Poľsko: V kráľovskej etape sa po dlhom úniku presadil Evenepoel, favoriti s veľkými stratami

8.8.2020, 13:03 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
4. 8.8. rovinata etapa ciel rovina Tatranská Bukovina 153 km cieľ: 18:50
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
 
etapa 4
profil etapy, 2997 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
V sobotu bola v Poľsku na programe tradičná etapa v okolí Tatranskej Bukoviny. Cyklistov čakalo 153 kilometrov kopcovitého terénu v blízkosti slovenských hraníc. Z hľadiska celkového poradia to mala byť kráľovská etapa. Na etapový vavrín si brúsili zuby najmä Remco Evenepoel (Quick-Step), Simon Yates (Mitchelton-Scott), Max Schachmann (Bora), Tim Wellens (Lotto Soudal) a víťaz včerajšej etapy Richard Carapaz (Ineos). Im všetkým dnešný selektívny profil vyhovoval. Minuloročný víťaz etapy s identickým finišom Matej Mohorič na štarte chýbal, keďže sa mal predstaviť na pretekoch Miláno - Sanremo.
 
V prvej polovici etapy sa očakával súboj úniku o cenné body do vrchárskej súťaže, pričom v tej druhej to už mali naplno roztočiť favoriti na celkové prvenstvo. Štart etapy bol naplánovaný na 15:00. Cieľ sa očakával medzi pol siedmou a siedmou, teda v čase, keď už závodníkom nemalo znepríjemňovať život horúce počasie.
 
Za krátko po štarte sa z pelotónu odčlenila dvojica cyklistov. Chris Harper (Jumbo-Visma) to vyskúšal spoločne s Nathanom Haasom (Cofidis), ktorý svojou agresívnou jazdou v úniku potrápil hlavnú skupinu už včera. K nim sa po chvíli pridala ešte ďalšia trojica. Tvorili ju Patryk Stosz (Poľská reprezentácia), Kamil Malecki (CCC) a James Whelan (EF Education). Pelotón, vedený cyklistami Ineosu im doprial vyše 4 minút náskoku.
 
Hlavná skupina išla už od začiatku mimoriadne rýchlo, čoho dôsledkom bolo, že z nej už po 50 kilometroch začali odpadávať prví cyklisti. Výrazne tiež klesol náskok úniku. Problémy v ňom musel hasiť Kamil Malecki. Mladý poľský cyklista bol v celkovom poradí na treťom mieste a počas etapy bol virtuálnym lídrom. Hlavná skupina ho však najmä kvôli jeho mladému veku za hrozbu nepovažovala. Malecki musel napokon meniť celý bicykel, čo ho stálo veľa času i síl. Zvyšok úniku ho však solídarne počkal. Balík po prejdení prvého okruhu strácal na unikajúcu päticu niečo vyše dvoch minút.
 
V nasledujúcich minútach sme sledovali klasickú preťahovačku medzi únikom a hlavnou skupinou. Náskok pätice v jednej chvíli narástol až na 3 minúty. V tom momente však začal v pelotóne pracovať Mitchelton-Scott a pri druhom nájazde do kopca Gliczarów sa náskok úniku výrazne znížil.
 
67 kilometrov pred cieľom sa zhruba v polovici pelotónu padalo. Zasiahlo to hneď niekoľko desiatok cyklistov, vrátane majstrovského dresu a víťaza druhej etapy Madsa Pedersona. Bolo tam aj niekoľko dresov Ineosu vrátane žltého Richarda Carapaza, ktorý však mohol pokračovať ďalej. Vyzeral byť v poriadku, i keď mal značne dotrhaný dres. S Carapazom sa na zemi ocitol prvadepodobne aj Evenepoel, avšak obaja sa spoločne za krátko vrátili späť do balíka. Horské prémie si medzičasom úspešne podmanil Patryk Stosz. Cyklista poľskej reprezentácie mal pred tretím prejazdom kopca Rzepiska pohodlný náskok na čele vrchárskej súťaže 22 bodov pred Kamilom Gradekom (CCC), ktorý ho však priamo neohrozoval, keďže sa dnes do úniku neprebojoval.
 
Následne sa únik začal deliť. Nathan Haas a Patryk Stosz začali za trojicou kolegov zaostávať a zdalo sa, že sa postupne vrátia naspäť do balíka. Tak sa aj stalo. Onedlho bol tiež pohltený zvyšok úniku. Balík sa však v kopci a následne v zjazde natiahol a takisto potrhal na viac častí. Postarali sa o to najmä aktívne jazdiaci cyklisti Mitcheltonu. Bolo zaujímavé sledovať pozičnú jazdu favoritov. Zdalo sa, že žiaden z nich zatiaľ nemal problémy. Hlavná skupina mala v tej chvíli niečo okolo 40 členov.
 
50 kilometrov pred cieľom sa opäť diali veci. S okresanej hlavnej skupiny si už takto ďaleko pred cieľom nastúpil Remco Evenepoel a dostal všetkých ďalších favoritov pod tlak. Za malú chvíľu si vypracoval približne pol minúty náskoku. Zdalo sa, že mu tieto preteky veľmi chutia. Za ním, v hlavnej skupine, pracovali borci Ineosu. Najmä zásluhov Eddieho Dunbaira sa podarilo Remcov náskok zastabilizovať na približne 30 sekundách.
 
To však trvalo len veľmi krátko, pretože Evenepoel následne všetko rozbalil v zjazde. Ďalšie problémy medzičasom hlásil Carapaz, ktorému dnes vôbec neprialo šťastie. Ineos sa teda stiahol z čela hlavnej skupiny a náskok mladého belgického talentu narástal na takmer minútu!
 
V stíhacej skupine zostávalo približne 30 ďalších cyklistov, no nespolupracovali navzájom veľmi dobre. Aj preto to v jednej chvíli vyskúšali individuálne Jakob Fuglsang (Astana) a Esteban Chaves (Mitchelton). Chytil sa ich ešte Eddie Dunbair. Táto trojica však na Evenepoela strácala niečo vyše 50 sekúnd. Hlavná skupina bola tesne za nimi.
 
V nasledujúcich kilometroch nástup striedal nástup. Favoriti medzi sebou veľmi zle spolupracovali, čo nahrávalo osamotenému Evenepoelovi v čele. Pekný atak predviedol 25 kilometrov pred cieľom Rafal Majka, ku ktorému sa pridali Simon Yates a aktívny Jakob Fuglsang. Približne dvadsiatka cyklistov zostala za nimi so stratou na úrovni 30 sekúnd. V tejto skupine však ťahal jedine Eddie Dunbair pre lídra pretekov Carapaza. Na Evenepoela strácali už minútu a pol. 20 kilometrov pred cieľom to pre mladého Belgičana vyzeralo veľmi nádejne.
 
Z tretej skupiny si následne nastúpil Carapaz, pretože Dunbairovi medzičasom došli sily. Líder Ineosu však už nemal dostatok síl na to, aby sa dotiahol k Majkovi, Yatesovi a Fuglsangovi. Vrcholom posledného prejazdu cez Gliczarów prešiel ako prvý Remco Evenepoel s náskokom minúty a štvrť pred trojicou prenasledovateľov a ďalšej minúty pred skupinou Carapaza.
 
Po fenomenálnom výkone a 50 kilometrov dlhom úniku si v cieli vychutnal ovácie fanúšikov Remco Evenpoel. Žiaden z favoritov dnes na neho jednoducho nemal. Svoje víťazstvo v cieli venoval Fabiovi Jakobsenovi, ktorého zdravotný stav zostáva stále vážny. Na druhom mieste prišiel so stratou 1:48 Jakob Fuglsang. Pred tretím Yatesom a štvrtým Majkom si ešte dokázal vypracovať menší odstup. Ostatní favoriti, vrátane žltého Carapaza, v cieli počítali ešte väčšie straty. Veľmi dobrý výkon predviedol tiež mladý Poliak Kamil Malecki, ktorý dnes strávil dlhú dobu v úniku a v cieli bol napokon siedmy so stratou troch minút. Carapaz prešiel cieľovou čiarou na 16. mieste so stratou 3:21.
 
 
evenepoel 20 triumf polsko polf
Evenepoelov pozdrav Jakobsenovi (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)

 
Dnes sme mali možnosť sledovať one man show v podaní stále len 20-ročného belgického mladíka Remca Evenepoela. Ten sa zajtra za odmenu oblečie aj do žltého dresu lídra pretekov. Pred druhým Fuglsangom má až takmer dvojminútový náskok. Remco vyzerá byť pred blížiacimi sa veľkými pretekmi vo veľkej forme a hlavne v psychickej pohode. Dnes bol, nie po prvýkrát, viditeľne zo všetkých najsilnejší. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa mu bude dariť aj v ďalších hornatejších pretekoch. Svojimi doterajšími výkonmi sa určite bude radiť vo všetkých pretekoch, vrátane Gira, k hlavným favoritom. V prvej polovici etapy exceloval v kopcoch Poliak Stosz, ten ovládol vrchársku súťaž. Do zeleného dresu sa, pre zmenu, oblečie Diego Ulissi.
 
 
Výsledky etapy
1. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:55:52 50
2. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:48 20
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:22 8
4. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 02:22  
5. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:05  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 03:05  
7. MALECKI Kamil CCC Team link ikonka 03:08  
8. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 03:08  
9. VINGEGAARD Jonas Team Jumbo - Visma link ikonka 03:08  
10. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 03:09  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step link ikonka 16:58:28 8
2. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:52  
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:28  
4. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 02:32  
5. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:09  
6. MALECKI Kamil CCC Team link ikonka 03:12  
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 03:15  
8. VINGEGAARD Jonas Team Jumbo - Visma link ikonka 03:18  
9. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 03:18  
10. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:19  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Krátke preview etapy:
V sobotu je na programe už tradičná etapa v okolí Tatranskej Bukoviny veľmi blízko k našim hraniciam. Tento rok ju organizátori skrátili na 153 kilometrov, ale určite bude znova najviac selektívnou. V prvej časti etapy sa rozhodne o najlepšom vrchárovi, neskôr už prídu na rad favoriti celkového poradia, ktorí tento rok nemajú k dispozícii časovku, takže to budú chcieť rozhodnúť tu. Pôjde sa na troch okruhoch, kde sú tri kopce, prvý 4,8 km a 5,7 %, druhý 1,8 km a 6,5 %, cieľový 3,4 km a 5,5 %.
 
 
77 4 mapa
mapa etapy (© tourdepologne.pl)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop