MS: Valverde sa dočkal a podmanil si eliminačné preteky, na pódiu i Bardet s Woodsom

30.9.2018, 07:40 | Preteky vo svete | T. Šandor, L. Timko
ms 2018 logo
ne 30.9. rovinata etapa ciel rovina Kufstein > Innsbruck 259 km Valverde
 
rr muzi profil
profil pretekov, 4670 nastúpaných metrov (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 
Rakúski organizátori vytvorili jeden z najťažších profilov, aký v poslednom čase rozhodoval o dúhovom drese. Dĺžka pretekov, výškové prevýšenie a brutálny kopec v samotnom závere vyzývali do hry vrchárov, ktorí podobné príležitosti dostávajú len zriedkavo, preto boli nachystaní túto šancu využiť.
 
Peter Sagan urobil v príprave všetko preto, aby sa zapojil štvrtýkrát po sebe do súboja o titul, ale tentoraz sa postavil pred svoju najväčšiu výzvu v kariére na svetovom šampionáte. Na trati mu pomáhalo šesť slovenských zástupcov a najdlhšie mali pri ňom vydržať Juraj Sagan a Martin Haring. V Innsbrucku čakalo na pelotón prajné cyklistické počasie. Popoludní sa vyšplhali teploty cez dvadsať stupňov a nemal fúkať vietor. Ráno však bolo chladno a štartovalo sa pri jedenástich stupňoch.
 
 
innsbruck 18 muzi elite start
Slováci pred spustením pretekov (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Pri neutrálnom štarte mala slovenská reprezentácia špeciálnu pozíciu. Stála na čele pelotónu pri svojom lídrovi a obhajcovi prvenstva. Hneď po oficiálnom otvorení pretekov sme videli testovacie pokusy o únik, ale ten sa nerodil ľahko.
 
 
Dobrý únik s vysokým náskokom
 
Po krátkom stúpaní sa dostali pred balík Kasper Asgreen (Dánsko), Rob Britton (Kanada), Tobias Ludvigsson (Švédsko) a Stylianos Farantakis (Grécko) a ešte sa k nim chceli dostať ďalší cyklisti. Grécky pretekár nemal výkonnosť, aby sa udržal na čele pretekov, ale zvyšnú trojicu doplnili Vegard Stake Laengen (Nórsko), Daniil Fominykh (Kazachstan) a Ryan Mullen (Írsko). Ani potom sa situácia neupokojila a do vedúcej skupiny si to namierili Karel Hník (Česká repre), Connor Dunne (Írsko), Laurent Didier (Luxembursko), Janse van Rensburg (Juhoafrická republika) a Ilja Koševoj (Bielorusko). Až toto bol zlomový moment na začiatku pretekov a pelotón mohol spomaliť.
 
Peter Sagan pôsobil na štarte v dobrej nálade a potvrdil svoje slová, ktoré povedal na tlačovej konferencii: "Každému je jasné, že to bude náročné podujatie. Sme na konci sezóny, som už trošku unavený, ale sú to jednodňové preteky a budem sa snažiť vydať zo seba maximum. Záverečný kopec som si prešiel a bolo to v poriadku, ale na konci pretekov a po toľkých stúpaniach to bude pre mňa náročná výzva. Ako som už povedal, nerozmýšľam nad tým, že môžem vyhrať rekordný štvrtý titul, trasa je ťažká. Ale podarí sa mi to možno v budúcnosti." Pre slovenských zástupcov na štarte dodal, že si to majú užiť, lebo je to poslednýkrát, čo sme v prvej lajne na MS. Na otázky novinárov ochotne odpovedali všetci favoriti, okrem Nibaliho, ktorý nemal dobrú náladu. 
 
 
innsbruck 18 muzi elite trojica
Saganovci s Marekom Čaneckým čakajú na štart (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Hlavná skupina sa pohybovala pokojným tempom a náskok utečencov stúpol až na jedenásť minút. Favoriti v balíku však vedeli, že si to môžu dovoliť, trasa bola natoľko náročná, že celodenný únik ich nemohol zaskočiť. Na rozdiel od minulých rokov sa dostala do brejku dobrá zostava. Na kopce boli najlepšie pripravení Hník a Koševoj, ale hlavnou zbraňou vedúcej skupiny boli tempárske schopnosti. Asgreen bol členom víťaznej zostavy v TTT, Mullen, Ludvigsson a Didier majú silnú časovku, a keď sa k tomu pridali skúsenosti ostatných jazdcov v úniku, na najľahšej časti dnešných pretekov si dokázala vedúca skupina vybudovať náskok takmer pätnásť minút.
 
V pelotóne začala sledovať utečencov francúzska reprezentácia, ktorá ako prvá odkryla karty, že chce získať dúhový dres. Za ňou boli poskladaní rakúski pretekári. V tom čase sa už únik dostal na prvé stúpanie Gnadenwald a Peter Sagan bol zaniesť svoju bundu do tímového auta, kde diskutoval s Jánoch Valachom.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria zo štartu (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
Fotografia 1 z 28
 
Cez kopec Gnadenwald prešiel únik v dobrom rozpoložení, na jeho vrchole mal k dobru devätnásť minút na hlavnú skupinu. Prvú významnú skúšku na trati prekonal bez komplikácii. V pelotóne diktovali tempo na stúpaní francúzski a rakúski borci a vpredu sa ukazovali aj slovinské farby. Vďaka nim prešiel balík cez stúpanie o minútu a pol rýchlejšie ako únik, hlavná skupina tu zostala kompaktná.
 
 
Balík sa rozbehol sto kilometrov pred cieľom
 
Keď sa objavil brejk na okruhu, v pelotóne jazdili aktívne len spomínané tri zostavy a tie už nechceli pripustiť, aby rozdiel medzi skupinami narastal a pustili sa do eliminovania 17-minútovej straty. Stúpanie Igls bolo na to ideálnou príležitosťou. Potom sa k nim pridala aj Veľká Británia, súrodenci Yatesovci patrili do najužšieho okruhu favoritov.
 
 
ms 18 muzi unik
Početná vedúca skupina (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
V dobrom svetle sa zatiaľ ukazovala rakúska reprezentácia, ktorá chcela v domácom prostredí využiť kopcovitý profil a formu Patricka Konrada. V balíku sa neostýchal pracovať ani slovinský tím, čo malo signalizovať, že vo finále sme sa mohli tešiť na akceleráciu Primoža Rogliča. Po príchode do Innsbrucku sa nachádzali všetci slovenskí pretekári v pelotóne. Prvý výstup na Igls zvládli obidve skupiny približne v rovnakom čase, balík znižoval svoje manko len pozvoľna. Za jeden okruh znížil svoju stratu o jednu minútu. Na stúpaní a celom okruhu vytváralo množstvo divákov peknú atmosféru.
 
 
innsbruck 18 muzi elite unik stupanie
Únik v stúpaní (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Pri druhom prejazde sa pohybovali za pelotónom Kwiatkowski s Dumoulinom, ale nemuseli sa obávať stabilného tempa svojej skupiny. V polovici pretekov sme videli na trati stabilizovanú situáciu, v balíku nebola žiadna panika z vysokého náskoku vedúcej skupiny. Utečenci to mali tak rozohrané, že mohli vydržať na čele pretekov veľmi dlho. Po dvoch kolách stále viedli pelotón slovinská, francúzska, rakúska a britská zostava. Kontakt s vedúcou skupinou stratili Erik Baška s Martinom Mahďarom. Spoločne jazdili s mankom päť minút na balík a boli stiahnutí z trate organizátormi po prekročení cieľovej pásky. Preteky nedokončili.
 
 
innsbruck 18 muzi elite mahdar
Martin Mahďar a Marek Čanecký v balíku (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Tretí výstup na Igls už absolvoval balík vo vyššom tempe a náskok brejku putoval smerom dole výraznejším spôsobom. Dopredu sa začali vyťahovať niektorí favoriti a v balíku skončil Didier. Na toto stúpanie doplatil aj Warren Barguil, ktorý musel najskôr riešiť mechanické problémy, a potom ešte spadol za balíkom. A v cieli to zabalil.
 
 
innsbruck 18 muzi elite peloton stupanie
Pelotón zvyšoval tempo (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Peter Sagan a slovenskí jazdci skončili v treťom a štvrtom kole
 
Na zvýšené tempo balíka doplatili všetci slovenskí jazdci, okrem Petra Sagana. Ten jazdil v hlavnej skupine aj po troch kolách, ale už nemal pri sebe žiadneho spolujazdca. Martin Haring strácal na balík štyri minúty, Juraj Sagan, Patrik Tybor a Marek Čanecký ešte viac. Obhajca titulu sa musel spoliehať sám na seba veľmi ďaleko pred cieľom. Ale štvrtý výjazd na Igls veľmi bolel aj Petra Sagana, a aj keď sa snažil udržať v pelotóne, tempo bolo nad jeho sily, a s ostatnými favoritmi stratil kontakt 93 kilometrov pred cieľom. Medzitým jeho brat Juraj, Tybor, Mahďar a Čanecký boli stiahnutí z trate na konci tretieho okruhu.
 
 
innsbruck 18 muzi elite fanusikovia
Slovenskí fanúšikovia nechýbali ani v Innsbrucku (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Po príchode na okruhy sa v pelotóne dlhú dobu nič nedialo, ale akonáhle niektoré zostavy dramaticky zvýšili tempo, ihneď to pocítili viacerí pretekári, a videli sme eliminačnú cyklistiku. Doplatili na to nielen slovenskí jazdci. Na pelotón čakali ešte tri výjazdy na Igls a po takomto vývoji bolo zrejmé, že o titul nebude bojovať veľká skupina pretekárov.
 
 
innsbruck 18 muzi elite sagan1
Sagan vypadol z hlavnej skupiny (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Tri kolá pred koncom už kontrolovali situáciu v balíku silné reprezentácie, pre ktoré sa začal svetový šampionát len teraz. Taliani chceli útočiť, chytili ich poľské farby, a potom sa dostala na čelo balíka španielska zostava, čo bol pekný príklad toho, že v závere nás čakala veľmi dramatická bitka. Piaty prejazd cez cieľovú čiaru znamenal definitívnu bodku za účinkovaním Petra Sagana na trati. Nie najlepšia príprava pred MS, ťažký profil a vysoké tempo v kopcoch ho vypojili z obhajoby ďaleko pred cieľom.
 
 
innsbruck 18 muzi elite sagan2
Obhajca prvenstva mal toho plné zuby (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Petra Sagana po pretekoch
{play}images/music/2018/sagan-18-ms.mp3|zdroj: Cycling-Info.sk{/play}
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Juraja Sagana po pretekoch
{play}images/music/2018/juro-18-ms.mp3|zdroj: Cycling-Info.sk{/play}
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Martina Haringa po pretekoch
{play}images/music/2018/haring-18-ms.mp3|zdroj: Cycling-Info.sk{/play}
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Patrika Tybora po pretekoch
{play}images/music/2018/tybor-18-ms.mp3|zdroj: Cycling-Info.sk{/play}
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Mareka Čaneckého po pretekoch
{play}images/music/2018/canecky-18-ms.mp3|zdroj: Cycling-Info.sk{/play}
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Martina Mahďara po pretekoch
{play}images/music/2018/mahdar-18-ms.mp3|zdroj: Cycling-Info.sk{/play}
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Erika Bašku po pretekoch
{play}images/music/2018/baska-18-ms.mp3|zdroj: Cycling-Info.sk{/play}
 
