1. 4.8. zvlnena etapa ciel rovina Krakow > Krakow 134 km Ackermann
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 1
profil etapy, 900 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Úvodný deň jubilejného 75. ročníka podujatia Tour de Pologne si vytipovali najrýchlejší muži v pelotóne. Favoritov na zisk etapového prvenstva bolo dnes niekoľko. K našim severným susedom cestovali výborní špurtéri. André Greipel, Nacer Bouhanni, Niccolo Bonifazio, Giacomo Nizzolo či Danny van Popel boli zárukou toho, že úspech celodenného úniku sa v prvom dni nedal vôbec očakávať. Excelentnú formu v posledných týždňoch má aj Pascal Ackermann, ktorý bol dnes čiernym koňom. 
 
Už 75. pokračovanie pretekov Okolo Poľska štartovalo tesne po štvrtej hodine poobede. Len pár minút po odmávaní etapy sa vpredu vytvoril štvorčlenný únik. Dostali sa do neho Alessandro De Marchi z BMC Racing Team, Michal Paluta z domáceho celku CCC Sprandi Polkowice, Michal Podlaski z reprezentácie Poľska a Stéphane Rossetto z Cofidis Solutions Crédits. Táto štvorka už na deviatom kilometri mala k dobru pred hlavným balíkom viac ako tri minúty. 
 
Na Tour de Pologne sme často svedkami harašenia v podaní počasia. Toto podujatie často ovplyvňujú poveternostné podmienky. Silné dažde, veľké búrky, ale aj doslova tropické teploty často znepríjemňujú pretekárom ich prácu. Ani tento ročník nebude iný, veď už v prvý deň sa cyklisti museli popasovať s vysokými teplotami. Dnes v Poľsku bolo viac ako 30 stupňov, no našťastie žiadne hromobitie hlásené nebolo. 
 
 
pologne 18 etapa 1 ilustrak 1 polf
Štart pretekov (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Prvých dvadsať kilometrov sa odstup vedúcej skupiny od pelotónu neustále zväčšoval. V čele hlavného balíka v tom čase panoval stále veľký pokoj, ani jeden tím nebol poriadne sformovaný. Keď však náskok štvorice prekročil hranicu troch minút a 30 sekúnd, nastala v hlavnom balíku zmena. Až trojica tímov sa rozhodla kontrolovať priebeh etapy. Boli to BORA - Hansgrohe, Lotto NL - Jumbo a Lotto Soudal.  
 
Na trase prvej etapy sa nachádzalo niekoľko prémií. Okrem dvoch vrchárskych tu organizátori zaradili tiež šprintésku prémiu. Zaujímavé je, že tá sa nachádzala na vrchu najdlhšieho kopca v itenerári prvého dňa. Vyhral ju Paluta (CCC Sprandi Polkowice), ktorý o ňu musel poriadne bojovať. Odstup pelotónu od čela bol na tomto nehodnotenom stúpaní tri minúty a desať sekúnd. 
 
Ďalší priebeh bol veľmi pokojný. Vpredu štvorka ideálne spolupracovala a ani v hlavnom balíku sa nič nezmenilo. Všetky šprintérske tímy poslali do jeho čela svojho jazdca, takže únik mal čo robiť, aby vydržal čo najdlhšie. Náskok vedúcej štvorky sa totiž neustále zmenšoval. Na méte 60 kilometrov pred cieľom bol rozostup medzi oboma skupinami už len dve a pol minúty.  
 
Výstup na prvé hodnotené stúpanie si vyžiadal svoju obeť. Bol ňou jeden z utečencov, Michal Podlaski (Poľsko), ktorému sa hneď na začiatku kopca zasekla reťaz a poľský pretekár sa tak ocitol na zemi. Motivovaný cyklista však nechcel ukončiť svoju cestu za slávou a v miernom zjazde sa dokázal dotiahnuť k svojim celodenným spolubojovníkom. Víťazom prvej horskej prémie sa stal Michal Paluta (CCC Sprandi Polkowice).
 
V nasledujúcich minútach pelotón zvýšil tempo. Ešte pred bufetom náskok vedúcej skupiny klesol na minútu a štvrť, jazdci v hlavnom balíku boli asi príliš hladní a smädní. Tí však z plynu nohu neubrali ani po občerstvení. Prvýkrát odstup medzi oboma skupinami klesol pod minútu na méte 42 kilometrov pred páskou. Vpredu sa však nič nemenilo, štyria pretekári spolupracovali, vôbec si nenastupovali. Boli si vedomí toho, že dnes o víťazstvo zabojovať nebudú môcť.  
 
 
pologne 18 etapa 1 ilustrak 2 polf
Ilustrák počas etapy (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Potom sa chlapci v pelotóne upokojili. Veď do cieľa to bolo stále ešte ďaleko. V nájazde na druhé hodnotené stúpanie štvorka mohla počítať k dobru s minútou a pár drobnými. Aj druhú horskú prémiu vyhral Michal Paluta (CCC Sprandi Polkowice), ktorý tak zajtra ponesie tričko pre najlepšieho vrchára. Ostatní traja pretekári príliš nejavili záujem o tento bod.
 
