Solidarnošč: Babič s kariérnym maximom v celkovom poradí, skončil sedemnásty

7.7.2018, 09:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
1. 4.7. rovinata etapa ciel rovina Sanok > Sedziszów Malopolski 92 km Janiszewski
2. 4.7. zvlnena etapa ciel rovina Strzyzow > Krosno 100 km De Decker
3. 5.7. zvlnena etapa ciel rovina Jaslo > Stalowa Wola 146 km Staš
4. 6.7. rovinata etapa ciel rovina Nowy Sacz > Jaworzno 198 km De Decker
5. 7.7. rovinata etapa ciel rovina Kielce > Lódž 185 km Janiszewski

Slovenská reprezentácia do 23 rokov cestuje do Poľska pod vedením Michala Clementisa v zostave Adrián Babič (1996, Firefly), Dávid Kaško (1997, Firefly), Juraj Michalička (1998, CyS Akadémia), Samuel Oros (1998, Dukla), Matúš Štoček (1999, Petroli Firenze) a Jakub Varhaňovský (1999, Dukla). Bude to pre nich posledný test pred ME v Brne a Zlíne kam pocestujú štyria z tejto zostavy. Zostávajúci dvaja budú štartovať na Sibiu Tour.

solidarnosc 1
profil etapy, 727 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

Poľské preteky, ktoré v našej zemepisnej šírke tradične otvárajú druhú časť sezóny po národných majstrovstvách, odštartovali v stredu dvomi krátkymi etapami. V tej prvej sa odpojila 17-členná skupina, kde mal každý lepší tím svojho pretekára, a s náskokom 2:26 prišla do cieľa. Bez CCC boli preteky hneď živelnejšie. Z triumfu sa radoval Sylwester Janiszewski z Wibatechu. Ten mal vpredu troch najlepších pretekárov, a tak záver mal pod palcom.

Zo Slovákov sa vpredu ukázal Adrián Babič, ktorý sa teda dostal do zaujímavého boja o celkové poradie. V závere nemal síl na špurt. Zostávajúca časť našej reprezentácie prišla do cieľa v pelotóne.

Zobraziť kompletné výsledky

profil etapy, 1184 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

V stredu podvečer sa balík delil odzadu a o víťazovi rozhodol špurt 43-členného pelotónu. Vyhral Alfdan De Decker z farmy Lotto Soudal. Slováci sa vpredu neudržali. Najbližšie boli Juraj Michalička s Matúšom Štočkom, ktorých klasifikovali v cieli s mankom 54 sekúnd. Adrián Babič ešte ostal na 17. pozícii celkového poradia, no už stráca viac ako dve minúty.

99. VARHAŇOVSKÝ Jakub Slovensko 05:22

profil etapy, 871 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

Vo štvrtok preteky pokračovali jednoduchšou etapou a pelotón vedený Wibatechom všetko udržal pokope. Všetky tímy sa teda natlačili do špurtu. Slováci dopadli celkom dobre. Matúš Štoček bol klasifikovaný na piatej pozícii, ich máličko mu chýbalo k pomyselnému pódiu a UCI bodom, ktoré dvadsaťtrojkári veľmi potrebujú. Jakub Varhaňovský sa dopracoval k slušnému dvanástemu miestu. Zvíťazil Mamir Staš z RusVela. Adrián Babič ostáva v Top 20 celkového poradia.

Naša kontinentálna cyklistika dlhodobo zápasí s nedostatkom šprintérov, no zdá sa, že v podobe Štočka s Varhaňovským, teda nováčikov medzi mužmi, bliká iskierka nádeje. Typologicky to nie sú šprintéri, ale postupne sa učia taký ten "Kováč drive", ktorý sa celú kariéru vedel pekne tlačiť do koncoviek svojou šikovnosťou, nie rýchlymi svalovými vláknami.

78. KAŠKO Dávid   00:00

profil etapy, 1983 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

Ďalšiu šprintérsku etapu si v Poľsku podmanil Alfdan De Decker z nastupujúcej belgickej šprintérskej školy. Jazdec Lotta Soudal U23 porazil Ariesena z Metecu a Janiszewskiho z Wibatechu.

Zo Slovákov sa v pelotóne udržala dvojica Adrián Babič - Matúš Štoček. Do špurtu sa veľmi netradične tlačil Babiš, no na lepšie ako 14. miesto to nevyšlo. Matúš skončil ešte za ním. Michalička s Orosom mierne stratili, Kaška s Varhaňovským v cieli neklasifikovali.

DNF VARHAŇOVSKÝ Jakub Dukla Banská Bystrica odstúpil

profil etapy, 761 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

Záverečný deň sa stal opäť korisťou Sylwestra Janiszewskiho z Wibatechu. Tomu sa podarilo opäť rozbiť pelotón a triumfovať po špurte malej skupinky a poistili si s Maciejom Paterskim prvé dve pozície v celkovom poradí.

Pelotón dorazil do cieľa s mankom 35 sekúnd. Boli v ňom opäť Adrián Babič s Matúšom Štočkom. Už, samozrejme, nešpurtovali. Aďo si tak postrážil 17. pozíciu v celkovom poradí, čo je jeho najlepší výsledok v kariére. Štoček opäť potvrdil, že sa posúva dopredu. Preteky dokončili aj Samuel Oros z Dukly s Jurajom Michaličkom z CySu.

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michala Clementisa (tréner reprezentácie U23)
"Chalani v tomto týždni podali dobrý výkon. Dostali sme sa aj do špurtov. Chceli sme aj dnes, ale v itinerári vôbec nebol zaznačený úsek po veľmi drsnom štrku, o ktorom tí elitní Poliaci vedeli, zaskočili nás a rozbili pelotón. Práve bolo na špici Lotto Soudal, tak mali šťastie a ostali tam. Takže špurt nám ušiel.
Sme radi za 17. miesto celkového poradia pre Aďa Babiča. Je to posun vpred, boli sme už aj blízko UCI bodov, ktoré tak veľmi potrebujeme. Aďo šiel výborne v úvode, no mal smolu na dve veci. V stredu popoludní mu chýbali sily z dopoludnia a ešte navyše trikrát musel meniť koleso. Keď chcete uspieť, musí vám všetko vyjsť. Ale nevadí. Chalani pracovali ako tím, pomáhali Aďovi, tlačili sa do špurtov. Forma pred ME stúpa, takže sme radi."