6. 13.4. rovinata etapa ciel rovina Eibar > Eibar 118 km A. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 6
profil etapy, 2850 nastúpaných metrov (© itzulia.eus)
 
 
V poslednej etape zaručovali ďalšiu napínavú cyklistiku tri ostré stúpania a aj dnes sme očakávali súboj medzi Borou a Astanou. Kazašský celok nemal inú možnosť, ako čo najskôr izolovať Emanuela Buchmanna, a to malo znamenať totálne nasadanie od samého začiatku. Okrem toho tu boli stále borci ako Yates, Mas, Martin alebo Pogačar, ktorí chceli uchmatnúť etapový triumf, čo len umocnilo atraktivitu záverečného dňa.
 
Predpoklady sa naplnili hneď po štarte a brejk sa nevytvoril ani po prvom kopci. Niekoľko pokusov zostalo neúspešných a na vrchole získal maximum bodov De Marchi (CCC), ktorý zvýšil svoje vedenie vo vrchárskej súťaži. V balíku kontroloval situáciu Bora - hansgrohe, ale v nasledujúcom klesaní sa odpútalo od pelotónu osemnásť jazdcov.
 
Na čele pretekov sa usadili Rojas (Movistar), Craddock (Education First), Verona (Movistar), Aranburu (Caja Rural), Devenyns (Quick-Step), Van der Sande (Lotto-Soudal), Navarro (Kaťuša), Golas (Sky), Howson (Mitchelton-Scott), Henao (UAE Emirates), Ulissi (UAE Emirates), Hindley (Sunweb), De Marchi (CCC), Mollema (Trek-Segafredo), Jesus Herrada (Cofidis), Vingegaad (Jumbo-Visma), Bravo (Euskadi-Murias) a Quintero (Manzana Postobon).
 
Bora musela byť spokojná s touto skupinou, v podstate nikto z utečencov neohrozoval postavenie Emanuela Buchmanna. Do brejku nedostala svojho zástupcu Astana, a potom začala tvrdo jazdiť v balíku na druhej horskej prémii. Alessandro de Marchi dobyl aj druhý hodnotený kopec. V rýchlom slede nasledovalo stúpanie Elkorrieta a spomínaný taliansky jazdec si na vrchole nenechal vziať ďalšie body. V hlavnej skupine už búšil na ostatných spolu s Astanou aj Mitchelton - Scott.
 
Na kopci Azurki sa situácia úplne zmenila. Balík chytil všetkých utečencov a vpredu zostalo len okolo pätnásť pretekárov. A Astana splnila svoju úlohu, keď už v tomto bode dokázala eliminovať Buchmanna. Preteky dostali parádne parametre, Fuglsang s Ionon Izagirrem zaútočili takto ďaleko pred páskou a pridali sa k nim Yates, Martin a Pogačar. Líder pretekov Buchmann sa ocitol vo veľkých problémoch, keď musel v podstate sám chytať túto skupinu. Prémiu Azurki ovládol Yates a Buchmann tu strácal tridsať sekúnd.
 
V klesaní sa snažil Buchmann vrátiť späť do vedúcej skupiny, ale nepodarilo sa mu to a okrem toho sa vyčerpal, takže jeho strata pred ďalším kopcom stúpla na osemdesiat sekúnd. Ale dostali sa k nemu kolegovia Konrad so Schachmannom, ktorí mali pred sebou kľúčovú časť etapy. Na rýchlostnej prémii zbierali bonifikácie Pogačar, Martin, Izagirre.
 
Nasledovalo stúpanie Karakate a výborní vrchári na čele pretekov boli odhodlaní pokoriť početnú skupinu prenasledovateľov. Astana a Dan Martin mohli myslieť na celkový titul, Yates chcel etapový triumf, preto všetci potrebne spolupracovali. Na vrchole kopca ešte zvýšili svoj náskok na dve minúty, body bral opäť Yates. Buchmann prišiel o posledných kolegov, ale v druhej skupine zaberal Movistar pre Landu. Nestačilo to. K Buchmannovi sa opäť vrátili dvaja kolegovia, ale neprejavilo sa to na jeho manku. Pred záverečným kopcom počítal stratu 1:40. Druhú rýchlostnú prémiu si podelili Martin, Yates, Izagirre.
 
Na kopci Asensio si vedúca nenastupovala a Ion Izagirre to mal vynikajúco rozohrané, aby sa dostal v cieli na čelo klasifikácie. Pätica udržiavala stabilne vysoké tempo a Buchmannova partia nemala nárok eliminovať túto kvalitu. Yates vyhral aj túto prémiu a na poslednom stúpaní celých pretekov vybojoval vrchársky dres. Zmena sa neodohrala ani na nasledujúcich menších kopcoch alebo v klesaní, takže vedúca skupina smerovala svoju pozornosť na etapový triumf. Vzadu stále bojoval Buchmann, ktorý chcel skončiť na stupňoch víťazov. 
 
Vo finále sme ešte videli na trati drámu, keď na poslednom krátkom výstupe atakoval Adam Yates a získal rozhodujúci náskok, aby si mohol vychutnať etapový triumf. Britský pretekár čakal na tento úspech od svojho smoliarskeho defektu v druhej etape a jeho trpezlivosť sa mu vyplatila. Potom sa objavili v cieli Daniel Martin, Jakob Fuglsang a Ion Izagirre.
 
