Švajčiarsko: Horskú etapu vyhral únik a Andersen, Porte na konci ušiel súperom

14.6.2018, 12:10 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
6. 14.6. rovinata etapa ciel rovina Fiesch > Gommiswald 186 km Andersen
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
etapa 6
profil etapy, 3328 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Najťažším bodom dnešnej previerky boli dve dlhé stúpania, tie sa však nachádzali ďaleko pred cieľom, aby mohli výrazne zasiahnuť do súboja o etapový triumf. Pre odolných šprintérov a výbušných jazdcov sa tak stal zaujímavým najmä posledný krátky kopec, ktorý sa nachádzal tesne pred páskou, a znovu mohli myslieť na výhru aj Peter Sagan, Matthews, Colbrelli alebo Gaviria.
 
Vo Švajčiarsku sa počasie umúdrilo a pri prejazde cez veľké priesmyky ich čakali pomerne dobré podmienky. Brejk sa vytvoril na prvej horskej prémii, a aj keď sa početná skupina pred vrcholom rozdelila, v klesaní sa všetci utečenci opäť spojili.
 
Vedúcu skupinu tvorili Haas (Kaťuša), Kragh Andersen (Sunweb), Gautier (Ag2r), Cort Nielsen (Astana), Gorka Izagirre (Bahrain Merida), Konrad (Bora-hansgrohe), Gogl (Trek), Monfort (Lotto-Soudal), Dougall (Dimension Data), Vanmarcke (EF Education), Wynants (Lotto-Jumbo), Golas (Sky), Polanc (UAE Emirates), Christian (Aqua Blue Sport), Taaramae, Quemeneur (obaja Direct Energie), Keisse a Declerq (obaja Quick-Step Floors).
 
Horskú prémiu uchmatol Nathan Haas, na vrchole Furkapass bol rozdiel medzi skupinami necelé štyri minúty. Keďže sa objavili v brejku aj také zostavy ako Bora - hansgrohe, Sunweb, Quick-Step Floors alebo Bahrajn - Merida, vedúca skupina dostala veľkú šancu na etapové víťazstvo. Balík však nemohol úplne vypustiť tempo, pretože tím BMC musel ustriehnuť Maxima Monforta, ktorý v poradí strácal dve a pol minúty.
 
Po zjazde do údolia sa postavil pred cyklistov ešte dlhší priesmyk a ďalšie nekonečné kilometre v kopci, ale bez tvrdých sklonov. Brejk dokázal mierne navýšiť svoj náskok na tri a pol minúty. Na stúpaní sa začala ihneď oslabovať vedúca skupina a vypadol z nej aj dobrý vrchár Jan Polanc, ktorý už musel cítiť únavu po Gire. Tempo neudržali ani Dougall, Wynants, Konrad a Declercq.
 
 
suisse 18 sceneria 2 suissef
Scenéria dnešnej etapy (© Tour de Suisse)
 
 
Naopak, pred vrcholom zaútočil Rein Taaramae. Estónsky jazdec ovládol túto horskú prémiu a v skupine prenasledovateľov zostali iba Haas, Kragh Andersen, Gorka Izagirre, Gogl, Monfort a Christian. Tí strácali na lídra etapy jednu minútu a balík strácal päť minút. Tesne pred vrcholom z neho vypadol Peter Sagan, ale svetový šampión nebol ďaleko a v zjazde sa mohol vrátiť späť. A napokon sa mu to aj podarilo.
 
Taaramae sa rozhodol počkať na skupinu prenasledovateľov, takže pred balíkom sa pohybovala 8-členná skupina, kde okrem neho jazdili aj Haas, Kragh Andersen, Gorka Izagirre, Gogl, Monfort, Christian a Gautier. Utečenci držali náskok necelé štyri minúty, pelotón stále viedol len tím BMC. Boli sme zvedaví, či do deja zasiahne aj Bora - hansgrohe, pretože nemecký celok už nemal svojho jazdca na čele pretekov a finiš bol vhodný pre Petra Sagana.
 
Vedúca skupina dobre spolupracovala a dôveru jej dodávalo aj to, že celku BMC zatiaľ nikto nepomáhal. Strata balíka sa pohybovala na úrovni tri a pol minúty, do cieľa zostávalo 25 kilometrov a americká zostava potrebovala okresať z náskoku utečencov ešte jednu minútu, aby sa Monfort nedostal do žltého dresu. Potom prišla vedúca skupina o dvoch jazdcov, z tempa vypadli Taaramae a Gogl.
 
Zvyšní utečenci už mohli pomaly myslieť na súboj o etapový triumf. Najrýchlejším z tejto skupiny bol Kragh Andersen, v druhej etape predviedol dobrý šprint Haas a s takýmto záverečným stúpaním sa mohol presadiť na páske aj Gorka Izagirre. Pred cieľom už mala vedúca šestica isté, že bude bojovať o výhru, a výlučne sa sústredila na posledné krátke stúpanie. Monfort stratil možnosť na vedúcu priečku v GC.
 
Ale na poslednom kopci sa diali veci! Krátke stúpanie obsahovalo aj dvojciferné gradienty, čo sa snažil využiť Richie Porte. Austrálsky jazdec zaútočil a dokázal sa zbaviť svojich konkurentov. Na etapový triumf však nesiahol, výhru získal Soren Kragh Andersen, druhý skončil Nathan Haas. Potom preťali pásku zvyšní utečenci a s nimi aj Richie Porte, ktorý si polepšil oproti konkurencii o dvanásť sekúnd.
 
 
andersen 18 triumf suissef
Životný triumf Sorena Kragha Andersena (© Tour de Suisse)
 
 
Dnešnú horskú etapu si podmanil únik, okrem tímu BMC sa nenašiel nikto, kto by v balíku prejavil záujem chytiť vedúcu skupinu. BMC ako držiteľ žltého dresu sa poriadne zapotil na záverečnej rovinatej časti etapy, ale napokon zvládol obrániť líderskú pozíciu Richie Porteho. A nielen to. Ten na poslednom kopci našiel vhodný priestor, aby ukázal svoju akceleráciu a ešte zvýšil svoj náskok na čele poradia. Z hľadiska celkovej klasifikácie to musela byť tvrdá rana pre jeho súperov, že im bol schopný utiecť na takomto stúpaní. 
 
O výhru bojovali šiesti jazdci, ale nebolo to také jednoznačné, posledný výstup ich poriadne spomalil. Svoje kvality len potvrdil talentovaný dánsky jazdec Soren Kragh Andersen, ktorý vie doslova všetko. Je rýchly, odolný do kopcov a má aj dobré tempárske schopnosti. Po nie veľmi vydarenom doterajšom priebehu sezóny si dnes musel vylepšiť sebavedomie a dúfať, že po tomto výkone sa mu začne opäť dariť. Na pódiu sa opäť objavil Nathan Haas a medzi najlepšími finišoval aj Gorka Izagirre, ale obaja sa museli skloniť pred majstrovstvom 23-ročného protivníka.
 
V celkovom poradí nastala len jedna, ale veľmi dôležitá zmena. Richie Porte ukázal svoju formu a pripravenosť na zajtrajší dojazd a útok na celkovú výhru na podujatí. Jeho nasadenie nevládal udržať ani Nairo Quintana, ktorý pocítil, že austrálsky jazdec patrí medzi najsilnejších borcov na svete ohľadom špurtu do kopca.
 
Bora - hansgrohe sa dnes nepodieľal na kontrole vedúcej skupiny. Športový riaditeľ celku Ján Valach pred etapou povedal pre RTVS, že po predchádzajúcich dňoch strávených na čele balíka si potrebujú trošku vydýchnuť, a priebeh len potvrdil jeho slová. A finále mu dalo za pravdu, že koncovka etapy bola veľmi náročná. Peter Sagan sa nezapojil do aktivity v hlavnej skupine, ale udržal čierny dres.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sorena Andersena (víťaz)
"Je to neuveriteľné. Ďakujem tímu, že ma pustil do úniku a ako sa o mňa staral na čele pretekov. Bol som prekvapený, že nikto nechcel ísť za Goglom, keď na konci zaútočil. Musel som aj ja hrať túto hru, ale potom som chcel vyskúšať, či ho môžem dobehnúť. Zabral som naplno a podarilo sa. Celý deň bol veľmi ťažký, ale bola to etapa ako stvorená pre mňa. V poslednom čase som tvrdo trénoval, som rád, že sa to vypláca."
 
Súhrn vyjadrení budeme tradične publikovať večer...
 
 
Výsledky
1. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 4:59:53 60
2. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:10 25
3. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:24 10
4. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 00:25  
5. GAUTIER Cyril Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25  
6. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:27  
7. GOGL Michael Trek - Segafredo link ikonka 00:29  
8. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:39  
9. VICHOT Arthur Groupama - FDJ 00:39  
10. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 00:39  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 22:04:13 10
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:32  
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:32  
4. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:33  
5. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:41  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:45  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:48  
8. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:52  
9. SPILAK Simon Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:58  
10. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 00:59  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 22
2. WATSON Calvin Aqua Blue Sport 19
3. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 18
4. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 16
5. JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton - Scott link ikonka 15
6. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 14
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
hc 20 146,5 km - Furkapass: dĺžka 16,3 km; sklon 6,5 %
hc 20 67,2 km - Klausenpass: dĺžka 23,3 km; sklon 6,2 %
3 20 0,5 km - Gommiswald: dĺžka 2,8 km; sklon 5,2 %
 
 
Krátke preview etapy:
Počas šiesteho dňa si vyskúšajú cyklisti dva vyzývavé horské priesmyky a vo finále výbušnú koncovku. Furkapass a Klausenpass patria medzi najťažšie kopce vo Švajčiarsku a obidva preveria lezeckú vytrvalosť všetkých zúčastnených. Najťažšie momenty sa nachádzajú na konci Klausenpassu, z jeho vrcholu zostáva do cieľa  ešte sedemdesiat kilometrov. A toto je dôležitý údaj, lebo puncheuri dostanú dostatočný priestor na to, aby sa pripravili na výbušný cieľový kopec a ich spolujazdci si poradili s utečencami. Vo finále sa objaví tesne pred cieľom zaujímavé, 2000-metrové stúpanie. Táto prekážka vyvrcholí kilometer pred páskou, potom sa bude finišovať na falošnej rovine. Koncovku si môžu vychutnať puncheuri alebo odolní šprintéri, tí však musia splniť dve úlohy. Udržať sa v hlavnej skupine po špeciálnych horských prémiách a eliminovať utečencov.
 
 
 
Náš eshop