ne 22.4. zvlnena etapa ciel rovina Sobótka > Sobótka 174 km Paterski
 
v4 polsko 18 profil okruhu
profil pretekov, 1651 nastúpaných metrov (© dzkol.pl)
 
 
Konvoj pretekov V4 sa presunul do poľského mestečka Sobótka, kde sa odohral tretí diel série jednorazoviek. Napriek tomu, že pretekári nastúpali o pár metrov viac ako v sobotu, cesty neboli až také úzke a niektoré úseky také problémové, a tak mali preteky pokojnejší charakter.
 
Už na piatom kilometri ušiel známy poľský tempár Artur Detko z Dominu. Jeho nástup bol taký razantný, že sa ho nikto nedokázal chytiť. O pár kilometrov to vyskúšal aj Juraj Bellan (Dukla) a ako jediný si ho dorazil. Táto dvoja pokračovala spolu druhú polovicu úvodnej hodiny a potom aj druhú. Medzitým to v pelotóne skúšali stále noví a noví jazdci až sa dopredu dostali ďalší piati ľudia, väčšinou to boli Poliaci. Sedmička si vypracovala až šesť minút náskoku. Bolo to nádejné, no dnes bola štartová listina početnejšia (168 ľudí) i kvalitnejšia, pretože ju vystužili aj jazdci CCC Sprandi Polkowice a ďalších poľských družstiev.
 
S blížiacim sa cieľom v každom zo 17-kilometrových kôl z čelnej skupiny niekto vypadol a posledná trojica Detko - Bellan - Hans-Jörg Leopold (WSA) desať kilometrov pred cieľom. V druhom kopci na okruhu ich prešiel ako motorka víťaz našej V4 Maciej Paterski (Wibatech), ktorý túto sezónu jazdí akoby ešte bol stále v Cannondali. Niekdajší víťaz pretekov Okolo Chorvátska sa radoval z triumfu.
 
Tesne za ním finišoval pelotón s Vojtěchom Hačeckým (Elkov) na čele, v ktorom ostalo zhruba 55 ľudí. Zo Slovákov sa tam ešte zubami-nechtami udržal unavený Bellan, Ľuboš Malovec (Tlmače) a Jakub Varhaňovský. Práve prvoročák z Dukly Banská Bystrica bol v špurte z nich najvyššie na 17. pozícii a na pódiu ho ocenili titulom najlepšieho Slováka. Bellan bol na pódiu tiež, pretože vyhlasovali aj najaktívnejších pretekárov a Juraj bral zo všetkých rýchlostných prémii druhý najvyšší počet bodov.
 
 
v4 18 podium
Najlepší pretekári na prémiách (© Maroš Kováč, Dukla BB)
 
 
Preteky dokončili aj ďalší Slováci, ktorých balík postupne vytratil a zgrupili sa vo veľkej skupine, ktorá prišla do cieľa s mankom necelých štyroch minút. Boli tam Robert Malík (Příbram), Tomáš Person (CyS), Juraj Lajcha (Tlmače), Filip Vančo (Inter) a dvojica dukly Samuel Oros - Martin Vlčák. Limit ešte stihol Dávid Kaško. Juraj Karas dnes spadol.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juraja Bellana (celý deň v úniku)
"Pred pretekmi som si vravel, že chcem ísť do úniku. Na nič som nečakal a keď nastúpil ten z Dominu, tak som sa dvihol a šiel za ním. Vo dvojici sme išli 60 km a potom sa k nám pridali piati jazdci. Každe kolo jeden odpadol. Išlo sa mi veľmi dobre. Z úniku som sa cítil najsilnejší. No ale balík to mal pod kontrolou a posledné tri kolá sme už išli riadne tempo a sily ubúdali. Priemerný výkon som mal 250 w (4,1w/kg)."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maroša Kováča (DS Dukly Banská Bystrica)
"Včera som sa sťažoval na výkon Juraja Bellana, veril som mu, ale nepredviedol to, na čo mal. Dnes to chcel odčiniť a keďže som celý deň jazdil za ním v mechaničáku, môžem povedať, že bol najaktívnejším cyklistom celých pretekov. Vpredu bol od desiateho kiláku až po desiaty do cieľa a ani potom to nevzdal a ešte sa udržal v špurtujúcom balíku, čo už Detko aj ďalší z úniku nie. Hrdý som aj na Jakuba Varhaňovského, ktorý k nám teraz prišiel z juniorskej kategórie a po včerajšom nešťastí s riaditkami poradne hlboko načrel do rezervoára svojich síl a aj napriek tomu, že nie je špurtér, tak zdolal napríklad Malovca a bol najlepším Slovákom.
Priznám sa, že s týmto víkendom som spokojný. Viem, že je to klišé, ale mladí chlapci získali výborné skúsenosti v takej konkurencii, v ktorej sa dalo aj súťažiť a včera Oros s Vlčákom, dnes Bellan s Varhaňovským ukázali, že chcú na sebe makať, majú potenciál, len s nimi musíme ďalej pracovať."
 
