3. 10.4. zvlnena etapa ciel rovina Sarriguren > Estibaliz 191 km Schachmann
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 3
profil etapy, 2356 nastúpaných metrov (© itzulia.eus)
 
 
Druhý deň po sebe mal rozhodnúť o etapovom triumfe šprint do kopca, tentoraz však na miernejších gradientoch ako včera. Keďže v štartovom poli chýbali odolní šprintéri, vo finále sa mohla opäť strhnúť bitka medzi Alaphilippom, Kwiatkowskim a Schachmannom.
 
Brejk sa odtrhol od balíka na prvej horskej prémii, keď vyrazilo dopredu až osem jazdcov. Ben King (Dimension Data), Bruno Armirail (FDJ), José Rojas (Movistar), Julien Bernard, Toms Skujinš (obaja Trek-Segafredo), Garikoitz Bravo (Euskadi), Nicolas SesslerJose Fernandes (obaja Burgos) tvorili dobrú skupinu. Na vrchole prvého stúpania sa strhla bitka o body a tento súboj ovládol Bravo, aktuálny líder vrchárskej súťaže. Vo včerajšej etape sa objavil v úniku spoločne s Bernardom a aj francúzsky jazdec mal záujem o vrchárske tričko. V priebehu dnešného dňa po páde  odstúpil z pretekov Cummings (Dimension Data) a neskôr ho nasledoval aj Bevin (CCC).
 
V pelotóne kontroloval situáciu Bora - hansgrohe, ktorý chcel udržať vedúce tričko a aj zabojovať o etapový triumf, a na čele balíka sa pohybovali aj farby Deuceninck - Quick-Step. Belgická zostava musela jednoducho aj dnes využiť Alaphilipovu vynikajúcu formu. Čoskoro sa k nim pripojil aj tím Sky a takisto Kwiatkowski prejavoval záujem nad dnešnou etapou.
 
 
baskicko 19 etapa 3 bora taha bohfb
Bora s Quick-Stepom na čele (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Rozdiel medzi skupinami neprekročil viac ako štyri minúty, spomínané celky jazdili na zvlnenom teréne obozretne, aby ich únik nedostal vo finále pod tlak. José Rojas strácal v poradí dve minúty, ale pre pelotón nebol hrozbou, pretože Bora, Sky, Quick-Step dobre spolupracovali. A keď sa dostali pretekári na úzke cesty, dopredu sa natlačila aj Astana.
 
Na druhej horskej prémii atakovali jazdci z Treku a najviac bodov získal Skujinš, potom sa objavili na vrchole Bernard a Bravo. Obaja najlepší borci vrchárskej súťaže dnes získali rovnaký počet bodov a na vedúcej priečke zostal Bravo. Pelotón znížil svoju stratu na minútu a pol. Potom sa jazdilo na jednoduchom teréne a hlavná skupina nechcela príliš skoro chytiť únik. Tridsať kilometrov pred páskou už nefigurovali v brejku Fernandes a Bravo. Balík si išiel svojím tempom a vedúcu skupinu plánoval chytiť až tesne pred cieľom.
 
Vpredu najdlhšie bojovali Skujinš, Rojas, King, Armirail, ktorí sa vrátili do pelotónu päť kilometrov pred cieľom. Ešte predtým sme videli v pelotóne ťažký pád, po ktorom zostali na zemi Alaphilippe, Kwiatkowski, Thomas, Martínez alebo Mas. Najhoršie vypadal Alaphilippe, ktorý sa dlhú dobu nezdvíhal. Balík sa rozdelil a pokračovalo sa v pretekaní, takže v cieli sa očakávali rozdiely v poradí.
  
