Časovky na MSR: Jenčušová, Chladoňová, Andacká a Fedor by brali medaily aj v českej konkurencii, medzi mužmi triumf Kubiša

20.6.2024, 10:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
št 20.6. rovinata etapa 09:00   Jevíčko > Jevíčko (1 okruh) 15 km Chladoňová
Spoločný šampionát je tento rok v Jevíčku, teda tradičnej cyklistickej destinácii v Pardubickom kraji. Je to malé mestečko, kde majú cyklistiku veľmi radi a dočkali sa aj takéhoto pekného sviatku.
Organizátori prichystali časovku na 15,5-kilometrovom okruhu, ktorý nebol veľmi technický. Šlo sa tam a späť. Bolo to na výkon. Juniorky to celé začali a prešli ho raz. Medzi Slovenkami podľa očakávania zvíťazila Viktória Chladoňová z Climberg Sport Teamu. Táto disciplína jej ako skvelej cyklokrosárke nesedí úplne ideálne a mala čo robiť, aby si poradila s o rok mladšou Ninou Andackou (CanaClis Slavko), ktorá s časom 21:19 zaostala len o necelých päť sekúnd.
Viktória Chladoňová (© Soňa Niková, SZC)
Obe šli výborne aj v porovnaní s Češkami, brali by tesne zlato a bronz, čo je teda veľká rarita. Viktória tak potvrdila, aký veľký talent má. Tretie miesto si zaslúžila Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín) s odstupom 18 sekúnd. Ďalšie štyri dievčatá stratili už veľa času.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Viktórie Chladoňovej (víťazka)
"Šlo sa mi veľmi dobre, bolo to fajn, nefúkalo a sedela mi aj tá zvlnená trať. Nemohla som ísť do toho s tým, že suverénne vyhrám, že to bude jednoduché, naopak. Viacero báb tu mohlo bojovať o to zlato, je to veľmi špecifické, keď bojujete len sama proti chronometru. A potom čakáte, ako to vyšlo. Presne sa to aj potvrdilo a s Ninou to bolo tesné."

št 20.6. rovinata etapa 09:32   Jevíčko > Jevíčko (2 okruhy) 31 km Jenčušová
Medzi ženami je častým problémom vôbec ich dostať na štart, pretože sa na túto disciplínu nepripravujú takmer vôbec a takáto dlhá časovka sa jazdí len raz v roku, navyše tento šampionát je v Česku. Aj preto nastúpili len tri Slovenky, takže medaily boli rozdané všetkým na štarte.

Pozíciu superfavoritky jasne potvrdila Nora Jenčušová (BePink), ktorá s časom 42:10 zdolala triatlonistku zo známeho žilinského "rodu" Zuzanu Michaličkovú (Cyklistická Tour) takmer až o šesť minút. Ešte o minútu viac stratila Alžbeta Bačíková (Bruvo Dukla BA).
Nora Jenčušová (© Soňa Niková, SZC)
Otázkou už len bolo, ako si bude Nora počínať v konkurencii českých profesionálok z World tímov, teda v súboji s Juliou Kopecký a Nikolou Noskovou. Na obe trochu zaostala, takže v českej konkurencii by Jenčušová brala bronz.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nory Jenčušovej (víťazka)
"Šlo sa mi dobre. Bolo to aj na mňa dlhé na to, že sme tu na domácom šampionáte. No asi sa chceme rovnať svetu, takže v poriadku.
Rozbehla som to trochu pomalšie, aby som mala sily aj v závere. Snažila som sa to "vypeckovať", ale nebol to môj dobrý deň. Nemala som ani správne čísla na počítači, také, aké som chcela. Celkovo túto sezónu mi to nesedí v časovke podľa predstáv, ale takto to je, bojujem ďalej.
Ešte by som chcela poďakovať Dunárovcom, najmä Dominikovi. Včera večer sme prišli na to, že nemám na špeciáli funkčnú maticu na prednej oske, a tak sme to do noci riešili. No a teraz to musíme vymontovať, aby mohol Dominik ísť vo svojej kategórii. Ešte raz vďaka!"

št 20.6. rovinata etapa 10:45   Jevíčko > Jevíčko (2 okruhy) 31 km Fedor
V posledných rokoch dominovali juniorskej kategórii pretekári zo zahraničných tímov. Aj teraz ich máme viacero, ale nie sú takí výrazní, žeby brali len najcennejšie medaily. Skvelý dominantný výkon dnes predviedol Samuel Fedor z ŠK Železiarne Podbrezová, ktorý s časom 39:04 až o minútu zdolal druhého Lukáša Panáčka z CyS Akadémie PS. 1:28 zaostal bronzový Tomáš Drobný z Jegg-DJR Academy.
Samuel Fedor (© Soňa Niková, SZC)
Fedor predviedol veľmi dobrý výkon. Aj v českej konkurencii by len veľmi tesne nestačil na striebro. Dnes mu to výborne vyšlo a môže byť motivovaný aj na sobotu.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Samuela Fedora (víťaz)
"Šlo sa mi dnes veľmi dobre, dá sa povedať, že podľa plánu, takže som rád ako to dopadlo. Ďakujem každému, kto mi pomohol, alebo mi veril. Rodičom, trénerovi... V sobotu to bude náročné. Isteže by som chcel potvrdiť túto dnešnú zlatú medailu, ale všetko je možné. Uvidíme, že ako sa to bude vyvíjať."

št 20.6. rovinata etapa 15:35   Jevíčko > Jevíčko (3 okruhy) 46 km Kubiš
Medzi mužmi sme mali veľké resty v štartovej listine. Chýbali pretekári ako Svrček, ale aj enkláva z Pierre Baguette, ktorí sa rozhodli neštartovať. Za tento tím šli len dvaja pretekári.
Najlepší výkon podal Lukáš Kubiš z Elkovu-Kasper. 24-ročný pretekár sa počas týždňa definitívne dozvedel, že druhý raz v kariére pocestuje na OH. Možno aj to ho motivovalo a získal svoje prvé zlato medzi mužmi v tejto disciplíne. Predtým mal len jedno striebro, aj to ešte z roku 2021. 46,5-kilometrovú trať zvládol za 55:53, teda mal priemernú rýchlosť 50 km/h.
Lukáš Kubiš (© Soňa Niková, SZC)
Veľmi nádejný výkon predviedol prvoročák Matthias Schwarzbacher (ATT Investments), ktorý napríklad zdolal aj svojho tímového kolegu Matúša Štočka a bral druhé miesto. Na Kubiša ale zaostal výraznejších 53 sekúnd. Na tretiu pozíciu sa dostal ďalší prvoročák Dominik Dunár z Dukly Banská Bystrica. Iba päť sekúnd ho delilo od ešte cennejšieho kovu. Úplne bez neho teda ostal Štoček, ktorý zaostal takmer až o dve minúty.
Českým majstrom sa stal Mathias Vacek z Lidlu-Trek, ktorý o výrazné dve minúty porazil Josefa Černého s Jakubom Otrubom. Kubiš by v českej konkurencii skončil za nimi štvrtý.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (víťaz)
"Postupne sa dvíhal vietor, takže od štartu sa šlo rýchlejšie než potom ku koncu, museli sme s tým pracovať a podať zodpovedný výkon. Ako víťaz som teda spokojný, vyšlo mi to.
Nedeľa je ešte ďaleko, náš tím je silný, určite pôjdeme do preteokv s nejakou taktikou, takže teraz neviem povedať, ako bude vyzerať.
Veľmi sa teším, že sa už na zväze rozhodli pre mňa a pôjdem na OH, lebo je to určite sen každého športovca a podarilo sa mi to už druhý raz. Je to o to väčšia zodpovednosť pre mňa. V Tokiu som bol najmladší na štarte, ale teraz už chcem bojovať znova lepšie, zúročiť sekúsenosti a dúfam i prirodzene lepšiu formu. Určite budem chcieť domov priniesť výsledok. Asi aj trať mi bude sedieť viac ako v Japonsku."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Matthiasa Schwarzbachera (striebro)
"Hneď od štartu som sa to snažil držať na svojom prahu. Jeden okruh sa mi to darilo, ale v druhom som sa akosi zasekol a snažil som sa to už len viac-menej dotlačiť nejako do cieľa. S výsledkom som spokojný, s výkonom menej. Na ten môj stav, keď som mal pri tréningu stále nejaké obmedzenia - choroby, antibiotiká, tak si myslím, že za dnešok môžem byť spokojný.
V nedeľu asi už zohrá rolu aj tímová taktika, ale uvidíme, kto sa bude ako cítiť. No a potom sa tešíme na Okolo Slovenska."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dominika Dunára (bronz)
"Od štartu sa mi šlo fajn, cítil som, že mám dobré nohy, no vravel som si, že musím ísť s rozumom a trochu som sa brzdil, aby sa nestalo to, čo na majstráku U23, kde som to prepálil. Čiže snažil som sa ísť konštantne, aby mi nedošli sily. Celkom sa to podarilo a keďže to bola jasne najdlhšia časovka môjho života, teším sa, že to takto vyšlo. Určite mi to dodá sebadôvery do budúcnosti."
Pódium (© Soňa Niková, SZC)
fotogaleria ikonkaMapa časovky, profil je zvlnený (© la-flamme-rouge.eu)
juniorky 1 okruh, ženy a juniori 2 okruhy, muži 3 okruhy
(140 / 280 / 420 nastúpaných metrov)
 
Náš eshop