Švajčiarsko: Chaves a Fuglsang útočili, ale zvíťazil Richard Carapaz a obliekol si žltý dres

10.6.2021, 15:20 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Švajčiarsko: Chaves a Fuglsang útočili, ale zvíťazil Richard Carapaz a obliekol si žltý dres
(© Sam Buchli / Tour de Suisse)

5. 10.6. rovinata etapa ciel rovina Gstaad > Leukerbad 172 km Carapaz
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 2890 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
Piata etapa mala premiešať poradie v Top 10, nakoľko doterajší líder Mathieu van der Poel nepatril medzi dnešných favoritov a kopcovitý záver vyhovoval skôr vrchárom ako Richard CarapazJulian Alaphilippe alebo Michael Woods. Majster sveta mal spomedzi kandidátov na GC najlepšiu východiskovú pozíciu, veď na Holanďana strácal len jednu sekundu. V tesnom závese sa však nachádzal Maximilian Schachmann aj spomínaný víťaz Gira z roku 2019. 
Na dnešný štart sa už nepostavil šprintér Juan Sebastián Molano (UAE Team Emirates). Dôvod na radosť mal Marc Sarreau (AG2R Citroën Team), ktorý dnes oslavoval narodeniny. Pred prvou horskou prémiou Col du Pillon (5,3% ;6,9 km) sa únik nevytvoril a dvanásť bodov na vrchole získal Gavin Mannion (Rally Cycling). Následne sa vytvorila vedúca skupina, kde bol Mathieu van der Poel (Alpecin - Fenix), Hermann Pernsteiner (Bahrain - Victorious) a Sergio Samitier (Movistar). 
121 kilometrov pred cieľom sa k ním pridal aj Claudio Imhof (Švajčiarsko). 66 kilometrov pred páskou mala vedúca skupina k dobru dve minúty a štyridsať sekúnd. Ak by sa jej podarilo dotiahnúť ich snahu až do konca, Van der Poel by získal ďalší deň v žltom drese. Rakúšan Pernsteiner strácal viac ako štyri minúty, Španiel Samitier viac ako osem a strata Imhofa bola dvojciferná.  
Van der Poel mal v úniku kvalitných spoločníkov. Pernsteiner bol na vlaňajšom Gire desiaty, Samitier trinásty. Cieľom Imhofa boli body na horských prémiách. Sergio Samitier by v prípade dnešného triumfu dosiahol vôbec prvé víťazstvo vo svojej profesionálnej kariére. Pred nájazdom na ďalšiu horskú prémiu Varenstrasse (4,4%; 3,2%) bola na programe rýchlostná prémia. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V balíku pracovali zástupcovia Israel Start-Upu, AG2R, Ineosu, Treku aj Bory. Na rýchlostnej prémii sa bez boja presadil Imhof. Hlavná skupina strácala už len sedemdesiat sekúnd. Z úniku si vystúpil Imhof a na čele pelotónu sa začali otáčať muži z Ineosu, odkiaľ odišiel Gavin Mannion. Na vrchole horskej prémie vzal tri body Samitier. Američan sa po troch kilometroch vrátil späť. 
31 kilometrov pred cieľom časť pelotónu na kruhovom objazde minula správny výjazd a musela sa vracať späť cez trávu. Z úniku si vycúval Van der Poel, ktorý počkal na hlavnú skupiny. O pár kilometrov neskôr sa súčasťou pelotónu stala aj zvyšná dvojica. Van der Poel si rýchlo vystúpil aj z pelotónu a okrem neho tak urobil aj držiteľ bodkovaného dresu Nickolas Zukowsky (Rally Cycling). 
V stúpaní na ďalšiu horskú prémiu Erschmatt (8,4%; 8 km) sa k útoku odhodlal Antwan Tolhoek (Jumbo - Visma), ktorý tu pred dvoma rokmi vyhral etapu. Ešte predtým si na rýchlostnej prémii polepšil Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick-Step). Po Holanďanovi sa utrhol aj Esteban Chaves (Team BikeExchange), ktorý sa pripojil ku Tolhoekovi a neskôr mu ušiel. V pelotóne ostalo priblížne dvadsať cyklistov. 
Do problémov sa dostal aj Marc Hirschi (UAE Team Emirates) a podľa papierových predpokladov sa tam neudržal ani Stefan Küng (Groupama - FDJ). Tolhoek sa vrátil späť do hlavnej skupiny, na Kolumbíjčanov náskok naďalej narastal. Z balíka vypadol aj Cattaneo, piaty muž v GC. Kilometer pred vrcholom atakoval Jakob Fuglsang (Astana) a rozbil skupinu favoritov. 
Chaves preťal vrchol Erschmattu s polminútovým náskokom na Fuglsanga. Za Dánom šla skupina s Carapazom, Alaphilippom, Schachmannom, Woodsom, PozzovivomUránom. Neskôr sa k ním pridal aj OomenTolhoekHamilton a Dunbar. V zjazde Chaves takmer odbočil ku súkromnému pozemku, ale rýchlo sa spamätal a pokračoval správnym smerom. 
Desať kilometrov pred páskou sa Fuglsang pridal ku Chavesovi. Na záverečnom stúpaní Leukerbad (8,4%, 8 km) mala dvojica k dobru dvadsať sekúnd pred skupinou favoritov, odkiaľ si vystúpil Dunbar a viedol ju Tolhoek. Päťtisíc metrov pred cieľom sa Fuglsang vpredu osamostatnil. Medzi favoritmi nastúpil Woods a po ňom to skúsil Carapaz, ktorý rýchlo predbehol Chavésa. 
Carapaz dobehol Fuglsanga tritisíc metrov pred cieľom a medzi favoritmi, kde už nebol Oomen, ale vrátil sa tam Chaves, sa taktizovalo. Fuglsang a Chaves napokon šprintovali o víťazstvo a napokon sa radoval Ekvádorčan. Skupina favoritov dostala 39 sekúnd a tretie miesto vybojoval Michael Woods. Spolu s ním finišoval aj HamiltonUránSchachmannAlaphilippe Pozzovivo. Ďalších desať sekúnd dostal Chaves.
Top 10 uzavrel Oomen, ktorý dostal viac ako osemdesiat sekúnd. Richard Carapaz si vybojoval premiérové tohtosezónne víťazstvo. Pre Ineos je to dvadsiate etapové víťazstvo. Spokojný môže byť aj Jakob Fuglsang, ktorý sa posunul na druhé miesto v GC pred Juliana Alaphilippa. Štvrtý ostal Maximilian Schachmann a piaty Rigoberto Urán má už viac ako minútovú stratu. Do Top 10 sa dostal aj nový držiteľ bieleho dresu Lucas HamiltonMichael WoodsSam Oomen, nový majiteľ bodkovaného dresu Esteban Chaves a Domenico Pozzovivo. Bodovačka naďalej patrí Van der Poelovi. 
So svojim dnešným výkonom nebude spokojný Tiesj BenootMarc Soler ani Wout Poels. Belgičan dostal v cieli tri minúty a štyridsať sekúnd a v GC zaostáva za Carapazom už viac ako štyri minúty. Soler neprišiel do cieľa ani v Top 50 a Poels zaknihoval takmer päťminútovú stratu. Zajtra nás čaká ďalšia horská etapa. Piatkové stúpania majú dokopy viac ako tridsať kilometrov a tak môžeme očakávať ďalšie zmeny v GC. 
vyjadrenie ikonky ciernaRichard Carapaz (víťaz, žltý dres)
"Som naozaj šťastný. Kvôli tomu sme pracovali celý týždeň. Vedel som, že to bude špeciálny deň. Myslel som predovšetkým na GC, ale naskytla sa mi možnosť vyhrať etapu. Oboje sa mi podarilo, takže som veľmi šťastný. Vedel som, že je tu veľa kandidátov na GC. Množstvo ľudí útočilo. Ja som predviedol výborný útok a vyšlo mi to. Preteky berieme ako prípravu na Tour de France. To je náš hlavný cieľ, ale je skvelé, že sa nám darí aj na Okolo Švajčiarska."
Výsledky etapy
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 04:01:52 60
2. FUGLSANG Jakob Astana-Premier Tech 00:00 25
3. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 00:39 10
4. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 00:39
5. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 00:39
6. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 00:39
7. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 00:39
8. POZZOVIVO Domenico Qhubeka ASSOS 00:39
9. CHAVES Esteban Team BikeExchange 00:49
10. OOMEN Sam Jumbo-Visma 01:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 16:42:50
2. FUGLSANG Jakob Astana-Premier Tech 00:26
3. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 00:38
4. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 00:53
5. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 01:11
6. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 01:31
7. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 01:32
8. OOMEN Sam Jumbo-Visma 02:19
9. CHAVES Esteban Team BikeExchange 02:22
10. POZZOVIVO Domenico Qhubeka ASSOS 03:10
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 26
2. BISSEGGER Stefan EF Education-NIPPO 21
3. IMHOF Claudio Switzerland 16
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CHAVES Esteban Team BikeExchange 12
2. MANNION Gavin Rally Cycling 12
3. ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 16:44:21
2. DUNBAR Edward INEOS Grenadiers 02:57
3. WILLIAMS Stephen Bahrain Victorious 04:26
Posledné dva kopce na trase etapy:
1 20 18 km - kopec bez názvu: dĺžka 8 km; sklon 8,4 %
ciel Cieľ - Leukerbad: dĺžka 4 km; sklon 7,1 %

Diskusia

CJ (Neprihlásený užívateľ) - 10.06.2021 19:37:52
No ak by zajtra cyklisti nastúpali 30 kilometrov, to by bola poriadna nálož. Ale asi to bude o nejakých 25 výškových km menej.
Majo (Neprihlásený užívateľ) - 10.06.2021 22:58:51
narazas na vetu, ze zajtra maju kopce 30 km? co je na tom divne? nechapem. 30 km pojdu do kopca. normalna horska etapa, nic o nastupanych metroch tam nevidim.
 
Náš eshop