Švajčiarsko: V úvodnej časovke triumfoval Stefan Küng, z favoritov šiel najlepšie Alaphilippe

6.6.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
1. 6.6. rovinata etapa ciel rovina Frauenfeld > Frauenfeld 10,9 km Küng
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 45 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
Po ročnej pauze spôsobenej pandémiou koronavírusu sa o slovo opäť prihlásili preteky Okolo Švajčiarska. Podujatie tradične otvorila krátka individuálna časovka jednotlivcov. Tá tohtoročná sa nachádzala v meste Frauenfeld a merala desať kilometrov. Očakávalo sa, že medzi favoritmi na celkové poradie utvorí menšie rozdiely a špecialistom na túto disciplínu ponúkne možnosť získať etapový triumf. Medzi hlavných favoritov sa radili predovšetkým Stefan Küng, Stefan Bissegger a Rohan Dennis. Z favoritov na celkové poradie si verili Julian Alaphilippe a Max Schachman.
Tak ako to vo Švajčiarsku býva zvykom, pretekárom znepríjemnilo preteky počasie. Pršalo a aj vozovka bola mokrá. Z favoritov sa na trati ako prvý ukázal Stefan Bissegger. Podľa predpokladov bol najrýchlejší na medzičase aj v cieli. Cieľovú pásku preťal v čase 12:04. Ako ďalší sa na trať dostal Tom Dumoulin, ktorý sa začiatkom sezóny rozhodol prerušiť svoju kariéru. Nevedel, či chce ďalej pokračovať v pretekaní, no napokon sa rozhodol pokračovať a svoj sezónny debut si odbil práve tu. Na Holanďana sme boli veľmi zvedavý. Do cieľa však prišiel na priebežnej štvrtej priečke, takmer pol minúty za pretekárom EF.
 
Nasledoval Rohan Dennis. Čakala ho neľahká výzva poraziť Bissegera, ktorý zajazdil veľmi dobrú časovku. Pretekár Ineosu strácal už na prvom medzičase a do cieľa prišiel napokon s osemnásťsekundovou stratou. Výborne šiel klasikár tímu DSM Søren Kragh Andersen. V cieli bol dokonca o sekundu rýchlejší ako Dennis. Výborný výkon ukázal aj Max Schachman, ktorý sa priebežne zaradil do elitnej päťky.
Rigoberto Uran vie jazdiť podobné časovky a na konkurentov nezvykne strácať. Dnes to však nepotvrdil. Jeho výsledný čas nebol zlý, stratil 41 sekúnd, no porazili ho viacerí konkurenti, vrátane Richarda Carapaza. Ten bol rýchlejší o štrnásť sekúnd. Nasledoval Mathieu van der Poel, ktorý patril do širšieho okruhu favoritov, no na Bisseggera napokon stratil viac než pol minúty.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Stefan Küng mal pred etapou veľkú ambíciu zvíťaziť a obliecť sa do najcennejšieho dresu. Preteky doma majú vždy špeciálny náboj. Švajčiar to potvrdil na medzičase aj v cieli. O štyri sekundy bol napokon rýchlejší od svojho krajana Bissegera a vystriedal ho v horúcom kresle. Musel sa mať však na pozore. Veľký tlak na neho vytvoril Julian Alaphilippe, ktorý na medzičase stratil dve sekundy. V druhej polovici však spomalil a do cieľa prišiel s osemnásťsekundovým mankom.
Následne sa do cieľa dostala dvojica Tom Scully a víťaz pretekov Okolo Slovenska Jannik Steimle. Pretekár amerického tímu bol priebežne tretí. Steimle bol o sedem sekúnd pomalší a zaradil sa na priebežné šieste miesto. Spoločne s Jonasom Rutschom (EF Education), Florianom Vermeerschom (Lotto) a Søren Andersenom (DSM) mali na desatiny sekúnd rovnaký čas.
 
Jakob Fuglsang patril tiež k favoritom celkového poradia, ktorý mal v časovke skôr získať, no napokon sa tak nestalo. Stratil takmer minútu a v priebehu jazdy si musel poradiť aj s nepríjemnou situáciou, kedy mu do cesty vbehlo auto. Našťastie sa mu však bol schopný včas vyhnúť. Mattia Cattaneo odštartoval ako predposledný a do poslednej chvíle hrozil. Ani on však napokon na Stefana Künga nevyzrel a ten sa po necelých dvoch mesiacoch mohol opäť radovať z cenného etapového prvenstva. Na druhom mieste skončil jeho krajan Stefan Bissegger a bronzová pozícia nakoniec pripadla práve Cattaneovi.
 
Švajčiarsky pretekár splnil svoju dnešnú úlohu a po etapovom triumfe sa zároveň obliekol do žltého dresu priebežného lídra pretekov. Z favoritov na celkové poradie si s dnešnou výzvou najlepšie poradil Julian Alaphilippe, ktorý uzatvoril elitnú päťku. Dobre šli aj Max Schachmann a Richard Carapaz. Naopak, etapa nevyšla Jakobovi Fuglsangovi a Lucasovi Hamiltonovi. Zajtra je na programe kopcovitá etapa, ktorá by mohla svedčať odolným klasikárom.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stefana Kunga (víťaz)
"Som veľmi šťastný. Som tu doma, bývam možno kilometer odtiaľto a na týchto cestách trénujem doslova každý deň. O to špeciálnejšie vnímam to víťazstvo. Zároveň ma veľmi teší, že sa oblečiem do žltého dresu. Je to pocta a pokúsim sa ho udržať čo najdlhšie. Ešte pred dvoma týždňami by som nečakal, že dnes vyhrám. Tvrdo som však trénoval a pripravoval sa na sezónny vrchol a to sa mi vyplatilo."
Výsledky
1. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 12:00 60
2. BISSEGGER Stefan EF Education-NIPPO 00:04 25
3. CATTANEO Mattia Deceuninck-Quick Step 00:12 10
4. SCULLY Thomas EF Education-NIPPO 00:15
5. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck-Quick Step 00:19
6. RUTSCH Jonas EF Education-NIPPO 00:22
7. STEIMLE Jannik Deceuninck-Quick Step 00:22
8. VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 00:22
9. KRAGH ANDERSEN Søren Team DSM 00:22
10. DENNIS Rohan INEOS Grenadiers 00:23
Zobraziť kompletné poradie

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop