TDS: BMC potvrdilo úlohu favorita, Sunwebu nadelilo dvadsať sekúnd, Bora s našimi 4.

9.6.2018, 12:30 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
1. 9.6. rovinata etapa ciel rovina Frauenfeld > Frauenfeld 18,3 km BMC
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
etapa 1
profil etapy, 190 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Tímovú časovku počas podujatí často nevídame. Posledný týždeň však priniesol rovno dve. Pred tromi dňami si ju užili na Critérium du Dauphiné, no a dnes rovnaká disciplína otvorila aj podujatie Okolo Švajčiarska. TTT bude tento rok špeciálna aj na majstrovstvách sveta. Bude sa totiž jazdiť naposledy, o rok ju na severe Británie už neuvidíme. Slováci majú na ňu len tie najkrajšie spomienky, takže možno aj škoda, že vyhrala sila peňazí.

Hovorí sa, že preteky po krajine kantónov, syrov a hodiniek sú štvrtými najnáročnejšími na svete. Dalo by s diskutovať o tom, či tento prívlastok už nepatrí spomínanému CDD, no Okolo Švajčiarska aj tento rok prilákalo množstvo vynikajúcich pretekárov. Už tradične tu štartuje aj slovenský šampión Peter Sagan, ktorému robí spoločnosť aj jeho brat Juraj. Všetci tí, ktorí pomýšľali na GC, si dnes museli dať ohromný pozor.

Časovka merala viac ako 18 kilometrov a jazdilo sa v blízkosti mesta Frauenfeld, čo sa mohli preložiť ako dámske pole. Nevedno, aký je pôvod názvu. Čo bolo isté, bol čas začiatku. Presne o 15:20 odštartoval tím Nippo - Vini Fantini. Najväčšími favoritmi boli ale chlapci z BMC, no a nás zaujímalo aj počínanie si pretekárov Bory - Hansgrohe.
 
Samozrejme, ako prví došli do cieľa pretekári Nippo - Vini. Časomer sa pri nich zastavil na úrovni 22:19. Ako piaty v poradí odštartoval celok Sky. Briti sem to úplne najlepšie neposlali, i tak ale patrili medzi favoritov. Vo Francúzsku dominovali, vo Švajčiarsku to malo byť minimálne vyrovnané. Pred Nippo sa zhodným časom 21:34 dostali ako Direct Energie, tak aj Aqua Blue Sport.
 
Ako sa predpokladalo, dobrý výkon podalo aj UAE. Doterajší najlepší čas upravilo na 21:08. Sky naň stratilo dvanásť sekúnd! Táto partia tak svojich kolegov z Francúzska nenapodobnila. Do cieľa navyše prišli bez dvoch kolegov. Len v pätici. Časovkárske kvality tiež potvrdilo Lotto NL - Jumbo, ktoré na UAE stratilo len tri sekundy.
 
No a za "dverami" neostal ani belgický Quick-Step, ktorý síce len vo štvorici, ale prekonal čas UAE o 23 sekúnd. Ako prví sa dostali pod 21 minút. Výborný výkon. A nasledovala nemecká Bora - Hansgrohe aj s našimi pretekármi! Petrovi o GC nešlo, na to tu bol Patrick Konrad, no začať preteky dobrým výkonom či výsledkom mu mohlo pomôcť viac sa sústrediť na etapové víťazstvo.
 
 
bora ttt sagan bohfb
Peter Sagan na čele Bory (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
S plnou vervou sa do toho museli pustiť aj jazdci Movistaru. Dvojica Quintana - Landa nemohla nič riskovať. Na Okolo Švajčiarska tento rok až tak veľa kopcov nie je, a tak museli zabojovať aj v TTT. A podarilo sa im to celkom slušne. Časom 20:51 sa zaradili na priebežnú druhú pozíciu. Ešte len druhý tím, ktorý sa dostal pod 21 minút...
 
Pekných 18 kilometrov predviedlo aj francúzske FDJ. Celky z krajiny galského kohúta časovkou nikdy príliš nevynikali, no do popredia sa derúca komplexnosť jazdcov ich donútila, aby na nej zapracovali. Čas 21:03 ich katapultoval na tretie miesto. Tento stav ale dlho netrval. Postarala sa o to Bora - Hansgrohe, ktorá na Quick - Step stratila len pol sekundy. Tomu sa povie nešťastie v šťastí. Tak či onak, perfektný výkon.
 
Posledným tímom na štartovacej rampe bola Kaťuša.  Ešte pred tým odštartovalo BMC, a tak sme mohli očakávať ďalšie zmeny v Top 3. Zatiaľ tam panovali celky Quick-Step - Bora - Hansgrohe a Movistar. Ani zďaleka do poradia neprehovorila Astana, ktorá sa časom 21:36 zaradila až na predposlednú priečku. Horšie od nej odjazdili dnešný deň už len pretekári Nippo - Vini Fantini. Pre Jakoba Fuglsanga to znamenalo veľké problémy. 
 
Naopak, nový najlepší čas stanovil Sunweb. Pokoriť minutáž 20:37 malo byť náročné a jazdci BMC to vedeli. Nepodarilo sa to ani tímu Mitchelton - Scott, ktorý finišoval dokonca za Borou. Červenočierni jazdci v zložení Tejay Van Garderen, Greg Van Avermaet, Richie Porte a Stefan Küng to ale dokázali a bieločervených porazili o takmer dvadsať sekúnd!
 
 
suisse 18 etapa 1 bmc radost tdsf
Víťazi na pódiu (© Tour de Suisse)
 
 
Tejay Van Garderen a Richie Porte sú teda po dnešku najspokojnejšími mužmi. Z favoritov dopadli výborne aj Wilco Keldermann či Patrick Konrad. Spokojne budú zaspávať aj v Movistare a Bahrajne - Merida. O niečo ťažšie sa bude spať zástupcom tímu Sky a Jakobovi Fuglsangovi, ktorým TTT veľmi nevyšla. Dnešných osemnásť kilometrov ale o definitívnom držiteľovi žltého dresu nerozhodlo. Rozhodlo len o tom, že si ho zajtra oblečie Stefan Küng, ktorý preťal cieľovú pásku z BMC ako prvý. Keďže je to domáci borec s množstvom fanúšikov, je to pre neho veľký deň.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stefana Künga (víťaz)
"Chlapci boli fantastickí. Opäť sme ukázali, že sme jedni z najlepších, ak nie úplne najlepší tím v tejto disciplíne na svete. Vzali sme to vážne. Pred dvoma dňami a dnes ráno sme sa poriadne pozreli na trať, každý bol veľmi sústredený a pripravený na výzvu. S takým dobrým tímom za nami to bola etapa ako ušitá pre nás a môžeme byť na svoj výkon hrdí. Je pre mňa špeciálne byť lídrom na týchto pretekoch. Veľká vďaka patrí ostatným kolegom, lebo každý skvele pracoval a ja som bol prvý, koho zvolili, aby prvý prešiel páskou. Veľa to pre mňa znamená. Je to môj domov. Tu som vyrastal a tu som pred štrnástimi rokmi dokončil svoje vôbec prvé cyklistické preteky, takže kruh sa uzatvára. Je sen nosiť žltý dres na mojich domovských pretekoch a určite si to užijem."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (štvrté miesto)
"Náš štart do Tour de Suisse bol dobrý a som za náš dosiahnutý výsledok rád. Toto bol môj prvý súťažný deň po intenzívnom tréningu vo vysokej nadmorskej výške v USA a cítim sa byť v dobrej forme. Práve v tomto momente nie je však stopercentná, ale to je len začiatok. Máme pred sebou ešte osem etáp."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora - Hansgrohe)
"Rozhodne to bola veľmi dobrá tímová časovka, a z môjho pohľadu odráža veľké pokroky, ktoré sme urobili počas posledných dvoch sezón. Každý dnes odviedol dobrú prácu a som spokojný s výkonom všetkých jazdcov. Všetci skvele pracovali a držali sa stanoveného plánu. Chceli sme začať s piatimi jazdcami a ďalších dvoch sme nechávali vzadu, aby boli čerství na druhú polovicu trate. Potom sa zapojili a zaviedli stabilné tempo, ktoré nám umožnilo získať trochu času v závere. Boli sme blízko silných tímov a toto pomôže Patrickovi a Gregorovi v nasledujúcich etapách v ich šancách na GC. Takže celkovo je to dobrý štart do Tour de Suisse."
 
 
Výsledky:
1. BMC Racing Team 20:18
2. Team Sunweb 20:37
3. Quick-Step Floors 20:45
4. Bora - hansgrohe 20:45
5. Mitchelton - Scott 20:47
6. Movistar Team 20:51
7. Bahrain - Merida 20:54
8. Groupama - FDJ 21:03
9. Kaťuša - Alpecin 21:04
10. UAE Team Emirates 21:08
11. LottoNL - Jumbo 21:11
12. Lotto Soudal 21:16
13. Trek - Segafredo 21:16
14. Team Sky 21:20
15. EF Education First 21:23
16. AG2R La Mondiale 21:25
17. Dimension Data 21:28
18. Direct Energie 21:34
19. Aqua Blue Sport 21:34
20. Astana Pro Team 21:36
21. Nippo - Vini Fantini 22:19
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 20:18 10
2. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:20  
6. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:20  
7. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 00:20  
8. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:20  
9. GERRANS Simon link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:25  
10. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:27  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Tímová časovka naposledy otvárala podujatie pred osemnástimi rokmi. Na sedemčlenné tímy čaká 18-kilometrový okruh v okolí mesta Frauenfeld a úvodná previerka nebude len propagačnou jazdou, ale odštartuje súboje o celkový titul. Trasa nie je technická, len tesne pred cieľom sa objaví niekoľko prudkých zákrut v rýchlom slede. V prvej časti sa dostanú formácie na dve krátke stúpania, ktorých priemer vyskočí na päť percent. Potom je pripravený krátky zjazd a záverečných päť kilometrov na úplnej rovine. Atraktívna disciplína vytvorí hneď na začiatku pretekov hierarchiu v poradí a dobrá jazda správne naladí favoritov na titul.
 
 
 
Náš eshop