4. 15.8. rovinata etapa ciel rovina Ugine > Megéve 153 km Kämna
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
 
etapa 4
profil etapy, 4834 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 
V sobotu bola pre cyklistov pripravená náročná horská previerka s porciou 153 kilometrov. Počas nej mali pretekári prekonať viac ako 4800 výškových metrov. Hneď od začiatku sa očakával veľký súboj o únik. V prvých 53 kilometroch sa totiž malo prejsť cez tri horské prémie prvej a jednu horskú prémiu tretej kategórie. To bolo zárukou atraktívneho pretekania bezprostredne od štartu. O všetkom podstatnom však mali rozhodnúť až dve záverečné stúpania. To prvé, Montée de Bisanne, vrcholilo 34 kilometrov pred cieľom a jeho maximálne sklony presahovali 10%. Záverečné stúpanie Megeve (7,4 km; 4,7%) nebolo príliš strmé, no po náročných predchádzajúcich kopcoch malo výrazne zamiešať kartami v boji v celkovom poradí.
Teplo dnes nebolo také veľké ako včera. Ručička na teplomere ukazovala v Ugine 27 stupňov Celzia. Počas dňa mala vystúpiť na 30.
 
Na štart sa dnes nepostavila dvojica cyklistov. Zabalil to nemecký klasikár v službách Israel Start-up Nation Nils Politt a prekvapivo tiež líder Ineosu Egan Bernal. Toho podľa viacerých informácií trápili bolesti chrbta a nebolo jasné, ako ho to ovplyvní aj v nasledujúcich dňoch, ktoré budú kľúčové pre vyšperkovanie formy pred najsledovanejšími pretekmi roka Tour De France.
Favoritmi dnešného dojazdu boli najmä Primož Roglič (Jumbo-Visma), Thibaut Pinot (FDJ), Daniel Martínez (EF Education), Nairo Quintana (Arkéa Samsic) a Mikel Landa (Bahrain).
 
etapa 4 unik asofab
Únik počas etapy (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Krátko po štarte ukázal veľké odhodlanie vyskúšať to v úniku Thomas De Gendt, ktorého po chvíli nasledoval Julian Alaphilippe. Obaja si na čele vybudovali menší náskok, no bolo jasné, že si to dnes pred pelotónom neodpracujú len sami dvaja. Viaceré tímy dnes chceli mať vpredu svojich zástupcov, vrátane Ineosu. Práve poľský pretekár tohto celku Michal Kwiatkowski vyprovokoval útok, ktorý sa ukázal byť ako úspešný. Zobral so sebou väčšie množstvo cyklistov a onedlho sa celá skupina pripojila k dvojici na čele. Pätnástku cyklistov tvorili Michal Kwiatkowski, Dylan Van Baarle (2x Ineos), Matej Mohorič, Dylan Teuns (2x Bahrain), Luis León Sánchez (Astana), Lennard Kämna (Bora), Julian Alaphillipe (Quick-Step), David De La Cruz (UAE Emirates), Marc Soler (Movistar), Jack Haig (Mitchelton-Scott), Kenny Elissonde (Trek), Mark Hirschi (Sunweb), Nicolas Edet (Cofidis), Fausto Masnada (CCC) a Thomas De Gendt (Lotto Soudal). Pelotón viedli pretekári Jumbo-Visma. Potiahli im tiež kolegovia francúzskeho celku FDJ, ktorým sa do úniku nepodarilo dostať nikoho a dnes mali víťazné ambície s Thibautom Pinotom.
 
Plný počet bodov na Col de Plan Bois zobral David De La Cruz. O body bojovali aj Fausto Masnada a Nicolas Edet, no oproti španielskemu cyklistovi boli na vrchole kopca pomalší.
 
V zjazde sa v hlavnej skupine udial pád, do ktorého sa nešťastne zaplietli aj Gregor Muhlberger, Emanuel Buchmann a Steven Kruijswijk. Všetci traja museli odstúpiť. Z tímu Jumbo-Visma sme sa dozvedeli, že Krujswijk si vykĺbil rameno. Bora prezradila, že Muhlberger utrpel takisto zranenie ramena, Buchmann mal vyviaznuť "len" s hlbokými odreninami. Oboch však ešte čakalo lekárske vyšetrenie.
 
 
 
 
Aj na treťom kopci prvej kategórie bol najrýchlejším pretekár Arabských Emirátov. Za De La Cruzom brali body De Gendt a Masnada. Do tímového auta si v tom čase nstúpili Andreas Schillinger (Bora) a André Greipel (Israel). Obaja sa rozhodli nepokračovať ďalej v pretekoch. De La Cruz ukoristil plný počet bodov následne aj na Col des Aravis a Ugine. So ziskom 27 bodov sa dostal do virtuálneho vedenia vrchárskej súťaže. Na španielského pretekára to na prémiách v kopcoch stále skúšal aj Fausto Masnada, ale pretekár poľského tímu sa zakaždým ukázal ako slabší. Po sérii náročných kopcov sa pretekári dostali na rovinatejšiu pasáž. Hlavná skupina v tom čase strácala približne štyri a pol minúty.
 
Problémy musel riešiť aj líder pretekov Primož Roglič, ktorý sa v jednom okamihu ocitol na zemi. Zdalo sa, že to nebolo nič vážne a slovinský pretekár mohol pokračovať ďalej. Vďaka výbornej tímovej podpore, a najmä Woutovi Van Aertovi, sa Roglič onedlho dostal naspäť do hlavnej skupiny.
 
 
etapa 4 unik asofab
Jumbo-Visma počas etapy (© A.S.O. / Alex Broadway)

 
Následne prešiel únik rýchlostnou prémiou vo Villarde. Desať bodov a zároveň tri bonifikačné sekundy získal na svoje konto Edet, za ním prešli Mohorič a Van Baarle. Tempo v úniku sa začalo zvyšovať. Postarali sa o to najmä útoky Thomasa De Gendta, Kennyho Elissonda a Davida De La Cruza. Únik sa preto hneď v úvode stúpania Montée de Bisanne rozpadol na viac častí. Tempo nabralo na razancii aj v hlavnej skupine, ktorú viedli Tony Martin a Wout Van Aert pre Primoža Rogliča so stratou na úrovni štyroch minút.
 
Aj v hlavnej skupine sa začalo útočiť. Ako prvý to vyskúšal Warren Barguil (Arkéa). Jeho útok síce úspešný nebol, ale podarilo sa mu vyprovokovať ďalších pretekárov. Hneď po ňom sa tempa v pelotóne chopili cyklisti Bahrainu. Ich tempo nevydržalo množstvo cyklistov, vrátane Adama Yatesa, Rigoberta Urana, Gerainta Thomasa, Enrica Masa a mnohých ďalších. Hlavná skupina sa výrazne skresala, tvorila ju už len približne dvadsiatka najsilnejších. Na jej konci sa ešte trápili Romain Bardet a Daniel Martínez.
 
 
etapa 4 unik asofab
Únik (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Únik sa medzičasom taktiež výrazne okresal. Postupne si z neho vystupovali slabší vrchári, ktorí nestačili nastolenému tempu. Vpredu sa napokon vytvorila pätica najsilnejších vrchárov. Julian Alaphilippe, Michal Kwiatkowski, Kenny Elissonde, Lennard Kämna a David De La Cruz pokračovali osamotene na vrchol. Ich náskok pred hlavnou skupinou sa však pomaličky krátil a stále nebolo jasné, či sa dnes dostanú do súboja o etapové prvenstvo.
 
Pred prejazdom cez vrchol Montée de Bisanne sa do čelnej skupiny podarilo vrátiť ešte Hirschimu, Haigovi a Masnadovi. Najviac 15 bodov bral opäť De La Cruz. Oveľa zaujímavejšia situácia však nastala v hlavnej skupine, ktorú ťahal Tom Dumoulin. Z nej stratilo kontakt množstvo cyklistov. Len desiatka z nich prešla vrcholom spoločne. Nechýbali tam ešte Roglič, Kuss, Pinot, Landa, Quintana, Lopez, Sivakov, Rolland a Martin. Naopak, kontakt stratili Bardet, Pogačar, Martínez, Porte a mnohí ďalší. Najväčšie zastúpenie tam malo Jumbo-Visma. Rogličovi zostali Dumoulin a Kuss. Ostatní lídri na to už boli sami. Prejazdom cez vrchol kopca mal krízu Miguel López, ale v zjazde sa mu podarilo dolepiť si malú medzeru.
 
 
kamna 20 dauphine asofab
Lennard Kämna sa napokon stal hrdinom (© A.S.O. / Alex Broadway)

 
V zjazde to niekoľkokrát vyskúšal Pierre Rolland (Vital Concept), ale Tom Dumoulin spoľahlivo pokryl všetky jeho útoky. Onedlho sa do skupiny favoritov vrátil Romain Bardet a po ňom aj ďalšia skupinka približne 15 cyklistov, vrátane Richieho Porta, Enrica Masa a dvojice Rogličových domestikov Gesinka a Van Aerta. Približne v 30-člennej hlavnej skupine malo Jumbo razom piatich členov a v nasledujúcich kilometroch boli vo výhode. Náskok čelnej skupiny medzičasom narástol na dve a pol minúty. S pribúdajúcimi kilometrami to pre úspech úniku vyzeralo čoraz lepšie.
 
Sedem kilometrov pred cieľom si z unikajúcej skupiny razantne nastúpil Kenny Elissonde a započal bitku unikajúcich pretekárov. Ľahučký francúzsky vrchár si nemohol dovoliť čakať na záverečný špurt skupiny. Za ním sa vybral De La Cruz, malú stratu mali Kwiatkowski a Kämna. A práve mladý nemecký cyklista vyzeral byť pri chuti.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Za krátko dobehol vedúcu dvojicu a vyskúšal to sám. Na jeho zmenu tempa nedokázal nikto zareagovať. 23-ročný nemecký cyklista to napokon dotiahol do úspešného konca a pripísal si na svoje konto prvé profesionálne víťazstvo. Na druhom mieste prišiel De La Cruz. V špurte o tretie miesto uspel Alaphilippe. Medzi pretekármi v celkovom poradí napokon žiadne rozdiely nenastali. Celá skupina prišla po náročnom priebehu etapy pokope. Špurt skupiny vyhral Pinot pred Rogličom.
 
Dnes sme sledovali súboje na dvoch rozdielnych frontoch. O dominanciu v pelotóne sa postarali jazdci Jumba, ktorí okrem pádu Krujswijka nemali žiadne problémy. Naopak, vo výbornej forme sa ukazujú byť všetci kľúčoví domestici Primoža Rogliča. V kopcoch, zdá sa, nemajú konkurenciu. Dokonca aj tím Ineos pred nimi musí sňať klobúk. Na tohtoročnej Tour De France už, zdá sa, nebudeme vidieť dominanciu len jedného tímu. Ineosu vyrástol kvalitný konkurent v podobe Jumbo-Visma. Máme sa teda na čo tešiť. Na druhej strane sa odohral súboj silného početného úniku. Z neho sa napokon ukázal byť najsilnejší Lennard Kämna, ktorý pred blížiacou sa Tour ukoristil cenné víťazstvo a čiastočne napravil zlú náladu v nemeckom mužstve po odstúpení svojho lídra.
 
 
kamna 20 dauphine triumf bohfb
Kämnov triumf (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Priebeh etapy dnes výrazne ovplyvnil pád, na ktorý doplatili najmä spomínaní Emanuel Buchmann a Steven Krujswijk. Zaplietli sa doň aj ďalší cyklisti, vrátane Rogliča a Pinota, ktorí z neho však vyviazli relatívne dobre. Už pred etapou mal zdravotné problémy Egan Bernal. Pred dlhoočakávanými trojtýždňovými pretekmi nám tak pribudlo niekoľko zaujímavých zápletiek.
 
Dauphiné pokračuje zajtrajšou horskou etapou s ťažkým cieľovým kopcom. V žltom drese zostáva Primož Roglič s identickým 14-sekundovým náskokom pred Thibautom Pinotom. Jazdci Jumba však ešte budú mať čo robiť, aby eliminovali útoky súperov. Do bodkovaného dresu sa po dobrom výkone a ulúpených horských prémiách oblečie David De La Cruz. V zelenom zostáva žltý Roglič. Zajtra si ho však opäť oblečie Wout Van Aert.
 
 
Výsledky etapy
1. KÄMNA Lennard BORA - hansgrohe link ikonka 4:27:56 60
2. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates link ikonka 00:41 25
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:56 10
4. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:58  
5. ELISSONDE Kenny Trek - Segafredo link ikonka 01:02  
6. MASNADA Fausto CCC Team link ikonka 01:10  
7. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Ineos link ikonka 01:19  
8. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 01:43  
9. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 03:01  
10. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 03:01  
114. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 26:54  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 17:45:32 10
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:14  
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:24  
4. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 00:26  
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 00:26  
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:32  
7. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:35  
8. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:35  
9. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:17  
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:24  
122. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:25:03  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 


 
Kopce na trase etapy:
1 20 153 km - Col de l´Épine: dĺžka 6 km; sklon 7,9 %
1 20 126 km - Col de Plan Bois: dĺžka 6,3 km; sklon 9,5 %
1 20 112 km - Col de la Croix Fry: dĺžka 6,6 km; sklon 7,9 %
3 20 103,5 km - Col des Aravis: dĺžka 4,3 km; sklon 5,5 %
2 20 85 km - Côte d´Héry-sur-Ugine: dĺžka 2,7 km; sklon 8,8 %
hc 20 34 km - Montée de Bisanne: dĺžka 12,4 km; sklon 8,2 %
ciel2 20 Cieľ - Megeve: dĺžka 7,4 km; sklon 4,7 %
 
 
Krátke preview etapy:
Od samého začiatku môžeme sledovať zaujímavý súboj, aj keď z programu vypadol kopec Col de l´Épine. Drsnú jazdu tak odpáli Col de Plan Bois s dlhými úsekmi na úrovni dvanásť percent a to môže byť lákadlom pre útočne naladených vrchárov, aby spôsobili na trati chaos. Aj nasledujúce dva kopce sú náročné, preto sa môže v tomto momente sformovať silný únik s kvalitnými pretekármi. Nasledujúcu ľahšiu pasáž pretne len krátke stúpanie tretej kategórie a potom už zamieri pozornosť na hlavný chod celého dňa. Montée de Bisanne je vyčerpávajúca záležitosť, najmä v druhej časti neklesne pod deväť percent a je to ideálne miesto na útok pre favoritov. Z vrcholu zostáva do cieľa 34 kilometrov a na cieľový kopec sa dorazí viac-menej len v klesaní. Stúpanie Megeve je jednoduchšie, len na začiatku vybehne na šesť percent, inak posledné štyri kilometre budú oscilovať okolo štyroch percent. Z toho dôvodu sa musí odohrať hlavná selekcia na Montée de Bisanne.