Tirreno - Adriatico: Krátka ITT urobila veľké rozdiely, zvíťazil Ganna pred Evenepoelom

7.3.2022, 16:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
1. 7.3. rovinata etapa ciel rovina Lido di Camaiore 13,9 km Ganna
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 10 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Kým vo vlaňajšiom ročníku Tirreno - Adriatico bola časovka na programe až na koniec, tentoraz sa organizátori rozhodli zaradiť hneď na začiatok. Na cyklistov čakalo rovinatých trinásť kilometrov so štartom aj cieľom v Lido di Camaiore. Ako prvý odštartoval Leonardo Basso (Astana Kazachstan) desať minút po štrnástej hodine. Štartovú listinu uzatváral obhajca titulu Tadej Pogačar (UAE Team Emirates).
V slnečnom počasí sa spomedzi kandidátov na triumf postavil ako prvý Michael Matthews (BikeExchange). Austrálčan prišiel do cieľa za šestnásť minút a osem sekúnd. Dlho sa na prvom mieste nezdržal, o čo sa postaral Josef Černý (Quick-Step Alpha Vinyl). Víťaz etapy na Gire 2020 bol rýchlejší o štyri sekundy. Ešte lepšie si ale počínal Alex Dowsett (Israel Premier Tech). Brit ako prvý podliezol métu šestnástich minút a v cieli mu namerali čas 15:42.
Spomedzi kandidátov na GC sa ako prvý vybral na trať Richie Porte (Ineos Grenadiers). Austrálčan, ktorý po sezóne zavesí tretry na klinec, sa zaradil na priebežné štvrté miesto za Matthewsa. Na Dowsetta stratil 26 sekúnd. Damiano Caruso (Bahrain - Victorious) stratil ďalších pätnásť sekúnd. Romain Bardet (DSM) stratil na vedúceho muža 65 sekúnd a hneď na úvod sa musel vyrovnať s mankom na konkurentov.
Lepšie si viedol Pello Bilbao (Bahrain - Victorious). Piaty muž Strade Bianche preťal cieľ so stratou 45 sekúnd. Thibaut Pinot (Groupama - FDJ) po dnešku asi nebude spokojný, nakoľko na Dowsetta stratil minútu a na Porta 34 sekúnd. Zmenu na najvyšších priečkach priniesol Thymen Arensman (DSM), ktorý stratil na Dowsetta len tri sekundy a šiel na priebežnú druhú priečku.
Majster sveta v pretekoch Julian Alaphilippe (Quick-Step) potvrdil svoje kvality v časovke a v cieli stratil na vedúceho pretekára 33 sekúnd. Medzi dnešných favoritov patril aj Tobias Ludvigsson (Groupama - FDJ) a Švéd sa v cieli zaradil na tretie miesto, pričom trinásť kilometrov prešiel za 15:49. Výbornú časovku zajazdil aj Marc Soler. Jazdec Movistaru bol spomedzi kandidátov na GC priebežne najlepší, nakoľko na Porta získal štyri sekundy.
Kvalitný výkon podal aj víťaz Gira 2020 Tao Hart (Ineos), ktorý sa zaradil na priebežnú piatu priečku. Hneď po štarte mal problémy Lorenzo Rota (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux), ktorý takmer trafil kužeľ. Spomedzi šprintérov podal dobrý výkon Arnaud Démare (Groupama). Víťaz piatich etáp na Gire sa v cieli zaradil do druhej desiatky. Na Dowsetta stratil 32 sekúnd.
Prvé miesto Dowsetta bolo v ohrození. Tretí muž Strade Bianche Kasper Asgreen (Quick-Step) na medzičase strácal na Brita len tri sekundy. Na trať sa vybral aj náš Peter Sagan (TotalEnergies). Tadej Pogačar sa už rozjazďoval na trenažéri. Jeho štart bol naplánovaný na štyri minúty pred sedemnástou hodinou. Spokojný so svojim výkonom mohol byť Richard Carapaz (Ineos). Olympíjsky víťaz v pretekoch sa zaradil na koniec Top 10 so stratou 22 sekúnd.
Na lídersku priečku útočil aj Edoardo Affini (Jumbo - Visma), ale Talian sa vedúceho pretekára stratil päť sekúnd a zaradil sa na ôsmu priečku. Dowsetta napokon zosadil z prvého miesta Asgreen, ktorý bol rýchlejší o sekundu a päťdesiat stotín a mal našliapnuté na ďalšie veľké víťazstvo. V tom čase sa na trati pohybovali aj Miguel Lopéz (Astana) či Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates).
rusko satky 560x300
Päť minút po Bjergovi sa do časovky pustil aj najväčší favorit dnešného dňa a svetový šampión v ITT Filippo Ganna (Ineos). O dve minúty neskôr odštartoval aj čerstvý víťaz Drome Classic Jonas Vingegaard (Jumbo). Za ním nasledovali Jan Tratnik (Bahrain - Victorious) a Remco Evenepoel (Quick-Step). Ganna potvrdzoval úlohu favorita a na medzičase stanovil nový najlepší čas.
Na konci štartovej listiny boli okrem Pogačara ďalší kandidáti na celkové poradie ako Emanuel Buchmann (Bora - hansgrohe), Rigoberto Urán (EF Education-EasyPost) či Giulio Ciccone (Trek - Segafredo). Výborne si viedol aj Evenepoel, ktorý prišiel na medzičas len o dve sekundy neskôr ako Ganna. Bjerg sa v cieli zaradil na šiestu priečku a spokojný mohol byť aj Lopéz, ktorý sa zaradil na deviate miesto. Ganna potvrdil rolu najväčšieho favorita a Asgreenovi naložil 24 sekúnd.
Tesne pred štartom Pogačara prišiel do cieľa Evenepoel a dvojnásobný víťaz Okolo Algarve stratil na Gannu len desať sekúnd, čím sa zaradil na druhú priečku a vybudoval si výbornú východiskovú pozíciu do boja o celkové poradie. Peter Sagan stratil na vedúceho jazdca minútu a 22 sekúnd. Jeho výsledný čas bol 16:40. Vingegaard stratil na Gannu 52 sekúnd, Enric Mas (Movistar) bol ešte o 23 sekúnd pomalší.
Dvojnásobnému víťazovi Tour de France patrilo na medzičase piate miesto, na Gannu strácal dvanásť sekúnd. Urán prišiel do cieľa s mankom minúty a dvoch sekúnd. Pogačar prišiel do cieľa so stratou sedemnástich sekúnd na Filippa Gannu, ktorý si tak vybojoval modrý dres a pripísal si tretí triumf v tejto sezóne. Pred Slovinca sa dostal aj Remco Evenepoel.
Belgičan dnes získal dôležitý čas na svojich súperov vrátane Pogačara, na ktorého získal sedem sekúnd. Spomedzi časovkárov dnes okrem spomínaných pretekárov podali kvalitné výkony aj Jos Van Emden (Jumbo) či Matteo Sobrero (BikeExchange). V boji o celkové poradie si slušne viedli aj LopézHartSolerCarapaz, Porte či Alaphilippe, ale už po prvom dni strácajú na Evenepoela minimálne tridsať sekúnd.
Naopak, časovka nevyšla Buchmannovi, ktorý už po prvom dni stráca na Evenepoela minútu a 22 sekúnd. V nasledujúcich etapách budú musieť aktívne jazdiť aj pretekári ako Domenico Pozzovivo (Intermarché) či Tim Wellens (Lotto Soudal). Peter Sagan obsadil 87. priečku a podľa predpokladov neatakoval vysoké priečky. Ganna po úvodnej časovke vedie aj bodovačku a do bieleho dresu sa zajtra oblečie Evenepoel. V utorok čaká cyklistov zvlnená etapa, kde by mali hrať prím odolní šprintéri a klasikári.
vyjadrenie ikonky ciernaFilippo Ganna (víťaz, modrý dres)
"Začali sme dobre. Je to vynikajúci výsledok pre mňa aj celý tím. Mojím spolujazdcom toto víťazstvo dodá morálku. Je to prvé víťazstvo na World Tour pretekoch v tomto roku, takže sme šťastní. V druhej polovici som musel viac tlačiť, aby som si bol istý, že bude medzera medzi mnou, Remcom Evenepoelom a Tadejom Pogačarom. Bol to dobrý test. Na celkové poradie sú tu moji spolujazdci. Ja som tu pre nich a Eliu Vivianiho."