Švajčiarsko: Landa prišiel o výhru tesne pred cieľom, vyhral Ulissi, Porte vedie GC

13.6.2018, 13:15 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
5. 13.6. rovinata etapa ciel rovina Gstaad > Leukerbad 155 km Ulissi
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
etapa 5
profil etapy, 2580 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Jeden z dvoch horských dojazdov na podujatí mal lákať vrchárov, ale na stúpaní Leukerbad absentovali potrebné prudké sklony, ktoré by potrápili hlavných kandidátov na titul. Preto sme boli zvedaví, či favorit typu Landa, Quintana, Porte dokáže získať čas na súperov na takomto kopci, alebo dorazí do cieľa pomerne veľká skupina a presadia sa odolní jazdci s dobrým finišom ako napríklad Ulissi alebo Wellens.
 
Preteky pokračovali v chladnom počasí a opäť sa mohol objaviť na trati aj dážď. Okamžite po otvorení etapy sa začalo stúpať na horskú prémiu, a aj keď sa tu odohralo niekoľko útokov, na jej vrchole sme únik nevideli. Skúšali to aj Anton, Dombrowski, Taaramae, Fraile či Sicard, no pelotón nepustil dopredu ani jednu skupinu. Na prémii získal najviac bodov spomínaný Romain Sicard (Direct Energie), ako tretí v poradí bodoval Daniel Oss
 
Potom nasledoval 20-kilometrový zjazd, v ktorom to vyskúšal ďalší zástupca Bory Marcus Burghardt, ale k nemeckému cyklistovi sa nikto ďalší nepridal a balík si s ním poradil. Útoky pokračovali aj na rovine a menší náskok si vytvorila trojica Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) a Silvan Dillier (BMC). Zdalo sa, že tejto skupinke sa to napokon podarilo, pretože dokázali zvýšiť svoj náskok na jednu minútu. Potom sa chceli dostať na čelo pretekov aj Jakobs Smit (Kaťuša-Alpecin), Lawrence Warbasse (Aqua Blue Sport) a Paul Ourselin (Direct Energie) a obidve skupiny sa spojili.
 
Na čele pretekov sa usadili výborní tempári a klasikári Oss, Stuyven a Dillier, ktorí si mohli vybudovať dobrý náskok na rovinatej časti etapy. Larry Warbasse dosiahol na tomto podujatí v minulom roku životný úspech, keď po úniku a sólovej jazde dobyl cieľový kopec Villars-sur-Ollon. Možno chcel niečo podobné dosiahnuť aj dnes. Aj vo včerajšej etape sa prezentoval v úniku Paul Ourselin a v tomto smere opäť nadviazal na spoluprácu s Dillierom, ktorý sa tiež znovu objavil pred balíkom. Jakob Smit je nováčikom vo WT, aj keď má už 25 rokov.
 
Tempo etapy bolo veľmi vysoké, priemerná rýchlosť sa vyšplhala takmer na päťdesiat kilometrov za hodinu. Na začiatku najťažšieho dnešného kopca Montana Village jazdili utečenci s výhodu troch minút, dovtedy dirigoval pelotón tím BMC. Jeho aktivita potom znížila náskok vedúcej skupiny a na kopci mal okamžite problémy Stuyven, ktorý predtým ovládol rýchlostnú prémiu, a aj Ourselin. Kvôli defektu musel riešiť problémy líder poradia Stefan Küng, ale vrátil sa späť do pelotónu.
 
Na kopci už nastavila tempo Astana a vpredu zaútočil Lawrance Warbasse. A ataky sa odohrali aj v hlavnej skupine, vyskúšali to Sicard, Fraile, De la Parte a Calmejane. Na vrchol sa dostal ako prvý Warbasse s náskokom jednej minúty na Smita a vyše dvoch minút na hlavný balík, kde už pracoval tím BMC, a pred favoritmi sa pohybovala ešte skupina útočníkov, ktorú vytvoril Sicard, a jazdili v nej aj Dillier, Ourselin, Oss. Tí si vybudovali náskok dvadsať sekúnd na pelotón.
 
Pred cieľovým stúpaním klesal náskok lídra dnešnej etapy, skupina prenasledovateľov bojovala, ale hlavný balík jej stále nedával viac ako dvadsať sekúnd. Warbasse veľmi chcel zopakovať svoj minuloročný úspech, no súperi mu dýchali na chrbát. Najbližšie sa dostal k nemu Calmejane a francúzsky jazdec ho aj dobehol. Pomerne početný balík bol zoradený za BMC, Peter Sagan v ňom nechýbal, ale potom dvanásť kilometrov pred cieľom opustil hlavnú skupinu.
 
Lilian Calmejane bol silnejší ako už vyčerpaný Warbasse a vsadil na sólový pokus, ale pelotón išiel rýchlo. Sedem kilometrov pred vrcholom skončil na čele pretekov aj Calmejane, v hlavnej skupine zostalo okolo tridsať jazdcov a všetci sa dostali na najťažšie úseky cieľového kopca. Potom okamžite nastúpili Carthy a Bidard, ale oveľa väčšiu pozornosť si vyslúžil pohyb Mikela Landu. Španielsky jazdec si to doskočil do vedúcej trojice a v balíku hasil požiar Van Garderen. Líder pretekov Küng vypadol z tempa.
 
