Bodnar vyhral časovku na De Panne, OPQS ovládli celkové poradie

31.3.2014, 21:50 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Tri dni De Panne sú poslednou generálkou na Okolo Flámska, ktoré ponúkajú štyri etapy, vrátane krátkej časovky, ktorá rozhodne o víťazovi podujatia, a ktorých priebeh je mnohokrát veľmi dynamický.
 
Tri dni De Panne - Koksijde (UCI Europe Tour; 2.HC; 531 km)
1. 1.4. rovinatá ciel rovina De Panne > Zottegem 201 km víťaz: Sagan
2. 2.4. rovinatá ciel rovina Zottegem > Koksijde 206 km víťaz: Modolo
3a 3.4. rovinatá ciel rovina De Panne > De Panne 109,7 km víťaz: Modolo
3b 3.4. indiv. čas. ciel rovina De Panne > De Panne 14,3 km víťaz: Bodnar
 
startova-listina
 
 
indiv. čas. ciel rovina De Panne > De Panne 14,3 km víťaz: Bodnar
 
 
Boj proti chronometru na záver pretekov ukázal, že Cannondale nie je len Peter Sagan, pretože Maciej Bodnar vlani na domácom šampionáte neporazil Michala Kwiatkowskeho úplne náhodou. 14300-metrovú technickú trať s množstvom zákrut v De Panne zvládol Poliak za 17:51, teda o tri sekundy lepšie ako druhý Jan Bárta z NetAppu. Absenciu najlepších časovkárov planéty využil tretí Belgičan David Boucher z FDJ. Až štvrtá priečka sa ušla Lukovi Durbridgovi (Orica) kvôli jeho sedemsekundovej strate. Na šiestom mieste dokonca klasifikovali Marcela Kittela (+13sek).
 
Najdôležitejší však bol čas piateho najrýchlejšieho Guillaume Van Keirsbulcka z Omega Pharma - Quick-Step. Mladý Belgičan prišiel do cieľa v tej prvej Saganovej skupine v utorok a bol veľmi vysoko v celkovom poradí. Dnes si to teda na férovku rozdal s ostatnými z Top 10 a síce bol o štyri sekundy pomalší ako Durbridge, no Austrálčan v prvej etape stratil a celkový triumf pripadol do rúk Van Keirsbulcka. OPQS obsadili okrem prvého aj tretie a štvrté miesto zásluhou Gerta Steegmansa a Nikiho Terpstru napriek tomu, že títo tempári prekvapujúco nedominovali v časovke a skončili až v druhej polovici druhej desiatky. Terpstra mal menší problém na štarte.
 
Martin Velits stratil vo včerajšej etape tri minúty, takže mu chýbala správna motivácia na dnešný deň. Škoda, 28. miesto v takejto časovke na takýchto pretekoch určite neodzrkadľuje jeho schopnosti v tejto disciplíne. Celkovo skončil Púchovčan na nepodstatnom 36. mieste.
 
 
VÝSLEDKY 3b ETAPY:
1. vlajka BODNAR Maciej CANNONDALE PRO CYCLING 17' 51''
2. vlajka BÁRTA Jan TEAM NETAPP - ENDURA + 00' 03''
3. albansko BOUCHER David FDJ + 00' 06''
4. albansko DURBRIDGE Luke ORICA GREENEDGE + 00' 07''
5. albansko VAN KEIRSBULCK Guill. OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 11''
28. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 43"
 
 
KONEČNÉ CELKOVÉ PORADIE:
1. albansko VAN KEIRSBULCK Guill. OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 11h 38' 16''
2. albansko DURBRIDGE Luke ORICA GREENEDGE + 00' 07''
3. albansko STEEGMANS Bert OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 08''
4. vlajka TERPSTRA Niki OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 15''
5. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 21''
6. vlajka JEROME Vincent TEAM EUROPCAR + 00' 25''
7. vlajka FINETTO Mauro SOUTHEAST PRO CYCLING + 00' 27''
8. vlajka KRISOTFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 32''
9. vlajka RUIGH Rob VASTGOEDSERVICE + 00' 33''
10. vlajka PORSEV Alexander KATUSHA TEAM + 00' 33''
36. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 04' 08"
 
 
rovinatá ciel rovina De Panne > De Panne 109,7 km víťaz: Modolo
 
 
Táto krátka etapa odštartovala už o deviatej hodine ráno a mala vyvrcholiť hromadným dojazdom, pretože všetci borci na vysokých priečkach v celkovej klasifikácii sa šetrili na nasledujúcu časovku. Výnimkou boli Oscar Gatto a Arnaud Démare, ktorí podobne ako Luca Paolini nenastúpili na štart.
 
Do úniku sa aj dnes dostali prevažne domáci jazdci. Vpredu sa vetrali Stijn Steels (Tosport Vlaanderen), Joren Segers, Jaap de Man (obaja Team 3M), Jay Thomson (MTN Qubecka) a Martijn Maaskant (Unitedhealthcare). V krátkej si etape si však nemohli vypracovať veľký náskok, o čo sa najskôr postaral tím lídra pretekov OPQS, v ktorom sa na čele hlavnej skupiny ukazoval aj Martin Velits. Potom prebrali inicatívu špurtérske zoskupenia ako Lampre-Merida a Giant-Shimano, svoje miesto si našiel aj tím FDJ.
 
Štyridsať kilometrov pred cieľom to mal únik takmer spočítané, ale pre pelotón to bolo príliš skoro, aby bola celá skupina pokope. Preto pelotón zo svojej snahy poľavil, zvýšil svoj odstup, ktorý začal neskôr znovu klasicky sťahovať. V závere sa ešte snažili komplikovať situáciu Segers a Thomson, ale pelotón sa dnes nenechal nachytať a bol im v pätách.
 
Štyri kilometre pred cieľom bola už hlavná skupina kompletná, takže nič nezabránilo úsiliu zakončiť prvú polovicu dnešného dňa špurtom. Tri kilometre pred cieľom však zaskočil pelotón hormadný pád, do ktorého sa zaplietol aj Andrew Fenn (OPQS).
 
V záverečných metroch bol nakoniec opäť najrýchlejší Sacha Modolo. Na druhom mieste došpurtoval Andrea Guardini, tretí dorazil do cieľa Kenny van Hummel. Martin Velits prišiel v hlavnom balíku v rovnakom čase ako víťaz. V celkovom poradí sa nič nezmenilo, v najlepšej desiatke chýbajú len Gatto a Démare, ktorí už však v pretekoch nefigurujú.
   
 
VÝSLEDKY 3a ETAPY:
1. vlajka MODOLO Sacha LAMPRE - MERIDA 2h 22' 20''
2. vlajka GURADINI Andrea ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
3. vlajka VAN HUMMEL Kenny albansko + 00' 00''
4. albansko VAN BISEL Kenneth TOPSPORT VLAANDEREN - BAL. + 00' 00''
5. vlajka MATZKA Ralf TEAM NETAPP - ENDURA + 00' 00''
44. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00"
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 3a ETAPE:
1. albansko STEEGMANS Bert OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 11h 20' 05''
2. albansko VAN BIlSEN Keneth TOPSPORT VLAANDEREN - BAL. + 00' 03''
3. vlajka TERPSTRA Niki OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 05''
4. vlajka FINETTO Mauro NERI SOTTOLI + 00' 09''
5. vlajka JEROME Vincent TEAM EUROPCAR + 00' 09''
6. albansko VAN KEIRSBULCK Guill. OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 09''
7. albansko DURBRIDGE Luke ORICA GREENEDGE + 00' 20''
8. vlajka KRISOTFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 24''
9. vlajka MODOLO Sacha LAMPRE - MERIDA + 00' 25''
10. albansko LAMPAERT Yves TOPSPORT VLAANDEREN - BAL. + 00' 26''
40. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 03' 45"
 
 
rovinatá ciel rovina  Zottegem > Koksijde 206 km víťaz: Modolo
 
 
Druhá a najdlhšia etapa podujatia mala výrazne jednoduchší charakter ako tá včerajšia. Približne v polovici dnešného dňa čakali na pretekárov jediné štyri bergy, a aj keď sa medzi nimi nachádzal aj Kemmelberg, do cieľa zostávalo stále dlhých 90 kilometrov, po ktorých sme si mali v mestečku Koksijde vychutnať hromadný špurt. Šprintéri si však dnes okrem utečencov museli dávať pozor aj na vietor, keďže značná časť etapy sa odohrávala v blízkosti pobrežia.
 
Po rýchlom úvode sa do brejku dostali Jelle Wallays (Topsport), Sebastien Rosseler (Veranclassic), James van Landschoot (Wanty Group), Antonino Parrinello (Androni), Marco Canola (Bardiani), Daniele Colli (Yellow Fluo) a Alessandro Bazzana (Unitedhealthcare). Po tomto oddelení
13°C
sa tempo v pelotóne upokojilo a vedúca skupina sa vzdialila na sedem minút. Tím Cannondale pracoval na čele hlavnej skupiny, ale nemal problém pustiť utečencov na veľkú vzdialenosť. Keď ho na čele vystriedal Lotto-Belisol, odstup začať klesať.
 
Kopcovitá časť dnešnej etapy však spôsobila veľký rozruch, pretože na Kemmelbergu atakovali Terpstra a Steegmans. Podarilo sa im roztrhnúť pelotón a na jeho čele zostalo len 24 jazdcov, avšak bez Petra Sagana. Tento atak zachytili ďalší traja pretekári OPQS Fenn, Vermote, van Keirsbulck, ale aj Gatto, Modolo, Démare, Ladagnous, Durbridge, Kristoff, Paolini, Modolo či prekvapujúco i Kittel. Aj keď na vrchole Kemmelbergu neboli veľké rozdiely, OPQS nasadil vysoké tempo a  tí, ktorí zostali vzadu, už nemali možnosť vrátiť sa späť. Peter Sagan dnes zbytočne neriskoval a šetril sily na nedeľu. Hlavným jazdcom tímu Cannondale tak bol Oscar Gatto, ktorý zostal v čelnej skupine.    
    
Postupne si títo jazdci vypracovali značný náskok pred svojími prenasledovateľmi a 60 kilometrov pred cieľom dobehli aj pôvodných utečencov. Ich náskok pred druhou časťou štartového poľa bol už štyri minúty, ale na dlhých rovinatých úsekoch sa táto medzera neskôr zmenšila na dve minúty. Hlavnú aktivitu tu vyvíjali Lotto-Belisol, NetApp či Unitedhealthcare
 
Potom sme videli v aktívnej činnosti aj tím Giant-Shimano, ktorý mal síce vpredu Marcela Kittela, ale osamoteného. V čelnej skupine bol naopak pri chuti OPQS, ktorý potreboval pre Terpstru a Steegmansa každú sekundu, podobne bol na tom aj Arnaud Démare či Luke Durbridge. Gert Steegmans nenechával nič na náhodu ani na rýchlostných prémiách, preto v jeho vrecku skončilo všetkých šesť bonusových sekúnd. Ale 30 kilometrov pred cieľom bola druhá skupina stále bližšie.  Peter Sagan však nebol umiestnený ani v tejto formácii, ale zaujímal pokojné miesto na konci pretekov vo veľkej skupine, ktorá bola mimo akéhokoľvek diania. Slovenský borec si tak včera splnil svoj cieľ a už myslel na Okolo Flámska.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom po ďalšej šprintérskej prémii si okrem bonusových sekúnd vypracovala trojica Tepstra, van Keirsbulck a Gatto pred pôvodnou vedúcou skupinou, ktorú ťahal tím FDJ, náskok 20 sekúnd. Ďalší jazdci za nimi strácali konštantných 90 sekúnd, takže už pravdepodobne stratili možnosť bojovať o dnešný triumf. FDJ, Kaťuša a Lampre-Merida však robili všetko pre to, aby vedúca trojica neprišla do cieľa osamote. Sedem kilometrov pred cieľom potrebovali stiahnuť desať sekúnd.
 
Tri kilometre pred cieľom nakoniec skončila odvážna jazda týchto borcov. V tridsaťčlennej skupine mal v závere najviac síl Sacha Modolo, ktorý zvíťazil v hromadnom špurte a ktorý využil perfektný vláčik svojho kolegu Richezeho. Na druhom mieste skončil Arnaud Démare, tretie miesto potešilo Alexandra Kristoffa. Marcel Kittel sa musel uspokojiť len s ôsmou priečkou. Druhá skupina dorazila do cieľa so stratou 3:17, v nej však nefiguroval Peter Sagan. Ale bol tam Martin Velits, ktorého klasifikovali na 77. mieste.
 
Sagan podobne ako v minulom roku nakoniec opúšťa toto podujatie po druhej etape, keďže do cieľa nedorazil. V závere týždňa ho totiž čaká jeden z vrcholov klasikárskej sezóny na mačacích hlavách Okolo Flámska, kde patrí do úzkeho okruhu favoritov, a zvyšné dni tak využije na pokojnejšiu prípravu.       
 