S blížiacim sa záverom etapy hlavný balík neustále odkrajoval z náskoku vedúcej skupiny. V nej sa ešte 25 kilometrov pred cieľom poctivo spolupracovalo. Z miernej letargie nás aspoň na chvíľku vytiahol Alessandro De Marchi (BMC), ktorý zvíťazil na špeciálnej šprintérskej prémii. To asi sklamalo Stéphana Rossetta (Cofidis), ktorý potom definitívne ukončil mier v čelnej skupine a nastúpil si.  
 
Jeho zadného kolesa sa nedokázal zachytiť ani jeden z trojice utečencov a ich púť sa definitívne skončila na méte 15 kilometrov pred cieľom. Rossetto (Cofidis) stavil všetky svoje nádeje na jednu kartu podobne ako vo štvrtej etape na Tour de Yorkshire, kde mu podobný kúsok vyšiel. Teraz však mal za sebou hladných vlkov, ktorí si robili na túto etapu veľký zálusk.  
 
Sympatický pokus Francúzovi nevyšiel. Pelotón ho dobehol už v prvom z troch krakovských okruhov, ktoré museli v závere cyklisti absolvovať. Nasledujúce minúty patrili šprintérskym tímom a ich vláčikom. Ako prvý sa vpredu dokázali sformovať jazdci Lotto Soudal. No výborne si viedli aj pretekári BORA - Hansgrohe. To LottoNL - Jumbo alebo Quick-Step Floors v čele zatiaľ vidieť nebolo. 
 
Tí však prišli do čela v správny čas, podobne ako cyklisti Groupamy - FDJ. Dopredu sa vysunul aj Movistar, ktorý tu pracoval pre Jorga Arcasa. V nájazde do posledného kola zvýšil tlak šprintérskym tímom Silvan Dillier z AG2R La Mondiale. Ale jeho atak skončil takmer hneď ako začal. Potom už vláčiky nikomu nič podobné nedovolili a bolo jasné, že o víťazovi rozhodne hromadný dojazd. 
 
Nalepšiu pozíciu do šprintu vytvorili pre svojho lídra jazdci Quick-Stepu Floors. Z čela sa v samotnom závere úplne vytratila Bora, ale ich líder vo svoj prospech využil práve vláčik belgického celku. Pascal Ackermann v záverečných dramatických metroch potvrdil veľkú formu, nastúpil ako prvý viac ako 200 metrov pred cieľom a svojim súperom nedal žiadnu šancu. Druhý nakoniec skončil Alvaro Hodeg, tretí bol Matteo Trentin.    
 
 
ackermann 18 polsko triumf bohfb
Pascal Ackermann a jeho piaty triumf sezóny (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Nová hviezda v šprintérskom svete napodobnila počin svojho slávnejšieho tímového kolegu. Pascal Ackermann si nielenže v závere počínal ako reinkarnovaný Peter Sagan, totiž zužitkoval prácu súperých tímov k tomu, aby zvíťazil, ale tiež vyhral úvodnú etapu na Okolo Poľska, čo sa presne pred rokom podarilo slovenskému šampiónovi. Momentálne majster Nemecka zažíva najlepšie obdobie svojho života. Posledné tri svoje štarty dokázal premeniť na víťazstvo. Za to Greipel, Bouhanni, Bauhaus, McLay, Hagen a ďalší sa vôbec do špurtu nedostali.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (víťaz)
"Tím bol skrátka úžasný. Celý deň viedli balík. Pred posledným okruhom som bol na perfektnej pozícii a len som dokončil ich výbornú robotu. Prvý raz som v Poľsku a takéto víťazstvo hneď v prvej etape pri tom obrovskom množstve skvelých fanúšikov je ako čerešnička na torte. Zajtra máme opäť rovinatú etapu, chcem si ustrážiť dres."
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 2:59:11 50
2. HODEG Álvaro Quick-Step Floors link ikonka 00:00 20
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 8
4. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
5. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
6. TEUNISSEN Mike Team Sunweb link ikonka 00:00  
7. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
8. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
9. PATERSKI Maciej Poľsko 00:00  
10. FRANCZAK Paweł CCC Sprandi Polkowice 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečných kilometrov