5. 19.1. rovinata etapa ciel rovina Glenelg > Strathalbyn 149 km Philipsen
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 5
profil etapy, 1778 nastúpaných metrov (© tourdownunder.com.au)
 
 
Posledná možnosť pre najrýchlejších jazdcov v balíku nemusela byť takou jednoduchou záležitosťou, ako sa očakávalo. V prostriedku etapy sa objavila dlhá pasáž, kde sa mal objaviť silný vietor, a to mohlo spôsobiť na trati zaujímavé situácie.
 
Spomedzi klasických šprintérov zatiaľ ukoristil výhru len Elia Viviani, takže najmä Caleb Ewan sa postavil na štart s veľkou motiváciou, aby sa vytiahol pred domácimi fanúšikmi. Keďže vo finále mohli opäť rozhodiť lead-out ako v prvej etape dve zákruty, takúto technickú koncovku mohol využiť aj Peter Sagan. Okrem šprintérskych celkov hľadeli na profil s nádejou predovšetkým borci z Mitchelton - Scott, ktorí boli pripravení pomôcť Darylovi Impeymu, aby siahol na bonusové sekundy.
 
Do úniku sa dostali len traja jazdci a Ayden Toovey, Jason Lea (obaja Austrálska repre), Clement Chevrier (Ag2r) sa museli zmieriť s tým, že pelotón im nedal potrebný priestor. Jason Lea ešte stihol vyhrať horskú prémiu, ale potom už boli eliminovaní. Postaral sa o to Mitchelton - Scott, ktorý mieril na šprintérske prémie. Daryl Impey skutočne ovládol prvú bitku o bonusové sekundy a vyhral šprint v Myponga, no hneď za ním preťal pásku Patrick Bevin. Rovnaký scenár sa objavil aj na druhej prémii, keď dvaja najlepší jazdci GC bojovali o dôležité sekundy. Tentoraz sa presadil líder poradia. Impey tak nezískal nič zo svojej snahy a práce celého tímu.
 
 
bora 19 tdu praca bohfb
Bora dnes tvrdo pracovala pre Sagana (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Potom sa vytvoril nový brejk a pred balíkom sa usadili Matthieu Ladagnous (Groupama-FDJ) a znovu Jason Lea. Etapu zobrali pod svoju kontrolu šprintérske celky a miestami sa objavil na čele pelotónu niekto, kto chcel otestovať silu vetra. Ale hlavná skupina sa nedelila, no išla veľmi rýchlo, a aj tento brejk bol chytený veľmi skoro - 35 kilometrov pred cieľom. Následne museli jazdiť všetci dôležití cyklisti obozretne, lebo stále fúkalo a prípadný bočný vietor mohol rozdeliť pelotón.
 
V jednom momente sme takmer videli delenie, keď sa o to pokúsil tím Jumbo - Visma, ale bočný vietor sa neobjavil na potrebne dlhom úseku. Každá menšia zmena smeru jazdy však motivovala zoskupenia, aby sa pokúsili okresať hlavný balík. Spolupráca tímov Sky a Bora - hansgrohe napokon vytvorila na trati dve skupiny, ale toto delenie nevydržalo dlho. V balíku sa dala nervozita krájať. Peter Sagan sa cítil vo svojom živle a pohyboval sa na vedúcich priečkach.
 
Stres spôsobil pád v balíku a na zemi sa ocitol aj líder poradia Patrick Bevin. Jazdec CCC Team sa bolestivo narazil a musel dlhšiu dobu čakať na nový bicykel. Balík mu ušiel, keďže šprintérske celky už nasadili svoje tempo desať kilometrov pred cieľom. Aj za pomoci viacerých spolujazdcov mal ťažkú úlohu, aby sa vrátil späť. Tri kilometre pred páskou sa mu to podarilo po hrdinskej stíhacej jazde.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPád Patricka Bevina
     
 
Vo vypätej šprintérskej a tvrdej bitke o pozície sa presadil Caleb Ewan, Peter Sagan obsadil tretie miesto. Druhý skončil Jasper Philipsen (UAE Emirates). Po etape však rozhodcovia prehodnotili záverečený šprint a diskvalifikovali Caleba Ewana. Výhra bola prisúdená Jasperovi Philipsenovi a Peter Sagan sa posunul na druhé miesto.
 
Najrýchlejší jazdci v balíku si postrážili pred cieľom technické úseky, ale zapotili sa pri tom. Deuceninck - Quick-Step vytvoril pozíciu pre Eliu Vivianiho, ktorý aj vyrazil dopredu v dobrom čase, ale taliansky šprintér dnes nemal silné nohy, aby udržal vysokú rýchlosť až na pásku a musel prijať piatu priečku. Približne v rovnakom čase otvoril svoj šprint aj Caleb Ewan, ale austrálsky mladík vyrazil zozadu, s veľkou chuťou sa pustil pred ostatných súperov a predviedol perfektnú koncovku. Rozhodcovia ho ale potrestali za incident, ktorý sa odohral pred cieľom, keď pri vytváraní pozície hlavou udieral do Jaspera Philipsena. A ten ho napokon obral o etapu. Caleb Ewan bol motivovaný viac, ako bolo potrebné. V cieli bol umiestnený na koniec svojej skupiny, na 83. miesto, stratil 15 bodov v bodovacej súťaži, dostal časovú penalizáciu 30 sekúnd a pokutu 500 švajčiarskych frankov.
 