Po výbornom výkone jazdcov OPQS, ktorým sa však v závere nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca posledný atak, a ani v hromadnom dojazde sa nepresadili, sa dostal na čelo celkovej klasifikácie Gert Steegmans, ktorý vďaka bonusovým sekundám z rýchlostných prémii predbehol druhého Oscara Gatta o jednu sekundu. Jazdec tímu Cannondale tu však predvádza výborné výkony, ktoré sú pred Tour of Flanders veľkým prisľubom pre Petra Sagana. Na tretej priečke zostáva van Bilsen, štvrtý je ďalší borec OPQS Niki Terpstra.
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY:
1. vlajka MODOLO Sacha LAMPRE - MERIDA 4h 28' 15''
2. vlajka DÉMARE Arnaud FDJ + 00' 00''
3. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
4. vlajka TLEUBAJEV Ruslan ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
5. vlajka NAPOLITANO Danilo WANTY - GROUPE GOBERT + 00' 00''
6. vlajka COLLI Daniele SOUTHEAST PRO CYCLING + 00' 00''
77. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 03' 17"
DNF vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING odstúpenie
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 2. ETAPE:
1. albansko STEEGMANS Gert OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 8h 57' 45''
2. vlajka GATTO Oscar CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 01'
3. albansko VAN BILSEN Kenneth TOPSPORT VLAANDEREN - BAL. + 00' 03''
4. vlajka TERPSTRA Niki OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 05''
5. vlajka FINETTO Mauro NERI SOTTOLI + 00' 09''
6. vlajka JEROME Voncent TEAM EUROPCAR + 00' 09''
7. albansko VAN KEIRSBULCK Guill. OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 09''
8. vlajka DÉMARE Arnaud FDJ + 00' 14''
9. albansko DURBRIDGE Luke ORICA GREENEDGE + 00' 20''
10. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 24''
63. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 03' 45"
 
 
rovinatá ciel rovina De Panne > Zottegem 201 km víťaz: Sagan
 
 
Na štarte sa síce neobjavili pred nedeľným monumentom najväčší favoriti, ale Peter Sagan sem tradične prichádza bojovať o víťazstvo v prvej etape. Tá je spomedzi všetkých najťažšia, pretože obsahuje až 13 krátkych stúpaní. V závere cyklisti krúžili okolo mesta Zottegem, kde ich čakalo až 10 bergov.
ÚNIK DŇA
.tsv14. Stijn Steels
(Top. Vlaanderen)
.mtn14. Bradley Potgieter
(MTN Qubecka)
.mtn14. Robert Thomson
(MTN Qubecka)
.wgg14. Tim de Troyer
(Wanty Group)
.nez14. Kevin Peeters
(Vastgoestservice)
.nez14. Tom Devrient
(Team 3M)
Záverečné tri sa vynorili len 11 km pred cieľom, z toho úplne posledného zostávalo do cieľa len päť kilometrov. Na štarte sa objavil aj druhý slovenský jazdec Martin Velits.
 
Klasický rovinatý začiatok sprevádzali pokusy jednotlivcov opustiť pelotón, ale ten nebol podobným myšlienkam naklonený aj z toho dôvodu, že na méte päť kilometrov stála rýchlostná prémia s bonusovými sekundami, ktorú nakoniec vyhral Gert Steegmans (OPQS). Po tomto rýchlom úvode sa do brejku dostali Stijn Steels (Topsport Vlaanderen), Bradley Potgieter, Jay Robert Thomson (obaja MTN Qubecka), Kevin Peeters (Vastgoestservice), Tom Devrient (Team 3M) a Tim de Troyer (Wanty Group). Hlavná skupina im potom dala k dobru časovú výhodu okolo štyroch-piatich minút.
 
Kontrolu nad pelotónom prebral tím FDJ, ale akonáhle sa jazdci dostali na prvé kopce, všetky dôležité tímy sa snažili byť na čele a udržať si dobrú pozíciu. Najmä Kaťuša ukazovala veľkú motiváciu. Na jednom z nich sa podarilo odpútať od svojich kolegov z úniku Timovi de Troyerovi, ktorý tak zostal na čele etapy osamotený. Prvé ataky z pelotónu rozkrútila dvojica Pim Ligthart (Lotto-Belisol) a Mathew Hayman (Orica). O malú chvíľu neskôr to skúšal aj Jerome Baugnies (Wanty Group).
 
45 kilometrov pred cieľom sa znovu dostali na čelo pretekov Thomson, Steels, Devriendt a Peeters, ktorý si dobehli de Troyera. Ich náskok pred pelotónom boli dve minúty. Potom čakal na pretekárov dôležitý úsek Haaghoek, na ktorom mali všetci jazdci pred pelotónom už len minimálny náskok. Na týchto mačacích hlavách to zobral od podlahy tím OPQS. Niekoľkí jazdci tohto tímu útočili a Kaťuša sa snažila reagovať. Dopredu sa z tohto belgického tímu dostal van Keirsbluck, ktorý vytvoril na čele 6-člennú skupinu s bývalými utečencami, pričom pelotón strácal niekoľko sekúnd. Čoskoro sa dopredu dostal jeden jazdec Yellow Fluo. Cannondale začal sťahovať tento odstup.
 
Sagan mal pri sebe niekoľko spolujazdcov, ktorí potrebovali stiahnuť 15 km pred cieľom okolo 15 sekúnd. Necelých deväť kilometrov pred cieľom na predposlednom stúpaní roztrhal pelotón Peter Sagan a spoločne s Oscarom Gattom si vypracovali pred hlavnou skupinou náskok. Čoskoro si ich dorazili Terpstra a Steegmans.
20°C
Títo borci spoločne dobehli vedúcich poretekárov a na čele vytvorili silný únik. OPQS tu mal troch jazdcov a spoločne so Saganom mali záujem nepustiť k slovu Krtistoffa a spol., ktorí zostali za nimi. Jedinými prenasledovateľmi však boli len Durbridge a Démare.
 
Aj bez tejto dvojice boli v prednej skupine veľmi silní pretekári a my sme mohli vidieť reprízu finále z E3 Harelbeke. Peter Sagan chcel nakoniec vypustiť špurt na cieľovej čiare v prospech svojho kolegu Oscara Gatta, ktorému chcel dopriať radosť z pekného víťazstva, ale slovenský šampión bol preda len rýchlejší. Gatto druhý a na treťom mieste dorazil Van Bilsen.
 
Peter Sagan v závere ukázal výbornú formu, keď spoločne s Oscarom Gattom utiekli pelotónu, za čo mu chcel víťaz E3 Harelbeke darovať víťazstvo. Táto dvojica sa usadila aj na čele priebežného poradia. Uvidíme, ako sa Sagan postaví k tejto výzve, keďže v minulých ročníkoch odstupoval z tohto podujatia počas druhej etapy. Dnešným výkonom tak tím Cannondale ukázal stúpajúcu formu pred Okolo Flámska. Klasicky dobré bolo aj zoskupenie OPQS, v ktorom vynikali Terpstra a Steegmans. Výbornú formu na kockách potvrdil aj ich spolujazdec a ďalší slovenský zástupca Martin Velits, ktorý prišiel do cieľa v hlavnom balíku so stratou 19 sekúnd.  
 
 
Peter Sagan (Cannondale) po štvrtom víťazstve v sezóne: "Len som zaútočil na predposlednom stúpaní a chytili sme prednú skupinu. V závere som potom rozbiehal šprint pre Gatta a chcel som, aby ma predbehol na cieľovej páske a my by sme získali prvé dve miesta. Síce sa to podarilo, ale v opačnom poradí. Chcel som to pre neho urobiť a rovnako pre môj tím, pretože som šťastný, keď chlapci, ktorí pre mňa pracujú na veľkých pretekoch, na tých ostatných dosiahnu dobré výsledky. Takisto by som chcel poďakovať za výbornú tímovú podporu.“
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 4h 29' 39''
2. vlajka GATTO Oscar CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
3. albansko VAN BILSEN Kenneth TOPSPORT VLAANDEREN - BAL. + 00' 00''
4. albansko STEEGMANS Bert OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
5. albansko DE VREESE Laurens WANTY - GROUPE GOBERT + 00' 00''
6. vlajka FINETTO Mauro NERI SOTTOLI + 00' 00''
7. vlajka JEROME Vincent TEAM EUROPCAR + 00' 00''
53. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 19"
       
 
CELKOVÉ PORADIE PO 1. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 4h 29' 29''
2. vlajka GATTO Oscar CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 04''
3. albansko VAN BILSEN Kenneth TOPSPORT VLAANDEREN - BAL. + 00' 06''
4. albansko STEEGMANS Bert OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 07''
5. albansko DE VREESE Laurens WANTY - GROUPE GOBERT + 00' 10''
6. vlajka FINETTO Mauro SOUTHEAST PRO CYCLING + 00' 10''
7. vlajka JEROME Vincent TEAM EUROPCAR + 00' 10''
8. vlajka TERPSTRA Niki OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 10''
9. albansko BAUGNIES Jerome WANTY - GROUPE GOBERT + 00' 10''
10. albansko

CORDEEL Sander

VASTGOODSERVICE + 00' 10''
55. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 29"
 
 
 
Prvé upozornenie pre komentátora "Pan Czudek".

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop