MSR 2023: Juniori o majstrovský titul šprintovali, zvíťazil Gottstein pred Schwarzbacherom a Husárom

24.6.2023, 14:30 | Slovensko a Slováci | J. Hlubek, J. Janoťák
MSR 2023: Juniori o majstrovský titul šprintovali, zvíťazil Gottstein pred Schwarzbacherom a Husárom
Simon Gottstein (© Ján Melicher)

so 24.6. preteky 2016 14:30   Tlmače > Tlmače (4 okruhy) 129 km Gottstein
Po pretekoch žien a junioriek nasledovali juniori. Na slovenskej strane štartovalo 41 cyklistov, ktorí mali na programe štyri okruhy. Štyroch zástupcov mali kluby CyS - Akadémia Petra SaganaMŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klubRRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development ŠK Železiarne Podbrezová. Po slávnostnom štarte v centre Tlmáč nasledoval ostrý štart v Malých Kozmalovciach.  
Ešte pred ostrým štartom skončili na zemi David Karásek (Tufo Pardus Prostějov) a Adam Bittman (Rexonix Kovo Praha). Obaja sa vrátili do pelotónu. Po ostrom štarte spadli Filip Greš (Cyklistický klub Spišský Štvrtok) a Filip Bouzek (Lawi Junior Team). Po jedenástich kilometroch sa utrhli Ján Faltýnek (Team Dukla Praha), Ondřej Šilhavý (Rexonix Kovo Praha) a Adam Peček (Roman Kreuziger Cycling Academy). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Filip Greš po páde musel riešit technický problém. Vedúce trio sa po troch kilometroch vrátilo späť. V stúpaní pri jadrovej elektrárni Mochovce sa pelotón natiahol. K sólovej jazde sa odhodlal Josef Vlk (Roman Kreuziger Cycling Academy), ale po dvoch kilometroch bol dostihnutý. Následne sa utrhli jeden z favoritov na českej strane Krystof Král (Team Auto Eder) a Filip Samec (Rexonix Kovo Praha).
Ani táto dvojica nebola úspešná a počkala na pelotón. Mechanické problémy musel riešiť aj Otakar Čapek (Lawi Junior Team). Tri kilometre pred prejazdom do druhého kola bol balík pohromade. Pelotón bol naďalej natiahnutý a viacero jazdcov sa snažilo o únik. Utrhnúť sa podarilo Fabienovi Wielandovi (Slávia Trenčín). Trinásty junior časovky sa po chvíli vrátil do pelotónu. Ďalší únik podnikol Jakub Habr (Rexonik Kovo Praha).   
Pelotón (© Soňa Niková)
Český jazdec bol taktiež dostihnutý. Balík sa pohyboval rýchlosťou 70 km/h. Tri kilometre pred prejazdom do tretieho okruhu bol pelotón kompletný. Malý náskok po prejazde si vytvorili Adam Bradáč (Team Dukla Praha) a Adam Pešek (Roman Kreuziger Cycling Academy). Následne prišiel kontraatak v podaní Ondřeja Šilhavého (Rexonix Kovo Praha), ktorý dostihol vedúce duo. 
Trojica mala 25 sekúnd k dobru pri odchode z Malých Kozmaloviec, ktorý si udržiavala aj po prejazde bufetom. Neskôr pelotón stiahol náskok tria na pätnásť sekúnd. Pri Mochovciach začal zaostávať Adam Bradáč. Pred obcou Veľký Tekov sa náskok vedúcej dvojice znížil na desať sekúnd. Vpredu sa osamostatnil Adam Pešek, ktorý v časovke obsadil dvanástu priečku. Na Top 10 stratil iba trinásť sekúnd.
Adam Pešek a Adam Bradáč (© Soňa Niková)
Pred Malými Kozmalovcami sa pelotón rozdelil na dve časti. Vpredu ostalo viac ako dvadsať jazdcov. Medzi nimi boli Dušan OravecJuraj Vrbík (2x RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development), Samuel Novák (Borgo Molino Vigna Fiorita) a Matthias Schwarzbacher (CPS Professional Team). Novák dostal defekt a musel meniť bicykel. Adam Pešek sa stal súčasťou balíka.
Hlavná skupina vstúpila do posledného kola s náskokom dvadsiatich sekúnd na druhú časť balíka. Druhá skupina stiahla náskok na desať sekúnd a napokon sa vrátila späť do boja o víťazstvo. Malý náskok si následne vytvorili Martin Bárta (Team Auto Eder) a Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy). Pripojil sa k ním aj Samuel Novák (Borgo Molino Vigna Fiorita). Išlo o silnú skupinu. Bárta vlani získal titul, Šumpík vo štvrtok dominoval v ITT a Novák skončil druhý. 
Pelotón (© Ján Melicher)
Táto skupina však bola dostihnutá a na čele sa osamostatnil Adam Kubelka (Roman Kreuziger Cycling Academy). Niektorí športoví riaditelia sa rozčuľovali, že motorky s kameramanmi pomáhaju pelotónu. Desať kilometrov pred páskou mal Kubelka drobný náskok a napokon bol dostihnutý. Vyzeralo to tak, že majstra Českej a Slovenskej republiky spoznáme až v záverečnom dojazde.
Zmeniť to chcelo trio, ktoré sa utrhlo v Novom Tekove. Ich náskok bol veľmi malý. Trojica bola dostihnutá a vpredu ich vystriedal siedmy junior z časovky Filip Samec (Rexonix Kovo Praha). Čech bol napokon dostihnutý a o víťazovi rozhodol hromadný dojazd. Novým slovenským majstrom sa stal Simon Gottstein (A.S.D Team Franco Ballerini). Na českej strane vyhral Kryštof Král (Team Auto Eder).
Dojazd pretekov (© Ján Melicher)
Druhý skončil Matthias Schwarzbacher (CPS Professional Team), bronz vyšprintoval Jakub Husár (Pogi Team UAE Generali). Ten na fotofiniš porazil Juraja Vrbíka (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development). Piaty finišoval Samuel Novák (Borgo Molino Vigna Fiorita). V čase víťaza prišlo do cieľa dvadsať Slovákov a 47 Čechov. Na pódium sa postavili reprezentanti zahraničných klubov. 
Simon Gottstein po štvrtom mieste z časovky vystúpil na najvyšší stupienok. Vlani v Mladej Vožici skončil piaty. Ide o jeho druhý triumf v aktuálnej sezóne. Na začiatku júna zvíťazil na pretekoch talianského pohára. Medzi juniormi tento rok končia on, Matthias Schwazbacher, Juraj Vrbík aj Samuel Novák. Uvidíme, aké bude ich nasledujúce pôsobisko. Spoločné majstrovstvá vyvrcholia zajtra pretekmi mužov. 
vyjadrenie ikonky ciernaSimon Gottstein (juniorský majster SR)
"Boli to pokojné preteky. Na vetre to bolo dosť o pozícii. V treťom kole mi pelotón ušiel, pretože na bočnom vetre došlo k pádu. Asi polovicu okruhu sme ich dobiehali. Dvadsať kilometrov pred cieľom sme ich dobehli. Potom to bolo nervózne. Bolo tam niekoľko pádov. Priemerná rýchlosť bola 46 km/h, čo hovorí samo za seba. V závere to bolo o pozícii a načasovaní, pretože to bol ťažký šprint do kopca. Začal som šprintovať asi tristo metrov pred cieľom za Matthiasom Schwarzbacherom. Celý kopec som šiel za ním a na zákrute som ho predbehol."
vyjadrenie ikonky ciernaMatthias Schwarzbacher (striebro)
"Som trochu sklamaný. Keď sa pelotón rozdelil, ostali sme tam priblížne dvadsiati, ale spolupráca nejako nefungovala, čomu som nerozumel. Nakoniec to vyvrcholilo v hromadnom šprinte. Ostal som vzadu, takže som vsadil na dlhý šprint a asi šesťdesiat metrov pred cieľom som vytvrdol. Nakoniec je z toho druhé miesto."
Výsledky
1. GOTTSTEIN Simon Team Franco Ballerini Juniors 02:51:20
2. SCHWARZBACHER Matthias CPS Professional Team 00:00
3. HUSÁR Jakub Pogi Team UAE Generali 00:00
4. VRBÍK Juraj RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol Development  00:00
5. NOVÁK Samuel Borgo Molino Vigna Fiorita 00:00
6. WIELAND Fabian Slávia Trenčín 00:00
7. VAĽO Roman CyS - Akadémia Petra Sagana 00:00
8. VRANÁK Lukáš CK Epic Dohňany 00:00
9. RIŠKA Richard CK Epic Dohňany 00:00
10. MICHALEC Sebastián Climberg Sport Team 00:00
fotogaleria ikonkaMapa a profil pretekov (© ckspartaktlmace.eu)
juniori absolvujú 4 okruhy
profil pretekov, 920 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
Náš eshop