3. 26.2. rovinata etapa ciel rovina Al Ain > Jebel Hafeet 179 km Valverde
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy (© UAE Tour)
 
 
Najťažší cieľový dojazd podujatia bol výbornou ponukou pre najlepšie pripravených vrchárov, aby rozohrali súboj o celkový triumf. Na Jebel Hafeet mierila celá plejáda kandidátov na titul a na nepríjemnom kopci sa proti sebe postavili Roglič, Valverde, Dumoulin, Porte, Martin, Zakarin alebo Kwiatkowski.

Úvodná časť etapy sa podobala tej včerajšej, keď sa do brejku dostali po dvaja jazdci z tímov Gazprom - Rusvelo a Novo Nordisk. Na čele pretekov sa znovu ukázali Igor Baev, Stepan Kurijanov (obaja Gazprom), Charles Planet (Novo Nordisk) a tentoraz sa k nim pridal Fabio Calabria. Balík im povolil maximálne štyri minúty a zariadil to celok Jumbo - Visma. Aj dnes sa prechádzalo po veterných úsekoch, čo mohlo osviežiť etapu ešte pred cieľovým stúpaním, ale v polovici etapy bola situácia pokojná.
 
 
uae 19 etapa 3 unik rcsff
Únik počas etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Osemdesiat kilometrov pred páskou už bol únik minulosťou. Potom nikto ďalší neútočil, vietor nefúkal a v pelotóne panovali príjemné podmienky. Situácia sa nemenila dlhú dobu, zatiaľ nikto nemal záujem rozprúdiť akciu ešte pred náročným cieľovým výstupom. Dvadsať kilometrov pred cieľom sa už tlačili dopredu všetky celky, ktoré sa chceli presadiť v klasifikácii. Pred kopcom Jabel Hafeet sa ešte objavila na trati rýchlostná prémia a bonifikácie. Presadil sa tu Stepan Kurijanov, ktorý doteraz získal najviac bodov na rýchlostných prémiách, a pre dve bonusové sekundy vyrazil Damiano Caruso (Bahrajn - Merida).
 
Na cieľovom stúpaní najskôr zaútočili Ulissi, Power a Bevin, za nimi všetko kontroloval Jumbo - Visma. Netrvalo dlho a z tempa hlavnej skupiny prekvapujúco vypadol Richie Porte a kopec čoskoro zlomil aj Vincenza Nibaliho. Vedúca trojica bola chytená, päť kilometrov pred vrcholom sa čakali útoky hlavných favoritov. Jumbo - Visma nasadil vysokú rýchlosť a nastúpiť z nej dokázali iba Roglič, Daniel Martin, Gaudu a na čelo pretekov sa dostal aj Buchmann. Za nimi zostávali bojovať Valverde, Formolo, Zakarin, Dumoulin, Kelderman, Hirt.
 
Vo vedúcej skupinke sa nedokázal udržať pred vrcholom Daniel Martin, ku ktorému sa pridal Valverde. Stúpanie na samom konci povolilo a o etapový triumf bojovali Roglič, Gaudu, Buchmann a Valverde, ktorý vytiahol svoj najlepší výkon až na konci etapy. A španielsky jazdec na cieľovej čiare predviedol svoj obávaný finiš a získal prvý triumf v drese svetového šampióna. Druhý skončil Primož Roglič, na tretej priečke sa umiestnil Davide Gaudu. S menšou stratou finišoval Emanuel Buchmann, dvanásť sekúnd zaostal Daniel Martin a ďalší favoriti prileteli na vrchol s mankom cez pol minúty.
 
 
uae 19 etapa 3 favoriti bohfb
Favoriti v súboji (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Pokojná etapa vygradovala na cieľovom kopci a favoriti na titul rozbehli svoje útoky štyri kilometre pred cieľom. Aktívne pôsobil najmä líder pretekov Primož Roglič, s ktorým udržal krok talentovaný David Gaudu a nemecký borec Emanuel Buchmann. Tejto trojici však vyfúkol etapový triumf Alejandro Valverde, ktorý presne vedel, kedy má na stúpaní zaútočiť, aby sa dostal na čelo pretekov, a potom sa už len mohol spoliehať na svoju koncovku, ktorú má najlepšiu medzi vrchármi. Po svojich trinástich súťažných dňoch v tomto roku sa konečne dočkal výhry v dúhovom drese a podarilo sa mu to pre neho typickým spôsobom.
 
Na Jebel Hafeet vynikajúco pôsobil Primož Roglič, ktorý rozbehol akciu v skupine favoritov a ako držiteľ červeného dresu chcel aj vyhrať etapu. Aj keď nezískal víťazstvo, po silnom výkone zostáva na čele poradia s pekným náskokom. Na konci sa ukázali vo veľmi dobrom svetle aj jeho kolegovia z Jumbo - Visma. Na začiatku sezóny predviedli kvalitnú formu na ťažkom kopci David Gaudu a Emanuel Buchmann, odvážny výkon podal vo finále aj Daniel Martin. Ten však neudržal potrebnú intenzitu až na pásku. V druhej skupine bojovali Formolo so Zakarinom, ale aj oni si pripísali väčšie straty z pohľadu GC. Sklamanie musí prevládať v celku Sunweb, lebo Dumoulin s Keldermanom neudržali tempo najsilnejších favoritov. A zlý deň prežil aj Richie Porte, ktorý vypadol z hlavnej skupiny príliš skoro.
 
 
uae 19 etapa 3 dojazd rcsff
Dojazd etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (víťaz)
"Je to moje prvé víťazstvo v novej sezóne a som veľmi rád, že som ho získal. Bol to náročný dojazd, ale cítil som sa dobre. Na konci som sa snažil jazdiť čo najdlhšiu dobu v závetrí, lebo na cieľovom stúpaní fúkal vietor. Keď zaútočil Roglič, bolo náročné vydať sa za ním. Vedel som, že potrebujem jazdiť rozumne a atakovať presne tam, kde v minulom roku. Bolo veľmi dôležité, že som poznal tento kopec z predchádzajúcej edície."
   
 
 
Výsledky etapy
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 4:44:50 40
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 15
3. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:00 6
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:04  
5. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:12  
6. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:33  
7. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:33  
8. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:35  
9. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:35  
10. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 00:35  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 9:38:05 6
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:14  
3. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:31  
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:39  
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:47  
6. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:54  
7. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:57  
8. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 01:05  
9. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:07  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 01:08  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Jedna z kľúčových etáp z hľadiska celkového poradia. Favoriti budú čakať celý deň na cieľový výstup, ktorý im bude dôverne známy z predošlých ročníkov. V minulej sezóne sa tu strhol súboj medzi Valverdem a Chávezom so španielskym víťazným koncom, predtým na vrchole triumfovali Costa, Kangert a Cháves. Záverečný kopec je dlhý a nedosahuje obávaný priemerný sklon, ale prostredná, sedemkilometrová pasáž s prevýšením osem percent bude dejiskom drsnej vrchárskej bitky. Na tomto dlhom úseku sa zapotia všetci favoriti na titul a kto z nich bude mať dobré nohy, zaručene si polepší v poradí. Posledných dvetisíc metrov už nie je takých problematických a v prípade malých rozdielov medzi najsilnejšími môže rozhodovať o etapovom triumfe aj rýchly finiš na páske.
 
 
etapa 3 finis
profil záverečného kopca (© UAE Tour)