minulom ročníku to nebol najsilnejší vrchár a podobný scenár bol na dosah aj tentoraz.
 
Hlavnou otázkou bolo, či a v akom stave nastúpi na rozhodujúci deň podujatia doterajší jasný líder Patrick Bevin. Po včerajšom nepríjemnom páde mu lekári dovolil štart len tesne pred štartom, ale vzhľadom na rozsah jeho zranení mal pred sebou mimoriadne náročnú úlohu, aby udržal najcennejší dres. Razantne tým stúpli šance Daryla Impeyho, aby nadviazal na svoj minuloročný úspech, ale stále tu bol aj LL Sánchez a ťažký cieľový kopec s motivovanými vrchármi ako Porte, Poels, Woods a Bennett. Pre týchto cyklistov nebolo dobrou správou, že na Willunga Hill mal fúkať protivietor, čo zabraňuje veľkým rozdielom v cieli.
 
Do úniku sa vybrali Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Nick White (UniSA-Australia), Alex Dowsett (Kaťuša- Alpecin), Danny van Poppel (Jumbo-Visma), Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe), Gediminas Bagdonas (Ag2r) a Jasha Sütterlin (Movistar). Vedúcu skupinu si ihneď zobrali pod kontrolu tímy Trek - Segafredo a EF Education, ktoré chceli vyhrať dnešnú etapu. Obidve rýchlostné prémie vybojoval Danny van Poppel a posunul sa na druhé miesto v bodovacej súťaži. Na prvom prechode cez Willunga Hill bol únik eliminovaný.
 
 
tdu 19 etapa 6 unik bohfb
Únik v dnešnej etape (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Už na tomto kopci zvýšil tempo tím Sky a Kenny Elissonde s Woutom Poelsom atakovali. Dvojica z britského celku si vybudovala menší náskok, ale na vrchole kopca sa vrátili späť do hlavnej skupiny, ktorá sa okresala výrazným spôsobom. Najdôležitejším momentom však bolo, že Patrick Bevin tu neudržal tempo a jeho zranenia ho pripravili o možnosť bojovať o titul. Vo vynikajúcej forme jazdiaci novozélandský borec draho zaplatil za včerajší pád.
 
 
video v clanku ikonka ciernaProblémy lídra pretekov na Willunga Hill
 
 
Pred cieľovým výstupom sa tiež nastupovalo a pred hlavnou skupinou sa ocitli Carretero (Movistar), Oss (Bora) a Marczynski (Lotto-Soudal). Ani jeden z týchto mužov neohrozoval vedúce pozície v GC, no nemohli dostať na trati veľký priestor, lebo na Willunga Hill sa chceli presadiť hlavní favoriti. Aj tento pokus bol chytený a na čele balíka sa pohybovali farby Sky, Astana a Lotto - Jumbo.
 
Na Willunga Hill nasadila značné tempo britská zostava a rozohrala zaujímavú akciu, keď najskôr atakoval Elissonde a následne za ním vyrazil Poels. Potom však zaútočil Richie Porte, na svojom tradičnom mieste, a predviedol svoje najväčšie kvality, pred ktorými sa musel skloniť aj líder tímu Sky. Porte dobyl Willunga Hill aj šiestykrát za sebou, Poels skončil druhý, a na treťom mieste finišoval Daryl Impey, ktorý tak obhájil minuloročný celkový triumf.
 
Rozhodujúcu etapu sa snažili režírovať v tíme Sky. Už na prvom prejazde cez Willunga Hill chcel britský celok využiť výbornú formu dvojice Poels - Elissonde a rovnakým spôsobom mali v pláne prekvapiť aj na cieľovom kopci. Willunga Hill má však svoje vlastné zákonitosti, ktoré dokonale pozná Richie Porte. Domáci jazdec zaútočil presne tam, kde v minulých ročníkoch, a nepripustil žiadne prekvapenie. Jeho silný šprint do kopca na tomto kopci nemá konkurenciu, pre jazdca tímu Trek - Segafredo je však škoda, že len to nestačí na celkový titul.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále kráľovskej etapy
 
 
Kľúčové stúpanie pozná aj Daryl Impey a juhoafrický pretekár mal presne spočítané, aký stratu si môže dovoliť v cieli, aby sa tešil z celkového víťazstva. Finále malo takmer identický scenár ako pred rokom. Impey priamo nereagoval na Porteho nástup, ale išiel svojím pravidelným tempom a dopredu vyrazil až vtedy, keď sa sklony zmiernili. Veľmi mu v tom pomohol jeho kolega Lucas Hamilton, ktorý ho previedol cez najťažšie úseky Willunga Hill. Na páske takmer dostihol Porteho, čo len zvyšuje hodnotu jeho výkonu. Po silných koncovkách v predchádzajúcich etapách vytiahol aj kvalitnú vrchársku formu, preto je právom prvým cyklistom v histórii, ktorý obhájil titul na TDU.
 
