4. 27.2. rovinata etapa ciel rovina Dubaj > Hatta Dam 205 km Ewan
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 4
profil etapy (© UAE Tour)
 
 
Výbušná koncovka štvrtej etapy bola pripravená pre klasikárov, ale mohla zaujímať aj najvyššie postavených mužov v poradí Primoža Rogliča s Alejandrom Valverdem, ktorí disponujú kvalitným šprintom do kopca. Aj dnes sa prechádzalo cez púšť a to znamenalo prípadnú hrozbu bočného vetra.
 
Na začiatku etapy sa vytvoril doteraz najväčší brejk, keď pred balíkom jazdili Igor Boev, Artem Nych, Stepan Kurijanov (všetci Gazprom), Will Clarke (Trek-Segafredo), Alessandro De Marchi (CCC) a Charles Planet (Novo Nordisk). Vedúca skupina si vybudovala aj 7-minútový náskok, ale potom na čele pelotónu zasiahol Movistar, ktorý zabránil tomu, aby únik ešte zvýraznil svoj náskok. Bolo teda zrejmé, že Valverde si trúfa na dnešný finiš a chce okresať svoju stratu v poradí na Rogliča.
 
V hlavej skupine sa odohral pád, po ktorom musel odstúpiť Remco Evenepoel z Deuceninck - Quick-Step. Mladý belgický jazdec predviedol vo včerajšej etape dobrý výkon, no na podujatí musel skončiť takýmto smoliarskym spôsobom. Akonáhle sa dostali cyklisti do púšte, pelotón znervóznel, pretože skutočne fúkal aj silný bočný vietor. Päťdesiat kilometrov pred páskou sa rozdelil balík a spomedzi pretekárov na GC jazdili pozorne Roglič, Valverde, Gaudu alebo Dumoulin. Táto hektická epizóda trvala len chvíľu, hlavná skupina sa pospájala. Veľký záujem na pokračovaní rozdelenia mal najmä Valverde, ale nepodarilo sa mu motivovať ostatných favoritov. Z brejku už vypadol Stepan Kurijanov.
 
 
uae 19 etapa 4 peloton vietor rcsff
Počas etapy aj silno fúkalo (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Pelotón viedol tím Movistar, ktorý odvádzal výbornú prácu pre svojho lídra, a spolu s ním kontroloval situáciu aj UAE Emirates. Domáci celok mal vo svojich radoch hneď niekoľkých borcov, ktorí mohli dobyť cieľový výstup. V brejku najdlhšie bojovali De Marchi, Clarke a Nych, ale pelotón už jazdil v správnom tempe, aby sa nechal zaskočiť. Desať kilometrov pred cieľom sa už všetci traja nachádzali v balíku a v tom momente atakoval Tom Dumoulin. Holandský jazdec si vybudoval 10-sekundový náskok. Ani tento pokus nevyšiel a finále okorenil aj pád, po ktorom sa museli vracať do pelotónu Valverde, Gaudu alebo Buchmann. Veľa času im už nezostávalo a spomínaní favoriti to dokázali len tri kilometre pred páskou.
 
Na záverečnom prudkom stúpaní sa najlepšie zorientoval Caleb Ewan, ktorý prekvapujúco vyfúkol etapový triumf hlavným favoritom. V najťažšom úseku predviedol pekný atak Matteo Moschetti, ale jeho snaha nevydržala až do konca, a na tretej pozícii finišoval Primož Roglič. Na dobrý výsledok si trúfal aj Alexander Kristoff, no v rozhodujúcom momente mu spadla reťaz.
 
 
uae 19 etapa 4 suboj ciel rcsff
Dojazd etapy a súboj Ewana s Moschettim (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vo finále sa bolo treba dostať do výhodnej pozície a správne načasovať zrýchlenie, čo výborne zvládol Caleb Ewan. Na záverečných stovkách metrov podal perfektný výkon a po prestupe do tímu Lotto - Soudal si asi nepomyslel, že prvý triumf v novom tíme vybojuje práve takýmto spôsobom. Austrálsky cyklista nechal za sebou plejádu favoritov, preto jeho fazóna na začiatku ročníka musí byť vynikajúca. Druhé miesto získal ďalší mladý šprintér a 22-ročný borec Matteo Moschetti by mal patriť v blízkej budúcnosti medzi veľké postavy nielen talianskej cyklistiky.
 