Záverečných dvetisíc metrov sa zdvihlo na štyri percentná a pred páskou vystihol ten najlepší moment Max Schachmann, druhý skončil Diego Ulissi, tretie miesto obsadil Enrico Battaglin.
 
 
baskicko 19 etapa 3 spurt uaefb
Dojazd etapy (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
Etapa sa odvíjala očakávaným spôsobom a vyzeralo to na klasický šprint do kopca, ale všetko zmenil hromadný pád tesne pred cieľom, do ktorého sa zaplietli aj veľké mená. Thomas, Kwiatkowski a Mas z toho dôvodu zaknihovali veľké straty a vypadli z vedúcich pozícii v GC. To isté sa týkalo aj Alaphilippa, no ten sa len veľmi ťažko vracal späť na bicykel. Vo včerajšej etape doplatil na smoliarsky moment Adam Yates, dnes to zastihlo ďalších favoritov. Baskicko ponúka každý deň dramatickú jazdu, a to ešte pred príchodom do hlavných kopcov.
 
Druhý etapový triumf vybojoval Max Schachmann, ktorý na konci urobil všetko správne. Včera doplatil na prílišnú horlivosť, ale tentoraz si počkal na ten správny moment, a keď vyrazil dopredu, nikto zo súperov nestačil na jeho perfektnú akceleráciu. Nemecký borec sa ukazuje vo vynikajúcej forme, čo mu dvíha sebavedomie, a po týchto dvoch dňoch si vybudoval aj peknú pozíciu v klasifikácii. Na páske si jasne poradil s dvomi talianskymi súpermi, Ulissi a Battaglin nemali nárok na jeho finiš. Na etapu si veril aj Alexej Lutsenko, ale ten vyrazil dopredu príliš skoro.
 
Max Schachmann zvýšil svoje vedenie v poradí, pretože jeho hlavní konkurenti výrazne zaostali. Daniel Martínez stratil v cieli 25 sekúnd, rovnako ako Fuglsang a Gaudu, a v poradí sa prepadli, ale skončili lepšie ako Kwiatkowski, Thomas alebo Alaphilippe, ktorí dosiahli poriadne výrazné manko. Enric Mas zaostal 1:43. Po hromadnom páde sa posunuli dopredu Ion Izagirre a Daniel Martin a pre tím Bora - hansgrohe je vynikajúcou správou, že na vysokých priečkach sa pohybujú aj Buchmann s Konradom.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maxa Schachmanna (víťaz)
"Musím poďakovať mojim kolegom, dostal som od nich 150-percentnú podporu. Mohol som sa na nich spoľahnúť a mal som aj dobré nohy. Nebýva často, aby som nosil dres pre lídra pretekov, preto je to špeciálny pocit, keď v ňom zvíťazím. Sám zo seba som prekvapený. Máme pred sebou dve náročné etapy, dúfam, že mi vydržia baterky až do konca."
 
 
 
Výsledky etapy
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 4:47:57 50
2. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 20
3. BATTAGLIN Enrico Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 8
4. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 00:00  
5. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:00  
6. ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA 00:00  
7. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
8. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. QUINTERO Carlos Manzana Postobon 00:00  
10. BOLE Grega Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 8:34:31 8
2. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:33  
3. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:33  
4. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:48  
5. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:49  
6. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:51  
7. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:54  
8. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:11  
9. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 01:16  
10. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 01:16  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 zelene 157,2 km - Goñi: dĺžka 8,7 km; sklon 4,6 %
3 20 zelene 50 km - Opakua: dĺžka 5,3 km; sklon 4,2 %
 
 
Krátky úvod k etape:
Finále v meste Estibaliz si najviac vychutnajú odolní šprintéri. Ani tentoraz nebude trvať dlho, kým sa dostane pelotón na prvú horskú prémiu, a kopec Goñi privíta jazdcov priemerným sklonom necelých päť percent. Následne sa bude pokračovať na zvlnenom teréne, až kým sa nezačne stúpať na ďalšiu prémiu Opakua, ale ani tu nenájdeme prudké úseky. Ešte predtým sa objaví na trati ešte jedno dlhšie nehodnotené stúpanie s priemerom cez päť percent. Všetko sú to stúpania, ktoré by mali prežiť v hlavnej skupine rýchli borci so silnou koncovkou, aby sa pobili vo finále o etapový triumf. Aj na konci tretieho dňa bude rozhodovať o výhre šprint do kopca, keďže záverečných dvetisíc metrov sa zdvihne na štyri percentá.