Algarve: Evenepoel porazil Dennisa o desať sekúnd, Belgičan ovládol aj celé podujatie

23.2.2020, 15:40 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
5. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Lagoa > Lagoa 20,3 km Evenepoel
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345

etapa 5
profil etapy, 200 nastúpaných metrov (© voltaaoalgarve.com)

Rovnako ako v Andalúzii, tiež o definitívnom výsledku na Okolo Algarve musela v nedeľu rozhodnúť záverečná časovka. Merala dvadsať kilometrov, takže aj posledný diel portugalskej skladačky bol viac ako významný. Profil časovky mal vlnitý charakter, teda aspoň na obrázku, lenže podľa dostupných informácií dnes pretekári neprešli veľa výškových metrov, iba dve stovky. Ale na trati sa nachádzal jeden prudký kopec, stojka. Favoritom na zisk etapového vavrínu bol aj muž v žltom, Remco Evenepoel. Okrem neho Rohan Dennis a tiež Stefan Küng.

Trasa, na ktorej dnes prebiehal súboj s chronometrom, bola šitá na mieru vyššie spomenutým pretekárom, no dobre sa na nej cítil aj Bohli (UAE), ktorému v cieli namerali čas 25:16. Iba o deväť sekúnd za ním zaostal Stuyven (Trek), ktorý počas tohto týždňa okúsil chuť asfaltu, ale aj dnešný výsledok ukázal,  že si z neho vážnejšie zranenie neodniesol. Keisse (Quick-Step) na časovkárskej koze strávil 26:20, po ňom do cieľa priletel Sütterlin (Sunweb), ktorému v cieli namerali čas 25:02 a stal sa novým lídrom.

Dlho sa z prvého miesta v cieli netešil, lebo o pár minút po trase preletel Bjerg (UAE), ktorý bol rýchlejší ako nemecký cyklisti o tri sekundy. Jeho čas, 24:59, dlhú dobu nevedel nikto prekonať, až pokým do cieľa neprišiel Lampaert (Quick-Step). Yves dosiahol výsledný čas 24:53, rýchlejší ako on bol Bevin (CCC) o osem sekúnd. Čas ako z inej planéty, aspoň v aktuálnom priebehu časovky, dosiahol Dennis (Ineos). Rohan sa na trati dlho nezdržal, doposiaľ najmenej zo všetkých cyklistov. Nový čas lídra tak mal hodnotu 24:17.

Reálne ho prekonať mohlo iba pár jazdcov, Schär (CCC) medzi nich nepatril. On na koze strávil 26:19. Ďaleko za lídrom časovky zaostal tiež Van der Poel (Alpecin) s časom 25:35, napriek tomu on sám môže byť so svojim výkonom spokojný. Würtz (Israel Start-Up) sa s nástrahami časovky vysporiadal o niečo lepšie, ani on však nemohol zosadiť Dennisa z prvého miesta. Stratil na neho 38 sekúnd. Potom už do cieľa prišiel minuloročný víťaz časovky na Algarve. Küng (FDJ) dnes dosiahol čas 24:26. Bol pomalší ako Dennis o deväť sekúnd.

Dobrú časovku dnes absolvoval Thomas (Ineos), Geraint neútočil na víťazstvo, ale čas 25:00 dnes patril k tomu najlepšiemu. Jeho kolega Kwiatkowski (Ineos) bol ešte o niečo rýchlejší, dostal sa na priebežné tretie miesto vďaka času 24:46. Výborný čas na medzičase dosiahol Nibali (Trek), ktorý ťažil z krátkeho brdku umiestnenom práve pred medzičasom, druhú časť už takú rýchlu nemal, nakoniec mu namerali čas 25:13. Po ňom už si pozornosť kamier začali vyberať adepti na celkové víťazstvo. Ako prvý z nich vyšiel na cestu Geschke (CCC), deviaty muž z GC. Jeho čas 23:43 dlho svietil v cieli ako čas nového lídra, lenže jeho skutočný čas bol 25:01.