S treťou priečkou môže byť spokojný Primož Roglič, ktorý si polepšil v poradí o štyri bonusové sekundy a ešte zvýšil svoj náskok pred Alejandrom Valverdem. Slovinský cyklista pôsobil vo finále koncentrovaným dojmom a nechýbalo mu veľa, aby preťal pásku ešte o jeden stupienok vyššie. Valverde doplatil na kolíziu na konci etapy, a aj keď sa vrátil späť do balíka, už sa nedokázal dostať do takej pozície, aby si mohol trúfnuť na etapový triumf. Smolu aj ďalší včerajší hrdina. Davide Gaudu sa tiež musel na vracať späť do pelotónu, ale potom ho zastavili pred cieľovým výstupom technické problémy a v cieli zaknihoval väčšiu stratu. V cieli však pri jeho mene svietil rovnaký čas, aký dosiahla Valverdeho skupina. Po spomínanom páde počítali veľké manko Zakarin, Nibali, Porte alebo Gorka Izagirre.
 
 
ewan 19 uae triumf rcsff
Triumf Caleba Ewana (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Vedel som, že toto bude moja šanca. Celý deň ma chránili kolegovia pred vetrom a dostal som sa do dobrej pozície na záverečnom stúpaní. Cítil som sa dobre, a keď som začal šprintovať, dokázal som udržať vysoký výkon až do cieľa. Naštudoval som si tento dojazd z videí, ale nikdy dopredu neviete, ako to dopadne. Vždy je ťažké získať prvú výhru v novom tíme, ale teraz sa ľady zlomili. Verím, že ďalšie triumfy budú pribúdať rýchlejšie."
   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (líder GC)
"Je vždy lepšie nejaký čas získať, ako ho stratiť. Moji kolegovia dnes pracovali perfektne a to bol jeden z dôvodov, prečo som sa vyhol záverečnému pádu. Lebo sme neustále jazdili na čele balíka. Záverečný kopec bol poriadne prudký, bojovalo sa až do cieľa a som rád, že som dokázal získať nejaké bonusové sekundy."
 
 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 4:27:07 40
2. MOSCHETTI Matteo Trek - Segafredo link ikonka 00:02 15
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:02 6
4. JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale link ikonka 00:05  
5. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:05  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:05  
7. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:05  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:05  
9. HALLER Marco Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:05  
10. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:05  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 14:05:10 6
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:21  
3. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:38  
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:46  
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:54  
6. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:01  
7. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:04  
8. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 01:12  
9. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:14  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 01:15  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáver etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Pretekári budú poznať aj koncovku na priehrade Hatta Dam, ktorá bola v mnohých prípadoch využitá na Dubai Tour a na tomto prudkom stúpaní sa tešili napríklad Sonny Colbrelli alebo Juan Lobato. Rovinatý profil sa začne lámať v záverečnej štvrtine etapy, potom sa objaví na ceste niekoľko krátkych stúpaní. Zaujímavá pasáž príde na rad už dvanásť kilometrov pred páskou, no bude slúžiť len na kumulovanie únavy a vytváraní si pozície pred cieľovým výstupom. Ten je síce dlhý iba štyristo metrov, ale bude to veľmi prudký finiš, kde tesne pred páskou striehne nepríjemný úsek s priemerom pätnásť percent. Ideálna koncovka pre výbušných jazdcov a pozor si budú musieť dať aj favoriti na titul, aby tu nestratili nejaké sekundy.
 
 
etapa 4 finis
profil posledných 18 kilometrov (© UAE Tour)