Richie Porte si znovu vychutnal výstup na najťažší kopec celých pretekov, ale musel prijať druhé miesto v poradí. Snaživé výkony predvádzal Wout Poels, ktorý pôsobil aktívnym dojmom, ale aj keď mal dobrú formu, pri premiére na tomto podujatí ho prekonali borci, ktorí majú s austrálskymi podmienkami väčšie skúsenosti. LL Sánchez neudržal stupne víťazov, ale na Willunga Hill predviedol lepšiu fazónu ako v minulej edícii, a cieľový kopec nezvládli podľa predstáv Michael Woods a George Bennett. Obaja patrili medzi hlavných favoritov na etapový triumf, no napokon z toho nič nebolo.
 
Kruté momenty prežil Patrick Bevin. Líder pretekov síce nastúpil na etapu, ale vzhľadom na jeho zdravotný stav, pomliaždené rebrá a mnohé odreniny, nemal šancu obhajovať najcennejší dres. Z balíka vypadol už pri prvom prechode cez Willunga Hill a muselo byť pre neho bolestivé sledovať, ako odchádzajú jeho konkurenti, na ktorých si veril po vrchárskej stránke. Peter Sagan nemal žiadne ambície v dnešnej etape a v cieli stratil necelých desať minút. Týkala sa ho len jedna zmena, keď sa dostal pred neho v bodovacej súťaži Danny van Poppel, ktorý zbieral body na prémiách v hlavnom úniku. Slovenský jazdec splnil na podujatí svoj cieľ, keď sa mu podarilo vyhrať etapu, a na stupňoch víťazov sa objavil ešte dvakrát.  
 
Pripravujeme ešte súhrn reakcií na dnešn etapu. Sumár pretekov vyjde v utorok...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richie Porteho (víťaz)
"Sú to ťažké preteky s jedným náročným cieľovým stúpaním. Moji noví kolegovia dnes pracovali perfektne počas celého dňa a na jeho konci mi vytvorili potrebnú pozíciu. Vyhrať šiesty raz na tomto kopci je skvelé, ale zároveň musím pochváliť aj Daryla Impeyho. Vždy je dobré, keď odštartujete nový ročník takýmto etapovým triumfom, a najmä, keď prestúpite do nového tímu. Teraz sa budem sústrediť na to, aby som vyhrával aj na ďalších podujatiach."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Daryla Impeyho (celkový víťaz)
"Pred etapou som cítil tlak, ale veľmi mi pomohli moji spolujazdci. Na cieľovom kopci som sa cítil sviežo a úžasnú prácu tu odviedol Lucas Hamilton, ktorí mi ušetril množstvo energie. Som veľmi, veľmi šťastný. Výhru venujem Matthew Haymanovi, ktorý dnes končí kariéru a ktorý bol mojím perfektným kolegom."
 
 
Výsledky
1. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 3:30:14 60
2. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:00 25
3. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 10
4. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:03  
5. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:06  
6. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 00:06  
7. WOODS Michael EF Education First Pro Cycling Team 00:15  
8. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:17  
9. SLAGTER Tom-Jelte Team Dimension Data link ikonka 00:17  
10. DEVENYNS Dries Deceuninck - Quick Step 00:17  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 20:30:42 500
2. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:13 400
3. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:17 325
4. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:19 275
5. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:26 225
6. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 00:26 175
7. WOODS Michael EF Education First Pro Cycling Team 00:38 150
8. GUERREIRO Ruben Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:40 125
9. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:40 100
10. DEVENYNS Dries Deceuninck - Quick Step 00:40 85
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. BEVIN Patrick CCC Team 56
2. VAN POPPEL Danny Team Jumbo - Visma 54
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 50
4. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 49
5. SÁNCHEZ Luis Léon Astana Pro Team link ikonka 46
6. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick Step 45
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Na stúpanie Willunga Hill (3 km; 7 %) sa bude čakať až do posledného dňa, len na konci pretekov sa dozvieme, kto získa celkový titul. Kráľovská etapa podujatia zostáva nezmenená. Už pri prvom prejazde cez tento kopec môžeme uvidieť nejaký prekvapujúci pokus v pelotóne, ale všetci hlavní aktéri dobre vedia, že tým najdôležitejším momentom celých pretekov je až cieľový výstup. Willunga Hill má najťažší prvý kilometer, kde sa cesta zdvihne aj na deväť percent, potom bude pokračovať v prevýšení cez šesť percent. Je to krátke a intenzívne stúpanie, preto vyhovuje výbušným vrchárom, ktorí dokážu udržať vysokú intenzitu počas dlhej doby. Pre úspech bude dôležité aj načasovanie útoku, pretože na Willinga Hill zvykne fúkať protivietor. Posledné päť dojazdov uchmatol Richie Porte.