2. 9.4. zvlnena etapa ciel rovina Zumarraga > Gorraiz 150 km Alaphilippe
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 2
profil etapy, 1883 nastúpaných metrov (© itzulia.eus)
 
 
Dynamická etapa na zvlnenom teréne končila výbušným stúpaním, ale cyklisti sa museli pripraviť na nervóznu previerku, pretože posledných päťdesiat kilometrov obsahovalo niekoľko úsekov na nespevnených cestách v dĺžke takmer päťtisíc metrov. Klasikárska koncovka mohla na konci vytvoriť zaujímavú drámu a bitku o bonusové sekundy, na ktoré si robili zálusk napríklad Alaphilippe, Kwiatkowski alebo Schachmann.
 
Do úniku sa prepracovali Julien Bernard (Trek-Segafredo), Darwin Atapuma (Cofidis), Garikoitz Bravo (Euskadi-Murias) a Julen Amezqueta (Caja Rural). Vedúca štvorica sa musela zmieriť s pozornou jazdou pelotónu, ktorý im nedal väčší náskok ako tri minúty. Na prvej horskej prémii sa presadil Bravo, druhý hodnotený kopec si podmanil Bernard.
 
V balíku pracoval najmä tím Bora – hansgrohe, ktorý mal na podujatí vysoké ciele, a dnes mohol zabojovať o ďalší etapový triumf s Maxom Schachmannom. Dôležitou správou bolo, že v priebehu etapy sa očakávali prehánky, a v prvej časti skutočne na chvíľu spŕchlo, čo ešte viac umocnilo nervozitu pred štrkovými úsekmi. Pred prvou nespevnenou pasážou sa jazdilo pod zamračenou oblohou a a Bora - hansgrohe znížil náskok utečencov na dve minúty. Potom sa objavila ďalšia dažďová prehánka a to bol signál pre všetky zostavy, ktoré prišli bojovať o celkový titul, aby vyslali svojich jazdcov na čelo balíka. Tempo sa zvyšovalo.
 
Brejk bol chytený už päťdesiat kilometrov pred páskou, keď sa dostali cyklisti na vyzývavý profil. Postarala sa o to Astana, ktorá už v tomto momente jazdila na plný plyn. Prvé prašné cesty, spolu s krátkymi kopcami, postupne redukovali balík, ale výraznú selekciu sme zatiaľ nevideli. Štyridsať kilometrov pre cieľom však Astana rozdelila pelotón a ukazovala svoju ohromnú silu. Okrem zástupcov kazašskej zostavy jazdili na čele pretekov aj Yates, Thomas, Landa, Gaudu, Kwiatkowski, Mas, Alaphilippe a líder pretekov Schachmann, ktorý vyhral prvú rýchlostnú prémiu a polepšil si o tri bonusové sekundy.
 
Postupne sa vrátilo do balíka viacero skupín, pred druhou rýchlostnou prémiou sa dostali jazdci na jednoduchší terén. Za hlavným balíkom zostávali bojovať len menej odolní pretekári. Na druhej prémii sa presadila Astana, Schachmannovi sa ušla len jedna bonusová sekunda, polepšili si tu aj Ion Izagirre a Fraile. Na záverečnej šotolinovej pasáži zastavili mechanické problémy Adama Yatesa a razom jeho strata vyskočila na štyridsať sekúnd. Do cieľa zostávalo pätnásť kilometrov a jeho kolegovia museli riešiť nepríjemný problém. V hlavnej skupine ťahali Astana a Sky, austrálska zostava mala pred sebou náročnú misiu. Adam Yates to nedokázal a ako jediný z favoritov na titul počítal v cieli stratu. 
 
Na záverečnom výbušnom stúpaní  triumfoval Julian Alaphilippe a francúzsky jazdec pokoril Bjorga Lambrechta a Michala Kwiatkowskeho. Adam Yates stratil v cieli 70 sekúnd.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 
Druhú etapu okorenili prašné cesty a tie vytvorili vo finále nervóznu cyklistiku, ale až na jednu výnimku si nevyžiadali žiadnu obeť spomedzi jazdcov na celkové poradie. Na tieto úseky bola výborne pripravená Astana, ktorá len demonštrovala svoju silu, a aj keď nezískala etapu, v náročnejších kopcovitých previerkach si určite pôjde tvrdo za svojim cieľom.
 
Vo finále predviedol skúsený výkon Julian Alaphilippe, ktorý sa nenechal vylákať skorými nástupmi, a potvrdil, že v takejto koncovke je takmer neporaziteľný. Z hľadiska celkovej klasifikácie získal dôležité bonusové sekundy, čo sa mu zíde na konci pretekov, a dnes vybojoval už svoje ôsme víťazstvo v ročníku.
 
Na záverečnom krátkom stúpaní vyrazil ako prvý za etapovým triumfom Bjorg Lambrecht a tento talentovaný belgický vrchár udržal silný výkon až na pásku, hoci mu to nevydalo na výhru. Hneď za ním vyštartoval Maximilian Schachmann, ale z jeho strany to bol skorý nástup, ktorý ho stál miesto na stupňoch víťazov a ďalšie bonifikácie, a v tomto smere ho zastúpil Michal Kwiatkowski. Nemecký pretekár aj tak zostal na čele klasifikácie a jeho náskok pred Alaphilipom vyzerá lepšie kvôli bonifikáciám, ktoré ukoristil na rýchlostných prémiách. Na konci posledného prašného úseku prežil veľkú smolu Adam Yates, ktorý draho zaplatil za svoj defekt. Po vynikajúcom výkone v ITT mohol naplno udrieť v kopcoch a bojovať o titul, s dnešným časovým zásekom to bude takmer nemožné.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (víťaz)
"Po krátkej prestávke po triumfe v San Reme som prišiel na toto podujatie veľmi motivovaný. Včerajšiu časovku som zvládol veľmi dobre a vyhovoval mi aj dnešný dojazd. Bola to rýchla etapa, ale v závere sa objavili technické pasáže a nespevnené cesty, z čoho sme boli všetci nervózni. Moji kolegovia odviedli kvalitnú prácu a ja som ju zakončil víťazným šprintom. Záverečný kopec mi sadol a som rád, že som znovu triumfoval."
     
 
Výsledky etapy
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:29:37 50
2. LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal link ikonka 00:01 20
3. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:01 8
4. FRAILE Omar Astana Pro Team link ikonka 00:01  
5. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 00:01  
6. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:01  
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:01  
8. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:01  
9. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:01  
10. SERRY Pieter Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 3:46:44 8
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:05  
3. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:10  
4. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:18  
5. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:23  
6. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:23  
7. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:28  
8. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
9. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:39  
10. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:41  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 zelene 120,5 km - Olaberria: dĺžka 1,8 km; sklon 7,5 %
3 20 zelene 101,7 km - Lizarrusti: dĺžka 6,1 km; sklon 5,2 %
 
 
Krátky úvod k etape:
Štart druhej etapy okamžite osvieži mierne stúpanie, ale ten „pravý“ kopec bude predstavovať až horská prémia Olaberria, ktorá je síce krátka, no bude atakovať sklon osem percent. Nasledujúce hodnotené stúpanie je dlhšie, ale priemer nepresiahne päť percent. Po tejto pasáži budeme vedieť, ako zasiahne do etapy únik a kto bude kontrolovať dianie na trati v pelotóne, lebo v meste Gorraiz je pripravená výbušná koncovka. Pretekári sa objavia prvýkrát na páske 45 kilometrov pred cieľom a potom urobia dva okruhy okolo cieľovej destinácie na zvlnenom profile. Hlavným motívom druhého dňa bude záverečných šesťsto metrov, ktoré vyskočia na osem percent, takže sa môžeme tešiť na atraktívny šprint do kopca, ktorý nenechá chladnými ani favoritov na titul.