V meste Strathalbyn sa výborne zorientoval Jasper Philipsen. Len 20-ročný cyklista zažíva premiéru na okruhu WT v dres UAE Emirates. Aj on zvládol záverečnú pozičnú bitku a odmenil sa perfektným výsledkom. Na konci sa nebál natlačiť dopredu a na páske aj využiť svoju pozíciu. V minulom rok ovládol jednu etapu na Tour of Utah v drese Hagens Berman, ale dnešný triumf bude pre belgického cyklista poriadnym povzbudením, že môže byť úspešný aj medzi profesionálmi.   
 
 
tdu 19 etapa 5 spurt bohfb
Caleb Ewan prišiel o prestížny triumf (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Peter Sagan sa držal na poslednom kilometri na zadnom kolese Eliu Vivianiho a potom zareagoval na jeho a Ewanov nástup. Kým taliansky borec pred cieľom vytuhol, domáca hviezda preťala pásku ako prvá a pred nášho zástupcu sa ešte dostal aj Philipsen. Sagan vybojoval tretie pódium, v tomto smere patrí medzi najlepšie pripravených pretekárov tohtoročnej edície. V bodovacej súťaži sa však nedostal pred Patricka Bevina. Stráca na neho šesť bodov, pretože líder poradia si polepšil na obidvoch rýchlostných prémiách. Dobrý výkon odviedol aj Bora - hansgrohe, ktorý sa snažil využiť veterné podmienky na selekciu, a aj v samotnom finále sa ukazoval na čele pelotónu.
 
Videli sme aj očakávaný súboj o bonusové sekundy na rýchlostných prémiách. Daryl Impey má veľký záujem zopakovať svoj minuloročný triumf, ale platí to, čo povedal po včerajšej etape. S Patrickom Bevinom sú rovnaké typy cyklistov, preto sa mu vyrovnal líder pretekov na prémiách. Obaja si tak ešte viac upevnili pozíciu v klasifikácii a na Willunga Hill budú bojovať proti sebe o titul. Kráľovskú etapu môže ovplyvniť Bevinov pád. Jazdec CCC Team síce dokázal zažehnať hrozbu časovej straty, ale po hrdinskom výkone bol v cieli vyčerpaný a vyzeral byť vo veľkých bolestiach. A na Willunga Hill musí byť stopercentne fit, aby udržal okrový dres.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaspera Philipsena (víťaz)
"Na konci to bolo veľmi hektické. Každý sa chcel dostať do pozície. Som šťastný, že ma nezastihol nijaký pád. Pred páskou sme bojovali s Ewanom o Saganove zadné koleso a Caleb sa pri tom správal nepovoleným spôsobom. Museli ste tvrdo bojovať, lebo nikto nechcel zostať pred cieľom zablokovaný. Ja som vyrazil po pravej strane a cítim som sa veľmi dobre. Je to pre mňa veľmi dôležité víťazstvo, moje prvé vo WT, ale žiaľ, neprišlo po tom, čo som si ho vychutnal hneď na cieľovej páske."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto)
"Etapa prebehla presne tak, ako sa očakávalo. Jazdilo sa v silnom vetre, ale napokon sa rozhodovalo v hromadnom šprinte. Mal som dobré nohy, chcel som vyhrať etapu, ale pred páskou som bol vytlačený z pozície a nepodarilo sa mi to. Moja forma je dobrá a tím dnes odviedol excelentnú prácu."
     
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxiho Vilu (DS Bora)
"Máme za sebou intenzívnu etapu, keď bočný vietor robil problémy v balíku. Naši jazdci pracovali perfektne a dvakrát sa im podarilo rozdeliť pelotón, ale vietor nebol až taký silný, aby z toho vznikla veľká selekcia. Vo finále sa dostal Peter Sagan do dobrej pozície, ale bol zablokovaný. A ale aj tak vybojoval dobrý výsledok."
 
 
Výsledky
1. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 3:37:00 60
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma 00:00 10
4. DEBUSSCHERE Jens Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
5. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick Step 00:00  
6. BAUHAUS Phil Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00  
8. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00  
9. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:00  
10. BALLERINI Davide Astana Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BEVIN Patrick CCC Team 17:00:25 10
2. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:07  
3. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:16  
4. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:26  
5. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 00:26  
6. GUERREIRO Ruben Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:26  
7. BENNETT George Team Jumbo-Visma 00:26  
8. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 00:26  
9. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:26  
10. WOODS Michael EF Education First Pro Cycling Team 00:26  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BEVIN Patrick CCC Team 56
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 50
3. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick Step 45
4. VAN POPPEL Danny Team Jumbo - Visma 44
5. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 38
6. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 36
 
 
video v clanku ikonka ciernaDojazd piatej etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Ďalšia zvlnená a zároveň posledná etapa pre šprintérov. Na ceste do mesta Strathalbyn sa vyskytuje len jedna horská prémia, no Sellicks Hill obsahuje sklony len do troch percent. Šprintérske zoskupenia nebudú mať problémy s kontrolou brejku, ale budú si musieť dať pozor na vietor, keďže väčšinu dňa sa bude pohybovať pelotón po pobreží. V samotnom cieľovom meste je pripravená pomerne technická koncovka, na úspech bude treba predviesť zosúladený tímový výkon.