 
Na vysoké tempo doplácali aj veľkí favoriti
 
Na čele pretekov stále bojovalo osem jazdcov s pekným náskokom, ale na stúpaní Igls zostali vpredu už len AsgreenRensburg, Laengen a Britton. Británia, Španielsko a Francúzsko sa starali o tvrdý priebeh pretekov, ale na kopci sa napriek tomu atakovalo. Aktívne pôsobila najmä talianska reprezentácia, ale útočiaci jazdci si pred vrcholom vypracovali len minimálny náskok. Šesťdesiat kilometrov pred cieľom nikto z balíka neodišiel. Potom spadol v zjazde Primož Roglič a jeden z favoritov tu stratil dôležitý čas a okrem toho sa doudieral. A ešte na stúpaní stratil kontakt s vedúcou skupinou Miguel López. Zdalo sa, že z výkonnostných dôvodov.
 
Na začiatku predposledného okruhu si vybudovali náskok pred hlavnou skupinou Greg van Avermaet, Damiano Caruso a Omar Fraile, ku ktorým sa pridal ešte Karel Hník z pôvodného úniku. Skupinka si vybudovala aj polminútový náskok, ale na Igls ich pelotón chytil. Zo skupiny vypadol Daniel Martin, jeden z favoritov nemal potrebnú formu na konci sezóny. Na tomto kopci skončil aj Simon Yates, a to už bolo skutočne veľké meno, ktoré sa nedokázalo zotaviť a nastaviť na posledný vrchol ročníka po vyčerpávajúcej sezóne.
 
 
ms 18 balik alahilippe
Hlavná skupina aj s Alaphilippom (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)

 
Toto bol priestor, kedy sa stupňovala náročnosť pretekov, z hry tu vypadli aj Zakarin, Poels a Kwiatkowski. Predposledný prechod cez Igls okresal hlavnú skupinu, viacerých borcov pripravil o energiu, ale nevideli sme žiadny úspešný pokus. Potom sa cyklisti dostali na veľký okruh, kde sa predstavili poslednýkrát na spomínanom kopci a následne sa už muselo rozhodnúť na Gramartboden.
 
Na čele pretekov stále bojovali z celodenného úniku Kasper AsgreenVegard Stake Laengen a skvelý výkon podával najmä 23-ročný Asgreen, ktorý jazdil ako nováčik v tíme Quick-Step Floors len od apríla tohto roku. Po zlate z TTT predvádzal vysokú odolnosť aj na kopcovitom eliminačnom profile. Skupina najsilnejšie pripravených favoritov sa blížila na stúpanie Igls a to bola záverečná šanca pre tých cyklistov, ktorí nechceli bojovať o medailu na prudkom Gramartboden. Balík bol však stále početný, takže nebolo jednoduché predviesť víťazný pohyb na tom dlhšom kopci.
 
Na Igls sa prezentoval výborným spôsobom taliansky celok a vytváral pozíciu pre Moscona s Nibalim. Stále disponoval početným zastúpením, aby striehol na útoky, a najmä, bol dostatočne silný, aby ešte viac okresal skupinu favoritov. Vedúca dvojica bola chytená 22 kilometrov pred cieľom, Greg van Avermaet už zaostával na konci hlavnej skupiny. Na vrchole stúpania bojovala približne 25-členná skupina, menší náskok si vybudovali Valgren a Kennaugh, ale hlavné mená stále čakali na svoju prezentáciu. V klesaní sa dostali za dánskeho cyklistu Costa, Kennaugh, Izagirre, Lutšenko, Moscon, Majka a Roglič, ale na finálny kopec dorazil na vedúcej priečke iba Valgren, ostatní cyklisti sa vrátili do skupiny favoritov. V nej sa sústredilo viacero borcov, ktorých sme nevideli počas celého dňa, preto sme boli zvedaví, ktorí z nich si najlepšie poradí s prudkými sklonmi.
 
 
innsbruck 18 muzi elite slovaci
Množstvo Slovákov na trati (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Rozhodol až Gramartboden, špurt vrchárov ovládol Valverde
 
Michael Valgren získal na začiatku posledného kopca 30-sekundový náskok, ale na Gramartboden sa zmobilizovala francúzska trikolóra, ktorá dobehla dánskeho pretekára. Po prudkých sklonoch, ktorá vyžmýkali z pretekárov poslednú energiu, zostali v hre o titul iba Alaphilippe, Bardet, Valverde, Woods a Moscon. Zo skupinky vypadol prekvapujúco Alaphilippe a Valverde s Mosconom cítili šancu na úspešný šprint. Bardet a Woods sa ich potrebovali zbaviť na tomto kopci. Brutálne sklony však zlomili aj Moscona a na vrchol dorazili vpredu Bardet, Woods a Valverde. Trojica si vybudovala slušný náskok, ale za nimi sa stále pohybovali Moscon s Dumoulinom, holandský jazdec dokázal minimalizovať straty na stúpaní.
 
V klesaní sa nezmenila situácia na čele pretekov a veľkú šancu na titul cítil najmä Alejandro Valverde, ktorý bol spomedzi najsilnejších jazdcov aj najrýchlejší. Ale zozadu sa nepríjemne blížil Tom Dumoulin a po skvelej stíhacej jazde sa vracal do vedúcej skupiny. Dumoulinovi sa to podarilo a razom mal na dosah titul svetového šampióna aj on.
 
Pred páskou si odhodlane strážil všetky útočné pokusy Alejandro Valverde a na konci ťažkých pretekov predviedol svoj parádny šprint a po dlhoročnom snažení konečne vybojoval titul svetového šampióna. Druhý skončil Romain Bardet, medailu získal aj Michael Woods. So stratou trinásť sekúnd finišoval Gianni Moscon, šprint o šieste miesto vyhral Roman Kreuziger pred Michaelom Valgrenom a Julianom Alaphilippom.
 
 
innsbruck 18 muzi elite dojazd
Špurt čelnej skupiny (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Najsilnejšie vrchárske zostavy si nenechali ujsť takúto príležitosť a pre mnohých jazdcov pripravili na okruhu veľmi ťažké predstavenie. Do tejto kategórie sa zaradil aj Peter Sagan, ktorý na kopcovitej trati nevydržal dlho v balíku. Zvolené tempo ho postupne nahlodávalo, z pelotónu vypadol 93 kilometrov pred cieľom a napokon zosadol z bicykla pri piatom prejazde cez cieľovú čiaru. Pokus o obhajobu dúhového dresu mu veľmi skomplikoval pád na TdF. Pri každej príležitosti hovoril, že sa síce zotavil z tohto zranenia, ale nemá takú formu, akou disponoval na Starej dáme. A tam sa prezentoval v niekoľkých perfektných vrchárskych výkonoch. Preto bola škoda, že sme ho nemohli vidieť na takomto profile v plnej sile.
 
 
ms 18 valverde triumf
Valverde sa dočkal titulu (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 

Ani ostatným slovenským jazdcom nesadol ťažký okruh a situáciu im sťažila aj vysoká rýchlosť, ktorá sa rozprúdila v treťom kole. Po zvýšenej aktivite niektorých celkov okamžite nestačili tempu  J. Sagan, Tybor, Haring a Čanecký, ešte predtým boli stiahnutí z trate Baška s Mahďarom. Slovenská reprezentácia sa predstavila v početnom zložení na náročnej trase, ale na takúto vrchársku bitku nemala jazdecké vlohy.
 
Hlavní favoriti vyčkávali až na úplne posledné stúpanie a ukázalo sa to ako správne rozhodnutie. Gramartboden mohli prežiť na čele pretekov len najlepšie pripravení cyklisti a jeho prudké prevýšenie zastavilo aj skutočne veľkých favoritov. Príkladom boli Gianni Moscon a Julian Alaphilippe. Po vyčerpávajúcom dni a prirodzenej selekcii bojovali o titul len štyria cyklisti a Petra Sagana v dúhovom drese vystriedal výnimočný jazdec, ktorý aj vo veku 38 rokov dokáže perfektne jazdiť v kopcoch a stále ponúknuť silný šprint na páske. Na záverečnom ceremoniály sme videli symbolický obraz, keď Peter Sagan zavesil Valverdemu na krk medailu.
 
 
ms 18 valverde sagan
Peter Sagan odovzdal dres Valverdemu (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Alejandro Valverde využil poslednú šancu v kariére, aby zabojoval o jedinú výhru, ktorá mu ešte chýba v širokej zbierke a po ktorej veľmi túžil. Skúsený matador predviedol presne taký výkon, akým má bojovať na vhodnom profile jazdec jeho kvalít. Maximálne sa sústredil len na posledný kopec, ktorý mu profilovo sedel ako cyklistovi odrastenom na prudkých španielskych stúpaniach, a potom mohol len čakať, kto si s ním zmeria sily v rozhodujúcom šprinte, keďže len málo jazdcov sa mu vyrovná v jeho rýchlosti. Mohli to byť Moscon s Alaphilippom, ale tí neprešli na čele pretekov cez Gramartboden, preto musel absolvovať posledné kilometre pretekov s ohromnou vervou, keďže bol titul tak blízko. Ako nesmierne skúsený borec neurobil pred páskou žiadnu chybu a svojich súperov porazil v cieli na výkon. Veľmi mu pomohlo, že španielska zostava sledovala len túto jednu stratégiu a všetci ťahali za jeden povraz. Po dvoch strieborných a štyroch bronzových medailách zaslúžene vybojoval ten najcennejší kov. S tímom Movistar má podpísanú zmluvu ešte na jeden rok a na sklonku kariéry to bude pre neho výnimočná sezóna v dúhovom drese.
 
Francúzska zostava disponovala niekoľkými silnými pretekármi a najlepšou formou sa prezentoval Romain Bardet. Až do posledného kopca to vyzeralo tak, že bude kľúčovým mužom pre Juliana Alaphilippa, ale napokon dostal sám šancu bojovať o titul. Na Gramartboden bol silný, no možno mu uškodilo to, že predtým minul energiu pri práci pre svojho mladšieho kolegu, čo mu neskôr chýbalo, aby sa na tomto stúpaní zbavil Valverdeho. A v špurte mal navrch španielsky jazdec. Romain Bardet predviedol výborný výkon, vybojoval striebornú medailu, čo sa mu možno v kariére už nikdy nepodarí, ale to isté si môže povedať o tom, že titul svetového šampióna už nikdy nemusí byť pri ňom tak blízko.
 
Vydarenú prípravu na Vuelte pretavil do výborného výsledku Michael Woods. Kanadský pretekár vybojoval pre svoju krajinu len druhú medailu zo svetového šampionátu a ako 31-ročný prežíva svoju najlepšiu sezónu kariéru. Okrem úspechu na MS vyhral etapu na španielskej GT, kde bol najsilnejší v úniku na brutálnom Balcón de Bizkaia. Ťažké a prudké kopce mu teda veľmi sedia a okrem toho obsadil druhé miesto na L-B-L.  
 
 
innsbruck 18 muzi elite podium
Pódium: Bardet - Valverde - Woods (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Šanca na titul sa ponúkla aj pre Toma Dumoulina, ktorý sa parádne vrátil do vedúcej skupiny pred cieľom, ale táto snaha a prekonanie ťažkého posledného kopca ho natoľko vyčerpali, že v šprinte nedokázal vybojovať stupne víťazov. Preteky sa vyvíjali mimoriadne sľubným spôsobom pre Gianniho Moscona, no Gramartboden nedostal svoju prezývku len tak. Na jeho prudkých sklonoch nevydržal vo vedúcej skupine a to výrazne ovplyvnilo koncovku šampionátu. To isté sa môže povedať o Julianovi Alaphilippovi. Aj on by dokázal vyzvať na páske na súboj Valverdeho, ale chýbala mu energia, aby zakončil náročné preteky želaným spôsobom.
 
Medzi najsilnejších jazdcov na trati patril Roman Kreuziger. Český pretekár sa výborne pripravil na eliminačné podujatie, a aj keď mu príliš nesadol finálny výstup, vybojoval pekné piate miesto, čo je skvelý výsledok v silnej konkurencii, ktorá sa zišla v Innsbrucku. Svoj klasikársky inštinkt a vytrvalostné možnosti potvrdil Michael Valgren, jeho schopnosť atakovať na konci náročných pretekov je obdivuhodná. Preteky chutili aj Thibautovi Pinotovi a jeden zo svojich najlepších výkonov z posledného obdobia ponúkol Rui Costa, ktorý dal zaspomínať na rok 2013 a Florenciu.
 
 
Malú fotogalériu nájdete pod výsledkami, veľkú doplníme zajtra.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (víťaz)
"Je to neuveriteľné, nemôžem to opísať slovami. Toľko som bojoval a bojoval o tento titul a konečne sa mi splnil sen. Je to najcennejšia výhra v mojej kariére, celý čas som sníval o tom, že vybojujem dúhový dres. Musím poďakovať všetkým mojím kolegom, pretože sme všetci ťahali za jeden povraz. Ja som sa mohol sústrediť na záver a samotný šprint, celý deň som na to šetril energiu. Som dojatý."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Romain Bardeta (2. miesto)
"Som vyčerpaný a aj sklamaný. Ťažko sa mi myslí na to, že toto bola asi výnimočná a jedinečná príležitosť, ktorá sa už nikdy nemusí objaviť. Chcel som sa presadiť na poslednom kopci, dal som do toho všetko, ale nefungovalo to. Valverde zostal pri mne a potom v šprinte som nemal nárok. Vzhľadom na celú jeho kariéru je to zaslúžená korunovácia, musím mu len zagratulovať. Celý náš tím pôsobil veľmi dobre a napriek veľkému tlaku sme predviedli silný výkon."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michaela Woodsa (3. miesto)
"Je to pre mňa špeciálny moment. Pred niekoľkými dňami som si bol pozrieť záverečný kopec a hneď som vedel, že je ako stvorený pre mňa. Celý deň som sa cítil výborne, preto som dorazil na toto stúpanie veľmi motivovaný. Na konci som sa ocitol vo vyberanej spoločnosti a veril som si, že môžem prekonať aj Valverdeho, ale pred páskou som dostal kŕče. "
 
 
Výsledky
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Španielsko 6:46:41 600
2. BARDET Romain link ikonka Francúzsko 00:00 475
3. WOODS Michael Kanada 00:00 400
4. DUMOULIN Tom link ikonka Holandsko 00:00 325
5. MOSCON Gianni Taliansko 00:13 275
6. KREUZIGER Roman link ikonka Česko 00:43 225
7. VALGREN Michael Dánsko 00:43 175
8. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Francúzsko 00:43 150
9. PINOT Thibaut link ikonka Francúzsko 00:43 125
10. COSTA Rui link ikonka Portugalsko 00:43 100
DNF HARING Martin Slovensko odstúpil  
DNF SAGAN Peter Slovensko odstúpil  
DNF SAGAN Juraj Slovensko odstúpil  
DNF BAŠKA Erik Slovensko odstúpil  
DNF MAHĎAR Martin Slovensko odstúpil  
DNF TYBOR Patrik Slovensko odstúpil  
DNF ČANECKý Marek Slovensko odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z pretekov (mimo štartu) (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
Fotografia 1 z 52
 

 
 
rr muzi mapa
mapa pretekov (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 
innsbruck 2018 RR muzi kopce
profily kopcov (© innsbruck-tirol2018.com)
 
 

 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop