Tour du Var: Quintana predviedol one man show a berie etapu aj GC

20.2.2022, 12:40 | Preteky vo svete | Peter Matis
3. 20.2. rovinata etapa ciel rovina Villefranche-sur-Mer > Blausasc 113 km Quintana
Etapy tohto ročníka pretekov:
123
profil etapy, 2580 nastúpaných metrov (© tour06-83.com)
Posledný deň na Tour du Var mal kopcovitý charakter, ale nedalo sa hovoriť o horskej etape. Pretekom dominovalo stúpanie Col de Saint Roch (6,5 km; 6,4 %), ktoré organizátori umiestnili vyše 30 kilometrov pred cieľom. V celkovom poradí boli na prvých dvoch miestach v rovnakom čase najlepší vrchár a najlepší klasikár pretekov, čo spolu s nie najnáročnejším profilom kopcov vytváralo krásnu zápletku. Tim Wellens rozhodne nebol bez šance sa na pripravených kopcoch udržať Naira Quintanu. V GC mal vysoko dvoch ľudí Trek a boli sme tak zvedaví, ako Mollema s Ghebreizgabhierom využijú početnú výhodu na zvlnenom profile. 
Od začiatku etapy sme videli mnoho útokov, ako sa aj vzhľadom na profil a dĺžku dalo predpokladať. Tím Lotto Soudal mal plné ruky práce s kontrolou pretekov a ruku k dielu rovnako včera musel priložiť aj Caleb Ewan. V polke etapy sa vpredu nachádzala veľká 13-členná skupina, ktorá sa vyprofilovala z predchádzajúcej prestrelky útokov. Jasný útok na etapu avizoval tím Groupama-FDJ, ktorý mal vpredu Michaela Storera aj Thibauta Pinota.
Pred očakávaným stúpaním Col de Saint Roch sa Lottu darilo sťahovať vedúcu skupinu. Za ich kolesami jazdili Martin (Cofidis), spomínaná dvojica Treku i Nairo Quintana. Pelotón už obsahoval len približne 50 jazdcov a nebolo prekvapením, že sa v ňom už nenachádzal Peter Sagan
Z úniku na čele najdlhšie vydržali Vuillermoz (Total) a Storer s Pinotom (Groupama-FDJ). Z pelotónu ako prvý zaútočil Martin. Francúzsky líder tímu Cofidis si vytvoril zaujímavý náskok. Na to v zápätí odpovedal Nairo Quintana. Wellens a Lotto ostávali pokojní a udržovali vysoké tempo v hlavnej skupine bez okamžitej reakcie na Nairov útok. Na čele sa osamostatnil Pinot
Wellensovi ešte pred vrcholom došli pomocníci a líder pretekov musel ťahať sám. Pred ním sa spojili Martin a Quintana. Dlho to ale netrvalo. V zjazde z Col de Saint Roch sa Kolumbíjčan Francúza zbavil a dokonca dobehol Pinota na čele. Za vedúcou dvojicou sa pohybovalo trio Martin, Storer a Vuillermoz. Zozadu sa ale rútil pelotón, kde fantasticky bojoval Tim Wellens. 23 kilometrov pred cieľom mal Quintana náskok na Wellensa 30 sekúnd. Pinot mu ale príliš nestriedal.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V dlhom a nie príliš prudkom zjazde k cieľovému Blausascu sa ukazovali tempárske schopnosti jazdcov. Wellens dokonca z čela utiekol pelotónu a dorazil Martinovu skupinku. Na čele Quintana nechal za sebou Pinota a sólo upaľoval do cieľa. Pinot sa prepadol až do Wellensovej skupiny, ktorá začala strácať na úžasného Naira. V krátkom stúpaní 12 kilometrov pred cieľom sa Wellens zastavil a Nairov náskok vyletel na minútu. Líder tímu Arkéa-Samsic si išiel po celkový triumf. Na unaveného Wellensa potom zaútočil aj Martin.
Nairo Quintana začal sezónu v úžasnej forme a rovnako ako v roku 2020 odpáli sezónu celkovými víťazstvami na Tour de la Provence aj Tour du Var. O to väčším prekvapením je rozhodnutie tímu Arkéa odmietnuť divokú kartu na Giro. Nairo by bol v tejto forme jedným z top favoritov na talianskej Grand Tour. Martin medzitým mieril za druhým miestom v etape a možno aj v celkovom poradí.
Quintana doviedol svoju snahu do úspešného konca. Okrem etapy tak berie aj celkové poradie. Martin doputoval na druhom mieste v etape, ale Wellens napokon o pár sekúnd ubránil druhé miesto v GC, Francúz tak skončí na mieste treťom. Pre Arkéu, Lotto aj Cofidis sa ale jedná o dobré body do súboja o World Tour licenciu na budúci rok. Pódium v etape doplnil Pinot. Pre Francúza sa jednalo o prvé pódium v akýchkoľvek pretekoch od Critéria du Dauphiné 2020. Quintana si ukradol aj bodovačku a horský dres, klasifikáciu do 25 rokov vyhral Andreas Kron (Lotto). Peter Sagan prišiel v posledný deň do cieľa so stratou vyše 11 minút bez akýchkoľvek výsledkových ambícií a pásku preťal s úsmevom na tvári.
Výsledky etapy
1. QUINTANA Nairo Team Arkéa-Samsic 02:55:17 14
2. MARTIN Guillaume Cofidis 01:22 5
3. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 01:30 3
4. VUILLERMOZ Alexis TotalEnergies 01:30
5. WELLENS Tim Lotto Soudal 01:30
6. STORER Michael Groupama-FDJ 01:37
58. SAGAN Peter TotalEnergies 11:25
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov po etape
1. QUINTANA Nairo Team Arkéa-Samsic 10:56:01
2. WELLENS Tim Lotto Soudal 01:30
3. MARTIN Guillaume Cofidis 01:49
4. MADOUAS Valentin Groupama-FDJ 02:50
5. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 02:52
6. GEBREIGZABHIER Amanuel Trek-Segafredo 02:55
75. SAGAN Peter TotalEnergies 36:31
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase etapy:
3 20 100 km - Col d'Éze (9,8 km; 4,8 %)
2 20 60 km - Côte de Berre (5,9 km; 6,7 %)
2 20 32 km - Col de Saint Roch (6,5 km; 6,4 %)
 
Náš eshop