 
Výsledky
1. PATERSKI Maciej Wibatech 7r Fuji 4:18:03 40
2. HAČECKÝ Vojtech Elkov - Author Cycling Team 00:00 30
3. LATON Eryk Team Hurom 00:00 25
4. PAWLAK Tobiasz   00:00 20
5. BOUBAL Martin CK Příbram Fany Gastro 00:00 15
6. JANISZEWSKI Sylwester Wibatech 7r Fuji 00:00 10
7. ZUBENKO Mykyta Pardus - Tufo Prostejov 00:00 5
8. MARENGO Alberto Kobanya Cycling Team 00:00 3
9. VASILYEV Maksym Lviv Cycling Team 00:00 3
10. BANASZEK Alan CCC Sprandi Polkowice 00:00 3
17. VARHAŇOVSKÝ Jakub Dukla Banská Bystrica 00:00  
37. MALOVEC Ľuboš   00:00  
39. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:00  
77. PERSON Tomáš   03:47  
78. VANČO Filip   03:47  
82. MALÍK Robert CK Příbram Fany Gastro 03:47  
92. LAJCHA Juraj   03:47  
95. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 03:47  
100. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 03:47  
115. KAŠKO David   12:36  
DNF BABIČ Adrián   odstúpil  
DNF KARAS Juraj   odstúpil  
DNF VALA Dušan   odstúpil  
DNF ZEMAN Alex   odstúpil  
DNF CHREN Martin   odstúpil  
DNF HLOŽA Michal   odstúpil  
DNF TOMAN Dominik   odstúpil  
DNF GERAT Jan   odstúpil  
DNF FOLTÁN Adrián Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNF MELIŠ Matúš Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNS PODOLÁK Patrik   neštart.  
OTL MICHALIČKA Juraj   limit  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
v4 polsko 18 profil 3 km
profil posledných troch kilometrov pretekov (© dzkol.pl)
 
 
Zostavy slovenských tímov:
Dukla Banská Bystrica (DS Maroš Kováč): Juraj Bellan, Adrián Foltán, Matúš Meliš, Samuel Oros, Martin Vlčák, Jakub Varhaňovský;
Spartak Tlmače (DS Radoslav Csuka): Gábor Fejés, Martin Chren, Juraj Lajcha, Daniel Liška, Ľuboš Malovec, Alex Zeman;
CyS Akadémia Petra Sagana (DS Matej Vyšňa): Ján Gerát, Michal Hloža, Juraj Michalička, Tomáš Person, Patrik Podolák, Dominik Toman;

Regionálny výber (DS Peter Szász): Adrián Babič, Juraj Karas, Dávid Kaško, Adam Szász, Dušan Vala, Filip Vančo (PROefekt + Firefly + Inter);
Nastúpi aj Robert Malík za CK Příbram.