Landa zostal na čele pretekov sám, ale na favoritov získal maximálne pätnásť sekúnd. Jazdec tímu Movistar bol neoblomný, ale keď stúpanie pred cieľom povolilo, hlavná skupina ho chytila dvesto metrov pred páskou. V špurte do kopca sa presadil Diego Ulissi, druhý skončil Enric Mas a na pódium sa dostal aj Tom-Jelte Slatger.
 
 
ulissi 18 suisse triumf uaefb
Diego Ulissi v cieli (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
O všetkom dôležitom sa rozhodlo na konci etapy a cieľové stúpanie potvrdilo, že nebolo vhodné na vytvorenie rozdielov medzi najsilnejšími pretekármi, aj keď sa išlo veľmi rýchlo nielen vo finále, ale aj počas celého dňa. Mikel Landa nezostal nič dlžný svojej povesti a pred vrcholom zaútočil, ale na prijateľných sklonoch si nevybudoval potrebný náskok a bol eliminovaný tesne pred cieľom. Na páske sa presadili trpezlivejší cyklisti a spomedzi nich ukázal najlepšiu koncovku Diego Ulissi.
 
Podobne ako včera triumfoval cyklista, ktorý sa predstavil na Gire, a pre talianskeho cyklistu muselo mať toto víťazstvo veľkú cenu, lebo na domácej GT sa neukázal v želanom svetle. Cieľový kopec zvládol výborne a celý čas si strážil pozíciu, aby bol pripravený na záverečný špurt. A keď prišlo na lámanie chleba, nikto v skupine sa mu nevyrovnal. Štvrté pódium v rade vybojoval Quick-Step Floors, tentoraz bojoval o výhru talentovaný španielsky vrchár Enric Mas. Zviditeľnil sa aj Dimension Data, Tom-Jelte Slagter si zaspomínal na svoje lepšie časy a znovu nám ponúkol svoju výbušnosť.
 
Na čelo poradia sa dostal Richie Porte, austrálsky jazdec už nemá okolo seba svojich kolegov. Inak medzi favoritmi nič nové a v podstate platia rozdiely z tímovej časovky. Okrem Porteho sú v najlepšej desiatke výbornými časovkármi aj Kelderman, Ion Izagirre a Simon Špilak, preto musia v nasledujúcich dvoch etapách niečo vymyslieť najmä jazdci z Movistaru, lebo nedeľňajšia etapa je pre nich veľkou hrozbou. 
 
Peter a Juraj Sagan prišli do cieľa spoločne, svetový šampión je naďalej lídrom bodovacej súťaže. Zajtra je na programe zaujímavá etapa s výbušným koncom vo finále, ale kto sa chce v nej presadiť, musí zvládnuť dva dlhé priesmyky.     
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Diega Ulissiho (víťaz)
"Toto víťazstvo je pre mňa veľmi cenné, lebo Okolo Švajčiarska je dôležité podujatie. Po Gire mi vydržala forma a zostal som zameraný na preteky, lebo som vedel, že mi tu bude vyhovovať niekoľko etáp. Toto bola jedna z nich a veľmi sa teším, že som ju vyhral. Na stúpaniach nemám problémy a som dobrý aj v časovke, preto chcem dosiahnuť nejaký úspech v klasifikácii."
   
 
Výsledky
1. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 3:37:31 60
2. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:00 25
3. SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 10
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00  
5. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
6. SPILAK Simon Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
7. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00  
8. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:00  
10. LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 17:03:53 10
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:20  
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:20  
4. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:20  
5. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:29  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:33  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
8. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:40  
9. SPILAK Simon Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:46  
10. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 00:47  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečné úseky etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 139,3 km - Col du Pillon: dĺžka 6,8 km; sklon 5,2 %
hc 20 35 km - Montana Village: dĺžka 13,5 km; sklon 5,8 %
ciel1 20 Cieľ - Leukerbad: dĺžka 14,1 km; sklon 4,5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Hneď po štarte piatej etapy sa naladí pelotón na vrchársku vlnu na Col du Pillon, ale zahrievacie stúpanie sa obíde bez náročných gradientov. Potom budú jazdci čakať osemdesiat kilometrov, kým sa objaví ďalší kopec, a Montana Village bude najťažšou previerkou celého dňa. Jej prvá polovica obsahuje úseky v okolí ôsmich percent a po tejto prémii vypadnú z balíka menej odolní jazdci. Záverečný výstup v podstate začína dvadsať kilometrov pred cieľom a Leukerbad je nepravidelnou záležitosťou. V druhej polovici stúpania sa nachádza dlhý úsek, kde sa priblíži sklon k siedmim percentám, a bude to najlepšie miesto na atak, pretože inde prevýšenie dosahuje menšie hodnoty. Posledných tritisíc metrov vyskočí len na tri percentá, preto môžeme na vrchole uvidieť šprintérsky súboj skupinky najlepších vrchárov.
 
 
 
Náš eshop