Na samom konci pretekov organizátori vytvorili útočnú etapu a favoriti sa k nej postavili parádnym spôsobom. Astana dnes urobila presne to, na čo nemala včera odvahu. Udrela na pelotón už na kopci Azurki, rozbila hlavnú skupinu, izolovala Buchmanna a do ďalekého útoku vyslala Iona Izagirreho s Fuglsangom. Po jej aktivite sa rozohrala bitka medzi najsilnejšími a úspešní v nej boli tí favoriti, ktorí sa dostali na čelo pretekov práve na stúpaní Azurki. S finálnou previerkou mohli byť spokojní len piati pretekári.
 
Celkovým víťazom sa stal Ion Izagirre, ktorému sa vyhýbali nepríjemnosti počas celého trvania podujatia. Základ svojho úspechu položil v časovke a v ďalších etapách ani raz neskončil horšie ako ôsmy. Domáci jazdec využil mimoriadne silnú tímovú podporu, ale Astana to naplno rozbalila až v záverečnej etape. Výbornú formu ukázal aj Jakob Fuglsang, bez ktorého by titul získal len ťažko. Kazašský celok tu disponoval ohromnou vrchárskou silou a napokon to aj náležito deklaroval. Ion Izagirre v tomto roku už vyhral Okolo Valencie, ale v Baskicku získal svoj prvý titul na etapovom podujatí WT.
 
Adam Yates pokračoval vo svojom vysokom trende z posledných týždňov a nebyť spomínanej smoly v druhej etape, mohol v poradí figurovať ešte vyššie. Dnes však razantne využil svoje vrchárske zrýchlenie, aby mu neušiel etapový triumf. Silný tandem sa objavil v UAE Emirates. Tadej Pogačar pokračoval vo veľkých výkonoch, ktoré predviedol v Algarve, a skutočne z neho vyrastá silný jazdec. Daniel Martin zase potvrdil vysokú formu pred ardenským týždňom.
 
Veľmi ťažký deň prežil tím Bora - hansgrohe. Musel si poradiť s veľkou ofenzívou Astany, ale kazašský celok bol nad jeho sily. Buchmann bojoval statočne, maximum odviedli aj Schachmann s Konradom, no jednoducho nemali na Izagirreho s Fuglsangom. Emanuel Buchmann sa však nevzdával a mohol sa udržať na stupňoch víťazov, no pred cieľom zle odbočil, musel sa vracať a prišiel presne o tie dôležité sekundy, ktoré mu napokon chýbali na Fuglsanga. Nemecký celok zanechal na pretekoch mimoriadne dobrý dojem, ale Astana je v tomto roku na neudržanie. Organizátori napokon zasiahli do konečných výsledkov, keď Buchmanna posunuli na pódium.
 
 
baskicko 19 podium bohfb
Pódium Okolo Baskicka 2019 (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Adama Yatesa (víťaz)
"Včera som nemohol vyhrať, lebo bol pred nami Buchmann. Dnes som mal poslednú šancu. Astana chcela vyhrať celkový titul a začala útočiť ďaleko pred cieľom. Chceli ťažkú etapu, čo sa im splnilo. Vpredu som mal jazdcov, ktorí diktovali tempo, a všetci sme spolupracovali. Bolo to divoké. Cítil som sa dobre celý deň, rovnako ako včera, a na konci som dokázal zaútočiť. "
 
 
Výsledky
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 2:59:34 50
2. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:02 20
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:09 10
4. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:11  
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:16  
6. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:36  
7. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 01:36  
8. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 01:36  
9. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 01:36  
10. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 01:36  
 
Zobraziť kompletné poradie


Konečné poradie pretekov
1. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 19:24:09 400
2. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:29 320
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:31 260
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:36 220
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:51 180
6. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:36 140
7. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 02:56 120
8. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 03:13 100
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 03:29 80
10. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 03:44 68
 
Zobraziť kompletné poradie


Kopce na trase etapy:
3 20 zelene 109 km - San Miguel: dĺžka 4,7 km; sklon 6,1 %
3 20 zelene 80,5 km - Kalbario: dĺžka 2 km; sklon 7,7 %
3 20 zelene 73,5 km - Elkorrieta: dĺžka 2,3 km; sklon 6,5 %
1 20 zelene 63 km - Azurki: dĺžka 7,9 km; sklon 6,6%
1 20 zelene 38 km - Karakate: dĺžka 5 km; sklon 8,7 %
2 20 zelene 14,5 km - Asensio: dĺžka 3,4 km; sklon 7,8 %
 
 
Krátky úvod k etape:
Na konci podujatia sa bude pretekať na atraktívnej trase a posledné tri horské prémie budú vábiť k útokom aj favoritov, keďže finálna etapa je krátka. Na začiatku rozprúdi akciu kopec San Miguel a na jeho siedmich percentách sa bude bojovať o únik.  Finálne predstavenie sa začne lámať na stúpaní Azurki, kde sa objaví ťažký, 3000-metrový úsek s maximami trinásť percent. Aj ďalší kopec Karakate obsahuje tvrdé sklony a tesne pred vrcholom vyskočí 1500 metrov na jedenásť percent. Rozhodujúce stúpanie Asensio bude postupne gradovať, až posledné tri kilometre dosiahnu priemer osem percent a takisto sa tu objavia aj dvojciferné sklony. Z jeho vrcholu zostáva do cieľa len trinásť kilometrov a hneď potom sa bude stúpať na krátku prekážku s prevýšením šesť percent. Záverečný zjazd ešte ovplyvní 500-metrový úsek s prevýšením desať percent a cesta sa vyrovná len tritisíc metrov pred páskou. Ťažké stúpania poslednej etapy smerujú k útočnej jazde a môžu zaskočiť nejedného favorita.