Na líderskú pozíciu sa nedostal ani Wellens (Lotto), jemu stopky vystavili vysvedčenie, na ktorom bol údaj 25:05. Za ním sa do cieľa dostal Mollema (Trek), ale kvôli chybám réžie, ktorá dlho uvádzala na prvom mieste Geschkeho (CCC), jeho výsledný čas dlho bol neznámy. Nakoniec pri detailnom pohľade na tabuľu sa dal vyčítať čas 25:20, ktorý patril Mollemovi. Pri dojazdoch ďalších favoritov si už organizátori dali väčší pozor. Antunes (W52) za ním zaostal o 26 sekúnd, takže svoju pozíciu v celkovom hodnotení stratil.

Potom už museli do cieľa prísť iba tí najhorúcejší kandidáti na zisk žltého dresu. Costa (UAE) na ceste strávil 25:00, takže bolo jasné, že López (Astana) ho s časom 24:45 nechá za sebou. Rovnakú hodnotu v cieli namerali aj Schachmannovi (Bora), v prospech jazdca Astany hrali desatiny sekundy. Najhoršiu časovku z užšej skupiny favoritov zajazdil Martin (Israel Start-Up), ktorý mal čo robiť, aby za sebou nechal Evenepoela (Quick-Step), ktorý po ňom štartoval o dve minúty neskôr. Remco dnes na koze strávil 24:08, čiže bol rýchlejší ako Dennis, ale pomalší ako čas Geschkeho.

Veľkú oslavu portugalského etapáku pokazili problémy s časomerom. Dlho na prvom mieste svietil čas Simona Geschkeho, nakoniec sa štatistiky umúdrili a víťazom sa stal Remco Evenepoel. Mladý belgický zázrak tak na záver podujatia nielenže triumfálne preťal cieľovú pásku v Lagose ako víťaz celkovej klasifikácie, ale aj poslednej etapy. Nedeľu večer tak bude mať dvojnásobnú radosť, pretože vyhral všetko, čo si ráno zaumienil. Úradujúci svetový šampión v tejto disciplíne, Rohan Dennis, mu mohol v cieli iba zatlieskať, dnes jazdec v dúhovom drese stratil na úradujúceho európskeho šampióna desať sekúnd. Tretí skončil Stefan Küng.

Víťazom celého podujatia sa stal Remco Evenepoel, ktorý sa celý týždeň prezentoval vo výbornom svetle. Dobré časovky dnes zajazdili aj Maximilian Schachmann a Miguel Ángel López, na sekundu dosiahli totožný čas. Nemecký cyklista sa tak dostal na druhé miesto v celkovej klasifikácii o sekundu pred Lópeza. O jednu priečku si polepšili tiež Rui Costa a Tim Wellens, Simon Geschke dokonca o tri. Hlavným dôvodom boli slabšie výkony Dana Martina a Amara Antunesa, ktorí v poslednom dni vypadli z najlepšej desiatky a budú po dnešnom dni poriadne sklamaní. Podujatie Okolo Algarve tak napísalo dnes bodku za 46. ročníkom.

Krátke preview etapy:
Na konci podujatia si prídu na svoje aj milovníci súboja s chronometrom. Pre nich organizátori pripravili dlhšiu trasu, meria viac ako 20 kilometrov, ktorá prevedie cyklistov nielen po meste Lagoa, ale aj jeho blízkom okolí. Z hľadiska technickej náročnosti však pôjde o dosť náročnú trasu, ktorá obsahuje veľké množstvo ťažších zákrut, chýbať však budú prejazdy cez kruhové objazdy alebo cez úzke uličky v meste. Väčšinu času strávia pretekári mimo mesta, na vidieku, takže budú môcť naplno nechať prehovoriť svoje tempárske kvality. Práve medzi touto skupinou jazdcov pravdepodobne spoznáme víťaza poslednej previerky v 46. ročníku podujatia Okolo Algarve.