MSR: V pretekoch žien a junioriek sólo triumf Chladoňovej, Jenčušová so ženským zlatom

22.6.2024, 10:15 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
MSR: V pretekoch žien a junioriek sólo triumf Chladoňovej, Jenčušová so ženským zlatom
Triumf Chladoňovej (© Soňa Niková)

so 22.6. preteky 2016 10:00   Jevíčko > Jevíčko (4 okruhy) 101 km Chladoňová
so 22.6. preteky 2016 10:00   Jevíčko > Jevíčko (4 okruhy) 101 km Jenčušová
profil pretekov (© la-flamme-rouge.e)
Spoločný šampionát tradične rozbiehajú preteky žien a junioriek, ktoré sa šli za veľmi príjemného počasia 23 stupňov. Bolo šťastím, že búrky sa tu prehnali v noci a v sobotu už dali pokoj. Organizátori museli vyčistiť niektoré úseky na 25-kilometrovom zvlnenom okruhu. Našťastie tu nepadli na cestu stromy, čo sa stalo neďaleko a niektoré tímy mali ráno zo svojich ubytovaní neprejazdnú cestu do Jevíčka, museli to teda obchádzať.
Ženy šli spolu s juniorkami na štyri okruhy, teda 101 kilometrov. Súčasťou okruhu bolo aj jedno ťažšie stúpanie na Křenov dlhé 1300 metrov pri 5,6 % sklonu. Štartovalo päť slovenských žien a sedem junioriek. S 53 Češkami tvorili spolu 65-členný pelotón.
Pretekárky po štarte (© Soňa Niková, SZC)
Početné boli opäť pretekárky Dukly Praha, ktoré potrebovali mať niekoho vpredu, a tak si do úniku naskočila Eliška Grulichová, spolu s ňom tam boli Denisa Slámová a Jana Milec Jiřincová. Vytvorili si 40 sekúnd náskoku, keď sa z balíka vybrala aj ďalšia Češka Eliška Kvasničková. Slovenky si šli v pelotóne. V najťažšom kopci prvého okruhu vypadla spredu Grulichová a z pelotónu vyrazila na útok profesionálka Nikola Nosková z Cofidisu. Chytila sa jej naša juniorka Viktória Chladoňová (Climberg Sport Team). Aj na ňu bolo tempo pomalé.
Po prejazde Jevíčkom sa situácia upokojila. Vpredu ostali len Slámová s Milec Jiřincovou s náskokom 45 sekúnd na pelotón. Pretekárky mali za sebou 30 km. Následne sa to ale až tak ukľudnilo, že dvojička ušla na 1:30. Neboli to pretekárky z favorizovaných tímov. Čakalo sa na ďalší prejazd Křenovom. Tam sa to rozbilo a vytvorila sa desaťčlenná partia, ktorá ušla pelotónu. Bolo v nej osem Češiek, Nora Jenčušová (BePink) a Viktória Chladoňová.
Viktória Chladoňová na čele (© Soňa Niková, SZC)
Favorizovaným Slovenkám vyšiel očakávaný plán, že odídu súperkám vďaka nejakej skupine s Češkami, kde navyše nebudú musieť toľko pracovať. Ďalším esom pre ne bolo, že za nimi to už bola veľká panika a pelotón sa rozdelil na viacero skupín. V tej lepšej ostali zo Sloveniek juniorky Sofia Ungerová s Annou Ržoncovou a zo žien Terézia Ciriaková. Ungerová si pri najbližšej príležitosti naskočila k dvojici Češiek, ktoré sa snažili nastúpiť.
35 km pred cieľom teda bola vpredu dvojica z pôvodného úniku, následne s odstupom 30 sekúnd desiatka s Jenčušovou a Chladoňovou. Tak skupina s Ungerovou +1'30'' a s mankom dvoch minút v pozostatku balíka Ržoncová s Ciriakovou. Následne partia dobehla pôvodný únik, ktorý bol vpredu od štartu a na čele šlo 12 pretekárok. To ale dlho nevydržalo a nastúpila Barbora Němcová z Dukly Praha spolu s našou juniorkou Viktóriou Chladoňovou. Vypracovali si 20 sekúnd náskoku. Ungerová sa zároveň prepadla naspäť do pelotónu.
Viktória Chladoňová a Nora Jenčušová (© Soňa Niková, SZC)
Pri vjazde do posledného kola teda viedla aj celé preteky Chladoňová, ženský titul mala pevne v rukách Jenčušová a s odstupom dvoch minút tam potom šli dve juniorky Ungerová s Ržoncovou a žena Ciriaková, teda chýbal nám ešte ženský bronz, o ktorý vzadu s väčšou stratou bojovali Bačíková, Cully a Michaličková. Neskôr sa už rozostupy len zväčšovali.
Viktória Chladoňová v závere nastúpila aj Němcovej a prišla do cieľa sólo. Veľmi pekné víťazstvo pre mladučkú slovenskú juniorku, ktorá si poradila aj s českým elitným pelotónom. České zlato teda získala Dukla Praha zásluhou Němcovej, čo je skvelý skalp pred profesionálkami zo zahraničných tímov. S odstupom minúty a pol finišovala ženská slovenská majsterka Nora Jenčušová, ktorá tam mala v skupine Češky bojujúce o zvyšné medaily.
Pódium junioriek (© Soňa Niková, SZC)
S odstupom päť a pol minúty na Chladoňovú finišovali ďalšie Slovenky - Anna Ržoncová z Dohnian ošpurtovala Sofiu Ungerovú z CA Trenčín a rozdelili si zvyšné juniorské medaily, no a v tomto balíku bola aj strieborná žena Terézia Ciriaková (WCC Team). V grupette si bronz podľa očakávania vyšpurtovala veľmi skúsená Alžbeta Bačíková (Bruvo Dukla BA).
Slovenská juniorka ešte nikdy v 25-ročnej histórii spoločného šampionátu nevyhrala celkovo, teda nezdolala aj všetky české elitné ženy. To, čo Viktória dokázala, si zaslúži veľký obdiv.
Pódium žien (© Soňa Niková, SZC)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Viktórie Chladoňovej (juniorské zlato)
"Od úvodu som sa dnes cítila dobre a vedela som, že mám svoje dobré nohy, tak to chcem využiť a prísť do cieľa zničená, aby som si mohla povedať, že som odviedla maximum. Dosť fúkalo, takže bolo veľmi ťažké ísť najmä v pasážach proti vetru. Dokonca keď sme ostali dve, tak už úplne. Som rada ako to dopadlo, teším sa."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nory Jenčušovej (ženské zlato)
"Dúfala som, že sa trochu zlepší moja forma od časovky, ale moje nohy boli opäť čistý betón. Mala som iné ambície, chcela ukázať aktívnejšie preteky, ale prirodzená selekcia to urobila ako urobila, že som ostala vpredu s Češkami sama slovenská žena, keďže Viktória je juniorka, takže výsledok síce hovorí o zlate, no chcela som trochu viac ukázať. Už som sa ani v samom závere, poslednom kilometri, netlačila medzi súperky, lebo som vedela, že tie Češky bojujú o olympiádu, takže som to už v kľude došla."
Výsledky žien
1. JENČUŠOVÁ Nora BePink-Bongioanni 02:45:52
2. CIRIAKOVÁ Terézia WCC Team 04:14
3. BAČÍKOVÁ Alžbeta BRUVO DUKLA BRATISLAVA 09:30
4. CULLY Rebeka Procycling AONE 09:33
5. MICHALIČKOVÁ Zuzana CYKLISTICKÁ TOUR 09:33
Výsledky junioriek
1. CHLADOŇOVÁ Viktória CLIMBERG SPORT TEAM 02:44:26
2. RŽONCOVÁ Anna CK EPIC DOHŇANY 05:36
3. UNGEROVÁ Sofia Cycling Academy Trenčín 05:38
4. ANDACKÁ Nina SanaClis SLAVKO 11:00
5. KUŠNÍROVÁ Natália Pierre Baguette Cycling 11:00
fotogaleria ikonkaMapa okruhu (© la-flamme-rouge.eu)
juniorky a ženy 4 okruhy, 1350 nastúpaných metrov
 
Náš eshop