3. 14.8. rovinata etapa ciel rovina Corenc > St-Martin-de-Belleville 157 km Formolo
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
 
etapa 3
profil etapy, 3445 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 
Náročné dni nie sú na tohtoročnom Dauphiné príliš dlhé. Tretia etapa s dvoma ťažkými kopcami merala 157 kilometrov. Ale mala v itinerári HC stúpanie a tiež cieľový kopec prvej kategórie. Všetci boli poučení zo včerajšieho dojazdu, takže vedeli, čoho a koho sa majú vyvarovať. Boli sme tiež zvedaví, akú taktiku zvolia najsilnejšie celky Jumbo a Ineos. Iné starosti mal Daniel Martin (Israel), ktorý po včerajšom páde prišiel do cieľa, ale lekári mu dnes už neumožnili pokračovať. Má zlomenú krížovú kosť.
 
O únik bol veľmi veľký záujem. Viacerí zaujímaví ľudia už mali väčšie straty a dnes sa chceli ukázať. Nebolo čo stratiť. Veľmi aktívny bol v úvode najmä Rémi Cavagna (Deceuninck). Až po vyše tridsaitich kilometrov sa podarilo konečne odísť niektorej zo skupín. Bolo tam až deväť ľudí, a to jedno silnejšie meno za druhým: Soren Andersen a Jasha Sütterlin (2x Sunweb), Daniel Oss (Bora), Bob Jungels (Deceuninck), Pierre Latour (Ag2r), Davide Formolo (UAE), Christopher Juul Jensen (Mitchelton), Guy Niv (Israel) a Maxime Chevalier (B&B Hotels). Z nich bol najvyššie v poradí Formolo so stratou piatich minút.
 
 
 
 
Jumbo-Visma unikajúcej partii na začiatku nedávalo veľa priestoru, medzera sa zvyšovala len veľmi pomaly, ale na bufete to rýchlo vyšlo až na viac ako štyri a pol minúty, a tak sa tempa ujala Arkéa-Samsic. To už únik dorazil pod Col de la Madeleine (17,3 km; 8,3 %). Bolo jasné, že dlho im to spolu nevydrží a nasadený prevodový stupeň bol pre Formola s Latourom príliš nízky. Zaútočili a vydali sa sami zdolávať stúpanie známe aj z Tour de France. Formolo to nakoniec nevydržal ani s Latourom a Francúzovi, ktorý ešte nemá vyladenú formu, odišiel. Veľmi rýchlo si získaval náskok. V polovici kopca mal už minútu na Latoura, za ktorým ostávali Jungels s Andersenom. Ostatní už strácali vyše dve minúty. Pelotón vyše päť.
 
Formolo ukrajoval kilometre Col de la Madeleine dosť euforicky, tak ako to on vie. Neustále zvyšoval náskok, no muselo mu byť jasné, že vyše šesťdesiat kilometrov osamotenej jazdy mu poriadne "zožerie" nohy a veľa šancí na triumf nemá. Snáď vedel, čo robí. Za ním sa situácia veľmi nemenila. Bola to nekonečná jazda na vrchol známeho kopca. Už začalo trochu dochádzať aj lídrovi etapy. Latour sa k nemu trochu priblížil na 50 sekúnd. Ale ostatní ľudia z úniku sa trápili viac a postupne ich dobiehal balík. Ten ale bol stále veľmi početný, s množstvom domestikov pripravených byť so svojimi lídrami až do posledného kopca. Taký Chris Froome sa ale dosť trápil, jazdil úplne vzadu a potreboval sa aj chladiť ľadom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo Formola na čele
 
 
Pridruženou záležitosťou bolo, že Formolo si vzal z vrcholu pätnásť bodov do modrej súťaže a asi bude chcieť zabojovať o túto súťaž. Latour prešiel vrcholom 45 sekúnd za mladým Talianom. Ten šiel v zjazde dosť nebezpečne. Jednu zákrutu zvládol len veľmi tesne. Ak by sa šmykol, letí do rokliny. Nie je najlepším zjazdárom. Vôbec nezvyšoval náskok, hoci by mohol. Za ním sa nešlo totálne naplno.Bob Jungels bol na tretej pozícii v etape. Vrcholom prešiel tri minúty za lídrom. Soren Andersen s odstupom 3:45. Pelotón už opäť viedlo Jumbo, konkrétne Wout Van Aert. Strácali presne 5:25. Ostávalo tam päťdesiat ľudí.
 
Všetkých čakalo dlhé klesanie o 1500 výškových metrov. Našťastie, nepršalo. Latour šiel ešte pomalšie ako Formolo. Buď až tak neriskoval, alebo v tejto činnosti nie je dobrý. Prišiel o minútu. Van Aert nešiel žiadnu pohodu, v jednej zo zákrut balík natiahol až na 26 sekúnd. No aj tak mierne sťahovali lídra. Na konci klesania mal k dispozícii päť minút. Problémom pre Formola bolo aj to, že ho čakalo ešte desať kilometrov na rovine, kde už Jumbo začalo prikurovať. Dobrou správou ale bolo, že samotný Talian Rogličovcov nijako nezaujímal. Skôr sa očakávalo to, že v priebehu stúpania opäť aktivitu prevezme Arkéa alebo Ineos. No a druhou dobrou zvesťou pre neho bolo, že za ním je už veľká diera a Latour stráca takmer tri minúty. Napokon Francúza dobehli Jungels aj Andersen. No pred balíkom mali len minútu.
 
 
Peter Sagan trénuje, v pelotóne už nebol (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Stúpať na cieľový kopec Saint-Martin-de-Belleville (14,8 km; 6 %) začal aktuálny taliansky šampión s náskokom 3:45 na hlavnú skupinu, takže behom spomínanej rovinatej pasáže prišiel o vyše minútu. Hneď od úvodu bolo nasadené veľmi tvrdé tempo a rýchlo sa odpojil Julian Alaphilippe (Deceuninck). Mohol tak premýšľať o útoku v cez víkend. Spolu s ním cúval aj Chris Froome (Ineos). To sa udialo v čase, keď ešte stále viedol skupinu favoritov nezničiteľný Van Aert a už bol pred nimi len Formolo.
 
Desať kilometrov pred páskou mal  Davide Formolo náskok 3:20. Mal veľkú šancu dotiahnuť to do cieľa, no nesmeli mu extrémne unavené nohy vypovedať službu. Bolo by to pre neho epické víťazstvo. Koniec-koncov, on takmer vôbec nevyhráva. Doteraz sa tešil iba z troch triumfov vo svojej kariére, hoci prestížnych. Okrem vlaňajšieho národného šampionátu vyhral aj etapy v Katalánsku a najmä na Gire po samostatnom úniku. Ale to bolo už pred piatimi rokmi, keď vletel do svetovej špičky.
 
 
 
 
Hierarchia bola v Jumbe nekompromisná. Po Van Aertovi prebral úlohu vedúceho muža Tom Dumoulin. Za ním ešte ostávali Kruijswijk, Kuss a Roglič. Ineos sa dnes nemal k niečomu, zjavne sa včera poučili. Tempo ale nebolo absolútne závratné, sedem kilometrov pred páskou bolo stále v skupine tridsať ľudí. No vpredu už hrdina dnešného dňa začal mlieť z posledného. Aj keď jeho náskok rýchlo klesal, už bolo jasné, že mu to vydrží. Vyhrá a stane sa aj lídrom vrchárskej súťaže.

V skupine favoritov sa nič nedialo, a tak skúsil nastúpiť Lennard Kämna z Bory. Dva kilometre pred páskou ostal pri Rogličovi len Kuss, no ani v Ineose to nebolo ideálne. Pri Bernalovi ostávali už len Sivakov s Thomasom. Davide Formolo si vychutnal posledný kilometer. Bolo to pre neho úžasné víťazstvo po vyše šesťdesiat kilometrovom sóle.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Medzitým sa medzi favoritmi niečo poatakovalo, skúšal to hlavne Daniel Martinez (EF), ale aj tak ich priviedol na pásku žltý Primož Roglič, ktorý získal ešte ďalšie bonifikačné sekundy. Poradie za ním bolo rovnaké ako včera, teda Pinot a Buchmann. Bez straty na lídra pretekov ešte prišli na vrchol Martinez, Landa, G. Martin a Pogačar. S menšou dierou Sivakov a López. Quintana, Bardet, Porte a Bernal dostali deväť sekúnd. Vlaňajší víťaz Tour teda nemal najlepší deň a Ineos má teda po tejto etape pretekára až na siedmej priečke celkového poradia.
 
Celkovo má už Roglič náskok štrnástich sekúnd na Thibauta Pinota (Groupama). Emanuel Buchmann (Bora) zaostáva o 20 sekúnd. Štvrtý je prekvapujúco Guillaume Martin (Cofidis), ktorý sa parádne drží a má len 24-sekundovú dieru. Piaty je nenápadný Mikel Landa (Bahrain-McLaren). Nasledujú štyria Kolumbijčania v poradí Martínez, Bernal, López a Quintana. Desiatku uzatvára Porte.
 
 
roglic 20 dauphine zlty deetail asofab
Primož Roglič (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Zmeny nastali v troch subklasifikáciách. Spomínali sme, že Formolo sa stal lídrom vrchárskej súťaže, ale bude musieť zbierať ešte ďalšie body, lebo silný Roglič mu bude v pätách a ak aspoň v jednej etape nevyhrá početnejší únik, bude asi brať body. Slovinec vytlačil aj Wouta Van Aerta zo zeleného, hoci kvôli noseniu žltej farby kolegu v tomto drese nechá. No a Bernal si bude musieť vyzliecť biely dres, lídrom klasifikácie mladých je totiž po dnešku Martínez.
 
Malé zmrtvýchvstanie dnes predviedol Tadej Pogačar (UAE), ktorý včera nemal idálne nohy. To isté sa dá hovoriť aj o Romainovi Bardetovi (Ag2r). Spolu s Tomom Dumoulinom (Jumbo) otvárajú druhú desiatku GC. V nej je aj už zabudnutý Pierre Rolland (B&B Hotels). Lepší deň ako včera naopak nemali Adam Yates (Mitchelton), Rigoberto Urán (EF) ani Enric Mas (Movistar). Ťažko povedať, čo prežívajú ľudia ako Thomas, Froome či Kruijswijk, ktorí majú úplne iné úlohy než na aké sú zvyknutí a nakúpili už kopec času. V krátkom etapáku sa lepšie držia ľudia ako Sivakov alebo Kuss.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Davide Formola (víťaz)
"Dnes sme zaútočili veľmi skoro. Na úpätí stúpania Madeleine sme mali náskok len tri minúty, vtedy som si myslel, že to nie je dosť málo. Musel som niečo vymyslieť, aby som medzeru medzi balíkom ešte viac natiahol. Keď som desať kilometrov sám jazdil v doline, bolo to ťažké a vyčerpal som sa. Posledný kopec bol väčšinou hore-dolu, čo mi nedávalo veľa šancí v úniku, preto som radšej šiel sám. Na Madeleine som zaútočil a modlil sa. Horúčava mi dosť brala energiu. Do konca sú ešte dve etapy, uvidím, čo môžem urobiť, aby som si tento dres ponechal. To by bolo skvelé. Toto víťazstvo prišlo po týždňoch tréningu v nadmorských výškach a "jarných" klasikách. Dnešok mi oplatil chybu na San Reme, kde som bol trochu pozadu."
 
 
Formolov triumf ešte aj na fotografii (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Výsledky etapy
1. FORMOLO Davide UAE Team Emirates link ikonka 4:06:56 60
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:33 25
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:33 10
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:33  
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:33  
6. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 00:33  
7. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:33  
8. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:33  
9. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:39  
10. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:39  
141. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 29:23  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 13:14:35 10
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:14  
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:20  
4. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:24  
5. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 00:26  
6. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:26  
7. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:31  
8. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:32  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:35  
10. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:35  
124. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:01:10  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
hc 20 52 km - Col de la Madeleine: dĺžka 17,3 km; sklon 8,3 %
ciel1 20 Cieľ - Saint-Martin-de-Belleville: dĺžka 14,8 km; sklon 6 %
 
 
Krátke preview etapy:
V tretej etape budeme sledovať vrchársku lahôdku na Col de la Madeleine. Legendárne stúpanie nepovolí na celej svojej dĺžke a v prvej časti sa musia cyklisti pripraviť na dlhé úseky v okolí desiatich percent. Práve v tomto bode sa ukáže motivácia vrchárskych tímov a na vrchole kopca špeciálnej horskej kategórie sa objaví značne okresaný pelotón. Nasledovať bude zjazd a krátka príprava na cieľový kopec. Aj Saint-Martin-de-Belleville bude dlhou záležitosťou, ale nie natoľko vyčerpávajúcou ako Madeleine a môžeme na ňom sledovať taktický súboj, na ktorom mieste vyraziť do útoku. Najťažšie sklony v okolí ôsmich percent sa nachádzajú v jeho prvej tretine. Potom sa objavia aj dve krátke, jednoduché úseky, ale väčšinou sa pôjde na sklonoch päť až sedem percent. Finálnych dvetisíc metrov vyskočí na sedem percent a práve tu môžeme uvidieť rozhodujúci nástup favoritov.