Švajčiarsko: Aj v tretej etape šprintoval okresaný balík, vyhral Colbrelli, Sagan tretí

11.6.2018, 12:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
3. 11.6. zvlnena etapa ciel rovina Oberstammheim > Gansingen 182 km Colbrelli
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
etapa 3
profil etapy, 1986 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Po včerajšej koncovke musela panovať v pelotóne veľká obozretnosť, ako sa podpíše záverečný okruh na zložení hlavnej skupiny. Náročnejšie finále favorizovalo odolných šprintérov ako Peter Sagan, Michael Matthews či vo forme jazdiaceho Fernanda Gaviriu, ale umiestnenie posledného kopca tesne pred páskou mohlo motivovať k útoku klasikárov typu Avermaet, Albasini.
 
Ani dnes nebol problém so zložením vedúcej skupiny, trojica Fabien Grellier (Direct Energie), Calvin Watson (Aqua Blue Sport) a Filippo Zaccanti (Nippo Vini Fantini) sa odtrhla od balíka hneď počas úvodných kilometrov. Tím BMC bol spokojný s takýmto únikom, Fabien Grellier ako najvyššie postavený muž v poradí strácal vyše päť minút. Pelotón tak nemusel nasadiť od začiatku svižné tempo. Po včerajších pomerne vysokých teplotách sa počasie zmenilo a v prvej časti etapy aj pršalo.
 
Do úniku sa dostali rovnaké celky ako v druhej etape. Calvin Watson a Filippo Zaccanti si dokonca zopakovali svoju jazdu pred balíkom a obaja predvádzali líderské dresy. Prvý menovaný viedol bodovaciu súťaž, taliansky cyklista získal najviac bodov vo vrchárskej súťaži. V dnešnej etape si chceli vylepšiť svoje pozície, ale prvé prémie sa objavili len v záverečnej tretine etapy, čo nebola pre nich príliš povzbudivá informácia. Direct Energie tentoraz vyslal do brejku 23-ročného Fabiena Grelliera, ktorý sa zatiaľ profiluje ako pretekár na ardenské profily. 
 
Tím BMC sa nechcel veľmi vyčerpávať pri kontrole utečencov, preto im povolil aj 6-minútový náskok, a snažil sa prinútiť do spolupráce tie zoskupenia, ktoré mali záujem o etapový triumf. Ako prvý sa vytiahol na čelo balíka Bora - hansgrohe a rozdiel medzi skupinami už neklesal. Potom sa ocitol na zemi jeho zástupca Gregor Mühlberger, ale rakúsky jazdec vyzeral byť v poriadku. Na konci včerajšej etapy výborne chytal neskoré útoky pre Petra Sagana a podobný výkon sa od neho čakal aj dnes.
 
Svetový šampión si veril aj na koncovku v meste Gansingen. Záverečný krátky kopec vyhovoval jeho schopnostiam a takisto ho nemala zaskočiť ani prípadná agresívna jazda vo finále. Spoločnosť Velon zverejnila niektoré jeho údaje zo začiatku etapy. Počas úvodných desiatich kilometrov dosiahol Sagan priemerný výkon 350 W a jeho krátkodobé maximum sa vyšplhalo na 870 W.
 
V prvej časti etapy pršalo, miestami intenzívne. Bora v spolupráci s BMC držali únik pod štyrmi minútami, na čele balíka sa objavil aj slovenský majstrovský dres Juraja Sagana. Akonáhle sa pelotón blížil k rozhodujúcemu okruhu, ktorý obsahoval dve stúpania, tempo sa zvýšilo a vedúca trojica jazdila už len s trojminútovým náskokom.
 
Na prvej horskej prémii mal menšie problémy Calvin Watson, ale vydržal na čele pretekov. Maximum bodov tu získal Fabien Grellier. V pelotóne stále diktovali tempo BMC a Bora - hansgrohe. Juraj Sagan naďalej sledoval dianie na trati z vedúcich priečok pelotónu. Grellier získal aj druhú horskú prémiu, strata balíka v tom čase prekračovala tri minúty. Watson sa šetril na obidvoch kopcoch, ale keď sa zjavila prvá šprintérska prémia, body boli jeho.
 
Aj druhý prejazd cez stúpanie Hagenfirst ukoristil Grellier, hlavná skupina v tom momente strácala už len osemdesiat sekúnd a zároveň sa pozerala na útok zo strany Juul-Jensena (Mitchelton-Scott). Opäť začalo silno pršať. Na predposlednom kopci už nefiguroval na čele pretekov Watson, ale dostal sa tam Juul-Jensen, ktorý kopíroval včerajší pokus svojho kolegu Albasiniho. Grellier ovládol aj štvrtú horskú prémiu, ale keďže vždy za ním preťal vrchol Zaccanti, taliansky jazdec si udržal vrchársky dres.
 
Na záverečný kopec sa nabehlo vo vysokej rýchlosti, pelotón bol stále kompaktný. Brejk bol zlikvidovaný ešte pred samotným výstupom. Najskôr tu Astana kontrolovala situáciu pre Magnusa Corta, ale potom zvýšil tempo Peter Sagan a vyskúšal si svojich súperov. Okamžite reagovali Matthews alebo Wellens, Sagan skupinu nerozdelil, len si

test

oval konkurenciu. Akcia svetového šampióna ešte viac oslabila pelotón, no hlavný balík sa držal pokope.      
     
Posledné kilometre nepriniesli žiadny útok, na pásku dorazila početná hlavná skupina. V šprinte predviedol najväčšie majstrovstvo Sonny Colbrelli. V tesnej dojazde obsadil druhú priečku Fernando Gaviria, Peter Sagan si pripísal tretie miesto.
 
 
suisse 18 etapa 3 spurt bohfb
Špurt etapy - Gaviria, Sagan, Colbrelli (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na dnešnú koncovku sa pelotón pripravil lepšie, cyklisti naskočili na rozhodujúce stúpania koncentrovanejší, preto na pásku dorazilo hneď niekoľko rýchlych jazdcov. Vo finále ukázal odvážny a dlhý šprint Sonny Colbrelli, ktorý nehľadel na to, čo spravia Gaviria so Saganom. Taliansky cyklista vybojoval druhú výhru v ročníku a to vo veľmi silnej konkurencii. Na cieľovej páske akoby sa mu nechcelo veriť, že bol rýchlejší ako majster sveta či Gaviria.
 
Na konci sa vzájomne strážili Peter Sagan s Fernandom Gaviriom. Slovenský cyklista si vybral zadné koleso svojho kolumbijského súpera, ale keď začal šprintovať z druhej strany Colbrelli, snažil sa dostať za neho. Potom sa ocitol na chvíľu zovretý medzi Albasinim a Gaviriom a už nemal priestor, aby pred páskou ešte viac zrýchlil. Príliš spokojný nebol ani samotný Gaviria, ktorého musela zaskočiť nebojácna koncovka neskoršieho víťaza etapy. Jeho dnešný výsledok by bol možno lepší, ak by mal vo finále pri sebe ešte jedného kolegu. Jazdec tímu Quick-Step Floors však počas týchto dvoch dní predviedol dobrú odolnosť, dve druhé miesta znamenajú výbornú formu.
 
Do špurtu sa zapojil aj skúsení domáci borec Michael Albasini, ale mladší súperi boli na páske rýchlejší. Cort Nielsen a Michael Matthews nedokázali využiť vhodný terén a skutočnosť, že do cieľa dorazil okresaný pelotón.
 
Peter Sagan mal aj dnes okolo seba potrebnú podporu. Bora kontroloval utečencov v priebehu dňa a aj v samotnom finále mu dokázal pomôcť Daniel Oss. Svetový šampión sa na chvíľu ukázal aj na záverečnom kopci, ale ten nemal parametre, aby rozdelil veľký pelotón. Pred páskou zostal mierne zavretý a nepodarilo sa mu prevliecť pomedzi konkurentov. V bodovacej súťaži naĎalej stráca jeden bod na Calvina Watsona. Juraj Sagan stratil necelé štyri minúty po tom, čo počas dňa pomáhal držať pod kontrolou únik.
 
V celkovom poradí nenastali žiadne zmeny, tromfy v rukách drží zatiaľ tím BMC. Zajtra nás čaká na konci etapy dlhšie stúpanie, než aké sme videli doteraz, ale bez náročných sklonov, takže opäť môžeme byť svedkami rýchlej koncovky.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sonny Colbrelliho (víťaz)
"Je to nádherné víťazstvo. Porazil som Sagana a Gaviriu v šprinte. Včera to nebol môj najlepší výkon, dnes som chcel ukázať, na čo mám. Musím sa poďakovať mojim kolegom, ktorí sa okolo mňa pohybovali až do samého konca. Vyštartoval som veľmi, veľmi ďaleko pred cieľom. Skúsil som to ako v minulom roku na Paríž - Nice a som rád, že to zabralo aj tentoraz."
 
          
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (3. miesto)
"Bol to ďalší dobrý súťažný deň a opäť sme nechali na trati všetko. Každý v našej zostave pracoval tvrdo, aby ma chránili počas celého dňa a umiestnili ma do pozície vo finále. Na poslednom kopci som sa snažil zaútočiť. Niekedy by sme sa mali viac snažiť, aby sme divákom ponúkli atraktívnejšie predstavenie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora)
"Samozrejme, radi by sme videli Petra opäť zvíťaziť, ale nejde to každý deň. Z môjho pohľadu je dôležité, že na trati nechávame úplne všetko a celá zostava ide naplno. Peter predviedol silný šprint, na páske to bolo veľmi tesné. Zajtra nás čaká kopcovitá etapa, ale posledný kopec nie je príliš náročný, takže uvidíme, čo môžeme dosiahnuť."
 
 
Výsledky
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 4:39:51 60
2. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00 25
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 10
4. ALBASINI Michael Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
5. CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team link ikonka 00:00  
6. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00  
7. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
8. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
10. VANMARCKE Sep EF Education First - Drapac link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 8:50:15 10
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:03  
3. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:03  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:03  
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:16  
6. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:23  
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:23  
8. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:23  
9. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 00:30  
10. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:30  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaKrátky zostrih etapy
 
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 64,5; 34,6; 4,7 km - Hagenfirst: dĺžka 1,8 km; sklon 7,8 %
3 20 55,7; 25,8; km - Burersteig: dĺžka 2 km; sklon 7,1 %
 
 
Krátke preview etapy:
Na okruhoch sa bude finišovať aj v tretej etape, ale koncovka v meste Gansingen prinesie väčšie napätie ako tá predchádzajúca. Rozhodujúce kolo obsahuje dve stúpania s pomerne náročnými sklonmi, kompletný okruh sa absolvuje dvakrát. V samotnom finále je pripravená ešte jeho polovičná verzia so stúpaním Hagenfirst, ktoré pred vrcholom vyskočí až na osem percent, čo bude pekná ponuka na útok, pretože po jeho prekonaní zostáva do cieľa už len necelých šesť kilometrov. A navyše posledný kilometer celej etapy sa nachádza v miernom stúpaní. Hektický finiš určite oslabí zloženie pelotónu, šancu na etapový triumf dostanú odolní šprintéri alebo skupina najsilnejších, ktorá sa dokáže odtrhnúť na poslednom kopci.
 
 
 
Náš eshop