so 21.4. zvlnena etapa ciel rovina Valtice > Valtice 162 km Kaňkovský
 
v4 cze
profil pretekov, 1542 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Séria pretekov V4 odštartovala cez Veľkú noc na Slovensku a tento víkend pokračuje v Českej republike a Poľsku. Po vlaňajšom úspechu novej moravskej trasy vo Valticiach zorganizovala partia okolo Jaroslava Vašíčka preteky na rovnakom okruhu. Známi sú práve tým, že dokážu vymyslieť veľmi náročné preteky na rôznych profiloch aj cestách. Tento 13,5-kilometrový okruh sa odohrával na veľmi úzkych vozovkách rôznych kvalít a dokonca viacero úsekov bolo nespevnených. Dokonalé stredoeurópske Paríž - Roubaix.
 
Počas 162-kilometrových pretekov došlo k desiatkam defektov, desiatkam iných technických problémov a niekoľkých pádom. Boli to preteky na výkon, a tak z pelotónu pretekári odpadávali skôr zozadu akoby útočili. V úniku sa ukázali najprv štyria pretekári a po dostihnutí Elkovom ešte vpredu ostal osamotený Maďar Dina Márton zo Saboovho Pannonu. No všetkým bolo jasné, že si to Elkov ustráži. Konkurencia bola nižšia ako na Slovakiaringu.
 
Slováci odpadali postupne, od prvého kola vždy niekto. Ako prví všetci už v balíku neboli jazdci CyS Akadémie. Situácia sa mierne ukľudnila až hodinu pred cieľom, keď v balíku ostalo zhruba 40 ľudí. Zo Slovákov tam boli piati pretekári, a to Samuel Oros s Martinom Vlčákom (2x Dukla), Robert Malík (Příbram), Adrián Babič (Firefly) a Ľuboš Malovec (Tlmače). Väčšina ostatných odpadla na výkon, vrátane Juraja Bellana, ktorý papierovo mal mať na preteky tohto cyklokrosového podtónu šancu. Nesadol mu deň. Nováčik na pretekoch UCI 2. kategórie Jakub Varhaňovský zasa navštívil takú obrovskú dieru, že mu padli riadidlá. Našťastie sa mu nič vážne nestalo.
 
V poslednom kole sa tempo ešte zrýchlilo a Elkov si to ako najsilnejší tím ustrážil do špurtu, v ktorom triumfoval najväčší favorit Alois Kaňkovský. Spolu s Maciejom Paterskim (Wibatech) boli takí rýchli, že mierne odskočili pelotónu. Tretí špurtoval Rok Korošec z MyBike (bývalý Amplatz). Zo Slovákov ostali zhruba v 25-člennom pelotóne dvaja pretekári, a to Samuel Oros a Robert Malík. Samo špurtoval lepšie, a tak si prevzal ocenenie pre najlepšieho Slováka za 17. miesto. Pre druhoročáka je to dosiaľ najlepší výsledok v kariére. Žiaľ, obaja medzi šprintérov rozhodne nepatria. Ako tretí najlepší finišoval s menšou stratou Malovec a potom prišli do cieľa Babič s Vlčákom.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maroša Kováča (DS Dukly Banská Bystrica)
"Naši elitní pretekári prišli z Maroka a na budúci týždeň väčšinu z nich čaká Banja Luka 2.1, takže sme na česko-poľský víkend vzali kompletný tím do 23 rokov. Pochopiteľne sme nemali veľké oči, po tom výsledku z našej V4 už tobôž nie, ale napokon sme dnes dopadli lepšie a musím pochváliť Sama Orosa s Maťom Vlčákom.
Tieto preteky boli mimoriadne náročné a vyžadovali si veľa skúseností jazdy na veľmi úzkych cestách komplikovným terénom vrátane šotoliny. Pretekári v cieli vyzerali akoby práve vyšli z bane. Toľko prachu na mechaničáku som hádam ešte nevidel.
Chlapci získali parádne skúsenosti a Samo to vyržal až do cieľa v malej skupine zo 150 ľudí na štarte. Klobúk dole. Martin zasa jazdí tri roky a vlani sa nám mnohí čudovali, prečo berieme chlapca, ktorý sa iba učil, nič nevyhrával. A vidíme, že maká na sebe a už prekonal tých, ktorí vyhrávali v mládežníckych časoch.
Osobne som veril Jurovi Bellanovi, ale stále má tie svoje problémy s bojovnosťou v krízových situáciách. Mal tam menší problém, keď v komplikovanom úseku vykopol pedál a kým to vyriešil mierne zaostal. Mal zatnúť zuby a vrátiť sa späť. Žiaľ..."
 
 
Výsledky
1. KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team 4:09:16 40
2. PATERSKI Maciej Wibatech 7r Fuji 00:00 30
3. KOROŠEC Rok My Bike - Stevens 00:06 25
4. ZAHÁLKA Matěj Elkov - Author Cycling Team 00:06 20
5. PODLASKI Michal Voster Uniwheels Team 00:06 15
6. VASILJUK Andrij Team Hurom 00:06 10
7. BOUBAL Martin CK Příbram Fany Gastro 00:06 5
8. HNÍK Karel Pardus - Tufo Prostejov 00:06 3
9. GRUBER Pavel CK Příbram Fany Gastro 00:06 3
10. KONWA Piotr Elkov - Author Cycling Team 00:06 3
17. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 00:17  
18. MALÍK Robert CK Příbram Fany Gastro 00:17  
33. MALOVEC Ľuboš   00:46  
41. BABIČ Adrián   01:33  
45. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 02:05  
DNF FOLTÁN Adrián Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNF MELIŠ Matúš Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNF VARHAŇOVSKÝ Jakub Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNF BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNF LAJCHA Juraj   odstúpil  
DNF LISKA Daniel   odstúpil  
DNF ZEMAN Alex   odstúpil  
DNF CHREN Martin   odstúpil  
DNF KAŠKO Dávid   odstúpil  
DNF VANČO Filip   odstúpil  
DNF KARAS Juraj   odstúpil  
DNF VALA Dušan   odstúpil  
DNF SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team odstúpil  
DNF PERSON Tomáš   odstúpil  
DNF MICHALIČKA Juraj   odstúpil  
DNF HLOŽA Michal   odstúpil  
DNF GERÁT Ján   odstúpil  
DNF PODOLÁK Patrik   odstúpil  
DNF TOMAN Dominik   odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Zostavy slovenských tímov:
Dukla Banská Bystrica (DS Maroš Kováč): Juraj Bellan, Adrián Foltán, Matúš Meliš, Samuel Oros, Martin Vlčák, Jakub Varhaňovský;
Spartak Tlmače (DS Radoslav Csuka): Gábor Fejés, Martin Chren, Juraj Lajcha, Daniel Liška, Ľuboš Malovec, Alex Zeman;
CyS Akadémia Petra Sagana (DS Matej Vyšňa): Ján Gerát, Michal Hloža, Juraj Michalička, Tomáš Person, Patrik Podolák, Dominik Toman;
Regionálny výber (DS Peter Szász): Adrián Babič, Juraj Karas, Dávid Kaško, Adam Szász, Dušan Vala, Filip Vančo (PROefekt + Firefly + Inter);
Nastúpi aj Robert Malík za CK Příbram a Miklos Szabó za Pannon Team.