Poľsko začalo desivým dojazdom, Groenewegen zranil Jakobsena, je v umelom spánku

5.8.2020, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
1. 5.8. rovinata etapa ciel rovina Chorzów > Katowice 196 km Groenewegen
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
 
etapa 1
profil etapy, 1227 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Podobne ako Critérium du Dauphiné, aj Tour de Pologne tento rok skrátili na päť dní. Organizátori veľmi chceli preteky udržať, predpokladali úžasnú štartovú listinu plnú hviezd, ktoré budú hladné po kvalitných pretekoch. Treba však povedať, že asi ostali trochu sklamaní, pretože k našim susedom napokon neprišla prakticky žiadna vrchárska hviezda pripravujúca sa na Tour. Museli sa uspokojiť s tými, ktorí majú v hľadáčiku Giro. Ale, samozrejme, s Remcom Evenepoelom na štarte je veľká radosť organizovať preteky. Preteky ale nezačali radostne. Hneď na úvod sme na Národnom futbalovom štadióne sledovali spomienkový ceremoniál na Bjorga Lambrechta, ktorý zahynul presne pred rokom 5. augusta 2019.
 
Prišlo aj množstvo šprintérov, ktorí neobľubujú taliansku klasikársku kampaň, alebo ich v tíme potrebovali nejako rozdeliť. O nich dnes šlo. V Katowiciach sa očakávala koncovka pre tých najrýchlejších. Vyčnievali najmä Pascal Ackermann, Dylan Groenewegen a Fabio Jakobsen. Z druhej vlny sa dalo rátať s Philom Bauhausom, Johnom Degenkolbom, Jasperom Philipsenom a možno aj Markom Cavendishom.
 
 
etapa 1 ilustrak 1 polf
Slávnostný začiatok (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Ako to už v Poľsku býva, o únik mali záujem najmä domáci. Tí tam museli mať človeka z CCC aj reprezentácie a k nim sa pridal ten, kto mal šťastie v daný moment. Tentoraz to boli Kamil Malecki (CCC), Julius Van den Berg (EF), Sam Brand (Novo Nordisk) a Maciej Paterski (repre), ktorý teraz jazdí vo Wibatechu. Bývalý profesionál sa snažil vyhrávať prémie, aby si obliekol niektorý z dresov.
 
Etapa mala pokojný priebeh. Pelotón viedli najmä Deceuninck - Quick-Step a Jumbo - Visma. Pelotón urobil okruh na východ od Katowíc a postupne sa vracal späť, kde už čakali typické krátke okruhy plné žltých zábran a balónov. Maciej Paterski naplno využíval pobyt v úniku, vyhrával vrchárske prémie a zaistil si tento dres. Určite mu nevadilo, že pelotón im veľa nedoprial a už hodinu pred dojazdom mali len niečo vyše minúty náskoku.
 
 
etapa 1 ilustrak 1 polf
Ilustračný záber (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
30 kilometrov pred cieľom došlo v pelotóne k pádu, kde ostalo viacero dôležitých ľudí vrátane Johna Degenkolba a zdalo sa nám, že mimo cesty na chodníku stál aj Dylan Groenewegen. Ak nie, viacero jeho pomocníkov bolo takmer určite odpojených zo záveru. Neskôr prišla informácia aj o problémoch Jakoba Fuglsanga v tomto páde. Ešte aj osem a šesť kilometrov pred páskou sa padalo. Bolo to veľmi nervózne. Na zemi sa ocitli aj ľudia z Bory. To už nemohol vydržať Ineos a vyšiel si úplne na čelo pelotónu, aby eliminovali riziko problémov.
 
Špurt napokon vyhral Dylan Groenewegen, ktorý bol najsilnejší a aj všetko správne načasoval, ale špurtoval tak, že tlačil k bariére Fabia Jakobsena a pár metrov pred páskou ho aj desivo poslal do bariéry tak, že sám žltý Holanďan preletel cez cieľovú čiaru už mimo bicykla. Zaujímavosťou bolo, že Pascal Ackermann zrejme nemal nohy a 400 metrov pred dojazdom špurt vypustil. Ani nevedel, ako dobre urobil.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 
Jazdec Deceunincku zároveň zrazil cieľového rozhodcu, ktorý sa nachádzal v tom priestore. Ten bol taktiež veľmi ťažko zranený. Spadli tam aj ďalší pretekári, ale utrpeli len klasické lišaje. Poliaci reagovali veľmi rýchlo a už do desiatich minút po dojazde pristál na lúke vedľa pódia záchranársky vrtulník.
 
Prvé informácie hovorili o tom, že Fabio dýcha, ale má veľmi vážne poranenia hlavy, aj vnútorné krvácanie do mozgu. Prišiel o množstvo zubov. Lekári ho uviedli do umelého spánku, aby ho mohli ihneď po prevoze do nemocnice operovať. Ešte horšie to vyzeralo s rozhodcom Andrzejom Lewandowskim, ktorý sa zdal byť starším pánom. Podľa informácií z dejiska ho museli resuscitovať a je v kóme. Dve hodiny po dojazde prišla informácia, že je mimo ohrozenia života.
 
 
etapa 1 ilustrak 1 polf
Dojazd etapy (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
V Katowiciach sa dnes udiali hrozivé veci, a to si všetci pred štartom etapy uctili pamiatku Bjorga Lambrechta, ktorý tu zahynul presne pred rokom 5. augusta 2019. Patrick Lefevere okamžite odsúdil Dylana Groenewegena za jeho špurt, nazval ho zločinom a avizuje právne kroky. Dylan bude mať po dnešnom dni veľmi veľa odporcov v radoch fanúšikov. Tí mu to aj hneď dávali "vyžrať" na sociálnych sieťach. Deceuninck - Quick-Step má veľmi zlý deň. Na Miláno - Turín si pravdepodobne zlomil kľúčnu kosť Yves Lampaert. Veľmi emotívny tweet napísal Remco Evenepoel, podľa ktorého by mal Groenewegen dostať doživotný dištanc. Tweet však pomerne rýchlo zmazal. To isté urobil aj Florian Sénechal s fotografiou svojich krvavých rukavíc, ktoré zavesil na Twitter. Bol prvým človekom, ktorý duchaplne odhodil bicykel a okamžite utekal kriesiť spolujazdca.
 
Organizátori zrušili oceňovanie najlepších po etape. Pol hodinu po dojazde napokon oznámili, že v tomto ročníku ani nebudú žiadne pódiové ceremónie. Napokon sa rozhodcovia rozhodli Groenewegena vylúčiť z pretekov a triumf prisúdiť Jakobsenovi. To ale asi bolo posledné, čo ho zaujímalo. V nemocnici dokonca skončil aj pôvodne tretí Marc Sarreau z FDJ. Poliaci by naozaj ani nemali komu blahoželať na pódiu.
 
 
Výsledky
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:31:50 50
2. SARREAU Marc Groupama - FDJ link ikonka 00:00 20
3. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 8
4. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
5. GIBBONS Ryan NTT Pro Cycling 00:00  
6. SAJNOK Szymon CCC Team link ikonka 00:00  
7. TOUZÉ Damien Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
8. KLUGE Roger Lotto Soudal link ikonka 00:00  
9. HOFLAND Moreno EF Pro Cycling 00:00  
10. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Prvá etapa bude slúžiť na rozjazdenie pre mnohých pretekárov, ktorí nastúpia na prvé preteky po koronakríze. Štart bude zaujímavý, odohrá sa na najmodernejšom poľskom futbalovom štadióne v Chorzówe, kde začal hrávať svoje zápasy národný tím. Na trase sa nenachádza nič výnimočné, o vrchársky dres zvedie súboj únik na prémiách, ktoré boli vymyslené len za tým účelom, nie sú to takmer ani brdky. V závere sa očakáva špurt v uliciach Katowíc, ktoré budú opäť plné balónov.
 
 
77 1 mapa
mapa etapy (© tourdepologne.pl)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop