Švajčiarsko: Poslednú etapu ovládol Mäder, Carapaz udržal dres a Schachmann prišiel o pódium

13.6.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Švajčiarsko: Poslednú etapu ovládol Mäder, Carapaz udržal dres a Schachmann prišiel o pódium
(© LaPresse/Massimo Paolone)

8. 13.6. rovinata etapa ciel rovina Andermatt > Andermatt 160 km Mäder
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 3560 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
Preteky uzavrela ďalšia náročná etapa v horách. Dominovalo jej predovšetkým stúpanie San Gottardo (13 km; 6,8 %), na ktorého sklonoch sa mal odohrať súboj o etapový triumf aj celkové poradie. Na štart sa nepostavil priebežne tretí Julian Alaphilippe, ktorému sa narodilo dieťa a od tímu dostal zelenú, aby mohol odísť domov. Celkové poradie zostalo napriek tomu zamotané. Žltý Richard Carapaz prišiel vo včerajšej etape o časť náskoku a Rigoberto Urán si ho dnes mohol trúfnuť vyzliecť.
Hneď po štarte začali pretekári stúpať na prvé kategorizované stúpanie. Na jeho sklonoch sa rozhorel súboj o denný únik. Jeho vrchol preťal ako prvý Wout Poels (Bahrain Victorious), ktorý bol z brejku papierovo najsilnejší. Nastala naháňačka, pretože sa utrhli až dve skupiny. Tie sa po pár desiatkach kilometroch spojili a k Poelsovi sa pridali Tiesj Benoot, Soren Kragh Andersen, Andreas Leknessund (3x DSM), Dries Devenyns, Mauri Vansevenant (2x Quick-Step), Marc Soler, Sergio Samatier (2x Movistar), Antonio Nibali (Trek), Nans Peters (AG2R), Stefan Kung (FDJ), David De La Cruz (UAE Emirates), Fabien Doubey (Total Direct Energie) a jeho tímový kolega Herman Pernsteiner.
Pred balíkom si vypracovali iba dva a pol minútový náskok. Ineos ani ďalšie celky nechceli nič podceniť a šlo sa preto veľmi rýchlo. Najlepšie postaveným mužom v úniku bol Andreas Leknessund, ktorý strácal iba päť a pol minúty. Wout Poels strácal necelých šesť. Aj ďalší horský priesmyk Lukmanier Pass ovládol Poels, ktorý si výrazne polepšil vo vrchárskej súťaži. Medzi ním, De La Cruzom, Samitierom a Nibalim sa malo rozhodnúť, kto získa cenný dres. Bodové rozostupy medzi nimi boli minimálne.
Nasledovala klesajúca pasáž, ktorá mala pretekárov doviesť až ku prvej šprintérskej prémii. Ešte pred ňou sa z balíka odtrhla trojica Marc Hirschi (UAE Emirates), Michael Schär (AG2R) a Johan Jacobs (Movistar). Chceli využiť malú medzeru medzi čelnou skupinou a tou hlavnou, no šlo sa naďalej veľmi rýchlo a ich pokus úspešní nebol.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Prvú šprintérsku prémiu v obci Giornico si podmanil Stefan Kung pred Woutom Poelsom a získal aj tri bonusové sekundy. Krátko nato sa opäť začalo stúpať. Šlo o dlhší nájazd do finálneho stúpania. Ešte pred ním však bola situovaná posledná rýchlostná prémia tohto ročníka, ktorú ovládol Dries Devenyns pred Nansom Petersom. Ešte pred tým si z tempa brejku vystúpili viacerí pretekári, vrátane Poelsa. Bolo to napokon priveľa aj na Antonia Nibaliho.
Vpredu zostala len pätica najsilnejších. Menovite Tiesj Benoot, Andreas Leknessund, Dries Devenyns, Herman Pernsteiner a Nans Peters. Balík im však už dýchal na chbát a s pribúdajúcimi kilometrami v stúpaní sa im pomaly krátil čas. Na čele balíka veľmi dobre pracoval Ineos. Richard Carapaz vyzeral veľmi dobre a k dispozícii mal stále štyroch domestikov.
 
Poslednými preživšími z brejku boli Pernsteiner a Benoot. Ostatných už pohltila hlavná skupina a prepadli sa za ňu. Za svoju aktivitu zaplatil aj Andreas Leknessund jazdiaci v bielom drese. Virtuálne ho z neho vyzliekal Eddie Dunbar, posledný domestik Carapaza. Hlavnú skupinu dlho viedol Pavel Sivakov a po ňom Rohan Dennis. Nastúpil si Herman Pernsteiner a vzdialil sa Benootovi. 20 kilometrov pred páskou si udržiaval 20-sekundový náskok, no bolo jasné, že dnes o víťazstvo nezabojuje.
18 kilometrov pred cieľom odštartoval súboj favoritov útokom Neilson Powless. Zareagoval na neho Jakob Fuglsang, no výborne ho pokryl Eddie Dunbar a za ním už bola celá skupina. Netrvalo dlho a k očakávanému ataku sa odhodlal Rigoberto Urán. Carapaz bol však pozorný a spoločnosť mu stále robil aj Dunbar. Vzdialili sa Cattaneo a Woods, no ani jeden nepredstavoval bezprostredné ohrozenie pre vedúceho jazdca Ineosu.
banner kolekciaCI
Ešte pred vrcholom stúpania zaútočil Michael Woods a prešiel ním ako prvý. Získal na svoje konto 20 bodov a zabezpečil si vrchársky dres. To bolo mimoriadne smutné pre Davida De La Cruza, ktorý oň bojoval od samého začiatku. Opäť skúsil zaútočiť Rigoberto Urán, no ani tentokrát proti Carapazovi neuspel. Jeho útok sa však stal osudným Maxovi Schachmannovi, ktorý stratil kontakt s hlavnou skupinou. Do zjazdu sa pustil s 15-sekunodovou stratou na skupinu Carapaza, kde boli aj Dunbar, Cattaneo, Costa, Fuglsang, Pozzovivo a Urán.
8 kilometrov pred cieľom sa k Woodsovi pridal Mäder, ktorý nefiguroval v poradí. Max Schachmann robil v zjazde všetko, čo mohol a blížil sa do skupiny favoritov. Napokon mu to o štyri sekundy nevyšlo a prišiel o pódium. O etapový triumf šprintovala dvojica Woods a Mäder. Michael Woods začal šprintovať priskoro, Gino Mäder si na neho šikovne počkal a bol ho schopný prekonať.
 
V záverečnej horskej etape triumfoval Gino Mäder. Ťažil z toho, že nebol v celkovom poradí a Ineos mu preto dovolil ujsť. V závere sa dokonca ani nemusel zdvihnúť zo sedla, Woodsa napriek tomu pohodlne zdolal. Drobnou útechou pre Kanaďana môže byť aspoň zisk vrchárskeho dresu.
Po výbornom tímovom výkone si ten žltý udržal Richard Carapaz. Čerešničkou na torte pre Ineos môže byť aj zisk bieleho dresu pre Eddieho Dunbara, ktorý pochytal všetky nebezpečné útoky pre svojho lídra a napriek tomu mu zostalo dostatok síl, aby finišoval v drobnej skupine favoritov. Rigoberto Urán skúšal viackrát útočiť, no na Ekvádorčana nevyzrel. Po Alaphilippovom odstúpení sa na tretiu priečku dostal Jakob Fuglsang, ktorý v samom závere využil Schachmannove zaváhanie. Nemecký pretekár za ním zaostal iba o štyri sekundy. Elitnú päťku uzavrel Michael Woods.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza (celkový víťaz)
"Som nadšený a zároveň veľmi hrdý na náš tím. Bez neho by som nezvíťazil. Vždy, keď robíte veci dobre, dostaví sa zaslúžený úspech. Aj na Tour de France sa budeme spoliehať na silný tím a kolektívne výkony. Lídrom budem spoločne s Thomasom a Portem. Chceme zvíťaziť a je jedno, kto z nás to bude."
Výsledky etapy
1. MÄDER Gino Bahrain Victorious 04:06:25 60
2. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 00:00 25
3. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 00:09 10
4. DUNBAR Edward INEOS Grenadiers 00:09
5. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:09
6. COSTA Rui UAE Team Emirates 00:09
7. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 00:09
8. POZZOVIVO Domenico Qhubeka ASSOS 00:09
9. FUGLSANG Jakob Astana-Premier Tech 00:09
10. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 00:21
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 24:44:01 500
2. URAN Rigoberto EF Education-NIPPO 00:17 400
3. FUGLSANG Jakob Astana-Premier Tech 01:15 325
4. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 01:19 275
5. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 02:55 225
6. POZZOVIVO Domenico Qhubeka ASSOS 03:16 175
7. COSTA Rui UAE Team Emirates 03:43 150
8. OOMEN Sam Jumbo-Visma 04:16 125
9. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 04:39 100
10. CHAVES Esteban Team BikeExchange 05:33 85
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. BISSEGGER Stefan EF Education-NIPPO 21
2. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 20
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 18
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 29
2. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates 29
3. SAMITIER Sergio Movistar Team 29
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. DUNBAR Edward INEOS Grenadiers 24:50:16
2. POWLESS Neilson EF Education-NIPPO 01:39
3. KRON Andreas Lotto Soudal 07:26
Najťažší kopec na trase etapy:
hc 20 15 km - San Gottardo: dĺžka 13 km; sklon 6,8 %

Diskusia

vindy (Neprihlásený užívateľ) - 13.06.2021 23:22:13
Michael Matthews v horskej etape 27. iba s 5 min.stratou? Zaujímavé...
dano (Neprihlásený užívateľ) - 14.06.2021 00:46:02
aj horsku casovku isiel paradne. matthewsov problem je ze je vo vela veciach vyborny ale v ziadnej vynimocny
 
Náš eshop