2. 25.2. rovinata etapa ciel rovina Yas Mall > Abu Dhabi 184 km Gaviria
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 2
profil etapy (© UAE Tour)
 
 
Šprintéri dostali k dispozícii tri profily na tomto podujatí a hneď v Abú Zabí sme sa mali dozvedieť, ktorí z rýchlych pretekárov disponujú najlepšou formou. Silnú konkurenciu tvorili Kittel, Viviani, Gaviria, Bennett, Ewan, Cavendish alebo Mareczko a tieto mená sľubovali atraktívne koncovky rovinatých etáp.
 
 
Erik Baška (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Do úniku sa dostali Igor Boev, Stepan Kurijanov (obaja Gazprom-RusVelo), Sam Brand a Charles Planet (obaja Novo Nordisk) a spočiatku to vyzeralo na klasickú naháňačku medzi vedúcou skupinou a pelotónom. Balík si bol vedomý svojej sily a úniku nechal k dobru aj dvanásť minút. Postupne sa však dostali cyklisti do púšte, kde fúkal silný vietor, a hlavná skupina sa rozdelila. Túto selekciu prežilo na čele pelotónu len okolo tridsať jazdcov a z rýchlych jazdcov sa nenechali nachytať Ewan, Kittel a Gaviria. Z favoritov na titul zostali v tejto partii Valverde, Roglič, Kwiatkowski alebo Mollema.
 
Hektické momenty sa skončili sedemdesiat kilometrov pred cieľom, kde bol chytený pôvodný brejk a obidve skupiny pelotónu sa spojili. Mnohí jazdci na celkové poradie si vydýchli, že sa situácia upokojila, lebo rozdiel medzi dvomi skupinami balíka sa v jednom momente vyšplhal až na šesťdesiat sekúnd. Veterná hrozba tu však stále bola. Na čele pretekov sa znovu dostali Kurijanov a Planet, ktorí si túto pozíciu vyskúšali už v prvej časti etapy. Päťdesiat kilometrov pred páskou viedol balík iba Jumbo - Visma, šprintérske celky ešte vyčkávali.
 
 
uae 19 etapa 2 peloton bohfb
Veterné boje počas etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na druhej rýchlostnej prémii sa presadil Charles Planet a v hlavnej skupine vyskočil pre jednu bonusovú sekundu Wilco Kelderman. Potom už zabrali šprintérske zostavy a v pelotóne začali pracovať Deuceninck - Quick-Step a UAE Emirates. Unavená vedúca dvojica nebola problémom pre pelotón a bolo len otázkou času, kedy bude brejk chytený. Podarilo sa to trinásť kilometrov prd cieľom a potom si strážili čelo pelotónu všetky šprintérske tímy a favoriti na celkové poradie.
 
Fúkalo aj na posledných kilometroch a šprintéri museli bojovať o výhodnú pozíciu. Hektické vyvrcholenie etapy zvládli najlepšie Gaviria, Viviani, Ewan a na páske bol najrýchlejší Fernando Gaviria, ktorý využil výbornú podporu Alexandra Kristoffa.
 
 
uae 19 etapa 2 finis bohfb
Dojazd etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na konci sa presadili tí šprintéri, ktorí sa dostali do potrebnej pozície až tesne pred páskou, a v tomto smere odviedol najlepšiu prácu UAE Emirates. Alexander Kristoff doviedol Fernanda Gaviriu do potrebnej pozície a ten si udržal vedúcu priečku až do cieľa. Po odstúpení z pretekov Columbia Tour kvôli chorobe sa kolumbijský pretekár rýchlo zotavil a hneď získal tretí etapový triumf v ročníku. Tím UAE Emirates vybojoval veľmi dôležité víťazstvo na domácej pôde a celá zostava mohla byť spokojná aj z toho dôvodu, že fungovala spolupráca medzi Gaviriom a Kristoffom.
 
Na druhom mieste skončil Elia Viviani, ktorý sa pred páskou pohyboval na zadnom kolese neskoršieho víťaza etapy, ale v priamom súboji sa nedokázal dostať cez Gaviriu. V popredí sa udržal aj Caleb Ewan, ale toho na chvíľu rozhodil Kristoff, keď skončil svoju prácu, a austrálsky jazdec v tom momente stratil dôležitý čas, aby mohol zabojovať o etapový triumf. Vo finále si vybudoval pozíciu aj Erik Baška, ktorý mal pripraviť šprint pre Sama Bennetta, no írsky borec sa ocitol príliš vzadu, tak to vyskúšal aj náš pretekár. Dokázal finišovať na výbornom piatom mieste, Sam Bennett skončil hneď za ním, a treba povedať, že Baška bol dnes lepší ako Kittel, Modolo, Mareczko či Cavendish. V celkovom poradí zostali pozície nezmenené.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (víťaz)
"Bol to veľmi ťažký šprint, lebo sa tu zišla silná konkurencia. Moji spolujazdci odviedli výborný výkon a zvládli sme aj veterné momenty. Potom sa situácia upokojila, čakalo sa na záverečný šprint a ja som dostal skutočne dobrý lead-out od Alexandra Kristoffa. Toto víťazstvo nie je dôležité len pre mňa, ale aj pre celý tím."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Erika Bašku (5. miesto)
"Dnes sme pracovali pre Sama Bennetta. Plánovali sme ho dostať do pozície na cieľovej rovinke, ale množstvo výborných šprintérov sa vo finále premiešavalo a koncovka bola veľmi hektická. Naša taktika nám nevyšla podľa plánu, takže sa musíme vyrovnať s piatym a šiestym miestom."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora)
"V priebehu etapy fúkal silný bočný vietor, ktorý rozdelil balík, ale naši pretekári jazdili pozorne a s výnimkou Bennetta a Pfingstena sme mali všetkých našich cyklistov v prvej skupine. Chceli sme dostať Sama do pozície pred cieľom, ale on nedokázal zachytiť to správne koleso a nevyšlo nám to. Napriek tomu náš tím fungoval dobre a kontroloval priebeh etapy."
 
 
Výsledky etapy
1. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 4:36:32 40
2. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 15
3. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 6
4. HALVORSEN Kristoffer Team Sky link ikonka 00:00  
5. BAŠKA Erik link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
6. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
7. MODOLO Sacha EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
8. KITTEL Marcel link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
9. SARREAU Marc Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
10. MARECZKO Jakub CCC Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 4:53:21 6
2. VAN EMDEN Jos Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
3. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
4. BOUWMAN Koen Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:06  
6. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:07  
7. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:07  
8. ARNDT Nikias Team Sunweb link ikonka 00:07  
9. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:09  
10. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:09  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Jasná trasa pre najrýchlejších jazdcov v balíku, na ktorom sa pretekalo aj v minuloročnej edícii a etapový triumf získal v hromadnom špurte Phil Bauhaus. Pelotón sa bude pohybovať celý čas po pobreží a bez výrazných profilových prekážok budú mať šprintérske celky jednoduchú úlohu, aby si poradili s brejkom. V samotnom finále však budú musieť zvládnuť prejazd cez dve zákruty, ktoré okorenia koncovku druhej etapy a budú rozhodovať o úspechu, či neúspechu.